چرا باید از ماسک‌ استفاده کنیم؟

گروه سلامت الف،   3990222091

یک متخصص ریه گفت: مهم این است که قطرات حاوی ویروس،زمان سرفه یا عطسه فرد مبتلا به محیط وارد نشود و برای اینکار استفاده از ماسک ساده می‌تواند موثر باشد.

چرا باید از ماسک‌ استفاده کنیم؟

دکتر سامان توانا متخصص ریه در گفتگو با سامانه 4030 با اشاره به نحوه انتقال کروناویروس که منجر به ایجاد بیماری می‌شود، افزود: معمولا روش انتقال از طریق قطرات تنفسی است، یعنی وقتی فرد آلوده به این ویروس سرفه یا عطسه می‌کند و فاصله با شخص مقابل کمتر از یک و نیم تا دو متر باشد، ویروس سوار بر قطرات، می‌تواند وارد سیستم تنفسی فرد مقابل شده و خودش را به قسمت انتهایی دستگاه تنفسی برساند و ایجاد بیماری کند.

توانا با بیان اینکه تماس، راه دوم انتقال بیماری است، اضافه کرد: زمانیکه افراد آلوده به این ویروس‌ سرفه یا عطسه می‌کنند، ویروس روی سطوح قرار می‌گیرد و اگر فرد دیگری این سطوح را لمس و سپس چشم، بینی یا دهان خود را لمس کند، بیماری منتقل خواهد شد.

این متخصص ریه تصریح کرد: موضوع دیگری که خیلی مطرح شده انتقال بیماری از طریق هوا است، برخی معتقدند ذرات ویروس در هوا معلق‌اند و شخصی که این هوا را استنشاق میکند ممکن است مبتلا شود.

وی با تاکید بر اینکه این حالت در شرایط خاصی ایجاد می‌شود و این طور نیست که هر محیطی آلوده به ویروس شود، توضیح داد: به عنوان مثال در بخش‌های بستری ویژه مانند آی‌سی‌یو به دلیل بیمارانی که لوله‌گذاری داخل تراشه دارند یا بعد از لوله گذاری برای خارج کردن ترشحات،مرتب ساکشن می‌شوند، آیروسول‌ شکل می گیرد.

توانا اضافه کرد: یعنی ذرات بسیار ریز کمتر از 5 میکرون در هوا معلق می‌شوند که ذرات ویروس به آنها متصل است، در این محیط‌ها می‌توانیم ویروس‌ها را اصطلاحاً به شکل ایربورن داشته باشیم.

این متخصص ریه در مورد استفاده از ماسک اظهارکرد: مهم این است وقتی شخص مبتلا به کروناویروس سرفه می‌کند قطرات حاوی ویروس به محیط وارد نشود، برای این کار استفاده از ماسک ساده در فرد مبتلا و همچنین کسی که در مجاورت این شخص قرار گرفته، توصیه می‌شود چراکه می‌تواند در جلوگیری از شیوع ویروس موثر باشد. 

وی اضافه کرد: در محیط‌های بیرونی که فاصله‌ها زیاد است نیاز به استفاده از ماسک در شخص سالم وجود ندارد ولی در محیط‌هایی که فواصل بین افراد کمتر از یک یا دو متر است استفاده از ماسک ساده یا همان ماسک جراحی توصیه می‌شود.

توانا با اشاره به اصرار برخی برای استفاده از ماسک فیلتردار، تاکید کرد: روی این ماسک‌ها دریچه‌هایی قرار گرفته که مردم به اشتباه فکر می‌کنند فیلتر است درحالیکه اشتباه میکنند. ضمن آنکه ممکن است استفاده از ماسک فیلتردار برای بیماران مضر هم باشد.این دریچه‌ها برای خارج شدن هوای بازدمی تعبیه شده اند . زمانیکه شخص بیمار سرفه می‌کند ممکن است از طریق همین دریچه‌ها قطرات بیماری‌زا در محیط پخش و ایجاد بیماری کند، بنابراین استفاده از ماسک ساده کفایت می‌کند. 

وی افزود: از آنجاکه یکی از راه‌های انتقال از طریق تماس است،رعایت بهداشت و شست‌وشوی مکرر دست‌ها و عدم تماس دست‌ها با مخاط اقدامات ضروری برای پیشگیری از بیماری است.

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های دیروز

   پربحث‌های هفته

   1. «پناهیان» و راه سومی در میانه تخریب و تطهیر 

   2. نپذیرفتن FATF تأثیری در روابط چین با ایران نمی گذارد

   3. حکم قصاص نوید افکاری اجرا شد

   4. خواجه در بند نقش ایوان است!..

   5. پناهیان: مسؤولانی که آب و نان به مردم نرسانند باید محاکمه شوند

   6. قوه قضائیه و پرسش‌ها از حکم دادگاه طبری

   7. آیت‌الله صانعی دارفانی را وداع گفت

   8. روحانی: شنبه و یکشنبه روز پیروزی ایران و شکست آمریکا است/ نباید اجازه دهیم مردم در رنج قرار گیرند

   9. سپاه پاسداران: اقدام آل‌خلیفه پاسخ‌ درخور را دریافت خواهد کرد

   10. توافق‌های سریالی با تل‌آویو؛ به نام اعراب به کام ترامپ و نتانیاهو

   11. فرود دیدنی F۳۵ روی یک ناو در دریا

   12. یک عکس خاص از حاج محمود کریمی که ماندگار شد

   13. رای پرونده اکبر طبری صادر شد/ ۳۱ سال زندان و رد اموال

   14. همتی: مصمم به کنترل تورم هستیم/اگر برخی اقدامات نمی‌شد، وضع امروز بدتر بود

   15. قیمت سکه به ۱۳,۲۰۰,۰۰۰ تومان رسید/ دلار ۲۶,۹۰۰ تومان شد + جدول

   16. برادر من! انقلابی‌گری با سیاست زدگی بیگانه است

   17. همه پسران سید حسن نصرالله در یک قاب

   18. تورم امارات برای نوزدهمین ماه متوالی منفی ماند!

   19. سکه از ۱۲ میلیون تومان رد شد/ افزایش قیمت دلار

   20. آمریکای آشفته؛ میراث ترامپ برای رئیس جمهور بعدی

   21. آیت‌الله رئیسی: دشمن با جنگ اقتصادی به دنبال اخلال در جامعه است

   22. استراتژی ظریف برای رسیدن به پاستور/فهرست اموال ضبط‌شده از طبری/فعالیت کدام نامزدهای انتخاباتی شروع شده است؟/روحانی: امسال می‌تواند سال بدی باشد

   23. شیخ حسین انصاریان پس از ابتلا به کرونا بستری شد

   24. چرا دلار ۲۶ هزار تومان شد؟

   25. قفل فعلی بازار خودرو به یک کلید نیاز دارد؟

   ابر آروان

   آخرین عناوین