استاندار خوزستان: روند افزایشی بیماری کرونا در استان نگران‌کننده است

گروه اجتماعی الف،   3990227009

استاندار خوزستان با اشاره به اعلام تعطیلی ۱۶ شهرستان تا روز دوشنبه گفت: فرمانداران شهرستان‌های قرمز باید به گونه‌ای محدودیت ایجاد کنند که به زودی به سمت وضعیت زرد و سفید پیش برویم.

به گزارش ایسنا، غلامرضا شریعتی با اشاره به نحوه تصمیم‌گیری برای تعطیلی استان خوزستان اظهار کرد: مقرر شده بود روز جمعه (۲۶ اردیبهشت‌ماه) کمیته علمی و اپیدمیولوژی ستاد استانی مدیریت کرونا و همچنین دانشگاه علوم پزشکی اهواز مجددا پیشنهادات خود را ارائه دهند و پس از آن، این نظرات در شورای تامین خوزستان و ستاد استانی مدیریت کرونا بررسی و رصد شوند تا بر اساس شرایط، تصمیم‌گیری شود.

وی افزود: در این راستا روز جمعه جلسه مفصلی برگزار شد و پس از بیش از چهار ساعت تبادل نظر، تصمیم گرفته شد که ادارات و اصناف غیرضروری ۱۶ شهرستان قرمز خوزستان تا روز دوشنبه تعطیل شوند. در این شهرها محدودیت رفت و آمد نیز اعمال ‌می‌شود تا شرایط کنترل شود.

شریعتی گفت: در این شهرستان‌ها، بانک‌ها نیز با نصف ظرفیت و تنها برای کارهای عمومی مانند کارهای شرکت‌ها فعالیت خواهند کرد و برای موارد دیگر خدمات ارائه نخواهند داد. بخش‌های تولیدی و عملیاتی نیز مانند گذشته فعالیت دارند.

وی تصریح کرد: از طرف دیگر در خوزستان با مسائل مختلف مواجه هستیم؛ تبعات اجتماعی و اقتصادی و سیاسی و شرایطی که ممکن است در خوزستان رخ دهد را باید مد نظر قرار دهیم، ادامه تعطیلی، تصمیم سختی است زیرا معیشت مردم و به حرکت درآمدن چرخ اقتصاد استان و مسائل اجتماعی وابسته این مساله برای ما مهم است.

استاندار خوزستان گفت: با این وجود، برای حفظ سلامت مردم، حفظ جان نیروهای کارآمد و حفظ سلامت سالمندان و کودکان اگرچه کودکان کمتر به این ویروس مبتلا می‌شوند،  تصمیم‌ ادامه تعطیلی گرفته شد.

وی بیان کرد: ما از ابتدا با مردم عهد کردیم که سلامت، اولویت ما است و خط قرمز ما سلامت جامعه است بنابراین در این زمینه، تبادل نظر جدی شد.

شریعتی گفت: روند بروز و شیوع بیماری در خوزستان، نسبتا افزایش یافته است؛ اگر چه به علت بیماریابی فعال و قوی‌تر شدن بیماریابی‌مان، عمده بیماران ما سرپایی هستند.

وی بیان کرد: در حال حاضر پس از استان فارس، خوزستان دومین استان از نظر بیشترین تعداد انجام تست است. از ۱۰ هزار تست در طول روز در کشور، ۱۲۰۰ تا ۱۳۰۰ تست در خوزستان انجام می‌شود و در آینده نزدیک این تعداد نمونه‌ها به ۱۵۰۰ تا ۱۷۰۰ تست خواهد رسید که این موضوع، نقطه مثبت و قوت دانشگاه‌ها و دانشکده‌های علوم پزشکی خوزستان است.

استاندار خوزستان که جمعه شب در یک گفتگوی تلویزیونی صحبت می‌کرد، با اشاره به تاثیر شناسایی زودهنگام بیماران مبتلا به کروناویروس گفت: اجازه نمی‌دهیم این بیماران، ۱۴ روز دوره نهفته را طی و افراد زیادی را آلوده کنند و پس از آن، علامت‌دار شوند و شناسایی شوند. شناسایی زودهنگام و جداسازی آنها، بسیار مهم است.

وی عنوان کرد: بیماران سرپایی که قرنطینه خانگی می‌شوند، حال خوبی دارند و شاید باورشان نشود که به ویروس مبتلا شده‌اند اما باید این مساله را بپذیرند و در خانه بمانند تا دیگران را آلوده نکنند. این افراد، با درمان حمایتی به سمت وضعیت حاد بحرانی نخواهند رفت و افراد کمتری را آلوده خواهند کرد.

شریعتی گفت: تعداد بیماران بستری هم در استان خوزستان نسبتا افزایش یافته است. اگر در طول یک ماه گذشته تعداد بیماران مبتلا به کرونا در خوزستان سه برابر افزایش یافته باشد، تعداد بیماران بستری حدود ۶۰ درصد افزایش یافته است و این افزایش، قابل ملاحظه بوده است.

وی اضافه کرد: این مساله، فشار بر بخش درمان در بیمارستان‌ها را بیش از پیش خواهد کرد و آنها را خسته می‌کند و احتمال آلودگی آنها نیز افزایش می‌یابد. با آلودگی کادر درمانی به کروناویروس، از تعداد نیروهای فعال کاسته می‌شود و رسیدگی به بیماران کاهش می‌یابد و در نتیجه، بیماران در بیمارستان‌ها آسیب‌پذیر می شوند. بنابراین از مردم می‌خواهیم در خانه بمانند و تنها برای مسائل ضروری از منزل خارج شوند.

استاندار خوزستان با اشاره به احتمال عدم رعایت قرنطینه خانگی توسط برخی بیماران سرپایی، افزود: شاید برخی از این افراد در خانه نمانند اما مراکز بهداشتی با آنها تماس می‌گیرند. از کلانتری‌ها هم می‌خواهیم با این افراد تماس بگیرند و از آنها بخواهند قرنطینه خانگی را رعایت کنند.

وی با بیان اینکه هنوز شرایط پایدار است، گفت: در حال حاضر در خوزستان بیش از یک هزار و ۳۰۰ تخت برای بیماران مبتلا به کرونا پیش‌بینی شده است که حدود ۷۳۰ تخت اشغال شده است. بیش از ۲۰۰ تخت مراقبت‌های ویژه نیز برای این بیماران پیش‌بینی کرده‌ایم که حدود ۱۵۰ تخت از این تعداد اشغال هستند. ۴۶ بیمار نیز به دستگاه کمک تنفسی وصل هستند.

شریعتی عنوان کرد: رشد تعداد بیماران بستری و نیاز به دستگاه کمک تنفسی در خوزستان آرام بوده است و به شتاب افزایش تعداد بیماران مبتلا نیست اما مساله افزایش تعداد مبتلایان، هشداری است که اگر جدیت و مراقبت نداشته باشیم با طغیان در نیاز به تخت‌های مراقبت ویژه و دستگاه‌های کمک تنفسی روبه رو خواهیم شد و ممکن است تلفات بیشتری بدهیم.

وی گفت: هر روز شرایط رصد می شود و در صورت نیاز، ظرفیت‌سازی بیشتری انجام خواهیم داد اما باید کمک کنیم که نیاز به تخت‌های مراقبت ویژه، بستری و دستگاه‌های کمک تنفسی اوج نگیرد زیرا در غیر این صورت ممکن است اوضاع از دست متصدیان امر خارج شود.

استاندار خوزستان افزود: تاکنون بر بیماری فائق آمده‌ایم و شرایط کنترل شده است و همکاران ما در دانشگاه علوم پزشکی اهواز اجازه نداده‌اند شرایط بحرانی شود.

وی عنوان کرد: به حمایت مردم نیاز داریم و حمایت مردم تنها با خودمراقبتی انجام می‌شود. کسی فکر نکند بیماری به سمتش نمی‌آید و یا فکر نکند در برابر بیماری مقاوم است. ویروس به سمت همه می‌رود و ما باید با مقاومت و رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی، کرونا را شکست دهیم؛ شکست کرونا میسر نیست جز با اصلاح رفتار اجتماعی. بدون اصلاح رفتار اجتماعی پیروزی میسر نیست و در این راستا، نقش اصلی را مردم بازی می‌کنند.

استاندار خوزستان گفت: کرونا واکسن ندارد و داروی این بیماری نیز تولید نشده است، بنابراین راهی جز رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی وجود ندارد.

وی با اشاره به ادامه تعطیلی در خوزستان تصریح کرد: علی‌رغم میل باطنی‌ام، ادارات و اصناف غیرضروری در برخی شهرها تا روز دوشنبه تعطیل اعلام شده‌اند.

شریعتی گفت: با توجه به شرایط خوزستان، اهواز، کارون، باوی، رامهرمز، مسجدسلیمان، هفتکل، حمیدیه، دشت آزادگان، ماهشهر، هندیجان، دزفول، شوش، شوشتر، گتوند و  آبادان و خرمشهر که مناطق قرمز هستند تا دوشنبه تعطیل اعلام شده‌اند.

وی افزود: در شهرهای دیگر، اصناف و ادارات مانند قبل فعالیت دارند اما این فعالیت باید با رعایت فاصله گذاری هوشمند و دستورالعمل‌های بهداشتی باشد.

استاندار خوزستان اضافه کرد: در صورتی که تصمیم بگیریم در شهرهای قرمز، بازگشایی اصناف را داشته باشیم این بازگشایی تنها به شرط ثبت‌نام در سایت وزارت بهداشت و مقید شدن اصناف به رعایت دستورالعمل‌ها است زیرا در خوزستان میزان ثبت‌نام اصناف در این سامانه کم بوده است.

وی با اشاره به شهرهای قرمز خوزستان به ترتیب بروز روزانه ابتلای موارد در هر ۱۰۰ هزار نفر جمعیت، گفت: دزفول، باوی، کارون، اهواز، شوشتر، شوش، هفتکل، حمیدیه، مسجدسلیمان، خرمشهر، گتوند، هندیجان، رامهرمز، آبادان، دشت آزادگان و ماهشهر به ترتیب موارد ابتلا در ۱۰۰ هزار نفر، قرمز هستند.

شریعتی افزود: البته پروتکل‌های وزارت بهداشت برای اعلام قرمز بودن شهرها، مقداری سهل‌گیرانه است و تنها بر اساس موارد بستری اظهار نظر می‌کند اما اساتید ما در دانشگاه علوم پزشکی اهواز عنوان کردند باید سختگیرانه و محافظه‌کارانه‌تر عمل کنیم زیرا روند بیماری در خوزستان صعودی است و نباید بی‌گدار به آب بزنیم. بنابراین برای پیشگیری از آسیب‌پذیری، طبق پروتکل دانشگاه علوم پزشکی اهواز شهرهای قرمز را اعلام کردیم.

وی گفت: کنترل مرگ و میر تاکنون نیز به علت این ملاحظات و رفتار محافظه‌کارانه و محتاطانه بوده است.

استاندار خوزستان بیان کرد: در گذشته دزفول شرایط بهتری داشت اما اکنون بین شهرهای قرمز، در صدر قرار گرفته است بنابراین مردم این شهرستان باید توجه بیشتری داشته باشند. اهواز، کارون و باوی هم خوب رعایت نکرده‌اند و از مردم این شهرستان‌ها می‌خواهیم رعایت کنند.

وی با اشاره به شهرهای زرد خوزستان نیز گفت: امیدیه، باغملک و رامشیر شهرهای زرد هستند اما اندیمشک و شادگان بین سفید و زرد قرار دارند که باید بیشتر مراقبت کنند. لالی، هویزه، بهبهان، ایذه، اندیکا، آغاجاری و دهدز نیز شهرهای سفید خوزستان هستند.

شریعتی اظهار کرد: فرمانداران شهرستان‌های قرمز باید به گونه‌ای محدودیت ایجاد کنند که به زودی به سمت وضعیت زرد و سفید پیش برویم.

وی گفت: روز دوشنبه شرایط مجددا رصد خواهد شد؛ امیدواریم از پیک عبور کرده باشیم تا به تدریج بازگشایی ادارات و اصناف انجام شود.

استاندار خوزستان افزود: پس از رفع محدودیت‌ها از ۱۶ اردیبهشت‌ماه سرعت روند بیماری در خوزستان افزایشی بوده و ما را نگران کرده است. باید مراقبت کنیم که این روند را کنترل کنیم تا شیب ابتلا از این تندتر نشود. در غیر این صورت ممکن است شیب تندتر شود.

وی گفت: ویروس تاکنون نتوانسته است زنجیره امور را پاره کند یا از دست متولیان خارج کند. امیدواریم این روند در آینده نیز ادامه یابد.

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های دیروز

  1. ضرب و شتم پزشک متخصص توسط همراهان بیمار + عکس

  2. شما بگویید به چه قیمتی ؟!

  3. احمد توکلی: با استیضاح روحانی بیشتر موافقم

  4. جهانگیری: مردم سهام عدالت خود را نفروشند/ دردی از جامعه را حل کنیم/ به مشکلات معیشتی آگاه هستیم

  5. روزنامه انگلیسی: ترامپ ضربه سختی در موضوع تحریم تسلیحاتی ایران خورد

  6. توهین به آیت‌الله سیستانی، حلقه جدید زنجیره فتنه‌‌انگیزی ریاض در عراق

  7. روحانی: اقتصاد کشور تحت مدیریت قرار دارد/ در ماه‌های آینده به ثبات در اقتصاد و بازار ارز خواهیم رسید

  8. ظریف: هیچ‌گاه مسائل داخلی را به خارج نبرده‌ام/ آمریکا را قدر قدرت ندانیم/ برجام سند افتخار ایران است

  9. طرح سؤال از رئیس‌جمهور با ۲۰۰ امضا تقدیم هیئت‌رئیسه مجلس شد + محورهای سوال

  10. حاشیه‌های حضور ظریف در مجلس

  11. طرح «سوال از روحانی» به ۱۰۰ امضا رسید

  12. دولت در انتظار معجزه ماسک ؟!

  13. بودجه معاونت برون مرزی به یک سوم کاهش پیدا کرده است/ مسئولین با شفافیت بودجه ارزی صدا و سیما را اعلام کنند

  14. نماینده مجلس: دلار ۲۰ هزار تومانی، همان گلابی‌هایی است که به مردم وعده دادید!

  15. قالیباف: مجلس اجازه نخواهد داد آژانس بدون محدودیت کاری را انجام دهد

  16. مدیری، قاسم‌خانی و رامبد دست‌به‌کار شدند

  پربحث‌های هفته

  1. اصرار بر تحقیر ایران در ماجراي واکسن کرونا !

  2. از تنور سوال از رییس جمهور نانی گرم ‌می‌شود؟!

  3. پایان شوروی گونه آمریکا ؟

  4. عروسی میلیاردی به سبک سیندرلا در لواسان!

  5. تاملی در نامه موسوی خوئينی‌ها

  6. مغالطه عجیب تاجگردون درباره «شیشه کثیف و دستمال تمیز» 

  7. به چه قیمت؟

  8. دوره آموزشی سربازی ۲ ماهه شد

  9. جهانگیری: رای ۲۴ میلیونی مردم در انتخابات تایید کارنامه اقتصادی دولت روحانی بود/ ۳.۵ میلیون شغل ایجاد کردیم

  10. جنگنده تهاجمی پیشرفته «قاهر۳۱۳» چه پیامی به آمریکا و روسیه داد؟

  11.  ردپای زنگنه در هپکو به نقل از نماینده تهران/ وزارت نفت: بیژن زنگنه از سال ۸۵ بازنشسته است  

  12. ضرب و شتم پزشک متخصص توسط همراهان بیمار + عکس

  13. شما بگویید به چه قیمتی ؟!

  14. تهیه طرح تغییر الگوی سهمیه بندی بنزین در مجلس/ اختصاص سهمیه بنزین به خانواده به جای خودرو

  15. معجزه ای که اتفاق نیفتاد!

  16. مرامنامهٔ انقلابیون ساده انگار ...

  17. واکنش همتی به برخی اقتصاددانان؛ نقدینگی موجود نمی‌تواند به تورم بالا منجر ‌شود

  18. سیروس گرجستانی درگذشت

  19. پایان داستان غم انگیز زم

  20. حکم یک دادگاه آمریکایی: محموله نفتکش‌های ایرانی که به ونزوئلا رفته بودند، مصادره شود

  21. سیف: بانک مرکزی استقلال ندارد و تابع نظرات رئیس‌جمهور است/ برجام مشکل روابط بانکی ایران را حل نکرد

  22. مجلس «مچ‌گیری» نکند،‌ دولت هم «وظیفه» ‌اش را انجام دهد

  23. جزئیاتی از سند ۲۵ ساله ایران و چین/ واگذاری کیش به چینی‌ها صحت دارد؟

  24. واکسن کرونای آمریکا موفق عمل کرد

  25. کرونا هنوز تنوره می‌زند/ فکری هم به حال جامعه پزشکی کنید

  ابر آروان

  پربحث‌های اخیر

   پربحث‌های هفته

   1. اصرار بر تحقیر ایران در ماجراي واکسن کرونا !

   2. عروسی میلیاردی به سبک سیندرلا در لواسان!

   3. دوره آموزشی سربازی ۲ ماهه شد

   4. معجزه ای که اتفاق نیفتاد!

   5. کرونا هنوز تنوره می‌زند/ فکری هم به حال جامعه پزشکی کنید

   6. سخنگوی قوه قضائیه: روح‌الله زم به اعدام محکوم شد/ دریافت تصویر منتسب به جنازه قاضی منصوری/ حسن رعیت بازداشت است

   7. آشوراده آزاد شد

   8. برگزاری هفتمین جلسه دادگاه طبری/ دانیال‌زاده: در سال ۹۵ به حسین فریدون رشوه دادم/ طبری کاری برای من نکرده است

   9. رئیس قوه قضائیه: مبارزه با فساد امر مستمر و پیگیرانه است/ لجام گسیختگی قیمت مسکن برای مردم قابل تحمل نیست

   10. آخرین آمار کرونا در ایران: ۲۴۴۹ مبتلای جدید/ ۱۸ استان در وضعیت قرمز و هشدار

   11. دولت در انتظار معجزه ماسک ؟!

   12. نرخ تولد سال ۹۸ به کمترین میزان در ۱۰ سال اخیر رسید

   13. مردانی: تاکنون ۲۰ درصد جمعیت کشور به کرونا مبتلا شده‌اند

   14. پلیس: اطلاعات DNA قاضی منصوری به‌زودی به کشور ارسال می‌شود/ حضور یک ایرانی در هتل، لحظاتی قبل از مرگ قاضی منصوری، مورد تایید نیست/ در این پرونده، کسی دستگیر نشده

   15. دستور وزیر کار برای تمدید دفترچه بیمه کارگران هفت تپه

   16. پیام تسلیت و دستور رهبر معظم انقلاب درپی آتش سوزی یک مرکز درمانی

   آخرین عناوین