پرونده مدیران سایپا ؛ محکومیت دو نماینده به حبس و اثبات دوباره یک ناکارآمدی

گروه سیاسی الف،   3990230115 ۴۶ نظر، ۰ در صف انتشار و ۷ تکراری یا غیرقابل انتشار
پرونده مدیران سایپا ؛ محکومیت دو نماینده به حبس و اثبات دوباره یک ناکارآمدی

امروز سخنگوی قوه قضائیه در نشست خبری خود احکام پرونده برخی مدیران سابق سایپا را اعلام کرد که نام دو نفر نیز بیش از بقیه جلب توجه کرد: محمد عزیزی و فریدون احمدی دو تن از نمایندگان مجلس کنونی.

غلامحسین اسماعیلی از صدور حکم حبس برای دو نماینده مجلس و برخی مدیران سابق سایپا خبر داد.

کیفرخواست این پرونده نشان می‌دهد دو متهم اصلی این پرونده -بهزادی و لاشیدایی- با مدیران وقت سایپا زد و بند کرده‌اند و ۶۷۰۰ خودرو را فقط با پرداخت ۵میلیون تومان برای هر خودرو پیش‌خرید کرده‌اند. قابل حدس است که احتمالا این دو نماینده مجلس در معرفی این افراد به سایپا و انعقاد این قرارداد خلاف نقش داشته‌اند.

نخستین بار نام محمد عزیزی در نامه‌ اعتراضی احمد توکلی به رئیسی بر سر زبان‌ها افتاد.

۲۲ تیرماه سال گذشته احمد توکلی از اقدام خلاف عرف دادستان تهران در تقلیل قرار بازداشت محمد عزیزی انتقاد کرده بود. حدود یک‌ماه بعد خبر بازداشت محمد عزیزی و فریدون احمدی منتشر شد.

سخنگوی قوه قضائیه بازداشت را تایید و آن را در ارتباط با پرونده فروش محصولات سایپا دانست. اما بازداشت این دو نماینده ۲-۳ روز بیشتر طول نکشید و ایشان با وثیقه آزاد شدند. علی لاریجانی رئیس مجلس مطابق رویه‌ای که در این سال‌ها داشت در نخستین جلسه پس  از این اتفاق جلسه‌ای غیرعلنی تشکیل داد و در آن گفت که از رئیس‌ قوه قضائیه خواسته است این نمایندگان آزاد شوند. مسعود پزشکیان هم از بازداشت این دو نماینده انتقاد کرد.

در همین زمان احمد توکلی در نامه‌ای به نایب‌رئیس هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان از اتهامات این دو نماینده پرده برداشت. توکلی نوشت: «آیا به نظر هیأت نظارت بر رفتار نمایندگان، تبانی در خرید ۶ هزار خودرو به صورت رانتی و چند صد کیلو طلا و همکاری با فردی که جزء ۱۵ نفر اول کسانی است که با خرید بیش از ۳۰ هزار سکه، کمک به اخلال در نظام اقتصادی کشور نموده اند، جزء وظایف نمایندگی است؟

آیا ایجاد بحران در موضوع پوشک که حتی مقام معظم رهبری به آن ورود کرده و گلایه نمودند و در این بحران، رد پای شرکت پارس حیات که نقش آقای محمد عزیزی در آن برجسته است، جزء وظایف نمایندگی است؟»

توکلی در نامه‌ای دیگر به لاریجانی از توصیه لاریجانی به رئیسی برای آزادی این دو نماینده انتقاد کرد و نوشت: «آیا صلاح است رئیس مجلس برای دو نماینده‌ای توصیه کند که از یک سال پیش از آن، از اتهامات کثیف مالی آن دو باخبر بوده است؟ دو نماینده‌ای که با اعمال نفوذ به نفع مجرمان خائن و اخلال‌گر در بازار خودرو شریک در جرمشان هستند و با دادن کارت بانکی خود به آن دو اخلال‌گر، اجازه دادند آن دو مجرم با دارایی آنها (از کجا آورده بودند؟) سوداگری و اخلال در بازار سکه و طلا را نیز انجام دهند تا بر ثروت حرام دو طرف بیفزایند.»

بیشتر بخوانید:

تبانی در خرید ۶ هزار خودرو و چند صد کیلو طلا وظیفه نمایندگی است؟/ علت دفاع از نمایندگان بازداشت شده چیست؟

نامه توکلی به لاریجانی: نمایندگان متهم به فساد را از ورود به مجلس منع کنید

پس از اینکه این دو نماینده آزاد شدند تا روز دوشنبه خبری از این دو نفر در رسانه‌ها نبود. در روز دوشنبه فریدون احمدی در نطق میان‌دستور مجلس خود که دفاعیه‌ای از عملکرد خود بیان کرد و مدعی شد برایش پرونده‌سازی کرده‌اند. گویی خبر داشت که امروز قرار است حکمش منتشر شود.

در نهایت امروز حکم این پرونده منتشر شد. دو متهم اصلی به اعدام، مدیران سابق سایپا و این دو نماینده به زندان محکوم شدند. مهدی جمالی مدیرعامل سابق سایپا به هفت سال، رضا تقی‌زاده ماکویی معاون سابق بازاریابی سایپا به ۱۵ سال و محمد عزیزی، فریدون احمدی و حسن هشترودی رئیس سابق حراست کل سایپا هرکدام به ۶۱ ماه حبس تعزیری محکوم شدند. هرچند همزمانی انتشار این حکم و پایان مجلس برخی ممکن است به برخی شائبه‌ها دامن بزند.

مرور این پرونده یک سوال بسیار مهم در ذهن هر فردی ایجاد می‌کند: هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان چه نقشی در این میان بازی کرده است؟ مطابق آنچه توکلی نوشته و توسط سخنگوی این هیئت اعلام شده، هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان اقدامات این دو نماینده را در راستای وظایف نمایندگی ارزیابی کرده بود.

اکنون سوالی که از اعضای این هیئت باید بپرسیم این است که آیا حقیقتا ایشان اقدامات خلاف قانون این دو نماینده را در راستای وظایف نمایندگی ارزیابی کردند یا تعلقات صنفی باعث شد چنین رأیی صادر کنند؟ اکنون که حکم قطعی دادگاه منتشر شده آیا ایشان -به‌خصوص جناب پزشکیان که رئیس این هیئت بودند- همچنان می‌توانند از عملکردشان در این هیئت دفاع کنند؟

این پرونده بار دیگر نشان داد هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان با ساختار فعلی کارایی ندارد و باید برای نظارت بر عملکرد نمایندگان فکری اساسی کرد.

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۴۵۳۲۵۰۱۴:۵۷:۴۴ ۱۳۹۹/۲/۳۰
در راستای وظایف نمایندگی اخلال کردند؟
ناشناس۱۴۵۳۳۴۷۱۶:۰۷:۳۲ ۱۳۹۹/۲/۳۰
لابد این دو نماینده تا این روزهای آخر در مجلس رای هم می داده اند
mostafa.kamali95@yahoo.com۱۴۵۳۳۵۵۱۶:۱۳:۱۰ ۱۳۹۹/۲/۳۰
از مدعی العموم و قوه قضاییه می خواهیم همانگونه که به فساد این دو نماینده رسیدگی کردند لیست و مستندات فساد نمایندگان رد صلاحیت شده اقتصادی را از شورای نگهبان گرفته و به برسی و محاکمه مفسدان بپردازند تا قدری اعتماد از دست رفته مردم بازگردد
ناشناس۱۴۵۳۸۱۱۰۲:۵۲:۵۳ ۱۳۹۹/۲/۳۱
درود بر رئیسی
ناشناس۱۴۵۳۴۳۶۱۷:۴۶:۳۷ ۱۳۹۹/۲/۳۰
نمایندگان را باید اعدام میکردن چون کار چاق کن بودن عدالت اجرا نشده و من اعتراض دارم
ناشناس۱۴۵۳۵۱۵۱۹:۲۶:۰۹ ۱۳۹۹/۲/۳۰
مجلس از پول بیت المال وثیقه گذاشت برای ازادی این دو نماینده مفسد
ناشناس۱۴۵۳۶۹۲۲۳:۳۴:۲۷ ۱۳۹۹/۲/۳۰
شرمنده مجلسی که برای این دو نماینده وثیقه گذاشت. فساد سیستماتیک همینه
مثبت نگر۱۴۵۳۲۶۲۱۵:۰۵:۳۲ ۱۳۹۹/۲/۳۰
اقای توکلی اینو واقعا عرض می کنم مواظب خودتون باشید ما تو کشور به افرادی مانند شما نیاز داریم کاش همه مثه شما بودندولی متاسفانه!!!!!!!
ناشناس۱۴۵۳۲۷۳۱۵:۱۱:۵۱ ۱۳۹۹/۲/۳۰
انتظار از رييس مجلس بر خورد قاطع با اين دو نماينده اي است كه نسبت به راي مردم خيانت كردند
ی الف بچه۱۴۵۳۳۵۸۱۶:۱۸:۲۵ ۱۳۹۹/۲/۳۰
از مجلس یازدهم می خواهیم در اسرع وقت قانونی تصویب کنند که نمایندگان هیچ دوره ای چه گذشته و چه حال و چه اینده حق حضور در پستدهای دولتی و شرکت های تحت پوشش دولت را ندارند تا نمایندگان نتوانند در مدت نمایندگی با دولت تبانی کنند و وکیل الدوله شوند و بعد از مجلس با پست رزرو کرده به زیر مجموعه دولت بروند
ناشناس۱۴۵۳۲۷۸۱۵:۱۴:۱۱ ۱۳۹۹/۲/۳۰
اصلاح طلب واقعی رییسیه.. نه اونا که اصلاح طلبی شون خلاصه شده در کنسرت و ورود زنان به ورزشگاه.. جالبه سایت یکی از همین اصلاح طلبان، صدور احکام اینچنینی اعدام رو ضربه به فضای کسب و کار نامیده!! ...
ناشناس۱۴۵۳۳۶۶۱۶:۲۵:۳۵ ۱۳۹۹/۲/۳۰
مسئله فساد سیستماتیک خیلی ریشه ای هست انقدر سطحی نگر و جناحی نگاه نکنید به قضیه
ناشناس۱۴۵۳۲۷۹۱۵:۱۶:۲۲ ۱۳۹۹/۲/۳۰
چه نطق های آتشینی که ایشان در این چند روز درباره ردصلاحیت های شورای نگهبان داشتند!! و از تضییع حق الناس می گفتند.. نطق های آتشین ردصلاحیت شدگان مجلس، برای پرت کردن حواس هاست..
ناشناس۱۴۵۳۲۸۴۱۵:۱۹:۲۷ ۱۳۹۹/۲/۳۰
وای بر آقای پزشکیان که عدالت را سر برید.
ناشناس۱۴۵۳۲۸۵۱۵:۱۹:۲۸ ۱۳۹۹/۲/۳۰
حبس تعزیری حبسی است که متفاوت با حبس حدی (یعنی حدود الله) است و در اختیار حاکم است. گاهی حبس تعزیری مقابل حبس تعلیقی است که در مورد متهم اجرا نمی‌شود. اما حبس تعزیری اجرا می‌شود و نوعی تأدیب به‌شمار می‌آید که طبق شرع و ماده ۱۶ قانون مجازات اسلامی جمهوری اسلامی ایران به نظر حاکم واگذار شده‌است.[۱] این نوع حبس برای جرائمی در نظر گرفته می‌شوند که ریشه شرعی دارند و اعمال حرام محسوب می‌شوند اما مجازات معینی در شرع برای آن‌ها تعیین نشده‌است.[۲] بر خلاف یک باور رایج، حبس‌های تعزیری قابل فروش نیستند.[۳]
ناشناس۱۴۵۳۴۱۳۱۷:۲۰:۴۰ ۱۳۹۹/۲/۳۰
ویکیپدیا رو کپی کردید که چی بشه؟
ناشناس۱۴۵۳۶۲۵۲۲:۰۲:۳۷ ۱۳۹۹/۲/۳۰
اطلاع رسانی خوبی کرده حالا از هرجا می خواهد باشد
ناشناس۱۴۵۳۶۸۰۲۳:۲۰:۳۲ ۱۳۹۹/۲/۳۰
بعضی دوستان فکر میکردند حبس تعزیری رو میشه خرید که متن بالا جوابشونه.
ناشناس۱۴۵۳۷۸۶۰۱:۵۳:۳۵ ۱۳۹۹/۲/۳۱
هر جور اطلاع رسانی شود مشکلی نیست
ناشناس۱۴۵۳۲۸۸۱۵:۲۱:۳۶ ۱۳۹۹/۲/۳۰
اگر در حمایت از رویکرد ضد فساد رئیسی کامنت بذاری، کلی منفی داده میشه..!! چرا؟ چون آلبانی نشین ها و دنباله های داخلی شون، مامور به حمایت از جریان اشرافی غربگرایی هستند که عامل نارضایتی در مردم اند.. برای آلبانی نشین ها، این جریان اشرافی بهترین سرمایه در ایرانه و نمی خواهند این جریان تضعیف شود و جریان انقلابی دست بالا را داشته باشد.. هر دلسوزی که به احیا امید مبارزه با فساد کمک کنه، با توهین و تمسخر تخریبش می کنند..
ناشناس۱۴۵۳۳۱۷۱۵:۴۶:۲۳ ۱۳۹۹/۲/۳۰
ترحم بر پلنگ تیز دندان ستمکاریست بر هوشمندان!
ناشناس۱۴۵۳۳۱۸۱۵:۴۷:۱۳ ۱۳۹۹/۲/۳۰
سلطان سکه رو اعدام کردن سکه سر و سامون گرفت واقعا نابغه هستین سیستم خرابه دوتا خودرو ساز تولید سالانه شون مشخصه هردوتا لگن ساز ماشالاه در سرتا سر ایران نمایندگی دارن از بس قدرت دارن که فقط خدا میتونه نابودشون کنه
ناشناس۱۴۵۳۳۳۴۱۵:۵۷:۳۴ ۱۳۹۹/۲/۳۰
بايد اعدام ميشدن اين خاينين به مردم
ناشناس۱۴۵۳۳۴۸۱۶:۱۰:۱۲ ۱۳۹۹/۲/۳۰
روایت توکلی از شراکت یک «مفسد» اقتصادی با ۱۱ نماینده پیشین مجلس مشکلات تعاونی‌های اعتباری و عدم پرداخت سپرده‌‌ها سبب بروز اعتراض‌های گسترده‌ای در سال ۹۶ شد و دولت مجبور به تامین منابع مالی برای بازپرداخت سپرده‌ها شد. پرسش:  احمد توکلی، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام ایران، از شراکت ۱۱ نماینده پیشین مجلس با محمدعلی تفکر، مدیر «فاسد» موسسه اعتباری فرشتگان، خبر داده است. او در نامه‌ای که به حجت الاسلام ابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضاییه نوشته، توضیح داده است که آقای تفکر که به نوشته احمد توکلی «فاسد و مفسد» است، پس از تاسیس یک شرکت اقتصادی ۱۱ نماینده ادوار مجلس را شریک کرده و به هر یک دو درصد سهم داده است. به نوشته توکلی، عطاءالله حکیمی رودبار (نماینده رودبار در مجالس هفتم و نهم)، منصور آرامی (نماینده بندرعباس در مجلس نهم)، مهناز بهمنی ( نماینده سراب در مجلس نهم)، هادی قوامی (نماینده اسفراین در مجالس هشتم، نهم و دهم)، غلام‌محمد زارعی ( نماینده کهکیلویه و بویر احمد در مجالس نهم و دهم)، سعید زمانیان دهکردی (نماینده شهرکرد در مجلس نهم)، رحمت‌الله نوروزی (نماینده علی‌آباد در مجلس نهم)، نبی‌الله احمدی (نماینده داراب در نهم)، عمران علیمحمدی (نماینده ایلام در مجلس نهم)، شهلا میرگلوی بیات (نماینده ساوه در مجلس نهم) و موسی احمدی (نماینده عسلویه در مجلس نهم) در این شرکت‌ها سهامدار بوده‌اند. ۵۵ درصد سهام این شرکت هم متعلق به تفکر بوده است. احمد توکلی در بخش دیگری از این نامه نوشته که تفکر در حدفاصل ماه‌های فروردین تا مرداد سال ۹۵، ۴۴ میلیارد و ششصد میلیون تومان از شعب‌ مختلف موسسه فرشتگان برداشت کرده است که «نشان‌دهنده سوء جریان مالی در این جابه‌جایی‌ها است». به نوشته توکلی، خانواده آقای تفکر نیز حدود ۳۰ میلیارد تومان از حساب‌های موسسه فرشتگان برداشت و خارج کرده‌اند. محمدعلی تفکر که مالک «شرکت‌های سوله و سقف و گروه باهر و باهر کیش» معرفی شده است، آذرماه سال ۹۵ بازداشت شد. تعاونی اعتباری فرشتگان سال ۹۶ پس از وقوع تخلفات عدیده و داشتن بدهی ۸۶۰۰ میلیارد تومانی منحل اعلام شد. مشکلات تعاونی‌های اعتباری و عدم پرداخت سپرده‌‌ها سبب بروز اعتراض‌های گسترده‌ای در سال ۹۶ شد و دولت مجبور به تامین منابع مالی برای بازپرداخت سپرده‌ها شد. میزان کمک بانک مرکزی ایران برای بازپرداخت بدهی‌ها موسسه کاسپین ۱۵۰۰ میلیارد تومان اعلام شد. با این حال گزارشی درباره نحوه بازپرداخت کل بدهی‌ها، وضعیت اموال این موسسه و پرونده منتشر نشده است.  
ناشناس۱۴۵۳۴۲۷۱۷:۳۶:۴۵ ۱۳۹۹/۲/۳۰
سیستم فسادزاست اگر قرار بود با بگیر و ببند و اعدام مشکل حل شود تاکنون شده بود
ناشناس۱۴۵۳۴۸۴۱۸:۴۰:۰۰ ۱۳۹۹/۲/۳۰
علی مطهری چرا ساکته؟ اینها یار غارشن
ناشناس۱۴۵۳۷۱۵۰۰:۰۲:۵۳ ۱۳۹۹/۲/۳۱
این دونفر مشخصا اصولگرا هستن از خودتونن فرار به جلو نکنید
مصطفی۱۴۵۳۵۱۴۱۹:۲۲:۲۵ ۱۳۹۹/۲/۳۰
احداث اردوگاههای کار اجباری و فرستادن مفسدان اقتصادی و مجرمین خطرناک ه این اردوگاهها یکی از ارزوهای منه حیف است این افراد در کنار سایر زندانیان شریف دوران حبسشون رو سپری کنند و با پول و زور محیط زندان رو برای خودشون مثل هتل کنند مجرمان باید از شنیدن اردوگاههای کار اجباری لرزه به اندامشون بیفته و تنها راه خلاصی از این اردوگاهها براشون فقط مرگ باشه
ارمین۱۴۵۳۵۲۲۱۹:۳۰:۵۶ ۱۳۹۹/۲/۳۰
باید اعدام میشدن....
ناشناس۱۴۵۳۵۶۰۲۰:۱۳:۱۱ ۱۳۹۹/۲/۳۰
حکم عزیزی جای شک و شبه داره
ناشناس۱۴۵۳۵۶۶۲۰:۲۹:۰۱ ۱۳۹۹/۲/۳۰
عجبا تمام اختلاص ها و احتكارها و فسادها به ترتيبي از قدرت داشتن وصاحب منصب بودن و وابسته بودن به قدرت نتيجه ميشود شايد بايد چنين باشد و ملت بايد به پذيرد
ناشناس۱۴۵۳۵۷۷۲۰:۵۳:۲۸ ۱۳۹۹/۲/۳۰
خودتو ناراحت نکن داداش اینا که گفتی فقط سر کوه یخه
ناشناس۱۴۵۳۵۹۵۲۱:۲۴:۲۰ ۱۳۹۹/۲/۳۰
وقتی ساختارها و قوانین فسادزا هستند، برخورد با فاسدان به تنهایی مشکلی رو حل نمیکنه.
ناشناس۱۴۵۳۶۴۹۲۲:۲۸:۲۰ ۱۳۹۹/۲/۳۰
۴۱ سال از انقلاب گذشته ، ولی هنوز جای قوانینی که بتواند جلوی این رانت خواری ها و لابی ها مشکل داریم . وظیفه این مجلسی ها چیه ؟
ناشناس۱۴۵۳۶۵۴۲۲:۳۶:۰۹ ۱۳۹۹/۲/۳۰
یعنی توی شرکت سایپا هر کس هر کاری دلش خواست ، می تواند انجام دهد . شرکتی که زیر نظر وزارت صنایع اداره می شود ، حراست ویا کنترل قرارداد وجود نداره که ۶۷۰۰ خودرو به ۲ نفر بفروشن و هیچ کس نفهمه !!!!!!!!!
ناشناس۱۴۵۳۶۵۶۲۲:۳۷:۲۲ ۱۳۹۹/۲/۳۰
همه راهها برای کسب درآمد به دلالی و واسطه گری ختم شده است تولید هزاران مشکل دارد و در نهایت تو صاحب و مالک تولید خود نیستی و هزاران قانون برای ریشه کن کردن تولید کننده وجود دارد
Oجاسم۱۴۵۳۷۰۶۲۳:۵۲:۲۷ ۱۳۹۹/۲/۳۰
متاسفانه مجلسی های ناظر به همراه خلافکاران تبدیل شدند و علی مطهری و امثالهم که همیشه معترض رد صلاحیتها هستند در سکوت محض
ناشناس۱۴۵۳۷۱۱۲۳:۵۴:۱۹ ۱۳۹۹/۲/۳۰
از حضرات حقوقدانان شورای باید پرسید چه شاخصه ای از آقایان احمدی وعزیزی مشاهده کردند و آنان را شایسته نماینده مردم زنجان دیدند که اینگونه از حق مردم دفاع کردند
ناشناس۱۴۵۳۷۸۷۰۱:۵۴:۳۰ ۱۳۹۹/۲/۳۱
واقعا این دونفر تونستند این همه کار کنند ؟!!!!
علی۱۴۵۳۸۱۲۰۲:۵۹:۱۵ ۱۳۹۹/۲/۳۱
باید هم از آقای رییسی و هم توکلی تشکرکرد. همه ملت خواهان ادامه دار شدن محاکمه چنین افرادی هستند چه نماینده باشه و چه پایین تر وچه بالاتر مچکریم
sina۱۴۵۳۹۰۷۰۸:۰۵:۵۷ ۱۳۹۹/۲/۳۱
در مجلس رو ببندید که شده خونه شیاطین و ام الفساد !!!!! معلوم شد که به آب وآتیش زدن کاندیداها تو انتخابات مجلس چه دلیلی داره!!!!!
ناشناس۱۴۵۴۰۳۵۰۹:۴۶:۴۲ ۱۳۹۹/۲/۳۱
خودروسازی داخلی ....یک مشت گانگستر و کلاهبردار وقیح..! اینو با صراحت میگم! چون صابونشون به تنم خورده.
ناشناس۱۴۵۴۱۱۰۱۰:۳۰:۵۹ ۱۳۹۹/۲/۳۱
اتوموبيل هایی که در همه جای دنیا معمولی محسوب میشوند، در ایران قیمتهای نجومی و فضایی پیدا کرده اند بالای میلیارد و اینها... آخه یعنی چه؟ معلومه که یک داستانی پشتش هست دیگه.....
ناشناس۱۴۵۴۱۴۶۱۱:۰۰:۳۱ ۱۳۹۹/۲/۳۱
با تبلیغات و اسامی دهان پر کن ذهن مردم رااز عاملان اصلی این فجایع//خودرو نفت مسکن طلا ارزوو..// دور کرده و میکنند تابه حال چند تا ازاین سلاطین به درک رفته پس چرا هرچندوقت این مسایل تکرارمیشود برای نابود کردن ان باید دست/////
ناشناس۱۴۵۴۲۶۸۱۲:۰۶:۴۴ ۱۳۹۹/۲/۳۱
"الناس علی دین ملوکهم" وقتی حضرات چپاول بیت المال را از شیر مادر حلال تر بدانند از زیردستانشان انتظاری بیش نیست
یه الفی۱۴۵۴۲۷۶۱۲:۰۹:۳۱ ۱۳۹۹/۲/۳۱
آقای رئیسی اولا تشکر ولی بای گفت که این احکام در شأن چنین جرائمی نبود ای ککاش احکام محکم تر و جدی تر و ماندگارتری صادر می شد
یکتانت

پربحث‌های دیروز

 1. مذاکرات وین و برگ برنده ایران در پاسخ به خرابکاری نطنز

 2. چرا جهانگیری بهترین گزینه اصلاح‌طلبان است؟/ امیدواری اصولگرایان به نامزدی رئیسی/ قالیباف؛ آماده کاندیداتوری/ انتقادات پزشکیان از روحانی

 3. علت اصلی شهادت سردار حجازی اعلام شد

 4. ایران چگونه پروژه‌های آمریکا را در منطقه ناکام گذاشت؟

 5. درس ریاضی به احمدی‌نژاد/ دارایی نهادهای انقلابی زیرنظر رهبری چقدر است؟

 6. جهانگیری: نگذاشتیم تورم، ونزوئلایی شود/ نتوانستیم با مردم خوب ارتباط بگیریم

 7. ژنرال اسرائیلی: توقف برنامه هسته ای ایران بسیار دشوار است 

 8. حواسمان به «پاکبان های مصلحتی» هست؟!

 9. حریرچی: کسانی که قرنطینه را رعایت نمی‌کنند مانند تروریست انتحاری هستند/ از بیمارستان‌های خصوصی گلایه داریم

 10. پرویز پرستویی: ما قهرمانان ملی را فراموش نمی‌کنیم

 11. غرضی: به محض اینکه مسئولیت پیدا کردم، تورم را صفر می‌کنم/ سال ۹۲ جواب هاشمی را ندادم رفت دنبال روحانی

 12. سردار سلامی: شهید حجازی هرگز لباس جهاد را از تن به در نکرد/ به صهیونیست‌ها می‌گوییم این شادی شما زودگذر است

 13. تایید استفاده مدیران شهرداری اردکان از واکسن پاکبانان

 14. کرونا جان یک بازیگر دیگر سینما را گرفت

 15. سردار فلاح زاده جانشین فرمانده نیروی قدس سپاه شد

 16. چه کسی می‌خواهد تقصیر را گردن دیگران بیندازد؟

 17. درخواست بیش از ۲۱۰۰ استاد دانشگاه‌های کشور از مقامات و تیم مذاکره کننده هسته‌ای

پربحث‌های هفته

 1. معادله تروریست های اسراییلی و جنتلمن های غربی در ماجرای نطنز

 2. بحث جنجالی مجری شبکه دو با مسئول دولتی/مجری دهن مرا باز نکنید

 3. نگرانی محافل امنیتی اسراییل از انتقام ایران

 4. بازی سیاسی با کارت برجام

 5. آقای رئیس‌جمهور! واقعیت با سخنان زیبا تغییر نمی‌کند!

 6. پاس گل آمریکا به چین و ایران؟

 7. مذاکرات وین و برگ برنده ایران در پاسخ به خرابکاری نطنز

 8. انتخابات؛ نماد وحدت ملی

 9. حمله به مرکز جاسوسی موساد رژیم صهیونیستی در شمال عراق

 10. در ستاد مبارزه با کرونا چه خبر است؟!

 11. ایران وارد فاز غنی سازی ۶۰ درصدی شد

 12. گیاه «شِنگ» چیست و چه خواصی دارد؟

 13. روحانی: با مذاکره مشکلی نداریم/ غنی‌سازی ۶۰ درصدی پاسخ‌ به شرارت‌ها بود/ دست ما را باز بگذارید؛ ۱۰۰ روز ‌آخر هم تحریم را می‌شکنیم

 14. متناسب با تهدیدات ، بُرد موشک های خود را افزایش می دهیم

 15. پرونده نفوذ و خرابکاری را ببندید !

 16. آمریکا ضعیف شده، یا چین قوی تر شده است؟!

 17.  یک رتبه و چند نکته

 18. تحلیل گر برجسته جهان عرب: قدرت‌نمایی ایران شادی اسرائیلی‌ها را به عزا تبدیل می کند

 19. فیلم پیروزی‌های دولت روحانی ساخته شد! / «خودرو شخصی» به کارگردانی حسن روحانی

 20. جزئیاتی از خسارت‌های حادثه نطنز/ قطعات تعمیری بازگشته به ایران حامل ۳۰۰ پوند مواد منفجره بوده

 21. باقی ماندن ۸۷.۵ درصد تحریم ها در برجام پذیرفته شد

 22. محسن رضایی: برخی مسئولین دولت روحانی باید محاکمه شوند/ نفوذی‌ها با مافیاهای اقتصادی ارتباط برقرار کرده‌اند

 23. واکسن کرونا پولی شد، نشد؟

 24. بلایی که هنگام دزدی بر سر یک سارق آمد

 25. آیا مردم در جمهوری اسلامی محجورند؟!

پربحث‌های هفته

 1. معادله تروریست های اسراییلی و جنتلمن های غربی در ماجرای نطنز

 2. نگرانی محافل امنیتی اسراییل از انتقام ایران

 3. بازی سیاسی با کارت برجام

 4. آقای رئیس‌جمهور! واقعیت با سخنان زیبا تغییر نمی‌کند!

 5. پاس گل آمریکا به چین و ایران؟

 6. مذاکرات وین و برگ برنده ایران در پاسخ به خرابکاری نطنز

 7. انتخابات؛ نماد وحدت ملی

 8. در ستاد مبارزه با کرونا چه خبر است؟!

 9. ایران وارد فاز غنی سازی ۶۰ درصدی شد

 10. روحانی: با مذاکره مشکلی نداریم/ غنی‌سازی ۶۰ درصدی پاسخ‌ به شرارت‌ها بود/ دست ما را باز بگذارید؛ ۱۰۰ روز ‌آخر هم تحریم را می‌شکنیم

 11. متناسب با تهدیدات ، بُرد موشک های خود را افزایش می دهیم

 12. پرونده نفوذ و خرابکاری را ببندید !

 13. آمریکا ضعیف شده، یا چین قوی تر شده است؟!

 14.  یک رتبه و چند نکته

 15. تحلیل گر برجسته جهان عرب: قدرت‌نمایی ایران شادی اسرائیلی‌ها را به عزا تبدیل می کند

 16. فیلم پیروزی‌های دولت روحانی ساخته شد! / «خودرو شخصی» به کارگردانی حسن روحانی

 17. باقی ماندن ۸۷.۵ درصد تحریم ها در برجام پذیرفته شد

 18. محسن رضایی: برخی مسئولین دولت روحانی باید محاکمه شوند/ نفوذی‌ها با مافیاهای اقتصادی ارتباط برقرار کرده‌اند

 19. آیا مردم در جمهوری اسلامی محجورند؟!

 20. وعده‌های اقتصادی عجیب محسن رضایی/ پزشکیان: مخالف وضع موجود هستم/ انتقاد روحانی از مخالفان واکسن روسی و چینی

 21. چرا جهانگیری بهترین گزینه اصلاح‌طلبان است؟/ امیدواری اصولگرایان به نامزدی رئیسی/ قالیباف؛ آماده کاندیداتوری/ انتقادات پزشکیان از روحانی

 22. جهش ژنتیکی یک ویروس خطرناک قدیمی در جامعه !

 23. علت اصلی شهادت سردار حجازی اعلام شد

 24. روایت حسین شریعتمداری از مذاکرات وین/ نعل وارونه صهیونیست‌ها در مذاکرات!

 25. ظریف: آمریکا همه تحریم‌ها را رفع کند/ اروپا نه آبرویی دارد و نه جایگاهی که مقامات ایرانی را تحریم کند

آخرین عناوین