رقبای انتخاباتی روحانی این روزها چه می‌کنند؟

گروه سیاسی الف،   3990229026

سه سال از دوازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری و انتخاب دوباره حسن روحانی به عنوان رئیس‌جمهور گذشت. روحانی در حالی برای بار دوم بر کرسی ریاست‌جمهوری نشست که مهم‌ترین دستاورد دولت اول او «برجام» بود.

رقبای انتخاباتی روحانی این روزها چه می‌کنند؟

شرق نوشت: ۲۹ اردیبهشت سال ۹۶ بود که از ۴۱ میلیون‌و ۳۶۶ هزارو ۸۵ نفری که می‌توانستند رأی دهند، ۲۳ میلیون‌و ۶۳۶ هزار‌و ۶۵۲ نفر آنان پای صندوق رأی رفتند و مشارکت ۵۷ درصدی را رقم زدند. روحانی در حالی برای بار دوم و با رأی بیشتر بر کرسی ریاست‌جمهوری نشست که مهم‌ترین دستاورد دولت اول او «برجام» بود و با خیال راحت و با دست بالا فرم شرکت در انتخابات را در وزارت کشور پر کرده بود. او، اما رقیب و مخالف سرسخت هم کم نداشت.

در پنج‌روزی که فرصت بود تا نامزد‌ها به زیرزمین ساختمان وزارت کشور بروند و ثبت‌نام کنند، افراد سرشناس زیادی برای رقابت با حسن روحانی که رئیس‌جمهور مستقر بود، خود را آماده کرده بودند. جای تعجب نداشت که محمود احمدی‌نژاد که نشان داده رقیب همه مسئولان کشور است برای ثبت‌نام اقدام کند. او دو یار بهاری خود یعنی حمید بقایی و اسفندیار رحیم‌مشایی را نیز همراه خود آورده بود. به جز احمدی‌نژاد، بقایی نیز برای پست ریاست‌جمهوری نام‌نویسی کرد.

رحیم‌مشایی هم فقط شناسنامه‌اش را نشان داد و طعنه زد که نمی‌تواند در انتخابات شرکت کند. درنهایت شورای نگهبان هم احمدی‌نژاد را رد صلاحیت کرد و هم رفیق گرمابه و گلستانش را. حمیدرضا حاجی‌بابایی، صادق خلیلیان و محمدمهدی زاهدی از وزرای کابینه احمدی‌نژاد نیز برای ریاست‌جمهوری ثبت‌نام کرده بودند که همگی رد صلاحیت شدند.

محمد هاشمی برادر مرحوم آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی، مرحوم آیت‌الله هاشم بطحایی‌گلپایگانی عضو مجلس خبرگان رهبری، حجت‌الاسلام محسن رهامی و مصطفی کواکبیان نماینده اصلاح‌طلب مجلس نیز برای رقابت با حسن روحانی ثبت‌نام کردند، اما شورای نگهبان صلاحیت آنان را برای ریاست‌جمهوری تأیید نکرد. محمد غرضی که در دوران جنگ ایران و عراق وزارت وزارتخانه‌های نفت و همچنین پست و تلگراف و تلفن را تجربه کرده بود نیز برای ریاست‌جمهوری ثبت‌نام کرد، اما صلاحیت او تأیید نشد.

غرضی سال ۹۲ هم در انتخابات ریاست‌جمهوری شرکت کرده و بین هشت نفر نهایی بود که شورای نگهبان آنان را تأیید کرده بود. او درنهایت ۴۴۶ هزار رأی آورد و آخر شد. اعظم طالقانی از دیگر چهره‌های سرشناسی بود که در سال ۹۶ برای نامزدی در انتخابات ریاست‌جمهوری نام‌نویسی کرد. او که فرزند مرحوم آیت‌الله طالقانی بود، سابقه نمایندگی مردم تهران در مجلس اول را داشت و از سال ۱۳۶۳ دبیرکل جامعه زنان انقلاب اسلامی بود.

اعظم طالقانی اعتقاد داشت زنان نیز می‌توانند رئیس‌جمهور شوند و عنوان «رجل سیاسی» فقط مردان را شامل نمی‌شود. به همین خاطر بود که به عنوان اولین زن در انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۱۳۷۶ ثبت‌نام کرده بود. او در زمان ثبت‌نام در ساختمان ستاد انتخابات کشور اعلام کرد: «آمده‌ام تا تکلیف رجل سیاسی را مشخص کنم»، اما درنهایت رد صلاحیت شد. اعظم طالقانی در آبان سال پیش از دنیا رفت.

رقبای روحانی

در ۳۱ فروردین سال ۹۶ مشخص شد که شورای نگهبان تنها شش نفر را برای رقابت بر صندلی ریاست‌جمهوری تأیید صلاحیت کرده است: حسن فریدون (روحانی) ۶۸ ساله با مدرک دکترای حقوق سیاسی، سیدابراهیم رئیس‌الساداتی ۵۶ ساله با مدرک دکترای فقه و حقوق، سیدمصطفی آقا میرسلیم ۶۹ ساله کارشناس ارشد مکانیک، سیدمصطفی هاشمی‌طبا ۷۰ ساله کارشناس ارشد نساجی، محمدباقر قالیباف ۵۵ ساله دارای دکترای جغرافیای سیاسی و اسحاق جهانگیری ۶۰ ساله با مدرک دکترای مدیریت صنعتی. سه سال از آن روز که مردم دوباره حسن روحانی را به عنوان رئیس‌جمهور انتخاب کردند، گذشته و حالا می‌توان سرنوشت رقبای انتخاباتی او را مرور کرد.

سیدابراهیم رئیسی

رئیسی که سال‌ها در قوه قضائیه به عنوان رئیس سازمان بازرسی کل کشور و دادستان کل کشور حضور داشت و به مدت ۱۰ سال معاون اول این قوه بود، در زمانی که برای تصاحب کرسی ریاست‌جمهوری وارد انتخابات شد تولیت آستان قدس رضوی را برعهده داشت. او به همراه محمدباقر قالیباف از سوی جبهه مردمی نیرو‌های انقلاب اسلامی (جمنا) که متعلق به جریان اصولگرایی بودند، حمایت می‌شدند. درنهایت قالیباف به نفع او از ادامه رقابت انصراف داد و رئیسی با ۱۵ میلیون‌و ۸۰۰ هزار رأی دوم شد.

در روز دانشجو سال ۹۷، او در مراسم دانشگاه شهید بهشتی شرکت کرد و در پاسخ به دانشجویی که پرسیده بود فکر می‌کنید اگر رئیس‌جمهور می‌شدید، وضع کشور بهتر از این بود؟ گفته بود: «خدا رحم کرد که من رئیس‌جمهور نشدم که دلار پنج هزار تومان شود». ابراهیم رئیسی در ۱۶ اسفند ۱۳۹۷ با حکم مقام معظم رهبری به عنوان رئیس قوه قضائیه انتخاب شد. او هم‌اکنون عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام و نایب‌رئیس مجلس خبرگان رهبری نیز هست.

سیدمصطفی میرسلیم

او به عنوان کاندیدای حزب مؤتلفه اسلامی وارد انتخابات شد. هرچند این حزب درنهایت به ابراهیم رئیس رأی داد، اما میرسلیم از انتخابات کناره‌گیری نکرد و با ۴۷۸هزارو ۲۶۷ رأی سوم شد. او که سابقه وزارت بر وزارتخانه فرهنگ و ارشاد اسلامی در دولت سازندگی را دارد و از سال ۱۳۷۵ عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام است، در اسفند سال گذشته وارد رقابت انتخابات مجلس یازدهم شد و بعد از محمدباقر قالیباف با ۸۹۲ هزار رأی به عنوان نفر دوم از حوزه انتخابیه تهران وارد مجلس شد. از او به عنوان رقیب جدی قالیباف برای رسیدن به صندلی سبز ریاست مجلس نام برده می‌شود.

مصطفی هاشمی‌طبا

او سابقه وزارت در دولت‌های شهید باهنر و میرحسین موسوی را داشت، در دولت‌های سازندگی و اصلاحات نیز رئیس سازمان تربیت بدنی بود و دو سال نیز ریاست کمیته ملی المپیک را بر عهده داشت. هاشمی‌طبا که در سال ۸۰ نیز نامزد ریاست‌جمهوری شده بود، در سال ۹۶ نیز در انتخابات شرکت کرد و با ۲۱۴هزارو ۴۴۱ رأی آخر شد. هرازگاهی مقاله‌ها و یادداشت‌های او در مطبوعات منتشر می‌شود.

محمدباقر قالیباف

او در سال ۹۲ نیز به عنوان رقیب حسن روحانی وارد انتخابات ریاست‌جمهوری شده بود، اما دوم شده بود. قالیباف که سال ۹۶ همچنان شهردار تهران بود، به همراه ابراهیم رئیسی به عنوان نامزد اصولگرایان وارد انتخابات شد و درنهایت در روز‌های پایانی به نفع رئیسی انصراف داد. او در این انتخابات نه تنها صندلی ریاست‌جمهوری را به دست نیاورد بلکه شورای شهر تهران نیز به دست اصلاح‌طلبان افتاد و بعد از ۱۲ سال از شهرداری تهران نیز رفت.

قالیباف همان سال با حکم مقام معظم رهبری عضو حقیقی مجمع تشخیص مصلحت نظام شد. او در اسفند سال گذشته به عنوان سرلیست اصولگرایان در انتخابات مجلس یازدهم شرکت کرد و با کسب یک‌میلیون‌و۲۶۵هزارو ۲۸۷ رأی به عنوان نفر اول منتخبان تهران وارد مجلس شد. از قالیباف به عنوان نامزد اصلی صندلی ریاست قوه مقننه نام برده می‌شود.

اسحاق جهانگیری

همه جناح‌ها زمانی که جهانگیری برای انتخابات ریاست‌جمهوری ثبت‌نام کرد، می‌دانستند که او مقابل رئیس خود نخواهد ایستاد و به دنبال رفاقت است تا رقابت. او که از ابتدای دولت حسن روحانی تاکنون معاون اول دولت است، از معدود اصلاح‌طلبان دولت نیز محسوب می‌شود و به عنوان نامزد پوششی وارد انتخابات شد، هرچند خودش این موضوع را تأیید نکرد و گفت که می‌خواهد رئیس‌جمهور شود. جهانگیری در مناظره‌های ریاست‌جمهوری برای روحانی سنگ تمام گذاشت و کارشناسان یکی از دلایل پیروزی او در دور دوم را دفاع تمام‌عیار جهانگیری از دولت می‌دانند. او درنهایت سه روز مانده به برگزاری انتخابات به نفع حسن روحانی کناره‌گیری کرد تا رأی اصلاح‌طلبان به صندوق روحانی ریخته شود.

از همان روز از اسحاق جهانگیری به عنوان نامزد بالقوه اصلاح‌طلبان برای انتخابات ۱۴۰۰ نام برده می‌شود. البته در دو سال اول دولت دوم روحانی چندباری زمزمه اختلافات او با محمود واعظی رئیس دفتر رئیس‌جمهور نیز شنیده شد و حتی شایعه شد که جهانگیری استعفا نیز داده است. یک بار نیز از او به عنوان گزینه شهرداری تهران نام برده شد که همه این‌ها در حد حرف باقی ماند.

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. عملکرد مجلس دهم ؛ شما چه فکر می‌کنید؟

  2. اسباب تمسخر دینداری نشویم ...

  3. وقتی مردم مانند رییس مجلس دهم فکر نمی‌کنند...

  4. آیا فلسطینی‌ها زمین‌هایشان را به یهودیان فروختند؟

  5. اردشیر زاهدی: همیشه به ایران افتخار می‌کنم/ نگذارید سلطه آمریکا و انگلیس برگردد/ حکومت پهلوی به مردم آزادی نمی‌داد‌

  6. پرونده مدیران سایپا ؛ محکومیت دو نماینده به حبس و اثبات دوباره یک ناکارآمدی

  7. با زوج خودرویی محکوم به اعدام بیشتر آشنا شوید

  8. چه زمانی سیلی بحران جمعیت را می خوریم؟!

  9. "دیپلماسی بنزین"، نمادی از بی اعتنایی به تهدیدات آمریکا

  10. مجلس خدمت یا مجلس قدرت؟!

  11. جمعیت جوان، کرونا را شکست می‌دهد

  12. محکومیت «محمد عزیزی» و «فریدون احمدی» به حبس/ حکم اعدام برای دو متهم پرونده شرکت سایپا/ استعفای وکلای پرونده طبری/ خبر تازه از پرونده حادثه هواپیمای اوکراینی

  13. فطر و اعیاد مذهبی؛ آیا مسابقه شادمانی عمومی کافی است؟

  14. «دپوی ۳۰۰۰۰ خودرو» توسط خودروسازان «احتکار» نیست؟ + تصاویر

  15. چرا فرزندآوری کم شده/ آیا جامعه هم پیر می‌شود؟

  16. «عادی سازی» در شرایط کرونایی و سه شنبه‌های «جوج» در شمال !

  17. روایت روح الامینی از فاصله معنادار بین رقبای ریاست مجلس/دفاع آقاتهرانی از صادق محصولی/واپسين ماموريت فراكسيون اميد/ ائتلاف لاریجانی با اصلاح طلبان در راه است؟

  18. مروری بر ازدواج‌های سیاسی؛ از احمدی‌نژاد تا روحانی + تصاویر

  19. تلفاتی سنگین‌تر از تلفات جنگ بر دوش ایالات متحده

  20. نامه توکلی به دادستان تهران درباره کشت و صنعت مغان: حمایت برای جلوگیری از چپاول حقوق ملت را انتظار می‌کشیم/ از انجام تشریفات جدید پیش از نتیجه اعلام جرم دیده‌بان در دادگاه خودداری کنید

  21. قیمت‌های جدید شورای رقابت برای خودروهای داخلی اعلام شد + جدول

  22. رهبر انقلاب: وضعیت رژیم صهیونیستی در آینده‌ سخت‌تر خواهد شد/ فلسطین قابل فراموش شدن نیست

  23. قیمت‌های شورای رقابت به خودروسازان ابلاغ شد/پراید ۳۷ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان+جدول

  24. ادعای برایان هوک: ایران بین مذاکره با ترامپ یا فروپاشی اقتصادی یکی را انتخاب کند/ ایران را مهار کرده‌ایم

  25. با این تناقض ها جواب مردم را چه باید داد؟

  پربحث‌های اخیر

   پربحث‌های هفته

   1. عملکرد مجلس دهم ؛ شما چه فکر می‌کنید؟

   2. اسباب تمسخر دینداری نشویم ...

   3. وقتی مردم مانند رییس مجلس دهم فکر نمی‌کنند...

   4. اردشیر زاهدی: همیشه به ایران افتخار می‌کنم/ نگذارید سلطه آمریکا و انگلیس برگردد/ حکومت پهلوی به مردم آزادی نمی‌داد‌

   5. پرونده مدیران سایپا ؛ محکومیت دو نماینده به حبس و اثبات دوباره یک ناکارآمدی

   6. مجلس خدمت یا مجلس قدرت؟!

   7. محکومیت «محمد عزیزی» و «فریدون احمدی» به حبس/ حکم اعدام برای دو متهم پرونده شرکت سایپا/ استعفای وکلای پرونده طبری/ خبر تازه از پرونده حادثه هواپیمای اوکراینی

   8. روایت روح الامینی از فاصله معنادار بین رقبای ریاست مجلس/دفاع آقاتهرانی از صادق محصولی/واپسين ماموريت فراكسيون اميد/ ائتلاف لاریجانی با اصلاح طلبان در راه است؟

   9. مروری بر ازدواج‌های سیاسی؛ از احمدی‌نژاد تا روحانی + تصاویر

   10. تلفاتی سنگین‌تر از تلفات جنگ بر دوش ایالات متحده

   11. رهبر انقلاب: وضعیت رژیم صهیونیستی در آینده‌ سخت‌تر خواهد شد/ فلسطین قابل فراموش شدن نیست

   12. با این تناقض ها جواب مردم را چه باید داد؟

   13. پایان ریاست لاریجانی با تقدیر روحانی/جدال توییتری نادران و آشنا/زیباکلام: هیچ‌کس به جهانگیری و هاشمی رای نمی‌دهد

   14. لاریجانی: مجلس دهم مظلوم واقع شد/ تکرار فساد فساد علیه نمایندگان ورژن همان بگم بگم سابق است/ رهبر انقلاب هیچ‌گاه دستوری به مجلس ندادند

   15. گمانه‌زنی درباره دیدار قالیباف با سورنا ستاری/نان وکیل‌الدولگی برخی نمایندگان/ نظر فرشاد مومنی درباره رونق بورس/کاندیدای اجاره‌ای اصلاح‌طلبان در انتخابات ۱۴۰۰ مشخص شد؟

   16. واکنش حسین شریعتمداری به ادعای فلاحت‌پیشه؛ آمریکا که ارزان‌تر حساب کرده بود!

   17. روحانی: فلسطین آزاد خواهد شد/ مردم می‌خواهند دولت و مجلس دست در دست هم دهند/ ارز باید به شرایط تعادل بازگردد

   18. قالیباف: نیازمند الگوی جدیدی برای حکمرانی هستیم/ بخشی از ناکارآمدی‌ها که نارضایتی‌هایی را به دنبال داشته به بحث مدیریتی باز می‌گردد

   19. ادعای دوگانه قالیباف - نیکزاد/رأی آذری‌زبان‌ها سرنوشت‌ساز شد

   20. معروف‌ترین چهره سیاسی که اختتامیه مجلس را ندید+ عکس

   21. نمایندگان مجلس بعد از پایان نمایندگی به کجا می‌روند؟

   22. اسامی نامزدهای ریاست و نواب رئیس مجلس یازدهم مشخص شد

   23. روحانی: در زمینه کرونا از سه مرحله عبور کرده‌ایم/ همه کارمندان از ۱۰ خرداد در ادارات حاضر می‌شوند

   24. نظرات برگزیده مخاطبین الف: چرا رسانه‌های بیگانه قم را عامل شیوع کرونا دانستند/زلزله‌های خفیف گسل مشا پیش زمینه زلزله بزرگی است/آقای روحانی حاضرند فقط یک روز با مترو سفر کنند؟

   25. مجلس دهم مظلوم بود؟

   آخرین عناوین