وزیر اقتصاد: واگذاری‌ها برای تامین کسری بودجه دولت نیست، دنبال کوچک‌سازی دولت هستیم/ ارزش سهام عدالت ۱۰ برابر شد

گروه اقتصادی الف،   3990218043

وزیر اقتصاد با بیان اینکه واگذاری های اخیر برای تامین کسری بودجه دولت نیست، این واگذاری ها را در راستای کوچک سازی دولت خواند و گفت: با آزادسازی سهام عدالت حدود ۴۰۰ هزار میلیارد تومان به ارزش بازار سرمایه افزوده می شود.    

وزیر اقتصاد: واگذاری‌ها برای تامین کسری بودجه دولت نیست، دنبال کوچک‌سازی دولت هستیم/ ارزش سهام عدالت ۱۰ برابر شد

به گزارش تسنیم، فرهاد دژپسند در برنامه رهیافت رادیو اقتصاد افزود: مقام معظم رهبری وجوه گوناگون ضرورت های تحول در اقتصاد را در بسته سیاستهای کلی اقتصاد مقاومتی مورد توجه قرار داده اند.

 وی در ادامه اظهار داشت: علی رغم اعمال بدترین نوع تحریم ها، ظالمانه ترین نوع تحریم ها و پیچیده ترین نوع تحریم ها بر کشور حجم تجارت خارجی سال 98 و 97 تفاوت چندانی ندارد و هنوز می توان 43 تا 44 میلیارد دلار واردات داشت.

 وزیر امور اقتصاد و دارایی گفت: از مجموع واردات کشور 85 درصد مربوط به کالاهای واسطه ای، سرمایه ای و مواد اولیه است.

وی افزود: کشور به رغم تمامی تحریم ها و فشارهای بین المللی توانسته افزون بر 41 میلیارد دلار صادرات غیر نفتی داشته باشد که این نشان از ظرفیت بالای اقتصاد ایران دارد.

دژپسند تصریح کرد: بخش کشاورزی کشور در سال های گذشته به رغم تمامی مشقت ها و مشکلات رشد خوبی را تجربه کرده است.

وی ادامه داد: بدیهی است که تا رسیدن به یک اقتصاد پایدار، باثبات و با رشد بالنده و اشتغال فراگیر فاصله زیادی وجود دارد اما اقدامات به گونه ای بوده که توانسته بخشی از نیازمندی های سوگیری اقتصاد مقاومتی را پوشش دهد.

وزیر امور اقتصاد و دارایی در ادامه به مقوله بهبود فضای کسب و کار در کشور اشاره کرد و گفت: مقررات زدایی یکی از مقولات بهبود بخشی فضای کسب و کار است.

 وی افزود: کاهش حضور دولت در اقتصاد از جهت تصدی های اقتصادی از دیگر فاکتورهای بسیار مهم در این زمینه است.

دژپسند تصریح کرد: خوشبختانه در بخش مقررات زدایی و تسهیل صدور مجوز های برای راه اندازی کسب و کارها طی سال های اخیر اقدامات خوبی در کشور انجام شده است.

وی ادامه داد: هم اکنون سایت پیشخوان مجوزهای کشور 52 درصد مجوزها را پوشش داده و دیگر متقاضیان کسب و کار نیاز به مراجعه حضوری ندارند به عبارتی تمامی فرآیندها بصورت الکترونیکی انجام می شود.

وزیر امور اقتصاد و دارایی گفت: یک جنبه دیگر بهبودی فضای کسب و کار کنارکشی دولت از تصدیگری اقتصادی است که این می تواند از مجاری واگذاری ها صورت گیرد.

 وی افزود: برای واگذاری دارایی ها انواع و اقسام مدل ها و روش ها وجود دارد.دارایی های دولت یک مقطعی در قالب مزایده واگذار شد و حواشی زیادی به همراه داشت. خوشبختانه در روش واگذاری دارایی های دولت تجدید نظر اساسی صورت گرفته است.

وی خاطرنشان کرد: واگذاری ها تا جایی که امکان دارد از طریق بورس انجام خواهد شد چرا که بورس یک محیط شفاف، شیشه ای و کاملا رقابتی است.

وزیر امور اقتصاد و دارایی گفت: جدا از این برای واگذاری ها روش های فراگیر مثل صندوق های قابل معامله ETF طراحی و به مرحله اجرا در آمد. پذیره نویسی صندوق های قابل معامله واسطه گری مالی یکم (ETF) که چندی پیش در کشور آغاز شد از جمله این موارد است.

دژپسند اظهارداشت: باقیمانده سهام دولت در بانک های ملت، تجارت و صادرات و شرکت های بیمه البرز و اتکایی امین در قالب صندوق سرمایه گذاری قابل معامله و از طریق پذیره نویسی واگذار خواهد شد.

 وی ادامه داد: حسن انجام این روش این است که تمامی آحاد جامعه می توانند در پذیره نویسی شرکت کنند.

وزیر امور اقتصاد و دارایی گفت: این نوع واگذاری عین مردمی کردن اقتصاد است که در سیاست های اقتصاد مقاومتی هم مورد توجه جدی قرار گرفته است.

وی افزود: زمانی که صندوق های قابل معامله طراحی می شد آن وقت بودجه کشور چنین شرایطی را نداشت.

دژپسند اظهار داشت: اگر دولت به دنبال تامین منابع مالی بود می بایست سهام باقیمانده خود را به شکل بلوکی واگذار می کرد در حالی که در این روش تخفیف هم برای مردم در نظر گرفته است.

وی ادامه داد: سال گذشته واگذاری باقیمانده سهام دولت در پنج پالایشگاه و بیمه البرز به صورت بلوکی عرضه شد اکنون واگذاری مالکیت اموال دولت بر تامین مالی ترجیح دارد به همین علت امسال از روش دیگر بهره گیری شده است.

وزیر امور اقتصاد و دارایی گفت: قانون گذار مجوز داده دولت 61 هزار میلیارد تومان درآمد ناشی از مولدسازی و واگذاری داشته باشد که محل خرج این در آمدها بر اساس ردیف های مختلف عمرانی و هزینه‌ ای بودجه انجام می ‌شود.

وی افزود: اقدام دولت در عرضه واحدهای سرمایه گذاری صندوق سرمایه گذاری قابل معامله (ETF) آثار پولی و مالی منفی ندارد و موجب مردمی کردن اقتصاد، توزیع ثروت و کوچک سازی دولت می شود.

دژپسند در بخش دیگری از سخنان خود به آزاد سازی سهام عدالت اشاره کرد و گفت: آزاد سازی سهام عدالت در شرایط حاضر از دو جنبه دارای اهمیت است یکی از این نظر که در شرایط بحران ناشی از کرونا آزاد سازی این سهام می تواند گشایشی در کار مردم محسوب شود و از سوی دیگر این موضوع می‌تواند تعمیق و رونق هر چه بیشتر بازار سرمایه را به همراه داشته باشد که با آزادسازی سهام عدالت حدود 400 هزار میلیارد تومان به ارزش بازار سرمایه افزوده شده است.

وی افزود: آزاد سازی سهام عدالت اجازه می دهد دارندگان سهام عدالت که تا امروز مالکیت این سهام را در اختیار داشته اما قادر به مدیریت آن نبودند زمینه به نحوی فراهم شده که به تدریج بتوانند سهام خود را هم مدیریت کنند.

وزیر امور اقتصاد و دارایی تصریح کرد: خوشبختانه مردم با این کار چه به عنوان دارنده سهام و چه به عنوان مالک در اداره اقتصاد کشور مشارکت می کنند.

وی ادامه داد: آزاد سازی سهام عدالت در یکی از بهترین زمان های ممکن اتفاق افتاد چون ویروس کرونا زندگی اقشار مختلف جامعه را تحت تاثیر خود قرار داده است از اینرو دارندگان سهام عدالت می توانند سهام خود را عرضه و منابع حاصل را صرف زندگی خود کنند.

دژپسند اظهارداشت: جدا از این آزاد سازی سهام عدالت باعث شده عمق بازار سرمایه افزایش پیدا کند.

وی تصریح کرد: اگرسهام عدالت معامله پذیرش شود آن وقت همگان خواهند دید بازار سرمایه چقدر عمق پیدا خواهد کرد.

وزیر امور اقتصادو دارایی یادآورشد: بهترین نوع «خصوصی سازی»  خصوصی سازی است که بر مبنای تامین مالی نباشد بلکه برای کارایی بیشتر و تسهیل مردم در حکمرانی اقتصاد باشد که با این رویکرد دارایی های در اختیار دولت به عامه مردم و بخش خصوصی واگذار می شود.

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. رای قاطع نمایندگان به ریاست قالیباف/ اعضای هئیت رئیسه مجلس یازدهم مشخص شدند

  2. وقتی مردم مانند رییس مجلس دهم فکر نمی‌کنند...

  3. "دیپلماسی بنزین"، نمادی از بی اعتنایی به تهدیدات آمریکا

  4. کارناوال نفتکش های ایرانی در اقیانوس ها

  5. نامه احمد توکلی به روحانی: برای نجات کشور پیروی از اقتصاد آزاد را کنار بگذارید

  6. شاخ «غول» هم شکستنی است...

  7. اسکورت نفتکش «فارست» توسط هواپیماها و ناوهای جنگی ونزوئلا

  8. درد کهنه غیزانیه، «امنیتی» نیست

  9. مجلس تراز انقلاب و حق مسکن یازده میلیونی؟!

  10. امروز تهرانی‌ها سورپرایز شدند!

  11. مجلس خدمت یا مجلس قدرت؟!

  12. تلفاتی سنگین‌تر از تلفات جنگ بر دوش ایالات متحده

  13. فطر و اعیاد مذهبی؛ آیا مسابقه شادمانی عمومی کافی است؟

  14. چرا فرزندآوری کم شده/ آیا جامعه هم پیر می‌شود؟

  15. واکنش «آشنا» به توئیت «محسن رضایی» درباره غیزانیه

  16. پایان ریاست لاریجانی با تقدیر روحانی/جدال توییتری نادران و آشنا/زیباکلام: هیچ‌کس به جهانگیری و هاشمی رای نمی‌دهد

  17. رهبر انقلاب: در عدالت نمره مطلوب به دست نیاورده‌ایم/ مجلس متعهد به وظایف، نقطه امید مردم و اتکاء مجریان است

  18. دو نشست معنادار توسط قالیباف و حاجی بابایی/ حیاط خلوت نمایندگان دوره دهم/ دلیل حمایت اصلاح‌طلبان از ظریف برای انتخابات ریاست جمهوری

  19. توضیح میرسلیم درباره مصاحبه با بی‌بی‌سی

  20. ریشه قتل دختر ۱۴ ساله تالشی اختلافات مذهبی نیست

  21. غیزانیه از نمای نزدیک

  22. رهبر انقلاب: وضعیت رژیم صهیونیستی در آینده‌ سخت‌تر خواهد شد/ فلسطین قابل فراموش شدن نیست

  23. وامی‌ برای آشنا، آشنایی برای وام !

  24. قیمت‌های شورای رقابت به خودروسازان ابلاغ شد/پراید ۳۷ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان+جدول

  25. جزئیات عملکرد شبکه فساد خودرویی با مشارکت ۲ نماینده مجلس و مدیرعامل وقت سایپا

  آخرین عناوین