شرایط تحصیل در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری در ترکیه

گزارش بازرگانی،   3990227111

ترکیه کشوری است که همواره در طول تاریخ جایگاه ویژه‌ای از نظر علمی، فرهنگی، نظامی و سیاسی در سطح جهان داشته است. به دلیل قرارگیری در دو قاره آسیا و اروپا، این کشور پل اتصال شرق به غرب تلقی می‌شود. بنابراین شما در کشور ترکیه می‌توانید به صورت هم‌زمان زندگی مدرن و پیشرفته غربی را در کنار فرهنگ بی‌نظیر شرقی تجربه کنید. همچنین این کشور به دلیل شرایط جغرافیایی بی‌نظیر خود، یکی از بهترین کشورهای جهان برای زندگی است.

از بعد علمی نیز این کشور هم اکنون ده‌ها دانشگاه پیشرفته و مدرن دارد که در بین هزار دانشگاه برتر جهان قرار دارند. تقاضا برای تحصیلات تکمیلی در این کشور بسیار بالا است و هر ساله ده‌ها هزار دانشجو از سراسر دنیا برای ادامه تحصیل در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری به این کشور مهاجرت می‌کنند.  در این مقاله شما را با برخی از شرایط تحصیل در کشور ترکیه آشنا خواهیم کرد، پس با ما همراه باشید.

شرایط تحصیل در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری در ترکیه

شما می‌توانید برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری در ترکیه در رشته‌های مختلفی مانند روانشناسی، مدیریت، حقوق، علوم فنی و مهندسی، رشته‌های مرتبط با پزشکی مانند پرستاری و مامایی، اقتصاد و سایر رشته‌ها اقدام نمایید. سه شهر اصلی دانشگاهی این کشور شامل استانبول، آنکارا و ازمیر هستند اما دانشگاه‌های معتبری در سایر شهرهای این کشور نیز وجود دارند که به دلیل هزینه پایین‌تر زندگی در این شهرها مورد استقبال دانشجویان قرار می‌گیرند.

برای تحصیل در مقاطع تکمیلی باید به ترتیب اقدام به انتخاب رشته مورد نظر خود و دانشگاه مربوطه نمایید. پس از انتخاب رشته و دانشگاه باید مدارک خود را آماده سازی کرده و با اساتید مدنظر خود تماس برقرار نمایید. البته در برخی از دانشگاه‌های ترکیه به‌خصوص در مقطع کارشناسی ارشد باید به صورت مستقیم با خود دانشگاه مکاتبه نمایید نه استاد. با این حال با دریافت تائید اولیه، باید مدارک کامل خود را به دانشگاه ارسال نمایید و در صورت تائید نهایی برای ثبت نام به این کشور مسافرت نمایید. پس از ثبت نام در دانشگاه می‌توانید برای اخذ ویزای تحصیلی کشور ترکیه به سفارت آن کشور مراجعه کرده و ویزای خود را دریافت نمایید. در نهایت می‌توانید اقامت خود را در ترکیه شروع کرده و در کنار تحصیل، از زندگی در این کشور زیبا لذت ببرید.

البته باید اشاره گردد که برای تحصیل در کشور ترکیه به یک برنامه ریزی بلند مدت، برای مثال یک ساله نیاز دارید. بهتر است قبل از اقدام با شرایط تحصیل در مقطع دکتری و تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در ترکیه آشنا شوید و با آمادگی بیشتری برای اخذ پذیرش اقدام نمایید.