نامه ایران به سازمان ملل؛ اتمام حجت با یک جانبه‌گرایی

معصومه پورصادقی، گروه سیاسی الف،   3990222056 ۱۹ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱۱ تکراری یا غیرقابل انتشار
نامه ایران به سازمان ملل؛ اتمام حجت با یک جانبه‌گرایی

نامه ۱۹ اردیبهشت محمدجواد ظریف به دبیرکل سازمان را باید نقطه آغاز یک دوره جدید همراه با بیم و امید در مناسبات ایران با جامعه بین المللی دانست.

 ظریف و حلقه اول نزدیک به او که از سال ۹۲، و بویژه در دوره اول دولت تدبیر و امید، سکان هدایت وزارت خارجه را برعهده داشتند، همگی کم و بیش تجربه چندین سال حضور در نمایندگی های دائم ایران نزد سازمان های بین المللی در نیویورک، ژنو، وین و یا لاهه را داشته اند. تیمی سیاسی_حقوقی که با به سرانجام رسیدن برجام به مرور هر یک به سمتی رفتند و ظریف ماند و یار گرمابه و گلستان شب و روزهای برجامی اش، عراقچی.

هدایت راهبردی این تیم حقوقی و سیاسی را مستقیما و تمام قد ظریف برعهده داشت که تمام عمر حرفه ای خود در سیاست خارجی جمهوری اسلامی بعد از انقلاب را در ارتباط با سازمان ملل گذرانده بود و سابقه ای حدودا ۳۵ ساله از خود در این ارتباط برجای گذاشت تا مرداد ۹۲ که در کابینه اول دولت، وزارت امور خارجه را به او سپردند. 

دوران تکیه و گرایش به سازمان ملل متحد بعنوان بارزترین نماد بین المللی گرایی در جهان پس از جنگ جهانی دوم آغاز شد. شاید بعنوان پناهی از دست زورگویی ها و سیاست های واشنگتن. 

نامه وزیر خارجه به دبیرکل سازمان ملل را باید تلاشی جدید از حلقه کوچک شده تیم پر تعدادی که مذاکرات هسته ای با پنج و بعلاوه یک را برای حل مسالمت آمیز یک «بحران غیرضروری» آغاز کردند، تلقی کرد که همچنان امیدوار به قدرت و کارایی سازمان ها و رژیم های بین المللی برای کشوری مانند ایران است که در مقاطعی، برای آزمودن بخت خود برای احقاق حقوق حقه اش، به آنها متوسل شده اند. 

دوره جدید مذاکرات هسته ای ایران با پنج بعلاوه یک که در نهایت منجر به توافق برجام شد، ذیل سایه حمایت مثلثی از سازمان های بین المللی قرار گرفت و به سرانجام رسید: سازمان ملل _ اتحادیه اروپایی _ آژانس بین المللی انرژی اتمی.

همین مثلث در مقطعی از دوران ریاست جمهوری باراک اوباما، با هدایت و راهبری واشنگتن در خط مقدم اعمال سخت ترین و شدیدترین تحریم های بین المللی علیه ایران قرار گرفتند و و همان ها، در مقطعی دیگر (که تاکنون هم کم و بیش ادامه پیدا کرده است)، در مسیر حمایت و تقویت تعامل و توافق با تهران قرار گرفتند.

 ترامپ که به قدرت رسید، رفتارها و‌ رویکردهایی از خود نشان داد که عملا راه خود را از این مثلث جدا کرد و فشار و تلاش آشکار تیم ضد ایرانی دولت آمریکا برای همراه کردن این مثلث، فعلا بی نتیجه بوده است؛ هر چند اثرگذاری این سه، دیگر مثل دورانی که آمریکا نیز در این جمع بود، نیست.

حالا وزیر خارجه راس این مثلث را مورد خطاب قرار داده و در ادامه دیپلماسی و نامه نگاری ها برای حفظ برجام و احقاق حقوق ایران از این توافق، یکی از مهمترین نامه های خود به دبیرکل سازمان ملل را ارسال کرده است. روح حاکم بر این نامه را می توان حول سه محور اصلی شناسایی کرد: 

۱. ادامه تکیه، اعتماد و توسل ایران به بین المللی گرایی و نقش سازمان ملل در حفظ صلح و امنیت بین المللی (و بازوی اجرایی این سازمان در موضوع هسته ای یعنی آژانس بین المللی انرژی اتمی)

۲. حقوق ایران، پایبندی ایران و نقض تعهدات آمریکا در موضوع برجام بر پایه مفاد برجام، منشور ملل متحد و حقوق بین الملل

۳. پاسخگویی آمریکا و مقابله با بی کیفرمانی این کشور،

شاه بیت نامه را باید محور سوم دانست.  «پاسخگویی و بی کیفرمانی» واشنگتن در برابر «نقض مستمر، مصرانه و عامدانه» قطعنامه ۲۲۳۱ (و بصورت طبیعی برجام)» و «بازگرداندن تحریم های یکجانبه و غیرقانونی علیه ایران» و اقدام آمریکا در «تنبیه کشورهای پایبند به قطعنامه ۲۲۳۱». 

ایران قبل از این و با همین هدف (پاسخگو کردن و مقابله با بی کیفرمانی واشنگتن) به استناد عهدنامه مودت ایران و آمریکا (۱۳۳۴)، به دیوان بین المللی دادگستری (ICJ / رکن قضایی سازمان ملل متحد /لاهه) هم رجوع و طرح شکایت کرده بود و موفق به صدور قرار موقت (۱۱ مهر ۹۷/ پنج ماه بعد از خروج آمریکا از برجام)  این دیوان علیه اقدام آمریکا در بازگرداندن تحریم های یکجانبه هم شده بود؛ قرار موقتی که بلافاصله باعث موضع واشنگتن مبنی بر اعلام خروج از عهدنامه مودت شد.

قرار موقتی که با اجماع دیوان صادر شد و آمریکا را ملزم کرد که بر اساس تعهدات این کشور به موجب عهدنامه فیمابین، اقدامات محدود کننده در برخی از حوزه‌ها را برچیند و براساس نظر برخی از مسئولین وزارت خارجه، تایید کننده غیر قانونی بودن تحریم‌های آمریکا علیه مردم و کشورمان حداقل در برخی حوزه‌های مشخص بود.

به گفته برخی کارشناسان اینکه چرا در نامه اخیر وزیر خارجه به دبیرکل سازمان ملل، که بصورت کامل به تمامی ابعاد برجام و رفتارهای آمریکا در نقض این توافق، حتی برخی اظهارنظرهای مقام های فرانسوی هم استناد شده، اشاره و استنادی به فرآیند شکایت ایران از آمریکا در دیوان و قرار موقت آن نشده، مشخص نیست و از این نظر باید دید تیم حقوقی تهیه کننده این نامه این موضوع را بصورت تعمدی مورد توجه قرار نداده یا این اتفاق بصورت سهوی رخ داده است.

نامه وزیر خارجه را باید در چارچوب مجموعه تلاش های ایران بویژه در دو سال گذشته و پس از خروج آمریکا از برجام دید که کوشیده است در مقابل یکجانبه گرایی زورمدارانه و خارج از عرف واشنگتن، متوسل به چندجانبه گرایی با محوریت سازمان ملل و حمایت اتحادیه اروپایی و آژانس بین المللی انرژی اتمی، متوسل شود.

در نگاهی تحلیلی، نامه وزیر خارجه به گوترش را می توان «اتمام حجتی» دانست که برای مقابله با تحرکات هفته های اخیر آمریکا برای ارائه تفسیرهایی از برجام، مکانیسم ماشه و خروج خود از این توافق و تلاش این کشور برای فراهم کردن زمینه تمدید تحریم های تسلیحاتی سازمان ملل،  صورت گرفته است. 

آنچه برای جمهوری اسلامی مهم است پاسخ دبیرکل به این نامه است که می تواند بیانگر و نشان دهنده درستی یا نادرستی اعتماد و توسل ایران به این سازمان برای «پاسخگویی» و «مقابله با بی کیفرمانی آمریکا» باشد و می تواند تعیین کننده مسیر تحولات برجامی تا موعد اکتبر ۲۰۲۰ باشد.

 انتظار این است وزارت خارجه همانگونه که نامه دکتر ظریف به دبیرکل سازمان ملل را منتشر و از آن بعنوان «نامه ای مهم» یاد کرد، پاسخ گوترش به دکتر ظریف را هم منتشر کند تا افکار عمومی داخلی و بین المللی از میزان و سطح اراده این سازمان در حمایت از حق و حقوق ملت ایران و «پاسخگویی» و «مقابله با بی کیفرمانی» آمریکا، آگاهی پیدا کرده و در واقع تکلیف خود را در ماه های پیش رو بداند.

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۴۴۶۷۵۴۰۰:۱۴:۳۸ ۱۳۹۹/۲/۲۴
کاش تحلیل می کردید تا با احتمال پاسخ ها هم اشنا می شدیم :/.
ناشناس۱۴۴۶۸۰۴۰۱:۱۴:۵۰ ۱۳۹۹/۲/۲۴
ظریف باید پاسخگو باشد که چطور ترامپ بی هیچ هزینه ای از برجام خارج شد و تحریم ها را تشدید کرد ؟!
ناشناس۱۴۴۷۱۸۲۱۲:۴۳:۲۵ ۱۳۹۹/۲/۲۴
حتما هم آمریکا پاسخگو خواهد بود همانطور که پاسخ کارهایش در ویتنام را داد.
ناشناس۱۴۴۶۸۰۶۰۱:۱۷:۵۳ ۱۳۹۹/۲/۲۴
قرار بود با برجام تحریم نباشد وقتی تحریم هست حفظ برجام هیچ سودی ندارد.
ناشناس۱۴۴۷۲۱۵۱۳:۰۸:۳۲ ۱۳۹۹/۲/۲۴
فصل هفتم شورای امنیت اجرایی شود باید با دنیا بجنگیم. البته بهتر است از جهت گسترش دموکراسی مثل عراق.
ناشناس۱۴۴۶۸۲۵۰۱:۴۱:۱۸ ۱۳۹۹/۲/۲۴
شکایت دزد رو بردن پیش شاه‌دزد
علی۱۴۴۶۸۳۲۰۱:۵۷:۴۴ ۱۳۹۹/۲/۲۴
سازمان ملل فقط نوچه آمریکاست . متاسفانه کدخدا در همه سیاستها حرف آخر را میزند . آنچه پس از خروج آمریکا از برجام دیدیم بیم و خوف کلیه کشورهای غربی و شرقی از دستورات ایالات متحده بود که حتی کشورهای شریک تجاری ما همانند کره ، چین و هند نیز چاره‌ای جز تبعیت نداشتند .
ناشناس۱۴۴۷۱۴۱۱۲:۲۰:۰۱ ۱۳۹۹/۲/۲۴
کرونا تا پاییز کدخدا را با خاک یکسان می کند و مردم دنیا از ظلم و جور یانکی ها راحت می شوند.
ناشناس۱۴۴۷۶۶۱۱۸:۵۲:۲۴ ۱۳۹۹/۲/۲۴
تنها راهش اینه که چند صد هزار امریکایی رو بخار کرد تا ی خرده ادم بشه
عمران۱۴۴۶۸۴۵۰۲:۱۸:۱۷ ۱۳۹۹/۲/۲۴
قدرت سازمان ملل محدود است اما دولت کنونی آمریکا قسمت عمده نفوذ خود در سازمان ملل را کاملا از دست داده، چندی از قطعنامه های پیشنهادی دولت ترامپ به شورای امنیت توسط این نهاد ۱۴ به ۱ رد شده اند.
امید۱۴۴۶۸۵۲۰۲:۴۱:۰۴ ۱۳۹۹/۲/۲۴
بسم الله الرحمن الرحیم سازمان ملل؟ سازمان جنگل بانی بین المللی صحیح است .
ناشناس۱۴۴۶۸۶۶۰۳:۳۳:۰۸ ۱۳۹۹/۲/۲۴
ما که ارز برای واردات نهاده های دامی نداریم چه ترسی از تحریم تسلیحاتی داریم
ناشناس۱۴۴۶۸۸۷۰۶:۱۲:۲۳ ۱۳۹۹/۲/۲۴
تمام دنیا پذیرفته که امریکا کدخدا است
ناشناس۱۴۴۷۱۳۵۱۲:۱۷:۱۲ ۱۳۹۹/۲/۲۴
ان شاءالله کرونا باعث نابودی شیطان بزرگ و ایجاد نظم نوین جهانی خواهد شد.
ناشناس۱۴۴۶۹۶۳۰۹:۵۵:۳۵ ۱۳۹۹/۲/۲۴
معمولا اتمام حجت رو زمانی میکنن که در اوج قدرت هستن !
ناشناس۱۴۴۶۹۶۶۱۰:۰۱:۵۵ ۱۳۹۹/۲/۲۴
این نامه من را یاد بچه ای می اندارد که بعد از دعوا با دوستش از او پیش مادرش شکایت می کند!!!
علی۱۴۴۷۰۰۴۱۰:۳۸:۰۴ ۱۳۹۹/۲/۲۴
منم موافقم ، اگر دنیا همکاری نکنه دیگه ایران به هیچ کشوری هواپیما و تجهیزات کامپیوتری صادر نمیکنه و‌دنیا بدون ایران به قرن ۱۸ برمیگرده
ناشناس۱۴۴۷۰۵۵۱۱:۱۹:۵۳ ۱۳۹۹/۲/۲۴
تا وقتی رشد علمی همه کشورهای دنیا رو هم باندازه امریکا نباشه یا باید برگردیم به دوران درشکه و خونه کاهگلی و کبوتر نامه بر یا اینکه یکجانبه گرائی رو قبول کنیم
ناشناس۱۴۴۷۲۱۰۱۳:۰۷:۲۷ ۱۳۹۹/۲/۲۴
دنیا را فارغ التحصیلان هاروارد و ام آی تی اداره می کنند نه کسانیکه دیپلم دبیرستان هم ندارند.

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. رای قاطع نمایندگان به ریاست قالیباف/ اعضای هئیت رئیسه مجلس یازدهم مشخص شدند

  2. وقتی مردم مانند رییس مجلس دهم فکر نمی‌کنند...

  3. "دیپلماسی بنزین"، نمادی از بی اعتنایی به تهدیدات آمریکا

  4. کارناوال نفتکش های ایرانی در اقیانوس ها

  5. نامه احمد توکلی به روحانی: برای نجات کشور پیروی از اقتصاد آزاد را کنار بگذارید

  6. شاخ «غول» هم شکستنی است...

  7. اسکورت نفتکش «فارست» توسط هواپیماها و ناوهای جنگی ونزوئلا

  8. درد کهنه غیزانیه، «امنیتی» نیست

  9. مجلس تراز انقلاب و حق مسکن یازده میلیونی؟!

  10. امروز تهرانی‌ها سورپرایز شدند!

  11. مجلس خدمت یا مجلس قدرت؟!

  12. تلفاتی سنگین‌تر از تلفات جنگ بر دوش ایالات متحده

  13. فطر و اعیاد مذهبی؛ آیا مسابقه شادمانی عمومی کافی است؟

  14. چرا فرزندآوری کم شده/ آیا جامعه هم پیر می‌شود؟

  15. واکنش «آشنا» به توئیت «محسن رضایی» درباره غیزانیه

  16. پایان ریاست لاریجانی با تقدیر روحانی/جدال توییتری نادران و آشنا/زیباکلام: هیچ‌کس به جهانگیری و هاشمی رای نمی‌دهد

  17. رهبر انقلاب: در عدالت نمره مطلوب به دست نیاورده‌ایم/ مجلس متعهد به وظایف، نقطه امید مردم و اتکاء مجریان است

  18. دو نشست معنادار توسط قالیباف و حاجی بابایی/ حیاط خلوت نمایندگان دوره دهم/ دلیل حمایت اصلاح‌طلبان از ظریف برای انتخابات ریاست جمهوری

  19. توضیح میرسلیم درباره مصاحبه با بی‌بی‌سی

  20. ریشه قتل دختر ۱۴ ساله تالشی اختلافات مذهبی نیست

  21. غیزانیه از نمای نزدیک

  22. رهبر انقلاب: وضعیت رژیم صهیونیستی در آینده‌ سخت‌تر خواهد شد/ فلسطین قابل فراموش شدن نیست

  23. وامی‌ برای آشنا، آشنایی برای وام !

  24. قیمت‌های شورای رقابت به خودروسازان ابلاغ شد/پراید ۳۷ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان+جدول

  25. جزئیات عملکرد شبکه فساد خودرویی با مشارکت ۲ نماینده مجلس و مدیرعامل وقت سایپا

  پربحث‌های اخیر

   پربحث‌های هفته

   1. رای قاطع نمایندگان به ریاست قالیباف/ اعضای هئیت رئیسه مجلس یازدهم مشخص شدند

   2. وقتی مردم مانند رییس مجلس دهم فکر نمی‌کنند...

   3. کارناوال نفتکش های ایرانی در اقیانوس ها

   4. نامه احمد توکلی به روحانی: برای نجات کشور پیروی از اقتصاد آزاد را کنار بگذارید

   5. شاخ «غول» هم شکستنی است...

   6. درد کهنه غیزانیه، «امنیتی» نیست

   7. مجلس تراز انقلاب و حق مسکن یازده میلیونی؟!

   8. مجلس خدمت یا مجلس قدرت؟!

   9. تلفاتی سنگین‌تر از تلفات جنگ بر دوش ایالات متحده

   10. واکنش «آشنا» به توئیت «محسن رضایی» درباره غیزانیه

   11. پایان ریاست لاریجانی با تقدیر روحانی/جدال توییتری نادران و آشنا/زیباکلام: هیچ‌کس به جهانگیری و هاشمی رای نمی‌دهد

   12. رهبر انقلاب: در عدالت نمره مطلوب به دست نیاورده‌ایم/ مجلس متعهد به وظایف، نقطه امید مردم و اتکاء مجریان است

   13. دو نشست معنادار توسط قالیباف و حاجی بابایی/ حیاط خلوت نمایندگان دوره دهم/ دلیل حمایت اصلاح‌طلبان از ظریف برای انتخابات ریاست جمهوری

   14. توضیح میرسلیم درباره مصاحبه با بی‌بی‌سی

   15. رهبر انقلاب: وضعیت رژیم صهیونیستی در آینده‌ سخت‌تر خواهد شد/ فلسطین قابل فراموش شدن نیست

   16. جزئیات عملکرد شبکه فساد خودرویی با مشارکت ۲ نماینده مجلس و مدیرعامل وقت سایپا

   17. لطفاً مردم را پشت درهای مجلس نگه ندارید

   18. محمد عزیزی بازداشت شد

   19. گزینه‌های نهایی فراکسیون انقلاب برای هیئت رئیسه/دیدار امام جمعه اهواز با نوجوانی از غیزانیه/روایت روزنامه اصلاح‌طلب از ائتلاف طرفداران احمدی‌نژاد با پایداری‌/دولت نگران مجلس است؟

   20. رشوه ۶۵ میلیارد تومانی به نماینده مجلس برای جلوگیری از یک طرح

   21. اقتدار در دریای کارائیب؛ صدای پای ایران در حیاط خلوت آمریکا

   22. آغاز مجلس یازدهم ؛ رئیس مجلس فردا مشخص می شود

   23. روحانی: در زمینه کرونا از سه مرحله عبور کرده‌ایم/ همه کارمندان از ۱۰ خرداد در ادارات حاضر می‌شوند

   24. نظرات برگزیده مخاطبین الف: چرا رسانه‌های بیگانه قم را عامل شیوع کرونا دانستند/زلزله‌های خفیف گسل مشا پیش زمینه زلزله بزرگی است/آقای روحانی حاضرند فقط یک روز با مترو سفر کنند؟

   25. رئیس سنی پارلمان: مجلس یازدهم وکیل‌الدوله و معاندالدوله نیست/ می‌خواهیم در زندگی مردم تأثیرگذار باشیم

   آخرین عناوین