افراد زیر ۱۸ سال باید موبایل داشته باشند؟

 3990230074

یک پژوهشگر مطالعات شهرت و سلبریتی‌ها با بیان اینکه داشتن موبایل و خط اینترنت مستقل برای افراد زیر ۱۸ سال بسیار زیان‌بار است، گفت: بخش زیادی از فرهنگ را کودکان پیش می‌برند و کودکان والدین خود را برای همراهی کردن، تحریک می‌کنند. امروز کسانی کنش‌گر اجتماعی شدند که مغزشان هنوز رشد نکرده و صاحب تفکر و اندیشه نیست.

به گزارش ایسنا، احسان شاه قاسمی ضمن ارائه توضیحاتی درباره مفهوم سلبریتی گفت: سلبریتی ریشه لاتین دارد و استفاده از این واژه از ۳۰۰ سال تجاوز نمی‌کند و امروز کسی را سلبریتی می‌دانیم که اهمیت زندگی شخصی‌اش بیشتر از دستاوردهای او باشد. اگر کسی قهرمان ورزشی یا هنری باشد و مقامی به دست آورده باشد، برای ما مهم است، اما اگر میزان عکس‌های خانوادگی او از دستاوردهایش بیشتر باشد، به او سلبریتی می‌گوئیم.

این عضو هیأت علمی گروه ارتباطات دانشگاه تهران در خصوص اینکه شاخ‌های مجازی کجا و چگونه تولید می‌شوند، توضیح داد: به عنوان مثال، اینکه چطور کرونا آمده، آیا جنگ بیولوژیک است یا از خفاش و میمون، مهم نیست، بلکه بستر بدن ما اهمیت دارد که برای این بیماری مناسب است.

این پژوهشگر مطالعات شهرت و سلبریتی‌ها یادآور شد: میل به شهرت و علاقه‌مندی نسبت به دیدن بچه‌های کوچک، میل به حرکات محیرالعقول و مصرف نیابتی یک موضوع طبیعی و اقتضای سرمایه‌داری است. در حال حاضر با وجود شبکه‌های اجتماعی ظرفیت‌های جدیدی شکل گرفته و میل به درآمد بیشتر خلاءها را پر می‌کند.

شاه قاسمی درباره پیامد پی‌خوانی کودکانی که به صورت میلیونی جذب مخاطب می‌کنند، بیان کرد: نوع خشونت اعم از آشکار یا پنهان ما را مجبور به واکنش می‌کند که واکنش‌ها بیشتر مربوط به خشونت آشکار است. ما معمولاً خشونت موجود در سوء استفاده از بچه‌ها را متوجه نمی‌شویم و حتی گاهی با لایک از آن‌ها حمایت می‌کنیم.

عضو هیأت علمی گروه ارتباطات دانشگاه تهران معتقد است که در آینده آسیب‌های این رویه مشخص خواهد شد و قوانین جدی در غرب و ایران، والدین را محدود می‌کند. ما نیازمند تشکیلات جدید هستیم و مسأله مکان یا محدوده جرم در خارج یا داخل کشور حل خواهد شد.

وی با بیان اینکه درصدی از نسل کودکان مجازی در بزرگسالی حقوق خود را طلب می‌کنند، یادآوری کرد: معتقدم به طور موقت وضعیت بدتر می‌شود، اما در نهایت وضعیت به اجبار باید بهتر شود.

شاه قاسمی که در برنامه‌ای رادیویی صحبت می‌کرد، درباره افزایش فالوور کودکان کار مجازی گفت: ما باید سواد رسانه‌ای خود را افزایش دهیم و بدانیم توجه ما یک کالای ارزشمند و مؤثر است. معتقدیم نباید به کودکان خیابانی پول دهیم، زیرا از طرف افراد دیگری اجیر می‌شوند، پس در مواجهه با کودکان کار مجازی نیز باید همین کار را انجام دهیم و آن‌ها را دنبال نکنیم. ما تنها می‌توانیم آگاهی ایجاد کنیم که دستگاه‌های بزرگ اجرایی و قانونی وارد عمل شوند.

وی افزود: داشتن گوشی و خط اینترنت مستقل برای افراد زیر ۱۸ سال بسیار زیان‌بار است، زیرا بخش زیادی از فرهنگ را کودکان پیش می‌برند و کودکان والدین خود را برای همراهی کردن، تحریک می‌کنند. امروز کسانی کنش‌گر اجتماعی شدند که مغزشان هنوز رشد نکرده و صاحب تفکر و اندیشه نیستند.

پربحث‌های هفته

 1. رای قاطع نمایندگان به ریاست قالیباف/ اعضای هئیت رئیسه مجلس یازدهم مشخص شدند

 2. گشت و گذاری در آپارتمان‌های شمال شهر تهران با اجاره‌های نجومی

 3. پرسشي تأمل‌برانگیز از مراجع عظام تقليد

 4. "دیپلماسی بنزین"، نمادی از بی اعتنایی به تهدیدات آمریکا

 5. کارناوال نفتکش های ایرانی در اقیانوس ها

 6. نامه احمد توکلی به روحانی: برای نجات کشور پیروی از اقتصاد آزاد را کنار بگذارید

 7. جزئیاتی کامل از مرگ «آسیه پناهی»/ شهرداری: ما به وظیفه قانونی خود عمل کردیم!

 8. شاخ «غول» هم شکستنی است...

 9. پلیس آمریکا شهروند سیاه‌پوست را خفه کرد/ شهر به آتش کشیده شد

 10. اسکورت نفتکش «فارست» توسط هواپیماها و ناوهای جنگی ونزوئلا

 11. آقایان؛ قانون، تابوت عدالت نیست!..

 12. لطفا فراکسیون‌های قومی و منطقه‌ای را تعطیل کنید

 13. درد کهنه غیزانیه، «امنیتی» نیست

 14. مجلس تراز انقلاب و حق مسکن یازده میلیونی؟!

 15. امروز تهرانی‌ها سورپرایز شدند!

 16. مجلس خدمت یا مجلس قدرت؟!

 17. تلفاتی سنگین‌تر از تلفات جنگ بر دوش ایالات متحده

 18. فطر و اعیاد مذهبی؛ آیا مسابقه شادمانی عمومی کافی است؟

 19. چرا فرزندآوری کم شده/ آیا جامعه هم پیر می‌شود؟

 20. واکنش «آشنا» به توئیت «محسن رضایی» درباره غیزانیه

 21. رهبر انقلاب: در عدالت نمره مطلوب به دست نیاورده‌ایم/ مجلس متعهد به وظایف، نقطه امید مردم و اتکاء مجریان است

 22. دو نشست معنادار توسط قالیباف و حاجی بابایی/ حیاط خلوت نمایندگان دوره دهم/ دلیل حمایت اصلاح‌طلبان از ظریف برای انتخابات ریاست جمهوری

 23. توضیح میرسلیم درباره مصاحبه با بی‌بی‌سی

 24. ریشه قتل دختر ۱۴ ساله تالشی اختلافات مذهبی نیست

 25. غیزانیه از نمای نزدیک

پربحث‌های اخیر

  آخرین عناوین