نیروگاه هسته‌ای امارات در آستانه راه اندازی

گروه جهان الف،   3990231175

اولین نیروگاه هسته ای امارات در حالی آخرین مراحل آزمایش های ایمنی خود را سپری می کند که جامعه جهانی در آستانه راه اندازی این نیروگاه با نگرانی تحولات هسته‌ای منطقه را دنبال می کند.

به گزارش ایسنا به نقل از ورلد نوکلیر نیوز، شرکت برق هسته‌ای امارات اعلام کرد که تست هیدرواستاتیک سرد در واحد چهارم نیروگاه برکه تکمیل شده است. این تست شامل به گردش درآوردن آب با فشار بالا در مدار اولیه راکتور است تا جوشکاری ها، نقاط اتصال، لوله‌ها، و اجزای سیستم خنگ کننده راکتور راستی آزمایی شود.

در حال حاضر ساخت تمامی چهار واحد اولین نیروگاه هسته‌ای امارات متحده عربی در مجموع تا 94 درصد تکمیل شده است و نیروگاه در آستانه راه اندازی قرار دارد. بنابر اعلام شرکت برق هسته‌ای امارات، ساخت واحد اول نیروگاه در سال 2018 تکمیل شده بود و اکنون این راکتور مراحل نهایی برای آغاز فعالیت خود را سپری می کند.

نیروگاه برکه که توسط شرکت کپکو کره جنوبی ساخته شده است، پس از راه اندازی تمام چهار واحد خود قادر خواهد بود 25 درصد از برق مورد نیاز امارات را تامین کند.

روزنامه سوئیسی نویه تسورشه تسایتونگ همزمان با آخرین آزمایش‌های پیش از شروع کار در راکتور هسته‌ای برکه گزارشی منتشر کرده و نسبت به اهداف هسته‌ای در برخی کشورهای منطقه خاورمیانه هشدار داده است.

نیروگاه هسته‌ای امارات که در مجموع پنج هزار و 600 مگاوات ظرفیت دارد در ۵۰ کیلومتری غرب شهر صنعتی الرویس واقع شده و هنوز ساخت تمام واحدهای آن به پایان نرسیده است.

این روزنامه سوئیسی با بیان این که به ‌زودی سومین کشور منطقه به جمع تولید کنندگان انرژی هسته‌ای می‌پیوندد، آمده است که این اقدام امارات می‌تواند باعث شود که کشورهای دیگر این منطقه، به‌ویژه ترکیه و عربستان سعودی و مصر به صرافت بیفتند و برنامه هسته‌ای خود را با شتاب بیشتری دنبال کنند.

عربستان سعودی بلندپروازانه‌ترین برنامه هسته‌ای منطقه را دنبال می‌کند. اگرچه برنامه هسته‌ای این کشور به ظاهر متوقف شده، اما ریاض تاکید کرده است که نخستین راکتور خود را در سال ۲۰۲۲ راه اندازی خواهد کرد و تاسیس ۱۵ راکتور دیگر را در برنامه خود دارد که قرار است تاسال ۲۰۳۲ ساخته شوند.

 در این میان، کم‌ توجهی به خطرات ناشی از انژی هسته‌ای ازجمله نگرانی های جامعه بین الملل نسبت به آغاز به کار نیروگاه های هسته‌ای در این کشورها است.

مسئولان برنامه هسته‌ای امارات همواره تاکید می‌کنند که به مسائل امنیتی و ‌زیست‌محیطی اهمیت می‌دهند و تمامی امکانات موجود را برای جلوگیری از آنچه که در فوکوشیما یا چرنوبیل رخ داد، به‌کار برده‌اند اما برخی کارشناسان می‌گویند که شرکت کپکو در این زمنیه صرفه‌جویی کرده و تاسیسات هسته‌ای برکه در معرض خطرهای گوناگون قرار دارد.

علاوه بر علائم شناخته شده زیست محیطی، پروژه‌های هسته‌ای مشکلات دیگری نیز ایجاد می‌کنند. به عنوان مثال، الگوهای تأمین مالی در اردن و مصر باعث می شود که هر دو کشور برای چندین دهه از نظر مالی به روسیه وابسته باشند. تاسیسات هسته‌ای این دو کشور قرار است با وام های دولت روسیه ساخته شوند.

همچنین، این نگرانی نیز وجود دارد که نیروگاه‌های هسته‌ای در این منطقه پرتنش می‌توانند هدف حملات تروریستی قرار گیرند.

اما دولت‌های منطقه برنامه‌های هسته‌ای خود را بیش از هر چیز با صرفه‌جویی مالی توجیه می‌کنند، درحالیکه به گفته مایکل اشنایدر، کارشناس امور هسته‌ای و سردبیر نشریه "گزارش وضعیت صنعت هسته‌ای در جهان"، تولید انرژی هسته‌ای به مراتب گران‌تر از انرژی‌های تجدیدپذیر مانند خورشید و باد است.

پربحث‌های هفته

 1. قانون، قاتل رومینا!؟

 2. اقدام عجیب احمدی‌نژاد در محله نارمک!

 3. گشت و گذاری در آپارتمان‌های شمال شهر تهران با اجاره‌های نجومی

 4. اغتشاشات آبانماه با آشوب‌های آمریکا چه فرقی دارد

 5. پلیس آمریکا شهروند سیاه‌پوست را خفه کرد/ شهر به آتش کشیده شد

 6. پرسشي تأمل‌برانگیز از مراجع عظام تقليد

 7. آقایان؛ قانون، تابوت عدالت نیست!..

 8. جزئیاتی کامل از مرگ «آسیه پناهی»/ شهرداری: ما به وظیفه قانونی خود عمل کردیم!

 9. پرداخت هدیه به نمایندگان؛ چراغ اول شفافیت روشن می‌شود؟!

 10. چاره نکنیم، ایران پیر می‌شود و قدرتش از بین می‌رود

 11. چند پرسش از وزیر کشور درباره حوادث آبان‌ماه

 12. من رویایی دارم؛ بازگشت روح مارتین لوترکینگ به آمریکا

 13. اعتراضات داخلی آمریکا ادامه جنبش وال استریت است

 14. از لواسان به جماران بازگردید !

 15. لطفا فراکسیون‌های قومی و منطقه‌ای را تعطیل کنید

 16. موج دوم کرونا؟ چرا دوباره به جای اولمان بازگشتیم...

 17. اعتراض ۳ نماینده مجلس یازدهم به اعتبارنامه تاجگردون

 18. مرندی: بی عدالتی و نارضایتی های اجتماعی دلیل اعتراضات آمریکاست

 19. نکند امام هم «التقاطی» بود؟!

 20. پاسخ به هشت سوال درباره آینده بازار مسکن

 21. در آمریکا چه می‌گذرد؟!

 22. درخواست احمد توکلی از رئیسی: مجوزهای اعطایی به نمایندگان ادوار مجلس را بررسی کنید

 23. تهدید مسلحانه مخالفان تاجگردون/پیشنهادی برای قالیباف/چرا احمدی‌نژاد دیگر برنمی‌گردد/ روحانی در پاستور و اصلاح‌طلبان در بهارستان مردم را عصبانی کردند

 24. موج اعتراض به اعتبارنامه تاجگردون/انتقاد سلیمی‌نمین از پیشنهاد ختم قرآن در مجلس/نماینده‌ای که نقش مهمی در پیروزی قالیباف داشت/ عارف: بسیاری از اقدامات فراکسیون امید نادیده گرفته شد

 25. عارف، اصلاح‌طلبان و معضلات این روزها

آخرین عناوین