عزل گازانبری وزیر صمت

 3990223020 ۱۶ نظر، ۰ در صف انتشار و ۷ تکراری یا غیرقابل انتشار

حسن روحانی در اقدامی ناگهانی رضا رحمانی را برکنار کرد؛ رحمانی با انتشار نامه‌ای فاش کرد از سوی محمود واعظی مورد تهدید قرار گرفته بود.

عزل گازانبری وزیر صمت

روزنامه وطن امروز نوشت: در روزهایی که هر ساعت بر قیمت خودرو اضافه می‌شود و هجمه‌های فراوانی به وزارت صمت به دلیل ناتوانی در مدیریت بازار به وجود آمده است، رضا رحمانی، وزیر صنعت، معدن و تجارت توسط رئیس‌جمهور برکنار و حسین مدرس‌خیابانی که تمام فعالیت‌های وی در زمینه تجارت و بازرگانی بوده، به عنوان سرپرست این وزارتخانه منصوب شد. دقایقی پس از انتشار این خبر، رحمانی از نامه خود به حسن روحانی رونمایی کرد و از پشت پرده این عزل سخن گفت.

وی دلیل عزل خود را لابی نکردن با نمایندگان مجلس شورای اسلامی برای قانع کردن آنها جهت ایجاد وزارت بازرگانی اعلام کرد. حالا باید منتظر بود تا واکنش رئیس‌جمهور را به این سخن وزیر پیشین دید.  

رئیس‌جمهور با صدور حکمی حسین مدرس‌خیابانی را به عنوان سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت منصوب کرد، با وجود اینکه در این حکم نامی از رضا رحمانی، وزیر صمت برده نشده اما با توجه به این دستور می‌توان گفت حسن روحانی وی را عزل کرده است.

در متن حکم خیابانی آمده است: «بر اساس اصل 135 قانون اساسی و با عنایت به مراتب تعهد و سوابق مدیریتی ارزشمندتان در حوزه صنعت و بازرگانی، به موجب این حکم جنابعالی را به سرپرستی «وزارت صنعت، معدن و تجارت» منصوب می‌نمایم. انتظار دارد نظر به ضرورت توجه ویژه به جهش تولید که در شرایط تحریم‌های ظالمانه موجب ارتقای اقتدار و عزت ملی خواهد بود، ضمن افزایش هماهنگی درون‌سازمانی و تعامل مؤثر با دستگاه‌های ذی‌ربط اعم از بخش دولتی و غیردولتی، با صرف تمام توان و وقت و نیز با بهره‌گیری از ظرفیت مجموعه همکاران و آرای صاحب‌نظران، نسبت به مدیریت بازار و تأمین کالاهای اساسی، ساماندهی قیمت خودرو، رفع موانع تولید و تعمیق ساخت داخل، کمک به توسعه صادرات غیرنفتی و بهبود فضای کسب و کار اقدام نمایید».

دقایقی از انتشار خبر انتصاب خیابانی به سرپرستی وزارت صمت نگذشته بود که رحمانی با انتشار نامه‌ای شوک بزرگی به دولت وارد کرد! وی در نامه انتقادی خود به حسن روحانی از فشار محمود واعظی، رئیس دفتر رئیس‌جمهور برای لابی با نمایندگان خبر داد و نوشت: حتما مستحضرید در تاریخ 17/2/1399 واعظی با اینجانب تماس گرفته و تهدید کردند در صورت رأی نیاوردن طرح تشکیل وزارت بازرگانی در مجلس شورای اسلامی، شما برکنار خواهید شد و لازم است در این فرصت با لابی، نمایندگان بویژه نمایندگان آذری‌زبان را قانع کرده و برای این طرح رای بگیرید. بنده هم عرض کردم مجلس که زیر نظر بنده نیست و بنده مشکلی با موضوع ندارم. امروز 22/2/1399 که اینجانب در جلسه توسعه صادرات دفتر معاون اول حضور داشتم، مجددا واعظی تماس گرفت و اعلام کرد استعفا بدهم. به استحضار می‌رسانم اینجانب حجت شرعی برای استعفا نمی‌بینم و کماکان مثل ۱9 ماه و سالیان گذشته با تمام توان آماده خدمتگزاری بوده و بویژه در شرایط سخت کشور و تجربیات گران‌بهایی که اندوخته‌ام، کماکان آماده فداکاری و خدمتگزاری شبانه‌روزی به مردم عزیزمان هستم.  از اینکه در دوره 19 ماهه مسؤولیت اینجانب به‌رغم برنامه‌ریزی‌های دشمنان نظام و انقلاب برای تعطیلی تولید کشور، به مدد الهی و تلاش شبانه‌روزی همکاران صدیقم، نسبت به حفظ، افزایش و رونق تولید و تأمین کالاهای اساسی و مایحتاج عمومی کشور بویژه عبور از تحریم‌ها و حوادث مختلف و علی‌الخصوص بحران کرونا که مورد تأکید مقام معظم رهبری بوده است،[اقدام شده] به خود می‌بالم و در تعجبم که چرا به‌رغم حصول نتایج درخشان و قابل افتخار باید اینگونه بنا به انگیزه‌های سیاسی تحت فشار قرار گیرم. در هر حال هر تصمیمی گرفته شود برای اینجانب محترم است و کماکان خود را خدمتگزار کوچک و عاشق ملت بزرگ ایران و سرباز ولایت می‌دانم.

احمد امیرآبادی‌فراهانی، نماینده شهر قم هم در توئیتی نوشت: «آقای روحانی به خاطر مشکلات مردم یا قیمت خودرو آقای رحمانی را برکنار نکرد. چهارشنبه به رحمانی ابلاغ شد اگر مجلس به وزارت بازرگانی (بخوانید وزارت واردات و رانت‌خواری) رای ندهد، باید استعفا دهید. وزیر هم استعفا را نپذیرفته و برکنار شد. علی برکت الله».

* تولید یا بازرگانی؟

تغییر وزیر صمت را می‌توان مساوی تغییر رویکرد دولت نسبت به این وزارتخانه قلمداد کرد. اساسا رحمانی یک شخصیت صنعتی بود و خیابانی شخصیتی بازرگانی دارد، رزومه این دو هم بر این مهم صحه می‌‌گذارد. رضا رحمانی وزیر مخلوع وزارت صنعت پیش‌تر ریاست کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی را برعهده داشت و در فاصله سال‌های ۱۳۹۵ تا ۱۳۹۷ قائم‌ مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت در امور تولید بود. در عین حال حسین مدرس‌خیابانی حدود ۱۷ سال در وزارت بازرگانی در مسؤولیت‌هایی چون قائم‌مقام معاونت بازرگانی داخلی، مدیرکل برنامه‌ریزی وزارت بازرگانی، مدیر کل تامین و توزیع کالا، مدیر کل دفتر تنظیم بازار و عضو هیات‌ مدیره شرکت بازرگانی دولتی ایران مشغول به کار بوده است. به نظر می‌رسد با توجه به شرایط خاص کشور و نیاز به کالاهای اساسی و اولویت تنظیم بازار، دولت ترجیح داده است به جای تولید به سمت بازرگانی و تامین کالاها از هر طریق ممکن برود.

* ارز جهانگیری و رحمانی

رضا رحمانی 7 ماه پس از طراحی ارز 4200 تومانی یا به اصطلاح رسانه‌ها ارز جهانگیری به عنوان وزیر صنعت، معدن و تجارت از نمایندگان مجلس شورای اسلامی رای اعتماد گرفت. در این برهه زمانی هنوز مشکلات این ارز عیان نشده بود و وزارت صمت برای کالاهای مشخص شده در شورای اقتصادی دولت، ارز دولتی پرداخت می‌کرد. پس از مدتی با عیان شدن رانتی بودن چنین سیاستی و در کنار آن انتشار جزئیاتی از فسادهای رخ داده در این زمینه بیشتر هجمه‌ها معطوف به اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس‌جمهور بود.

وی برای فرار از این نقدها پیکان اتهامات را به سمت وزیر صمت گرفت و در غائله وارد نشدن کاغذ با وجود تخصیص ارز دولتی  گفت بهتر است وزارت صنعت وقت بگذارد و مدیران مناسبی منصوب کند. به عقیده معاون اول به دلیل نارسایی‌هایی که وزارت صمت در ثبت سفارش کالاهای وارداتی داشته، ارز 4200 تومانی به اهداف خود نرسیده است. در همان روزها با وجود اینکه چند ماهی بیشتر از انتصاب رحمانی نگذشته بود، شائبه‌هایی از عزل وی مطرح شد. جهانگیری بعدتر در غائله اختلاف بین وزارت بهداشت و صمت هم از وزارت بهداشت حمایت کرد تا عمق اختلاف خود با رحمانی را نشان دهد.

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۴۴۵۶۰۸۰۸:۳۸:۵۸ ۱۳۹۹/۲/۲۳
مجلس باید سریعا به مسله استیضاح دولت ورود کند
ناشناس۱۴۴۶۰۴۲۱۳:۱۵:۳۴ ۱۳۹۹/۲/۲۳
برادر گویا هنوز یقین پيدا نکردی که دولت و مجلس تدارکاتچی بیش نیست اگه موش تخم گذاشت با استیضاح و.. اوضاع ما هم درست میشه.
ناشناس۱۴۴۵۶۳۱۰۹:۰۰:۵۰ ۱۳۹۹/۲/۲۳
نه رحمانی به درد میخورد نه روحانی و نه واعظی
ناشناس۱۴۴۶۳۸۹۱۷:۴۵:۲۴ ۱۳۹۹/۲/۲۳
وخیلی های دیگر
ناشناس۱۴۴۵۶۷۷۰۹:۵۰:۱۱ ۱۳۹۹/۲/۲۳
رییس دولت رو عزل کنید رزومه اش افتضاحه
ناشناس۱۴۴۵۶۸۵۰۹:۵۷:۰۴ ۱۳۹۹/۲/۲۳
لابی کردن را از زنگنه یاد نگرفته تا برکنار نشه
ناشناس۱۴۴۵۷۸۵۱۱:۰۵:۵۲ ۱۳۹۹/۲/۲۳
دولت خارج دوست نه داخل دوست تولید کننده
ناشناس۱۴۴۵۸۲۲۱۱:۳۰:۵۹ ۱۳۹۹/۲/۲۳
البته دعای کارگران شرکت ذغالسنگ کرمان هم بی تاثیر نبود.
ناشناس۱۴۴۵۸۲۵۱۱:۳۲:۴۳ ۱۳۹۹/۲/۲۳
این داستان :بازرگانان vsصنعت گران
ناشناس۱۴۴۵۹۲۱۱۲:۱۸:۴۸ ۱۳۹۹/۲/۲۳
روحانی اگر یک کار درست در مدت ریاستش کرده باشه همین بوده
ناشناس۱۴۴۵۹۳۱۱۲:۲۳:۰۸ ۱۳۹۹/۲/۲۳
ساعت خواب جناب رییس
ممد۱۴۴۶۰۵۲۱۳:۲۰:۲۵ ۱۳۹۹/۲/۲۳
اساسا رحمانی یک شخصیت صنعتی بود. این چرندیات رو از کجا می گید. لیسانس حقوق دانشگاه آزاد تبریز و کمیته چی سابق چه رزومه صنعتی داره.
ناشناس۱۴۴۶۱۵۳۱۴:۲۸:۵۵ ۱۳۹۹/۲/۲۳
وزیر صنعت فرد مناسبی نبود تصمیمات اشتباه زیادی گرفته بود و باید خیلی زدتر برکنار میشد و حتی از اول انتخاب نمیشد
ناشناس۱۴۴۶۱۶۵۱۴:۳۷:۰۳ ۱۳۹۹/۲/۲۳
به مدد الهی پراید را از بیست به نود و خورده‌ای رساندی و تجربه گرانبهایی در خدمت به مردم کسب کردی، آگه بی تجربه بودی چه بلایی سر مردم می آوردی!!!
ناشناس۱۴۴۶۴۲۱۱۸:۱۲:۱۲ ۱۳۹۹/۲/۲۳
خدایش این بابا این کاره نبود
آزاده۱۴۴۶۴۵۶۱۸:۵۷:۴۱ ۱۳۹۹/۲/۲۳
دور دوم انتخاب ریاست جمهوری همواره با رفتارهای عجولانه و بی خردانه روبرو هستیم چه بهتر مسئولین ارشد نظام در این مورد فکر چاره باشن

پربحث‌های هفته

 1. رای قاطع نمایندگان به ریاست قالیباف/ اعضای هئیت رئیسه مجلس یازدهم مشخص شدند

 2. گشت و گذاری در آپارتمان‌های شمال شهر تهران با اجاره‌های نجومی

 3. پرسشي تأمل‌برانگیز از مراجع عظام تقليد

 4. "دیپلماسی بنزین"، نمادی از بی اعتنایی به تهدیدات آمریکا

 5. کارناوال نفتکش های ایرانی در اقیانوس ها

 6. نامه احمد توکلی به روحانی: برای نجات کشور پیروی از اقتصاد آزاد را کنار بگذارید

 7. جزئیاتی کامل از مرگ «آسیه پناهی»/ شهرداری: ما به وظیفه قانونی خود عمل کردیم!

 8. شاخ «غول» هم شکستنی است...

 9. پلیس آمریکا شهروند سیاه‌پوست را خفه کرد/ شهر به آتش کشیده شد

 10. اسکورت نفتکش «فارست» توسط هواپیماها و ناوهای جنگی ونزوئلا

 11. آقایان؛ قانون، تابوت عدالت نیست!..

 12. لطفا فراکسیون‌های قومی و منطقه‌ای را تعطیل کنید

 13. درد کهنه غیزانیه، «امنیتی» نیست

 14. مجلس تراز انقلاب و حق مسکن یازده میلیونی؟!

 15. امروز تهرانی‌ها سورپرایز شدند!

 16. مجلس خدمت یا مجلس قدرت؟!

 17. تلفاتی سنگین‌تر از تلفات جنگ بر دوش ایالات متحده

 18. فطر و اعیاد مذهبی؛ آیا مسابقه شادمانی عمومی کافی است؟

 19. چرا فرزندآوری کم شده/ آیا جامعه هم پیر می‌شود؟

 20. واکنش «آشنا» به توئیت «محسن رضایی» درباره غیزانیه

 21. رهبر انقلاب: در عدالت نمره مطلوب به دست نیاورده‌ایم/ مجلس متعهد به وظایف، نقطه امید مردم و اتکاء مجریان است

 22. دو نشست معنادار توسط قالیباف و حاجی بابایی/ حیاط خلوت نمایندگان دوره دهم/ دلیل حمایت اصلاح‌طلبان از ظریف برای انتخابات ریاست جمهوری

 23. توضیح میرسلیم درباره مصاحبه با بی‌بی‌سی

 24. ریشه قتل دختر ۱۴ ساله تالشی اختلافات مذهبی نیست

 25. غیزانیه از نمای نزدیک

پربحث‌های هفته

 1. رای قاطع نمایندگان به ریاست قالیباف/ اعضای هئیت رئیسه مجلس یازدهم مشخص شدند

 2. پرسشي تأمل‌برانگیز از مراجع عظام تقليد

 3. کارناوال نفتکش های ایرانی در اقیانوس ها

 4. نامه احمد توکلی به روحانی: برای نجات کشور پیروی از اقتصاد آزاد را کنار بگذارید

 5. شاخ «غول» هم شکستنی است...

 6. لطفا فراکسیون‌های قومی و منطقه‌ای را تعطیل کنید

 7. درد کهنه غیزانیه، «امنیتی» نیست

 8. مجلس تراز انقلاب و حق مسکن یازده میلیونی؟!

 9. مجلس خدمت یا مجلس قدرت؟!

 10. تلفاتی سنگین‌تر از تلفات جنگ بر دوش ایالات متحده

 11. واکنش «آشنا» به توئیت «محسن رضایی» درباره غیزانیه

 12. رهبر انقلاب: در عدالت نمره مطلوب به دست نیاورده‌ایم/ مجلس متعهد به وظایف، نقطه امید مردم و اتکاء مجریان است

 13. دو نشست معنادار توسط قالیباف و حاجی بابایی/ حیاط خلوت نمایندگان دوره دهم/ دلیل حمایت اصلاح‌طلبان از ظریف برای انتخابات ریاست جمهوری

 14. توضیح میرسلیم درباره مصاحبه با بی‌بی‌سی

 15. اعتراض ۳ نماینده مجلس یازدهم به اعتبارنامه تاجگردون

 16. جزئیات عملکرد شبکه فساد خودرویی با مشارکت ۲ نماینده مجلس و مدیرعامل وقت سایپا

 17. نظرات برگزیده مخاطبین الف: با این وضع اقتصادی فرزندآوری محقق نمی‌شود/ آمریکا از ترس تهدیدات نظامی ایران کاری به نفتکش‌ها نداشت/ چرا مدعی‌العموم از نمایندگان ردصلاحیت‌شده شکایت نمی‌کند؟

 18. لطفاً مردم را پشت درهای مجلس نگه ندارید

 19. موتلفه به دنبال چیست؟

 20. محمد عزیزی بازداشت شد

 21. موج اعتراض به اعتبارنامه تاجگردون/انتقاد سلیمی‌نمین از پیشنهاد ختم قرآن در مجلس/نماینده‌ای که نقش مهمی در پیروزی قالیباف داشت/ عارف: بسیاری از اقدامات فراکسیون امید نادیده گرفته شد

 22. گزینه‌های نهایی فراکسیون انقلاب برای هیئت رئیسه/دیدار امام جمعه اهواز با نوجوانی از غیزانیه/روایت روزنامه اصلاح‌طلب از ائتلاف طرفداران احمدی‌نژاد با پایداری‌/دولت نگران مجلس است؟

 23. رشوه ۶۵ میلیارد تومانی به نماینده مجلس برای جلوگیری از یک طرح

 24. اقتدار در دریای کارائیب؛ صدای پای ایران در حیاط خلوت آمریکا

 25. وزارت خارجه ایران: صدای معترضان در آمریکا باید شنیده شود/ مقامات آمریکا عدالت را اجرا کنند

آخرین عناوین