پرونده مدیران سایپا ؛ محکومیت دو نماینده به حبس و اثبات دوباره یک ناکارآمدی

گروه سیاسی الف،   3990230115 ۴۶ نظر، ۰ در صف انتشار و ۷ تکراری یا غیرقابل انتشار
پرونده مدیران سایپا ؛ محکومیت دو نماینده به حبس و اثبات دوباره یک ناکارآمدی

امروز سخنگوی قوه قضائیه در نشست خبری خود احکام پرونده برخی مدیران سابق سایپا را اعلام کرد که نام دو نفر نیز بیش از بقیه جلب توجه کرد: محمد عزیزی و فریدون احمدی دو تن از نمایندگان مجلس کنونی.

غلامحسین اسماعیلی از صدور حکم حبس برای دو نماینده مجلس و برخی مدیران سابق سایپا خبر داد.

کیفرخواست این پرونده نشان می‌دهد دو متهم اصلی این پرونده -بهزادی و لاشیدایی- با مدیران وقت سایپا زد و بند کرده‌اند و ۶۷۰۰ خودرو را فقط با پرداخت ۵میلیون تومان برای هر خودرو پیش‌خرید کرده‌اند. قابل حدس است که احتمالا این دو نماینده مجلس در معرفی این افراد به سایپا و انعقاد این قرارداد خلاف نقش داشته‌اند.

نخستین بار نام محمد عزیزی در نامه‌ اعتراضی احمد توکلی به رئیسی بر سر زبان‌ها افتاد.

۲۲ تیرماه سال گذشته احمد توکلی از اقدام خلاف عرف دادستان تهران در تقلیل قرار بازداشت محمد عزیزی انتقاد کرده بود. حدود یک‌ماه بعد خبر بازداشت محمد عزیزی و فریدون احمدی منتشر شد.

سخنگوی قوه قضائیه بازداشت را تایید و آن را در ارتباط با پرونده فروش محصولات سایپا دانست. اما بازداشت این دو نماینده ۲-۳ روز بیشتر طول نکشید و ایشان با وثیقه آزاد شدند. علی لاریجانی رئیس مجلس مطابق رویه‌ای که در این سال‌ها داشت در نخستین جلسه پس  از این اتفاق جلسه‌ای غیرعلنی تشکیل داد و در آن گفت که از رئیس‌ قوه قضائیه خواسته است این نمایندگان آزاد شوند. مسعود پزشکیان هم از بازداشت این دو نماینده انتقاد کرد.

در همین زمان احمد توکلی در نامه‌ای به نایب‌رئیس هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان از اتهامات این دو نماینده پرده برداشت. توکلی نوشت: «آیا به نظر هیأت نظارت بر رفتار نمایندگان، تبانی در خرید ۶ هزار خودرو به صورت رانتی و چند صد کیلو طلا و همکاری با فردی که جزء ۱۵ نفر اول کسانی است که با خرید بیش از ۳۰ هزار سکه، کمک به اخلال در نظام اقتصادی کشور نموده اند، جزء وظایف نمایندگی است؟

آیا ایجاد بحران در موضوع پوشک که حتی مقام معظم رهبری به آن ورود کرده و گلایه نمودند و در این بحران، رد پای شرکت پارس حیات که نقش آقای محمد عزیزی در آن برجسته است، جزء وظایف نمایندگی است؟»

توکلی در نامه‌ای دیگر به لاریجانی از توصیه لاریجانی به رئیسی برای آزادی این دو نماینده انتقاد کرد و نوشت: «آیا صلاح است رئیس مجلس برای دو نماینده‌ای توصیه کند که از یک سال پیش از آن، از اتهامات کثیف مالی آن دو باخبر بوده است؟ دو نماینده‌ای که با اعمال نفوذ به نفع مجرمان خائن و اخلال‌گر در بازار خودرو شریک در جرمشان هستند و با دادن کارت بانکی خود به آن دو اخلال‌گر، اجازه دادند آن دو مجرم با دارایی آنها (از کجا آورده بودند؟) سوداگری و اخلال در بازار سکه و طلا را نیز انجام دهند تا بر ثروت حرام دو طرف بیفزایند.»

بیشتر بخوانید:

تبانی در خرید ۶ هزار خودرو و چند صد کیلو طلا وظیفه نمایندگی است؟/ علت دفاع از نمایندگان بازداشت شده چیست؟

نامه توکلی به لاریجانی: نمایندگان متهم به فساد را از ورود به مجلس منع کنید

پس از اینکه این دو نماینده آزاد شدند تا روز دوشنبه خبری از این دو نفر در رسانه‌ها نبود. در روز دوشنبه فریدون احمدی در نطق میان‌دستور مجلس خود که دفاعیه‌ای از عملکرد خود بیان کرد و مدعی شد برایش پرونده‌سازی کرده‌اند. گویی خبر داشت که امروز قرار است حکمش منتشر شود.

در نهایت امروز حکم این پرونده منتشر شد. دو متهم اصلی به اعدام، مدیران سابق سایپا و این دو نماینده به زندان محکوم شدند. مهدی جمالی مدیرعامل سابق سایپا به هفت سال، رضا تقی‌زاده ماکویی معاون سابق بازاریابی سایپا به ۱۵ سال و محمد عزیزی، فریدون احمدی و حسن هشترودی رئیس سابق حراست کل سایپا هرکدام به ۶۱ ماه حبس تعزیری محکوم شدند. هرچند همزمانی انتشار این حکم و پایان مجلس برخی ممکن است به برخی شائبه‌ها دامن بزند.

مرور این پرونده یک سوال بسیار مهم در ذهن هر فردی ایجاد می‌کند: هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان چه نقشی در این میان بازی کرده است؟ مطابق آنچه توکلی نوشته و توسط سخنگوی این هیئت اعلام شده، هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان اقدامات این دو نماینده را در راستای وظایف نمایندگی ارزیابی کرده بود.

اکنون سوالی که از اعضای این هیئت باید بپرسیم این است که آیا حقیقتا ایشان اقدامات خلاف قانون این دو نماینده را در راستای وظایف نمایندگی ارزیابی کردند یا تعلقات صنفی باعث شد چنین رأیی صادر کنند؟ اکنون که حکم قطعی دادگاه منتشر شده آیا ایشان -به‌خصوص جناب پزشکیان که رئیس این هیئت بودند- همچنان می‌توانند از عملکردشان در این هیئت دفاع کنند؟

این پرونده بار دیگر نشان داد هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان با ساختار فعلی کارایی ندارد و باید برای نظارت بر عملکرد نمایندگان فکری اساسی کرد.

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۴۵۳۲۵۰۱۴:۵۷:۴۴ ۱۳۹۹/۲/۳۰
در راستای وظایف نمایندگی اخلال کردند؟
ناشناس۱۴۵۳۳۴۷۱۶:۰۷:۳۲ ۱۳۹۹/۲/۳۰
لابد این دو نماینده تا این روزهای آخر در مجلس رای هم می داده اند
mostafa.kamali95@yahoo.com۱۴۵۳۳۵۵۱۶:۱۳:۱۰ ۱۳۹۹/۲/۳۰
از مدعی العموم و قوه قضاییه می خواهیم همانگونه که به فساد این دو نماینده رسیدگی کردند لیست و مستندات فساد نمایندگان رد صلاحیت شده اقتصادی را از شورای نگهبان گرفته و به برسی و محاکمه مفسدان بپردازند تا قدری اعتماد از دست رفته مردم بازگردد
ناشناس۱۴۵۳۸۱۱۰۲:۵۲:۵۳ ۱۳۹۹/۲/۳۱
درود بر رئیسی
ناشناس۱۴۵۳۴۳۶۱۷:۴۶:۳۷ ۱۳۹۹/۲/۳۰
نمایندگان را باید اعدام میکردن چون کار چاق کن بودن عدالت اجرا نشده و من اعتراض دارم
ناشناس۱۴۵۳۵۱۵۱۹:۲۶:۰۹ ۱۳۹۹/۲/۳۰
مجلس از پول بیت المال وثیقه گذاشت برای ازادی این دو نماینده مفسد
ناشناس۱۴۵۳۶۹۲۲۳:۳۴:۲۷ ۱۳۹۹/۲/۳۰
شرمنده مجلسی که برای این دو نماینده وثیقه گذاشت. فساد سیستماتیک همینه
مثبت نگر۱۴۵۳۲۶۲۱۵:۰۵:۳۲ ۱۳۹۹/۲/۳۰
اقای توکلی اینو واقعا عرض می کنم مواظب خودتون باشید ما تو کشور به افرادی مانند شما نیاز داریم کاش همه مثه شما بودندولی متاسفانه!!!!!!!
ناشناس۱۴۵۳۲۷۳۱۵:۱۱:۵۱ ۱۳۹۹/۲/۳۰
انتظار از رييس مجلس بر خورد قاطع با اين دو نماينده اي است كه نسبت به راي مردم خيانت كردند
ی الف بچه۱۴۵۳۳۵۸۱۶:۱۸:۲۵ ۱۳۹۹/۲/۳۰
از مجلس یازدهم می خواهیم در اسرع وقت قانونی تصویب کنند که نمایندگان هیچ دوره ای چه گذشته و چه حال و چه اینده حق حضور در پستدهای دولتی و شرکت های تحت پوشش دولت را ندارند تا نمایندگان نتوانند در مدت نمایندگی با دولت تبانی کنند و وکیل الدوله شوند و بعد از مجلس با پست رزرو کرده به زیر مجموعه دولت بروند
ناشناس۱۴۵۳۲۷۸۱۵:۱۴:۱۱ ۱۳۹۹/۲/۳۰
اصلاح طلب واقعی رییسیه.. نه اونا که اصلاح طلبی شون خلاصه شده در کنسرت و ورود زنان به ورزشگاه.. جالبه سایت یکی از همین اصلاح طلبان، صدور احکام اینچنینی اعدام رو ضربه به فضای کسب و کار نامیده!! ...
ناشناس۱۴۵۳۳۶۶۱۶:۲۵:۳۵ ۱۳۹۹/۲/۳۰
مسئله فساد سیستماتیک خیلی ریشه ای هست انقدر سطحی نگر و جناحی نگاه نکنید به قضیه
ناشناس۱۴۵۳۲۷۹۱۵:۱۶:۲۲ ۱۳۹۹/۲/۳۰
چه نطق های آتشینی که ایشان در این چند روز درباره ردصلاحیت های شورای نگهبان داشتند!! و از تضییع حق الناس می گفتند.. نطق های آتشین ردصلاحیت شدگان مجلس، برای پرت کردن حواس هاست..
ناشناس۱۴۵۳۲۸۴۱۵:۱۹:۲۷ ۱۳۹۹/۲/۳۰
وای بر آقای پزشکیان که عدالت را سر برید.
ناشناس۱۴۵۳۲۸۵۱۵:۱۹:۲۸ ۱۳۹۹/۲/۳۰
حبس تعزیری حبسی است که متفاوت با حبس حدی (یعنی حدود الله) است و در اختیار حاکم است. گاهی حبس تعزیری مقابل حبس تعلیقی است که در مورد متهم اجرا نمی‌شود. اما حبس تعزیری اجرا می‌شود و نوعی تأدیب به‌شمار می‌آید که طبق شرع و ماده ۱۶ قانون مجازات اسلامی جمهوری اسلامی ایران به نظر حاکم واگذار شده‌است.[۱] این نوع حبس برای جرائمی در نظر گرفته می‌شوند که ریشه شرعی دارند و اعمال حرام محسوب می‌شوند اما مجازات معینی در شرع برای آن‌ها تعیین نشده‌است.[۲] بر خلاف یک باور رایج، حبس‌های تعزیری قابل فروش نیستند.[۳]
ناشناس۱۴۵۳۴۱۳۱۷:۲۰:۴۰ ۱۳۹۹/۲/۳۰
ویکیپدیا رو کپی کردید که چی بشه؟
ناشناس۱۴۵۳۶۲۵۲۲:۰۲:۳۷ ۱۳۹۹/۲/۳۰
اطلاع رسانی خوبی کرده حالا از هرجا می خواهد باشد
ناشناس۱۴۵۳۶۸۰۲۳:۲۰:۳۲ ۱۳۹۹/۲/۳۰
بعضی دوستان فکر میکردند حبس تعزیری رو میشه خرید که متن بالا جوابشونه.
ناشناس۱۴۵۳۷۸۶۰۱:۵۳:۳۵ ۱۳۹۹/۲/۳۱
هر جور اطلاع رسانی شود مشکلی نیست
ناشناس۱۴۵۳۲۸۸۱۵:۲۱:۳۶ ۱۳۹۹/۲/۳۰
اگر در حمایت از رویکرد ضد فساد رئیسی کامنت بذاری، کلی منفی داده میشه..!! چرا؟ چون آلبانی نشین ها و دنباله های داخلی شون، مامور به حمایت از جریان اشرافی غربگرایی هستند که عامل نارضایتی در مردم اند.. برای آلبانی نشین ها، این جریان اشرافی بهترین سرمایه در ایرانه و نمی خواهند این جریان تضعیف شود و جریان انقلابی دست بالا را داشته باشد.. هر دلسوزی که به احیا امید مبارزه با فساد کمک کنه، با توهین و تمسخر تخریبش می کنند..
ناشناس۱۴۵۳۳۱۷۱۵:۴۶:۲۳ ۱۳۹۹/۲/۳۰
ترحم بر پلنگ تیز دندان ستمکاریست بر هوشمندان!
ناشناس۱۴۵۳۳۱۸۱۵:۴۷:۱۳ ۱۳۹۹/۲/۳۰
سلطان سکه رو اعدام کردن سکه سر و سامون گرفت واقعا نابغه هستین سیستم خرابه دوتا خودرو ساز تولید سالانه شون مشخصه هردوتا لگن ساز ماشالاه در سرتا سر ایران نمایندگی دارن از بس قدرت دارن که فقط خدا میتونه نابودشون کنه
ناشناس۱۴۵۳۳۳۴۱۵:۵۷:۳۴ ۱۳۹۹/۲/۳۰
بايد اعدام ميشدن اين خاينين به مردم
ناشناس۱۴۵۳۳۴۸۱۶:۱۰:۱۲ ۱۳۹۹/۲/۳۰
روایت توکلی از شراکت یک «مفسد» اقتصادی با ۱۱ نماینده پیشین مجلس مشکلات تعاونی‌های اعتباری و عدم پرداخت سپرده‌‌ها سبب بروز اعتراض‌های گسترده‌ای در سال ۹۶ شد و دولت مجبور به تامین منابع مالی برای بازپرداخت سپرده‌ها شد. پرسش:  احمد توکلی، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام ایران، از شراکت ۱۱ نماینده پیشین مجلس با محمدعلی تفکر، مدیر «فاسد» موسسه اعتباری فرشتگان، خبر داده است. او در نامه‌ای که به حجت الاسلام ابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضاییه نوشته، توضیح داده است که آقای تفکر که به نوشته احمد توکلی «فاسد و مفسد» است، پس از تاسیس یک شرکت اقتصادی ۱۱ نماینده ادوار مجلس را شریک کرده و به هر یک دو درصد سهم داده است. به نوشته توکلی، عطاءالله حکیمی رودبار (نماینده رودبار در مجالس هفتم و نهم)، منصور آرامی (نماینده بندرعباس در مجلس نهم)، مهناز بهمنی ( نماینده سراب در مجلس نهم)، هادی قوامی (نماینده اسفراین در مجالس هشتم، نهم و دهم)، غلام‌محمد زارعی ( نماینده کهکیلویه و بویر احمد در مجالس نهم و دهم)، سعید زمانیان دهکردی (نماینده شهرکرد در مجلس نهم)، رحمت‌الله نوروزی (نماینده علی‌آباد در مجلس نهم)، نبی‌الله احمدی (نماینده داراب در نهم)، عمران علیمحمدی (نماینده ایلام در مجلس نهم)، شهلا میرگلوی بیات (نماینده ساوه در مجلس نهم) و موسی احمدی (نماینده عسلویه در مجلس نهم) در این شرکت‌ها سهامدار بوده‌اند. ۵۵ درصد سهام این شرکت هم متعلق به تفکر بوده است. احمد توکلی در بخش دیگری از این نامه نوشته که تفکر در حدفاصل ماه‌های فروردین تا مرداد سال ۹۵، ۴۴ میلیارد و ششصد میلیون تومان از شعب‌ مختلف موسسه فرشتگان برداشت کرده است که «نشان‌دهنده سوء جریان مالی در این جابه‌جایی‌ها است». به نوشته توکلی، خانواده آقای تفکر نیز حدود ۳۰ میلیارد تومان از حساب‌های موسسه فرشتگان برداشت و خارج کرده‌اند. محمدعلی تفکر که مالک «شرکت‌های سوله و سقف و گروه باهر و باهر کیش» معرفی شده است، آذرماه سال ۹۵ بازداشت شد. تعاونی اعتباری فرشتگان سال ۹۶ پس از وقوع تخلفات عدیده و داشتن بدهی ۸۶۰۰ میلیارد تومانی منحل اعلام شد. مشکلات تعاونی‌های اعتباری و عدم پرداخت سپرده‌‌ها سبب بروز اعتراض‌های گسترده‌ای در سال ۹۶ شد و دولت مجبور به تامین منابع مالی برای بازپرداخت سپرده‌ها شد. میزان کمک بانک مرکزی ایران برای بازپرداخت بدهی‌ها موسسه کاسپین ۱۵۰۰ میلیارد تومان اعلام شد. با این حال گزارشی درباره نحوه بازپرداخت کل بدهی‌ها، وضعیت اموال این موسسه و پرونده منتشر نشده است.  
ناشناس۱۴۵۳۴۲۷۱۷:۳۶:۴۵ ۱۳۹۹/۲/۳۰
سیستم فسادزاست اگر قرار بود با بگیر و ببند و اعدام مشکل حل شود تاکنون شده بود
ناشناس۱۴۵۳۴۸۴۱۸:۴۰:۰۰ ۱۳۹۹/۲/۳۰
علی مطهری چرا ساکته؟ اینها یار غارشن
ناشناس۱۴۵۳۷۱۵۰۰:۰۲:۵۳ ۱۳۹۹/۲/۳۱
این دونفر مشخصا اصولگرا هستن از خودتونن فرار به جلو نکنید
مصطفی۱۴۵۳۵۱۴۱۹:۲۲:۲۵ ۱۳۹۹/۲/۳۰
احداث اردوگاههای کار اجباری و فرستادن مفسدان اقتصادی و مجرمین خطرناک ه این اردوگاهها یکی از ارزوهای منه حیف است این افراد در کنار سایر زندانیان شریف دوران حبسشون رو سپری کنند و با پول و زور محیط زندان رو برای خودشون مثل هتل کنند مجرمان باید از شنیدن اردوگاههای کار اجباری لرزه به اندامشون بیفته و تنها راه خلاصی از این اردوگاهها براشون فقط مرگ باشه
ارمین۱۴۵۳۵۲۲۱۹:۳۰:۵۶ ۱۳۹۹/۲/۳۰
باید اعدام میشدن....
ناشناس۱۴۵۳۵۶۰۲۰:۱۳:۱۱ ۱۳۹۹/۲/۳۰
حکم عزیزی جای شک و شبه داره
ناشناس۱۴۵۳۵۶۶۲۰:۲۹:۰۱ ۱۳۹۹/۲/۳۰
عجبا تمام اختلاص ها و احتكارها و فسادها به ترتيبي از قدرت داشتن وصاحب منصب بودن و وابسته بودن به قدرت نتيجه ميشود شايد بايد چنين باشد و ملت بايد به پذيرد
ناشناس۱۴۵۳۵۷۷۲۰:۵۳:۲۸ ۱۳۹۹/۲/۳۰
خودتو ناراحت نکن داداش اینا که گفتی فقط سر کوه یخه
ناشناس۱۴۵۳۵۹۵۲۱:۲۴:۲۰ ۱۳۹۹/۲/۳۰
وقتی ساختارها و قوانین فسادزا هستند، برخورد با فاسدان به تنهایی مشکلی رو حل نمیکنه.
ناشناس۱۴۵۳۶۴۹۲۲:۲۸:۲۰ ۱۳۹۹/۲/۳۰
۴۱ سال از انقلاب گذشته ، ولی هنوز جای قوانینی که بتواند جلوی این رانت خواری ها و لابی ها مشکل داریم . وظیفه این مجلسی ها چیه ؟
ناشناس۱۴۵۳۶۵۴۲۲:۳۶:۰۹ ۱۳۹۹/۲/۳۰
یعنی توی شرکت سایپا هر کس هر کاری دلش خواست ، می تواند انجام دهد . شرکتی که زیر نظر وزارت صنایع اداره می شود ، حراست ویا کنترل قرارداد وجود نداره که ۶۷۰۰ خودرو به ۲ نفر بفروشن و هیچ کس نفهمه !!!!!!!!!
ناشناس۱۴۵۳۶۵۶۲۲:۳۷:۲۲ ۱۳۹۹/۲/۳۰
همه راهها برای کسب درآمد به دلالی و واسطه گری ختم شده است تولید هزاران مشکل دارد و در نهایت تو صاحب و مالک تولید خود نیستی و هزاران قانون برای ریشه کن کردن تولید کننده وجود دارد
Oجاسم۱۴۵۳۷۰۶۲۳:۵۲:۲۷ ۱۳۹۹/۲/۳۰
متاسفانه مجلسی های ناظر به همراه خلافکاران تبدیل شدند و علی مطهری و امثالهم که همیشه معترض رد صلاحیتها هستند در سکوت محض
ناشناس۱۴۵۳۷۱۱۲۳:۵۴:۱۹ ۱۳۹۹/۲/۳۰
از حضرات حقوقدانان شورای باید پرسید چه شاخصه ای از آقایان احمدی وعزیزی مشاهده کردند و آنان را شایسته نماینده مردم زنجان دیدند که اینگونه از حق مردم دفاع کردند
ناشناس۱۴۵۳۷۸۷۰۱:۵۴:۳۰ ۱۳۹۹/۲/۳۱
واقعا این دونفر تونستند این همه کار کنند ؟!!!!
علی۱۴۵۳۸۱۲۰۲:۵۹:۱۵ ۱۳۹۹/۲/۳۱
باید هم از آقای رییسی و هم توکلی تشکرکرد. همه ملت خواهان ادامه دار شدن محاکمه چنین افرادی هستند چه نماینده باشه و چه پایین تر وچه بالاتر مچکریم
sina۱۴۵۳۹۰۷۰۸:۰۵:۵۷ ۱۳۹۹/۲/۳۱
در مجلس رو ببندید که شده خونه شیاطین و ام الفساد !!!!! معلوم شد که به آب وآتیش زدن کاندیداها تو انتخابات مجلس چه دلیلی داره!!!!!
ناشناس۱۴۵۴۰۳۵۰۹:۴۶:۴۲ ۱۳۹۹/۲/۳۱
خودروسازی داخلی ....یک مشت گانگستر و کلاهبردار وقیح..! اینو با صراحت میگم! چون صابونشون به تنم خورده.
ناشناس۱۴۵۴۱۱۰۱۰:۳۰:۵۹ ۱۳۹۹/۲/۳۱
اتوموبيل هایی که در همه جای دنیا معمولی محسوب میشوند، در ایران قیمتهای نجومی و فضایی پیدا کرده اند بالای میلیارد و اینها... آخه یعنی چه؟ معلومه که یک داستانی پشتش هست دیگه.....
ناشناس۱۴۵۴۱۴۶۱۱:۰۰:۳۱ ۱۳۹۹/۲/۳۱
با تبلیغات و اسامی دهان پر کن ذهن مردم رااز عاملان اصلی این فجایع//خودرو نفت مسکن طلا ارزوو..// دور کرده و میکنند تابه حال چند تا ازاین سلاطین به درک رفته پس چرا هرچندوقت این مسایل تکرارمیشود برای نابود کردن ان باید دست/////
ناشناس۱۴۵۴۲۶۸۱۲:۰۶:۴۴ ۱۳۹۹/۲/۳۱
"الناس علی دین ملوکهم" وقتی حضرات چپاول بیت المال را از شیر مادر حلال تر بدانند از زیردستانشان انتظاری بیش نیست
یه الفی۱۴۵۴۲۷۶۱۲:۰۹:۳۱ ۱۳۹۹/۲/۳۱
آقای رئیسی اولا تشکر ولی بای گفت که این احکام در شأن چنین جرائمی نبود ای ککاش احکام محکم تر و جدی تر و ماندگارتری صادر می شد

پربحث‌های هفته

 1. دعوا در ماجرای الزام قانونی حجاب بر سر چیست؟

 2. حمله با قمه به یک مغازه‌دار در تهران

 3. قوه قضائیه و پرسش‌ها از حکم دادگاه طبری

 4. «آیا واشنگتن کر است»؟!/ واکنش منفی جهانی به ادعای بازگشت تحریم های سازمان ملل/ روسیاهی دوباره برای کاخ سفید

 5. روحانی: شنبه و یکشنبه روز پیروزی ایران و شکست آمریکا است/ نباید اجازه دهیم مردم در رنج قرار گیرند

 6. هشدار فرمانده سپاه به رئیس جمهور آمریکا: انتقام ما قطعی است/ اهل شرف و جوانمردی هستیم و سفیر زن را هدف قرار نمی‌دهیم

 7. گرانی خودرو تا کجا!؟

 8. قیمت سکه به ۱۳,۲۰۰,۰۰۰ تومان رسید/ دلار ۲۶,۹۰۰ تومان شد + جدول

 9. وزیر بهداشت: دیشب به خاطر خیز جدید کرونا نخوابیدم/تقسیم بندی مناطق غلط است

 10. برادر من! انقلابی‌گری با سیاست زدگی بیگانه است

 11. تورم امارات برای نوزدهمین ماه متوالی منفی ماند!

 12. ترامپ برای به نتیجه رسیدن تحریم‌ عجله ندارد/ هیچ دموکراتی به دستاورد او دست نمی‌زند

 13. جهانگیری: امیدوارم آثار مثبت مقابله با گرانی روزهای آینده روشن شود

 14. بلاتکلیفی وزارت صمت/ روحانی وزیر جدید را معرفی می‌کند؟

 15. قفل فعلی بازار خودرو به یک کلید نیاز دارد؟

 16. اطلاعیه دادگستری استان فارس درباره شبهات مطرح شده در خصوص پرونده «نوید افکاری»

 17. مقصر سونامی افزایش قیمت خودرو کیست

 18. خیز دوباره کرونا/ورود نواب رئیس به انتخابات ریاست جمهوری/کنایه رسانه اصلاح‌طلب به روحانی/ ربیعی: رنج مردم با تک تک سلول‌های اعضای هیات دولت حس می‌شود

 19. گرداندن اراذل و اوباش در محله تهران‌پارس

 20. مطالبه از مجلس انقلابی...

 21. ترامپ: توافق فوق‌العاده‌ای با ایران خواهم کرد منتهی باید تا بعد از انتخابات صبر کنند

 22. قیمت دلار و سکه پایین آمد + جدول قیمت‌ها

 23. تمرینات نظامی شاهزاده خانم بلژیکی

 24. واکنش رسانه‌های صهیونیستی و عربی به توافق سازش تل‌آویو با امارات و بحرین

 25. افکار عمومی منتظر چه حکمی برای اکبر طبری بود؟

ابر آروان

پربحث‌های هفته

 1. دعوا در ماجرای الزام قانونی حجاب بر سر چیست؟

 2. قوه قضائیه و پرسش‌ها از حکم دادگاه طبری

 3. «آیا واشنگتن کر است»؟!/ واکنش منفی جهانی به ادعای بازگشت تحریم های سازمان ملل/ روسیاهی دوباره برای کاخ سفید

 4. روحانی: شنبه و یکشنبه روز پیروزی ایران و شکست آمریکا است/ نباید اجازه دهیم مردم در رنج قرار گیرند

 5. هشدار فرمانده سپاه به رئیس جمهور آمریکا: انتقام ما قطعی است/ اهل شرف و جوانمردی هستیم و سفیر زن را هدف قرار نمی‌دهیم

 6. برادر من! انقلابی‌گری با سیاست زدگی بیگانه است

 7. بلاتکلیفی وزارت صمت/ روحانی وزیر جدید را معرفی می‌کند؟

 8. خیز دوباره کرونا/ورود نواب رئیس به انتخابات ریاست جمهوری/کنایه رسانه اصلاح‌طلب به روحانی/ ربیعی: رنج مردم با تک تک سلول‌های اعضای هیات دولت حس می‌شود

 9. مطالبه از مجلس انقلابی...

 10. افکار عمومی منتظر چه حکمی برای اکبر طبری بود؟

 11. ضرب و شتم یک کارشناس در استودیویِ شبکه«من و تو» به جرم بیان نظر مخالف + فیلم

 12. روحانی: نحوه خرید و فروش خودرو به نفع مصرف‌کننده باید اصلاح شود

 13. ایزدی: واکنش صحیح به فعال‌شدن مکانیسم ماشه، خروج از NPT است/ خروج از برجام برای ما سودی ندارد

 14. جزئیات تازه از پرونده نوید افکاری/ماموریت جدید جهانگیری/روایت زیباکلام از دلیل حمایت کارگزاران از لاریجانی/روحانی: چرا مردم در فشار قرار می‌گیرند؟ 

 15. نظر کاربران بحرینی در خصوص سازش با رژیم صهیونیستی

 16. حسین شریعتمداری: دست‌مریزاد سردار سلامی

 17. قوی تر از سالهای دفاع مقدسیم

 18. زنان می‌توانند کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ شوند؟

 19. رصد دشمن!

 20. تاکید رئیسی بر تفکیک جرم سیاسی از جرم امنیتی/ کنایه باهنر به روحانی درباره اختیارات رئیس‌جمهور/ احتمال حضور جلیلی در انتخابات ۱۴۰۰ جدی‌ شده است؟

 21. چرا مجلس به نقش نظارتی خود در مورد شوراهای اسلامی شهر و روستا عمل نمی‌کند!؟

آخرین عناوین