سیگنال‌های بازارهای سهام و طلا و پیش بینی روزهای آتی

گروه اقتصادی الف،   3990227185 ۱۹ نظر، ۰ در صف انتشار و ۴ تکراری یا غیرقابل انتشار

بازار بورس بعد از روند صعودی خود در هفته های گذشته در روزهای اخیر با افت مواجه شده اما قیمت طلا متاثر از تحولات جهانی اندکی افزایش یافت.

سیگنال‌های بازارهای سهام و طلا و پیش بینی روزهای آتی

به گزارش الف، بازدهی بالای بازار سهام در هفته های ابتدایی سال ۱۳۹۹ موجب شد که بسیاری ترغیب شوند تا سرمایه خود را وارد این بازار نمایند. اما حدوداً از دو هفته قبل افت بازدهی بورس آغاز شد و همین عامل موجب نگرانی افرادی شد که در ماه های گذشته پول خود را وارد این بازار کرده بوده اند.

در واقع برخی افراد که فعالیت و تجربه چندانی درباره بورس ندارند بعد از موج جدیدی که به راه افتاد وارد این بازار شدند در روزهای اخیر روی دیگر بورس را مشاهده کردند. متاثر از این وضعیت، اضطراب و تشویش بر اذهان برخی سرمایه گذاران در بورس حکمفرما شده است.

شاخص بورس در جریان معاملات دیروز بازار سهام با ثبت افت ۱۹هزار و ۴۸۰واحد در ارتفاع ۹۶۷ هزار و ۹۹۴ واحد قرار گرفت.

درباره این که چرا چنین اتفاقی در روزهای اخیر رخ داده به دلایل متفاوتی اشاره شده که از آن جمله می توان به رفتار هیجانی سهامداران خُرد و حقیقی، تکانه های دیگر بازارهای موازی مانند سکه و دلار و خروج سرمایه از بورس به سمت این بازارها، افزایش نگرانی‌های سهامداران به واسطه برخی هشدارهای کارشناسان و ... اشاره کرد. این موارد دلایلی است که در رسانه ها برای افت بازار بورس عنوان شده است.

با تمامی این اظهارنظرها، اما حمایت دولتی ها از بازار بورس موجب شده برخی بر این گمان و تصور باشند که نوسانات و تکانه های این بازار چندان جدی نیست و بازار بعد از مدتی افت دوباره به روند صعودی خود ادامه خواهد داد. 

اما برخلاف تصور این دسته از افراد، حسن قالیباف، رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار روز ۲۷ اردیبهشت ماه در گفت و گو با تسنیم با ابراز اینکه سرمایه‌گذار مسئول سود و زیان در بازار سرمایه و بورس است، اظهار داشت: مردم باید آگاهانه وارد بورس شده و مطالعه داشته باشند در غیر این صورت به مشاوران دارای مجوز، صندوق سرمایه‌گذاری، شرکت‌های سبدگردان و... مراجعه کرده و سرمایه‌گذاری غیرمستقیم انجام دهند.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار با تأکید به اینکه هیچ فردی نمی‌تواند پیش‌بینی دقیقی از رشد یا سقوط سهام در بازار سرمایه و بورس داشته باشد، اضافه کرد: نوسان ذات بازار است و فردی که وارد آن می‌شود باید مسئولیت ضرر و زیان را بپذیرد.

قالیباف با تصریح به اینکه مردم نباید پول موردنیاز برای نیازهای اساسی مانند خرید خودرو، مسکن و کسب‌وکار را  وارد بازار سرمایه و بورس کنند، اضافه کرد: مردم می‌توانند پولی را که در بانک پس‌انداز کرده و به آن نیاز ندارند و مازاد بر نیاز است وارد بازار سرمایه کنند تا دچار استرس و خسران نشوند.

شاهین چراغی، عضو شورای عالی بورس نیر معتقد است: بورس به عنوان موجودی زنده است که در برخی مواقع هیجان دارد، قطعا از هیجان خواهد افتاد و با مسیر رو به رشد به آرامش می‌رسد. مردم حتماً با سرمایه‌های مازاد وارد بازار سرمایه شوند و به هیچ وجه خانه و ماشین خود را نفروشند.

چراغی گفت: اگر سهامداران اطلاعی از گزارش‌های مالی شرکت‌ها نداشته باشند و مستقیم وارد بازار شوند دچار زیان می‌شوند. پس تازه واردان بازار سرمایه باید به دور از شایعات اقدام به خرید صندوق‌های سهام کنند.

این که تحولات جدید در بازار بورس تا چه میزان بر اقتصاد کشور تاثیرگذار است حرف و حدیث هایی متفاوتی مطرح شده است. اما حسین مدرس خیابانی، سرپرست جدید وزارت صنعت، معدن و تجارت در اولین اظهار نظر بورسی خود با رد تامین کسری بودجه از محل فروش‌های عرضه سهام شرکت‌ها عنوان کرد: دست‌به‌دست شدن سهام بین کارخانه‌ها و بین دستگاه‌های شبه دولتی و دولت، هیچ خاصیتی برای صنعت، تولید و تجارت ندارد. این‌که امروز اگر بتوانند حتی دستگاه‌های شبه دولتی و نهاد‌های عمومی بتوانند بیایند و سرمایه‌گذاری بکنند و سهام شرکت‌هایی که تکنولوژیک هستند و نیاز به سرمایه‌گذاری دارند را بخرند بسیار مطلوب‌تر است تا اینکه بیایند و سهام‌ها را دست‌به‌دست کنند و فقط باعث شوند که شاخص بورس رشد نمادین پیدا کند.

جمع بندی دیدگاه های کارشناسانی که در هفته های اخیر درباره بازار سرمایه اظهار کرده اند مبتنی بر این است که سرمایه گذاری در بورس همیشه توام با ریسک بوده و به همین دلیل مردم باید با نگاه میان مدت و بلند مدت وارد این بازار شوند و نباید تحث تاثیر احساسات مبادرت به انجام کارهای غیرمنطقی مانند فروش مسکن، خودرو و ... برای حضور در این بازار نمایند؛ چرا که احتمال پشیمانی دراین باره وجود دارد.

در بازار سکه و طلا چه خبر است؟

با بالاگرفتن مجدد تنش‌ها بین چین و ایالات متحده آمریکا و ادامه نگرانی درباره موج دوم اپیدمی کرونا و تاثیر آن بر رکود اقتصادی جهانی، قیمت طلا در سطح جهانی بیش از یک درصد افزایش پیدا کرد و به سطح تجربه نشده ای از سال ۲۰۱۲ رسید. هر اونس طلا در بازارهای جهانی پس از اینکه به بالاترین رقم از ۲۳ آوریل رسید، با ۱۱.۳۴ دلار افزایش ۱۷۴۱.۶۴ دلار فروخته شد. طلا در هفته اخیر نزدیک ۲ درصد افزایش ارزش را ثبت کرده است.

متاثر از این وضعیت قیمت سکه در روزهای اخیر رشد چشم گیری داشت و از عصر روز جمعه رسماً رکورد جدیدی را به ثبت رسانده است. به عبارتی سکه با پیروی از رشد بهای طلای جهانی در روز جمعه از ۶ میلیون وارد کانال ۷ میلیون شد. 

دیروز در بازار آزاد هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید با افزایش ۱۴۹هزار تومانی روبه‌رو شد و با قیمت ۷ میلیون و ۳۲۰ هزار تومان به فروش رفت. از سوی دیگر بیش از یک هفته است که قیمت گواهی سکه یک روزه در بورس کالا ۵۰۰ تا۷۰۰ هزار تومان بیشتر از بازار است و به اعتقاد برخی فعالان بازار، محرکی برای قیمت سکه فیزیکی شده است، البته ۲۱ اردیبهشت ۹۹ دامنه نوسان سکه بورسی به ۱ درصد محدود شد و اندکی قیمت ها افت کرد.

به گزارش تسنیم، با افزایش قیمت سکه در بورس، اکثر کاسب های این صنف از فروش سکه به مردم عادی امتناع کرده و سکه ها را در بورس عرضه می کنند و با این حساب سودهای کلان به جیب می زنند.

اکثریت تحلیلگران بازارهای جهانی درباره آینده کوتاه‌مدت بازار فلز زرد خوش‌بین هستند و معتقدند احتمالاً این روند ادامه خواهد داشت.

 نادر بذرافشان، دبیر اتحادیه طلای تهران نیز در پاسخ به این پرسش که قیمت طلا تا پایان هفته چه روندی دارد؟ به تجارت‌نیوز  گفت: با توجه به معاملات سکه در بازار بورس قیمت سکه میانگین ۲۰۰ هزار تومان گران شد؛ این در حالی است که در بازار هیچ تقاضایی از سوی مردم برای خرید سکه و مصنوعات طلا وجود ندارد. با این وضعیت به نظر می‌رسد قیمت طلا تا پایان هفته حدودا نوسان داشته باشد و گران شود.

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۴۵۱۵۶۱۰۷:۱۰:۲۸ ۱۳۹۹/۲/۲۹
طلاب جهانی 1%کردن شده در ایران چرا 10درصد؟؟؟؟؟
ناشناس۱۴۵۱۷۰۹۱۰:۱۰:۰۹ ۱۳۹۹/۲/۲۹
مالیاتیدکه این روزها از بورس برای دولت در می اید روزانه بطور متوسط 125 میلیارد تومان بوده است به غیر از دادو ستدهایی که در سهام
ناشناس۱۴۵۲۰۵۶۱۵:۰۹:۳۴ ۱۳۹۹/۲/۲۹
چرا در ایت 7 سال گذشته بازار سرمایه مورد توجه دولت نبود و این سال آخری عزیز شده و از طریق آن می خواهند دوباره به شکلی جیب مردم را بزنند
ناشناس۱۴۵۱۷۴۲۱۰:۴۸:۲۸ ۱۳۹۹/۲/۲۹
رشد قیمت طلای جهانی چند ماهی است بالا می رود
ناشناس۱۴۵۱۵۶۱۱۴۵۲۲۳۲۱۸:۱۷:۵۷ ۱۳۹۹/۲/۲۹
دوست عزیز در رشد طبیعی طلا که همیشه آنلاین در تابلو طلا فروشی ها شاهد افزایش هستیم.اما الان طلاب جهانی 1%میره بالا ولی طلا از 700.000میشه 7500.000 که میشه 7% نه 1%
ناشناس۱۴۵۱۶۶۴۰۹:۲۰:۴۸ ۱۳۹۹/۲/۲۹
ان لیس للانسان الا ما سعی بورس با شرایط فعلی و داشتن خیلی کاستی ها قمار خانه ای است دولتی که برندگان این قمار سهامداران عمده و دارندگان اطلاعات نهانی و رانتی و بازندگان این قمار سهامداران خرد و غافل و شیتیلی بستان های این قمار یکی دولت با گرفتن مالیات و دیگری کارگزاری ها با گرفتن کارمزد هستند
ناشناس۱۴۵۱۶۶۶۰۹:۲۳:۰۲ ۱۳۹۹/۲/۲۹
یک سوال اساسی در این چند ماه چه اتفاق و رشد اقتصادی در کشور ما صورت گرفته که باعث چند برابر شدن سهام شرکت ها و بالا رفتن تعداد زیادی شرکت زیان ده شده است
ناشناس۱۴۵۱۸۲۳۱۲:۰۷:۵۸ ۱۳۹۹/۲/۲۹
خودشون شعله زیر دیگ را زیاد کردن تا جوش بیاید
ناشناس۱۴۵۱۸۲۷۱۲:۱۱:۱۹ ۱۳۹۹/۲/۲۹
داستان چیز دیگری است عمدا دارند پول ملی را بی ارزش میکنند تا بدهی های دولت ها از میان برود و این وسط طبقه ضعیف و متوسط نابود خواهند شد
امیر۱۴۵۱۹۲۷۱۳:۲۱:۳۲ ۱۳۹۹/۲/۲۹
من حرف شما را قبول دارم.فقط یک سوال میپرسم لطفا جواب دهید در کشور از اول اسفند 98 چه اتفاقی افتاده است که آپارتمان مسکونی حدود 30 تا 35 درصد افزایش قیمت داشته است؟؟؟ اگر جواب این سوال را ما به خود دادیم، قطعا جواب اینکه چرا سهام افزایش پیدا کرده است را هم خواهیم داد.... در ضمن بسیاری از کارخانه های کشور نه تنها ورشکسته نیستند بلکه الان با تمام توان در حال کار هستند.... سایت محترم الف خواهشمند است این نظر و جوابها به این سوال را بازنشر دهید تا همه ما متوجه بشویم که در کشور واقعا چه خبر هست و فقط دم از حباب بودن بازها نزنیم... چون همین تبلیغات درباره حباب داشتن همه چیز خیلی ها را بدبخت کرد در این 2 سال گذشته با سپاس
ناشناس۱۴۵۱۶۶۸۰۹:۲۴:۵۱ ۱۳۹۹/۲/۲۹
بورس سالم باید دماسنج اقتصاد کشور باشد اما بورس ما را دولت با ترفندهایی اب جوش پای دماسنج ان ریخته تا به مقاصد خاص خود برسد
ناشناس۱۴۵۱۶۷۴۰۹:۲۸:۳۰ ۱۳۹۹/۲/۲۹
امکان بسیار بسیار زیادی میرود که سهامداران بورس تا چند وقت دیگر به مسله موسسات مالی دچار شوند و آنوقت هم دولت می گوید این ذات بورس است می خواستید سهام نخرید و ان وقت که سود بردید باید فکر زیان را هم میکردید
ناشناس۱۴۵۱۸۷۱۱۲:۳۹:۰۳ ۱۳۹۹/۲/۲۹
مگر غیر از این هست. نکنه ضرر بورس را هم دولت از بیت المال باید بدهد. هیچ کس را برای خرید سهام مجبور نکردند
ناشناس۱۴۵۲۱۵۴۱۷:۰۳:۱۳ ۱۳۹۹/۲/۲۹
ضرر موسسات مالی را از جیب ملت پرداخت کرد
شریف۱۴۵۲۰۶۴۱۵:۲۰:۲۹ ۱۳۹۹/۲/۲۹
بورس قماری بیش نیست‌
ناشناس۱۴۵۱۷۲۰۱۰:۲۸:۲۲ ۱۳۹۹/۲/۲۹
بورس ما محل داد وستد رانت و اطلاعات خاص در فضای ب شدت تورمی اقتصاد کشورمان است،وگرنه در حالی که اکثر صنایع و رشته های اقتصادی با رکود مواجه هستند،این رشد وحشتناک چگونه بوجود آمده
ناشناس۱۴۵۱۸۳۷۱۲:۲۰:۳۹ ۱۳۹۹/۲/۲۹
دولت ورشکستگی اقتصادی را کلید زده تا با بی ارزش شدن پول بتواند بدهی ها و کسر بودجه را تامین کند منتظر فقر همه گیر مثل کرونا باشید
رضا۱۴۵۲۱۰۷۱۶:۰۸:۴۲ ۱۳۹۹/۲/۲۹
بورس یک ضرورت است ورشدآن ارتباطی بادولت ندارد.دولت دربورس مثل هرمشارکت کننده ای دنبال منفعت خوداست
علیرضا۱۴۵۲۳۶۸۲۱:۳۹:۳۳ ۱۳۹۹/۲/۲۹
افزایش قیمت سهام اکثر شرکت ها بخاطر تجدید ارزیابی بوده

پربحث‌های دیروز

 1. چرا مستند بی‌بی‌سی درباره جنگ مورد توجه قرار می‌گیرد؟

 2. کمر خمیده نظام سلامت در موج سوم کرونا

 3. آقای روحانی! انفعال را تجویز نکنید و این پنجره را ببندید

 4. واکنش نوری المالکی به یادداشت روزنامه کیهان

 5. توضیح حسین شریعتمداری درباره یادداشتی پیرامون مواضع آیت الله سیستانی

 6. استعفای روحانی راهگشاست یا راهی برای فرار؟

 7. ترمز قیمت دلار و سکه برید + جدول قیمت‌ها

 8. تصویری از مهدی کروبی روی تخت بیمارستان

 9. نمایندگان محترم ! چتر بلاتکلیفی را از سر وزارت صمت بردارید  

 10. طرح جمع‌آوری اراذل و اوباش تهران

 11. رئیس قوه قضائیه: نمی‌گذاریم تولیدکنندگان زمین بخورند/ کاهش ارزش پول ملی خسارت بار است

 12. امیری: روحانی برای معرفی رزم حسینی به مجلس نمی رود

 13. افزایش حقوق کارکنان در سال ۱۴۰۰ مشخص شد

 14. تجربه ای از منش و روش علیرضا رزم حسینی

 15. واکنش اکبر نبوی به پیشنهاد استعفای رییس جمهور

 16. خفه کردن یک دختر به دلیل نداشتن ماسک

 17. تغییر در شیوه ارسال پیامک بدحجابی برای خودروها

 18. قالیباف: تولید مسکن باعث اشتغال می‌شود/ با رویکرد ساخت مسکن دولتی مخالفیم

 19. پاسخ زیباکلام به عباس عبدی/ اولین نامزد انتخابات ریاست جمهوری/«مرد خاکستری» بدنبال حذف خاتمی/ ظریف: شرمنده و بدهکار مردم هستیم

 20. مردم با صندوق آرای انتخابات ۱۴۰۰ قهر نمی‌کنند

 21. مقصد روحانی بعد از پایان دولت کجاست؟

 22. سردار کوثری: بعضی خودفروخته‌ها مثل اکبرگنجی دنبال تخریب سپاه بودند

 23. زیباکلام: ماندن یا رفتن روحانی مشکلی را حل نمی‌کند/ استعفای رئیس جمهور بحث انحرافی است

 24. زنان آتش‌نشان آماده رویارویی با خطر

 25. نماینده مجلس سکته قلبی کرد

پربحث‌های هفته

 1. جدول/ نرخ امروز طلا و سکه؛ دلار ترمز برید

 2. نماینده مجلس: آقای روحانی دیگر حرف نزنید؛ حرف‌تان مردم را عصبانی و بازار را به هم می‌‎ریزد/ هر روز یک سلطان جدید سبز می‌شود

 3. اشکهای یک تولید کننده ایرانی/ به دادم برسید/ جز عدالت هیچ نمی‌خواهم

 4. چند نکته درباره تحویل «دناپلاس» به نمایندگان مجلس

 5. چرا مستند بی‌بی‌سی درباره جنگ مورد توجه قرار می‌گیرد؟

 6. محصولات مدیران‌خودرو ۶۳ تا ۱۷۰ میلیون تومان گران شد + قیمت‌ها

 7. نیویورک تایمز: آمریکا نتوانست ایرانی ها را به زانو درآورد

 8. کمر خمیده نظام سلامت در موج سوم کرونا

 9. اوج بدسلیقه‌گی! / به بهانه ساخت تندیس‌هایی از سردار دلها

 10. آقای روحانی! انفعال را تجویز نکنید و این پنجره را ببندید

 11. واکنش نوری المالکی به یادداشت روزنامه کیهان

 12. سرقت وحشیانه ۳ مرد مسلح از یک زن در دزفول

 13. چرا مسکن ارزان نمی شود

 14. توضیح حسین شریعتمداری درباره یادداشتی پیرامون مواضع آیت الله سیستانی

 15. واکنش‌های داغ به یک نامه

 16. انتقاد حسین شریعتمداری از آیت‌الله سیستانی

 17. انتقال پایتخت؛ تهران پیر همچنان مقاومت می کند

 18. آیا هنوز هم کسی نمی‌خواهد از آنها بپرسد که از کجا آورده‌اند؟

 19. به فکر معیشت این «ملت پیروز» باشید

 20. این حق مردم است 

 21. انقلابی‌گری و دنا پلاس

 22. استعفای روحانی راهگشاست یا راهی برای فرار؟

 23. توکلی به نمایندگان: خودروهای ارزان تر را جایگزین خودروهای لوکس تحویلی کنید/ تصمیم مجلس در تامین خودرو اشتباه بود

 24. ترمز قیمت دلار و سکه برید + جدول قیمت‌ها

 25. جهانگیری: فشار بر دولت جز افزایش مشکلات مردم دستاوردی ندارد/ دولت نمی‌تواند به تنهایی مسائل را حل کند

ابر آروان

پربحث‌های هفته

 1. جدول/ نرخ امروز طلا و سکه؛ دلار ترمز برید

 2. اشکهای یک تولید کننده ایرانی/ به دادم برسید/ جز عدالت هیچ نمی‌خواهم

 3. محصولات مدیران‌خودرو ۶۳ تا ۱۷۰ میلیون تومان گران شد + قیمت‌ها

 4. چرا مسکن ارزان نمی شود

 5. آیا هنوز هم کسی نمی‌خواهد از آنها بپرسد که از کجا آورده‌اند؟

 6. ترمز قیمت دلار و سکه برید + جدول قیمت‌ها

 7. جهانگیری: فشار بر دولت جز افزایش مشکلات مردم دستاوردی ندارد/ دولت نمی‌تواند به تنهایی مسائل را حل کند

 8. قالیباف: سرپرست های خانوار برای خریدن کالای اساسی نباید شرمنده فرزندان شوند

 9. رکورد حباب سکه زده شد/ دلیل افزایش قیمت طلا و سکه چیست؟

 10. تازه‌ترین قیمت سکه، طلا و ارز در بازار/ دلار ۲۹,۱۰۰ تومان شد + جدول

 11. توضیح همتی درباره دلایل افزایش قیمت دلار

 12. پیش بینی مهم درباره کاهش شدید ارزش دلار

 13. کدامیک از این گرانی‌ها به‌خاطر آمریکا است؟ + جدول

 14. گوشت ارزان شد/ تخم‌مرغ به شانه ای ۵۰ هزار تومان می‌رسد؟

 15. سوداگران از بازار مسکن خارج می‌شوند؟/ پیش‌بینی وضعیت خرید و اجاره در نیمه دوم امسال

 16. چگونه رئیس ستاد انتخاباتی روحانی چوب حراج به «کشت و صنعت مغان‌» ایران زد؟

 17. وزیر راه و شهرسازی: دولت خانه‌دار شدن مردم را مدیریت می‌کند/ التهابات سایر بازار‌ها روی قیمت مسکن تاثیر گذاشته است

 18. پیش‌بینی قیمت سکه و دلار

 19. سقف وام مسکن جوانان ۴۰۰ میلیون تومان شد

 20. پاسخ بخش خصوصی به اتهامات سوء استفاده از کارت بازرگانی/ عشقی: واردات ۷۰۰ پورشه توسط پیرزن به دلیل نقص دولت بود

 21. بازار بورس، بمانیم یا برویم؟

 22. تخم‌مرغ ارزان از شنبه به بازار می‌آید

 23. سقوط لیر ترکیه رکورد زد

 24. افزایش حقوق کارکنان در سال ۱۴۰۰ مشخص شد

 25. همتی: بانک مرکزی برای اصلاح نظام بانکی اقدامات بنیانی انجام داده است

آخرین عناوین