کلاف سردرگم رتبه‌بندی معلمان/ وعده نافرجام ترمیم رتبه‌بندی

گروه اجتماعی الف،   3990230002

قرار بود احکام رتبه‌بندی معلمان تا قبل از هفته معلم صادر شود اما رئیس سازمان برنامه و بودجه می‌گوید: «موضوع رتبه‌بندی از اختیار و توان من خارج است» و وزیر آموزش و پرورش هم می‌گوید: «رتبه‌بندی به مصوبه دولت نیاز دارد».

به گزارش فارس، رتبه‌بندی معلمان روایت طولانی دارد؛ از دوره‌ وزارت علی‌اصغر فانی که فاز اولیه آن اجرا شد تا سال گذشته که بعد از پیگیری طولانی و تصویب در هیأت دولت به مرحله اجرا رسید؛ و در ادامه، از اسفند سال گذشته که با یک مصوبه هوا شد و از فروردین که در جلسات رئیس سازمان برنامه و بودجه با نمایندگان تشکل‌های معلمان و آموزش و پرورش قرار شد دوباره احیا شود. این روایت طولانی هنوز به خط پایانی نرسیده است؛ قرار بود که تا قبل از هفته معلم، احکام ترمیم رتبه‌بندی معلمان صادر شود اما نه تنها این احکام صادر نشد بلکه حالا به نظر می‌رسد هنوز برای اجرا، راه مانده است.

یکی از معلمان دارای 28 سال سابقه به خبرنگار فارس گفت: «از هفته معلم هنوز زمان زیادی نمی‌گذرد؛ چقدر از اهمیت این شغل سخن گفته شد و چقدر عنوان شد که معلمان جایگاه ویژه دارند اما در عمل، به معلمان اهمیتی داده نمی‌شود؛ رتبه‌بندی معلمان سال گذشته از دی اجرا شد اما هنوز طعم شیرین آن را نچشیده بودیم که فصل دهم قانون مدیریت خدمات کشوری اجرا شد و بر اساس آن، حقوق همه کارکنان آموزش و پرورش افزایش یافت البته ما با افزایش حقوق کارکنان آموزش و پرورش مخالف نیستیم اما اتفاقی که افتاد به نظرمان بازی با اعتبار معلمان بود».

این معلم توضیح داد: «ماجرا از این قرار است که وقتی قرار شد رتبه‌بندی معلمان اجرا شود، کلی قاعده و قانون، آزمون و منابع آزمون مطرح شد که باید هر کسی برای ارتقای رتبه، تلاش کند اما وقتی قرار شد، امتیازات فصل دهم قانون مدیریت خدمات کشوری اجرا شود، همه مشمول شدند و در این حالت، آن رتبه‌ای که به تجربه، خلاقیت و توانمندی معلمان می‌دادند، از بین رفت و نکته بعدی این بود که کارکنان اداری از فوق‌العاده شغل بهره‌مند شدند که باعث شد حقوق آنها بسیار بالاتر از معلمان شود».

وی ادامه داد: «واقعا ما با افزایش حقوق همکارانمان در آموزش و پرورش مشکلی نداریم و خوشحالیم اما سؤال اینجاست که اهمیت شغل معلمی و سختی‌های آن کجا دیده شده است؟ قرار بود خلاقیت و توانمندی معلمان دیده شود اما اکنون آن حرف‌ها کجاست؛ وقتی سال گذشته رتبه‌بندی معلمان اجرا شد خیلی از همکاران آموزشی که در ادارات مشغول به کار بودند درخواست داشتند به مدرسه بازگردند اما با اتفاقی که برای رتبه‌بندی افتاد، دیگر هیچکس برای رفتن به مدرسه علاقه ندارد».

بعد از آنکه رتبه‌بندی معلمان در اسفند سال گذشته با اجرای امتیازات فصل دهم قانون مدیریت خدمات کشوری  عملا  فاصله بین رتبه‌بندی از بین رفت؛ در فروردین امسال، رئیس سازمان برنامه و بودجه با نمایندگان تشکل‌های فرهنگیان و آموزش و پرورش جلساتی گذاشت تا موضوع رتبه‌بندی به نتیجه‌ای برسد؛ علی کریمی‌ فیروزجایی دبیرکل جامعه اسلامی فرهنگیان و منتخب مردم بابل در مجلس یازدهم 30 فروردین درباره جلسه مشترک نمایندگان تشکل‌ها با رئیس سازمان برنامه و بودجه به خبرنگار فارس گفت: «در این جلسه، بحث‌های متعددی درباره رتبه‌بندی معلمان مطرح شد و مقرر شد که رتبه‌بندی معلمان اجرا شده در سال ٩٨، در احکام احیا شود؛ در این جلسه مقرر شد که کارگروهی متشکل از آموزش و پرورش، سازمان برنامه و بودجه و سازمان امور اداری و استخدامی تشکیل شود و جداول تهیه شده توسط اعضا را بررسی کرده و میزان بار مالی را مشخص کند و برای جلسه بعدی که در روز دوشنبه همین هفته برگزار خواهد شد، ارائه دهد».

محمدباقر نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه، دوم اردیبهشت در پایان جلسه با تشکل‌های فرهنگیان در خصوص تعیین تکلیف نظام رتبه بندی گفت: «بر اساس ماده ۶۳ قانون برنامه ششم توسعه، اجرای نظام رتبه بندی را برای فرهنگیان پیش بینی کرد. این نظام در سال ۹۸ اجرایی شد و از مهر سال قبل همکاران در قالب رتبه‌های ۵ گانه از مزایای مربوطه بهره‌مند شدند اما اجرای همزمان نظام رتبه‌بندی و افزایش امتیازات فصل دهم قانون مدیریت خدمات کشوری در اسفند اشکالاتی را به وجود آورد که این موضوع خرسندی فرهنگیان را به همراه نداشت و برای اجرای وظایف قانونی سازمان برنامه و بودجه از وزارت آموزش و پرورش، نمایندگان تشکل‌های فرهنگیان و سازمان اداری و استخدامی دعوت کرد تا اشکالات مربوطه بررسی شود تا اگر قرار است اصلاحی انجام شود در چارچوب قانون باشد».

وی افزود: «با نکاتی که نمایندگان فرهنگیان گفتند، شرایطی را فراهم خواهیم کرد که قانون از اول فروردین ۹۹ با ترمیم و اصلاح در قالب نظام رتبه‌بندی انجام شود البته آنچه آموزش و پرورش انجام داد اجرای قانون بود، اما انتقاداتی که از سوی فرهنگیان مطرح شد قابل پذیرش بود به همین دلیل اصلاحیه صورت گرفت و نظام رتبه‌بندی فرهنگیان با مرمت و اصلاحی که در چارچوب قانون صورت گرفت از اول فروردین ۹۹ لازم الاجراست و تمام معلمان در ۵ رتبه پایه، مقدماتی، ارشد، خبره و عالی از آن بهره می‌برند.
تصمیماتی در راستای قانون برای ترمیم رتبه بندی فرهنگیان انجام شد و وزارت آموزش و پروش تا هفته گرامیداشت مقام معلم آن را اجرا می‌کند».

این موضوع در هفته معلم به سرانجام نرسید و خبری از رتبه‌بندی معلمان نشد؛ تعدادی از مخاطبان خبرگزاری فارس نیز در سامانه «فارس من» با ثبت سوژه‌ای با عنوان «اعتراض به اجرا نشدن رتبه‌بندی معلمان در هفته معلم» پیگیر این موضوع بودند و خبرنگار فارس هم در روز یکشنبه 28 اردیبهشت در نشست خبری وزیر آموزش و پرورش با خبرنگاران، بعد از معرفی سامانه مردمی «فارس من»، گلایه فرهنگیان نسبت عدم صدور احکام رتبه‌بندی معلمان را مطرح کرد.

محسن حاجی‌میرزایی وزیر آموزش  پرورش در این خصوص گفت: «برای اجرای فوق‌العاده شغل برای معلمان رایزنی‌هایی صورت گرفته و امید است ظرف یکی دو هفته آینده نتایج را اعلام کنیم».

وی با اشاره به عدم صدور احکام، ادامه داد: «این موضوع نیاز به مصوبه دولت دارد؛ در سازمان برنامه و بودجه این برداشت وجود داشت که این کار بدون مصوبه دولت قابل انجام است اما باید مصوبه دولت را داشته باشد که در انتظار تصویب و ابلاغ این مصوبه هستیم».

علی الهیار ترکمن معاون برنامه‌ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش نیز بعد از سخنان وزیر در گفت‌وگو با خبرنگار آموزش و پرورش خبرگزاری فارس در خصوص آخرین وضعیت ترمیم رتبه‌بندی معلمان، اظهار کرد: «در ماده 8 مصوبه پارسال دولت درباره رتبه‌بندی معلمان اشاره شده است هرگونه تغییر در مفاد مصوبه باید به تأیید کارگروه متشکل از وزارت آموزش و پرورش، سازمان برنامه و بودجه و سازمان اداری و استخدامی برسد؛ با توجه به اینکه می‌خواهیم در قالب رتبه‌بندی و رتبه‌های حرفه‌ای، فوق‌العاده ویژه هم برای معلمان تعریف کنیم که متناسب با آنها، پرداخت شود، تغییر در جداول محسوب می‌شود».

الهیار ترکمن اضافه کرد: «نظر سازمان برنامه و بودجه و نظر سازمان اداری و استخدامی اخذ شده است تا بتوانیم مجوز دولت را بگیریم و ابلاغ کنیم؛ در حال حاضر به دولت اعلام شده است و در حال بررسی در کمیسیون‌های دولت است؛ البته اعتبار آن در بودجه دیده شده است ولی باید مجوز برقراری آن را بگیریم و هر زمان که اجرا کنیم، تاریخ اعمال آن از اول فروردین 99 است».

بعد از اظهارنظرهای مسؤولان آموزش و پرورش، رئیس سازمان برنامه و بودجه به گلایه فرهنگیان نسبت به عدم اجرایی شدن وعده صدور احکام رتبه‌بندی پاسخ داد و در صفحه شخصی خودش در توئیتر نوشت: «با ابراز مجدد قدرشناسی خود نسبت به معلمان عزیز، برای ترمیم رتبه‌بندی معلمان آن چه را که در محدوده اختیاراتم بود و قولی که برای پیگیری و اجرای آن دادم، انجام دادم اما مسؤولان مستقیم اجرای آن، نظر دیگری دارند. به هر صورت از این پس موضوع رتبه بندی از اختیار و توان من خارج است».

این جملات رئیس سازمان برنامه و بودجه حاکی از آن است که مسؤولان مستقیم اجرای رتبه‌بندی که آموزش و پرورش هستند، نظر دیگری برای اجرای آن دارند و با این اوصاف موضوع رتبه‌بندی به کلاف سردرگمی شبیه شده است که معلوم نیست چه زمانی اجرا شود و البته باید دید اگر هم اجرا شود، آیا همان چیزی خواهد بود که رضایت معلمان را جلب کند؟ 

یکتانتتریبون

پربحث‌های هفته

 1. یکی از بهترین برنامه های تاریخ تلویزیون در کنج شبکه ۴

 2. زینب سلیمانی :اگر مذاکره برای فلسطین جواب می‌داد، اکنون فلسطین آزاد شده بود

 3. روحیه‌ قاجاری و دستاوردهای فرنگ در یک فایل صوتی

 4. دفاع آیت‌الله جنتی از شرط سنی برای ریاست جمهوری/ نامزدی رئیسی قطعی شده است؟/ مخالفت روحانی با مصوبه شورای نگهبان/ آخرین اظهارنظر ظریف درباره نامزدی در انتخابات

 5. آغاز یک بازی همیشگی در آستانه انتخابات؟!

 6. الگوی بزرگ میدان

 7. توضیحات عجیب غرضی درباره خانه هزارمتری اش در دروس !

 8. مصوبه جنجالی شورای نگهبان درباره انتخابات ریاست جمهوری

 9. باور کنید این بار «شرایط کنونی» واقعا «حساس» است !

 10. افشای جزئیات جدید از طرح ترور ناجوانمردانه سردار سلیمانی بدست تروریستهای آمریکا

 11. یک حقیقت تلخ تر از زهر در جهان اسلام

 12. نظرات برگزیده مخاطبین الف: ظریف باید پاسخگو باشد چگونه ترامپ به راحتی از برجام خارج شد/ آقای جهانگیری! چه خبر از اقتصاد و تهِ درّه؟/ اصلاح‌طلبان هیچ‌گاه پاسخگو نیستند

 13. سعید محمد: ممکن است شرایط جدیدی رقم بخورد/ قالیباف در حال بررسی کاندیداتوری/ پیش‌بینی جالب صادق خرازی از تصمیم ظریف/ افزایش فعالیت‌های انتخاباتی جهانگیری

 14. حسین شریعتمداری: عصا را از زیر بغل آمریکا بکشید!

 15. رئیس جمهور گارانتی ندارد !

 16. چرایی تاکید رهبر انقلاب بر مبارزه برای همه‌پرسی در فلسطین

 17. سیاستمداران باتقوا یا سیاستمداران نابغه؟!

 18. یک صندلی و این‌همه نامزد!...

 19. همتی: نرخ دلار را به ۲۰ هزار تومان رساندیم، اما امیدواریم باز کاهش یابد

 20. آرمان مردمی در خلاء متولد نمی شود !

 21. دولت آینده گریبانش را از عوام‌زدگيِ دانشگاهي و حوزوي رها کند/ مراكز پژوهشي مركز تجمع آقازاده‌ها شده است/ دولتي که نتواند همه مغزها را بكار بگیرد بیمار است

 22. علت دلزدگی پهلویِ پسر از استان چهاردهم ایران

 23. شورای رقابت با مردم !

 24. عراقچی: آمریکایی‌ها اعلام آمادگی کرده‌اند بخش بزرگی از تحریم‌ها را بردارند

 25. انتخابات ودلخورى مردم/ مردم چه می‌خواهند؟

ابر آروان

آخرین عناوین