سیگنال‌های بازارهای سهام و طلا و پیش بینی روزهای آتی

گروه اقتصادی الف،   3990227185 ۱۹ نظر، ۰ در صف انتشار و ۴ تکراری یا غیرقابل انتشار

بازار بورس بعد از روند صعودی خود در هفته های گذشته در روزهای اخیر با افت مواجه شده اما قیمت طلا متاثر از تحولات جهانی اندکی افزایش یافت.

سیگنال‌های بازارهای سهام و طلا و پیش بینی روزهای آتی

به گزارش الف، بازدهی بالای بازار سهام در هفته های ابتدایی سال ۱۳۹۹ موجب شد که بسیاری ترغیب شوند تا سرمایه خود را وارد این بازار نمایند. اما حدوداً از دو هفته قبل افت بازدهی بورس آغاز شد و همین عامل موجب نگرانی افرادی شد که در ماه های گذشته پول خود را وارد این بازار کرده بوده اند.

در واقع برخی افراد که فعالیت و تجربه چندانی درباره بورس ندارند بعد از موج جدیدی که به راه افتاد وارد این بازار شدند در روزهای اخیر روی دیگر بورس را مشاهده کردند. متاثر از این وضعیت، اضطراب و تشویش بر اذهان برخی سرمایه گذاران در بورس حکمفرما شده است.

شاخص بورس در جریان معاملات دیروز بازار سهام با ثبت افت ۱۹هزار و ۴۸۰واحد در ارتفاع ۹۶۷ هزار و ۹۹۴ واحد قرار گرفت.

درباره این که چرا چنین اتفاقی در روزهای اخیر رخ داده به دلایل متفاوتی اشاره شده که از آن جمله می توان به رفتار هیجانی سهامداران خُرد و حقیقی، تکانه های دیگر بازارهای موازی مانند سکه و دلار و خروج سرمایه از بورس به سمت این بازارها، افزایش نگرانی‌های سهامداران به واسطه برخی هشدارهای کارشناسان و ... اشاره کرد. این موارد دلایلی است که در رسانه ها برای افت بازار بورس عنوان شده است.

با تمامی این اظهارنظرها، اما حمایت دولتی ها از بازار بورس موجب شده برخی بر این گمان و تصور باشند که نوسانات و تکانه های این بازار چندان جدی نیست و بازار بعد از مدتی افت دوباره به روند صعودی خود ادامه خواهد داد. 

اما برخلاف تصور این دسته از افراد، حسن قالیباف، رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار روز ۲۷ اردیبهشت ماه در گفت و گو با تسنیم با ابراز اینکه سرمایه‌گذار مسئول سود و زیان در بازار سرمایه و بورس است، اظهار داشت: مردم باید آگاهانه وارد بورس شده و مطالعه داشته باشند در غیر این صورت به مشاوران دارای مجوز، صندوق سرمایه‌گذاری، شرکت‌های سبدگردان و... مراجعه کرده و سرمایه‌گذاری غیرمستقیم انجام دهند.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار با تأکید به اینکه هیچ فردی نمی‌تواند پیش‌بینی دقیقی از رشد یا سقوط سهام در بازار سرمایه و بورس داشته باشد، اضافه کرد: نوسان ذات بازار است و فردی که وارد آن می‌شود باید مسئولیت ضرر و زیان را بپذیرد.

قالیباف با تصریح به اینکه مردم نباید پول موردنیاز برای نیازهای اساسی مانند خرید خودرو، مسکن و کسب‌وکار را  وارد بازار سرمایه و بورس کنند، اضافه کرد: مردم می‌توانند پولی را که در بانک پس‌انداز کرده و به آن نیاز ندارند و مازاد بر نیاز است وارد بازار سرمایه کنند تا دچار استرس و خسران نشوند.

شاهین چراغی، عضو شورای عالی بورس نیر معتقد است: بورس به عنوان موجودی زنده است که در برخی مواقع هیجان دارد، قطعا از هیجان خواهد افتاد و با مسیر رو به رشد به آرامش می‌رسد. مردم حتماً با سرمایه‌های مازاد وارد بازار سرمایه شوند و به هیچ وجه خانه و ماشین خود را نفروشند.

چراغی گفت: اگر سهامداران اطلاعی از گزارش‌های مالی شرکت‌ها نداشته باشند و مستقیم وارد بازار شوند دچار زیان می‌شوند. پس تازه واردان بازار سرمایه باید به دور از شایعات اقدام به خرید صندوق‌های سهام کنند.

این که تحولات جدید در بازار بورس تا چه میزان بر اقتصاد کشور تاثیرگذار است حرف و حدیث هایی متفاوتی مطرح شده است. اما حسین مدرس خیابانی، سرپرست جدید وزارت صنعت، معدن و تجارت در اولین اظهار نظر بورسی خود با رد تامین کسری بودجه از محل فروش‌های عرضه سهام شرکت‌ها عنوان کرد: دست‌به‌دست شدن سهام بین کارخانه‌ها و بین دستگاه‌های شبه دولتی و دولت، هیچ خاصیتی برای صنعت، تولید و تجارت ندارد. این‌که امروز اگر بتوانند حتی دستگاه‌های شبه دولتی و نهاد‌های عمومی بتوانند بیایند و سرمایه‌گذاری بکنند و سهام شرکت‌هایی که تکنولوژیک هستند و نیاز به سرمایه‌گذاری دارند را بخرند بسیار مطلوب‌تر است تا اینکه بیایند و سهام‌ها را دست‌به‌دست کنند و فقط باعث شوند که شاخص بورس رشد نمادین پیدا کند.

جمع بندی دیدگاه های کارشناسانی که در هفته های اخیر درباره بازار سرمایه اظهار کرده اند مبتنی بر این است که سرمایه گذاری در بورس همیشه توام با ریسک بوده و به همین دلیل مردم باید با نگاه میان مدت و بلند مدت وارد این بازار شوند و نباید تحث تاثیر احساسات مبادرت به انجام کارهای غیرمنطقی مانند فروش مسکن، خودرو و ... برای حضور در این بازار نمایند؛ چرا که احتمال پشیمانی دراین باره وجود دارد.

در بازار سکه و طلا چه خبر است؟

با بالاگرفتن مجدد تنش‌ها بین چین و ایالات متحده آمریکا و ادامه نگرانی درباره موج دوم اپیدمی کرونا و تاثیر آن بر رکود اقتصادی جهانی، قیمت طلا در سطح جهانی بیش از یک درصد افزایش پیدا کرد و به سطح تجربه نشده ای از سال ۲۰۱۲ رسید. هر اونس طلا در بازارهای جهانی پس از اینکه به بالاترین رقم از ۲۳ آوریل رسید، با ۱۱.۳۴ دلار افزایش ۱۷۴۱.۶۴ دلار فروخته شد. طلا در هفته اخیر نزدیک ۲ درصد افزایش ارزش را ثبت کرده است.

متاثر از این وضعیت قیمت سکه در روزهای اخیر رشد چشم گیری داشت و از عصر روز جمعه رسماً رکورد جدیدی را به ثبت رسانده است. به عبارتی سکه با پیروی از رشد بهای طلای جهانی در روز جمعه از ۶ میلیون وارد کانال ۷ میلیون شد. 

دیروز در بازار آزاد هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید با افزایش ۱۴۹هزار تومانی روبه‌رو شد و با قیمت ۷ میلیون و ۳۲۰ هزار تومان به فروش رفت. از سوی دیگر بیش از یک هفته است که قیمت گواهی سکه یک روزه در بورس کالا ۵۰۰ تا۷۰۰ هزار تومان بیشتر از بازار است و به اعتقاد برخی فعالان بازار، محرکی برای قیمت سکه فیزیکی شده است، البته ۲۱ اردیبهشت ۹۹ دامنه نوسان سکه بورسی به ۱ درصد محدود شد و اندکی قیمت ها افت کرد.

به گزارش تسنیم، با افزایش قیمت سکه در بورس، اکثر کاسب های این صنف از فروش سکه به مردم عادی امتناع کرده و سکه ها را در بورس عرضه می کنند و با این حساب سودهای کلان به جیب می زنند.

اکثریت تحلیلگران بازارهای جهانی درباره آینده کوتاه‌مدت بازار فلز زرد خوش‌بین هستند و معتقدند احتمالاً این روند ادامه خواهد داشت.

 نادر بذرافشان، دبیر اتحادیه طلای تهران نیز در پاسخ به این پرسش که قیمت طلا تا پایان هفته چه روندی دارد؟ به تجارت‌نیوز  گفت: با توجه به معاملات سکه در بازار بورس قیمت سکه میانگین ۲۰۰ هزار تومان گران شد؛ این در حالی است که در بازار هیچ تقاضایی از سوی مردم برای خرید سکه و مصنوعات طلا وجود ندارد. با این وضعیت به نظر می‌رسد قیمت طلا تا پایان هفته حدودا نوسان داشته باشد و گران شود.

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۴۵۱۵۶۱۰۷:۱۰:۲۸ ۱۳۹۹/۲/۲۹
طلاب جهانی 1%کردن شده در ایران چرا 10درصد؟؟؟؟؟
ناشناس۱۴۵۱۷۰۹۱۰:۱۰:۰۹ ۱۳۹۹/۲/۲۹
مالیاتیدکه این روزها از بورس برای دولت در می اید روزانه بطور متوسط 125 میلیارد تومان بوده است به غیر از دادو ستدهایی که در سهام
ناشناس۱۴۵۲۰۵۶۱۵:۰۹:۳۴ ۱۳۹۹/۲/۲۹
چرا در ایت 7 سال گذشته بازار سرمایه مورد توجه دولت نبود و این سال آخری عزیز شده و از طریق آن می خواهند دوباره به شکلی جیب مردم را بزنند
ناشناس۱۴۵۱۷۴۲۱۰:۴۸:۲۸ ۱۳۹۹/۲/۲۹
رشد قیمت طلای جهانی چند ماهی است بالا می رود
ناشناس۱۴۵۱۵۶۱۱۴۵۲۲۳۲۱۸:۱۷:۵۷ ۱۳۹۹/۲/۲۹
دوست عزیز در رشد طبیعی طلا که همیشه آنلاین در تابلو طلا فروشی ها شاهد افزایش هستیم.اما الان طلاب جهانی 1%میره بالا ولی طلا از 700.000میشه 7500.000 که میشه 7% نه 1%
ناشناس۱۴۵۱۶۶۴۰۹:۲۰:۴۸ ۱۳۹۹/۲/۲۹
ان لیس للانسان الا ما سعی بورس با شرایط فعلی و داشتن خیلی کاستی ها قمار خانه ای است دولتی که برندگان این قمار سهامداران عمده و دارندگان اطلاعات نهانی و رانتی و بازندگان این قمار سهامداران خرد و غافل و شیتیلی بستان های این قمار یکی دولت با گرفتن مالیات و دیگری کارگزاری ها با گرفتن کارمزد هستند
ناشناس۱۴۵۱۶۶۶۰۹:۲۳:۰۲ ۱۳۹۹/۲/۲۹
یک سوال اساسی در این چند ماه چه اتفاق و رشد اقتصادی در کشور ما صورت گرفته که باعث چند برابر شدن سهام شرکت ها و بالا رفتن تعداد زیادی شرکت زیان ده شده است
ناشناس۱۴۵۱۸۲۳۱۲:۰۷:۵۸ ۱۳۹۹/۲/۲۹
خودشون شعله زیر دیگ را زیاد کردن تا جوش بیاید
ناشناس۱۴۵۱۸۲۷۱۲:۱۱:۱۹ ۱۳۹۹/۲/۲۹
داستان چیز دیگری است عمدا دارند پول ملی را بی ارزش میکنند تا بدهی های دولت ها از میان برود و این وسط طبقه ضعیف و متوسط نابود خواهند شد
امیر۱۴۵۱۹۲۷۱۳:۲۱:۳۲ ۱۳۹۹/۲/۲۹
من حرف شما را قبول دارم.فقط یک سوال میپرسم لطفا جواب دهید در کشور از اول اسفند 98 چه اتفاقی افتاده است که آپارتمان مسکونی حدود 30 تا 35 درصد افزایش قیمت داشته است؟؟؟ اگر جواب این سوال را ما به خود دادیم، قطعا جواب اینکه چرا سهام افزایش پیدا کرده است را هم خواهیم داد.... در ضمن بسیاری از کارخانه های کشور نه تنها ورشکسته نیستند بلکه الان با تمام توان در حال کار هستند.... سایت محترم الف خواهشمند است این نظر و جوابها به این سوال را بازنشر دهید تا همه ما متوجه بشویم که در کشور واقعا چه خبر هست و فقط دم از حباب بودن بازها نزنیم... چون همین تبلیغات درباره حباب داشتن همه چیز خیلی ها را بدبخت کرد در این 2 سال گذشته با سپاس
ناشناس۱۴۵۱۶۶۸۰۹:۲۴:۵۱ ۱۳۹۹/۲/۲۹
بورس سالم باید دماسنج اقتصاد کشور باشد اما بورس ما را دولت با ترفندهایی اب جوش پای دماسنج ان ریخته تا به مقاصد خاص خود برسد
ناشناس۱۴۵۱۶۷۴۰۹:۲۸:۳۰ ۱۳۹۹/۲/۲۹
امکان بسیار بسیار زیادی میرود که سهامداران بورس تا چند وقت دیگر به مسله موسسات مالی دچار شوند و آنوقت هم دولت می گوید این ذات بورس است می خواستید سهام نخرید و ان وقت که سود بردید باید فکر زیان را هم میکردید
ناشناس۱۴۵۱۸۷۱۱۲:۳۹:۰۳ ۱۳۹۹/۲/۲۹
مگر غیر از این هست. نکنه ضرر بورس را هم دولت از بیت المال باید بدهد. هیچ کس را برای خرید سهام مجبور نکردند
ناشناس۱۴۵۲۱۵۴۱۷:۰۳:۱۳ ۱۳۹۹/۲/۲۹
ضرر موسسات مالی را از جیب ملت پرداخت کرد
شریف۱۴۵۲۰۶۴۱۵:۲۰:۲۹ ۱۳۹۹/۲/۲۹
بورس قماری بیش نیست‌
ناشناس۱۴۵۱۷۲۰۱۰:۲۸:۲۲ ۱۳۹۹/۲/۲۹
بورس ما محل داد وستد رانت و اطلاعات خاص در فضای ب شدت تورمی اقتصاد کشورمان است،وگرنه در حالی که اکثر صنایع و رشته های اقتصادی با رکود مواجه هستند،این رشد وحشتناک چگونه بوجود آمده
ناشناس۱۴۵۱۸۳۷۱۲:۲۰:۳۹ ۱۳۹۹/۲/۲۹
دولت ورشکستگی اقتصادی را کلید زده تا با بی ارزش شدن پول بتواند بدهی ها و کسر بودجه را تامین کند منتظر فقر همه گیر مثل کرونا باشید
رضا۱۴۵۲۱۰۷۱۶:۰۸:۴۲ ۱۳۹۹/۲/۲۹
بورس یک ضرورت است ورشدآن ارتباطی بادولت ندارد.دولت دربورس مثل هرمشارکت کننده ای دنبال منفعت خوداست
علیرضا۱۴۵۲۳۶۸۲۱:۳۹:۳۳ ۱۳۹۹/۲/۲۹
افزایش قیمت سهام اکثر شرکت ها بخاطر تجدید ارزیابی بوده

پربحث‌های هفته

 1. اصرار بر تحقیر ایران در ماجراي واکسن کرونا !

 2. اين فريبكاری برای مجلس يازدهم جواب نمی دهد!

 3. عروسی میلیاردی به سبک سیندرلا در لواسان!

 4. تاملی در نامه موسوی خوئينی‌ها

 5. مغالطه عجیب تاجگردون درباره «شیشه کثیف و دستمال تمیز» 

 6. توکلی: یقه سفیدها در حال نابود کردن کشور هستند/ مجلس، تصمیم‌گیری دشواری را درباره تاجگردون پیش روی خود دارد

 7. جهانگیری: رای ۲۴ میلیونی مردم در انتخابات تایید کارنامه اقتصادی دولت روحانی بود/ ۳.۵ میلیون شغل ایجاد کردیم

 8. ازدواج دختر سردار سلیمانی با فرزند مقام ارشد حزب‌الله لبنان

 9. اگر خوب نشم، می‌کشمت!

 10. جنگنده تهاجمی پیشرفته «قاهر۳۱۳» چه پیامی به آمریکا و روسیه داد؟

 11. حمله به حشد شعبی؛ زنگ خطر فتنه داخلی درعراق

 12. مرامنامهٔ انقلابیون ساده انگار ...

 13. جزئیات جدید بسته حمایت ازمستاجران/چرا سقف اجاره ۲۵ درصد تعیین شد؟

 14. پایان داستان غم انگیز زم

 15. دوره آموزشی سربازی ۲ ماهه شد

 16. مجلس «مچ‌گیری» نکند،‌ دولت هم «وظیفه» ‌اش را انجام دهد

 17. تهیه طرح تغییر الگوی سهمیه بندی بنزین در مجلس/ اختصاص سهمیه بنزین به خانواده به جای خودرو

 18. سیروس گرجستانی درگذشت

 19. تخریب ویلای لوکس داماد شمخانی

 20. عیار ناکارآمدی دولت الکترونیک؛ بلاتکلیفی صدور ۱۰ میلیون کارت ملی

 21. معجزه ای که اتفاق نیفتاد!

 22. کرونا هنوز تنوره می‌زند/ فکری هم به حال جامعه پزشکی کنید

 23. روحانی: زمان دعوای سه قوه نیست/ ماسک زدن از ۱۵ تیر الزامی می‌شود/ سال ۹۹ سخت‌ترین سال از لحاظ فشار اقتصادی است

 24. واکنش مداخله‌جویانه فرانسه به حکم اعدام "روح‌الله زم"

 25. رهبر انقلاب: تنها راه مقابله با ویروس فساد، قطع دست مفسد است/ امنیت گزارشگران فساد را حفظ کنید

ابر آروان

پربحث‌های هفته

 1. جهانگیری: رای ۲۴ میلیونی مردم در انتخابات تایید کارنامه اقتصادی دولت روحانی بود/ ۳.۵ میلیون شغل ایجاد کردیم

 2. جزئیات جدید بسته حمایت ازمستاجران/چرا سقف اجاره ۲۵ درصد تعیین شد؟

 3. تهیه طرح تغییر الگوی سهمیه بندی بنزین در مجلس/ اختصاص سهمیه بنزین به خانواده به جای خودرو

 4.  ردپای زنگنه در هپکو به نقل از نماینده تهران/ وزارت نفت: بیژن زنگنه از سال ۸۵ بازنشسته است  

 5. بازار ارز آماده ریزش قیمت‌ها می‌شود

 6. طرح هر ایرانی یک مسکن در مجلس کلید خورد

 7. جزئیاتی از تخلفاف خصوصی‌سازی در واگذاری کشت و صنعت مغان

 8. دوستی خاله خرسه بانک مرکزی با فعالان اقتصادی و کسب و کارها

 9. قیمت سکه همچنان رو به صعود

 10. نحوه نامگذاری و تیپ‌بندی محصولات جدید سایپا

 11. آیا دیجی‌کالا همواره بهترین قیمت‌ها را پیشنهاد می دهد

 12. خانه ۲۵ متری پایتخت فروشی یا اجاره ای!

 13. قالیباف: در نتیجه اقدام مسئولان برخی مجبور به اجاره پشت بام می‌شوند

 14. وزیر اقتصاد: زمان صدور مجوزهای کسب و کار از ۵۵ به چهار روز کاهش یافت

 15. جهانگیری: آمریکا به دنبال فروپاشی اقتصاد ایران بود امّا موفق نشد

 16. ۲۰۶ چقدر قیمت خورد؟/آخرین قیمت‌ها در بازار خودرو

 17. سکه ۹ میلیون تومان شد

 18. درباره طرح دولت برای اجاره مسکن

 19. رئیس بانک مرکزی: ارزپاشی نمی‌کنیم/ بازار ارز را به سمت تعادل هدایت خواهیم کرد

 20. قیمت خانه در بالاشهر، یک ماهه ۹ میلیون بالا رفت!

آخرین عناوین