معاون وزیر راه: سالانه ۶۰۰ هزار مسکن کمبود داریم/ پیشرفت ۳۵ درصدی طرح ملی مسکن

گروه اقتصادی الف،   3990216032

معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی با بیان اینکه سالانه ۹۰۰ تا ۹۵۰ هزار مسکن نیاز سالانه کشور است گفت: سالانه ۶۰۰ هزار مسکن کمبود داریم.

معاون وزیر راه: سالانه ۶۰۰ هزار مسکن کمبود داریم/ پیشرفت ۳۵ درصدی طرح ملی مسکن

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، محمود محمودزاده در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما افزود: به طور میانگین در هفت سال گذشته شهرداری ها 300 تا 320 هزار پروانه ساختمانی صادر کرده اند که مشخص نیست چه تعداد از آنها ساخته شده است.

وی گفت: تعداد معاملات مسکن در دو ماه اخیر نزدیک به صفر بوده است اما تورم مسکن ماهانه حدود دو درصد است.

‌ محمودزاده افزود: در طرح اقدام ملی مسکن قرار است 400 هزار واحد مسکونی ساخته شود که صد هزار واحد در بافت های فرسوده پیش بینی شده است.

وی گفت: اراضی مورد نیاز 300 هزار واحد دیگر مشخص شده است و مراحل 230 هزار واحد از این تعداد 15 تا 96 درصد پیشرفت داشته اند.

معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی افزود: نخستین واحدهای مسکونی این طرح اواخر خرداد به بهره برداری می رسد.

‌ محمودزاده گفت: در مجموع طرح اقدام ملی مسکن 30 تا 35 درصد پیشرفت پروژه ای دارد.

وی افزود: در دو سال گذشته در شهرهای جدید یکصد مدرسه و ده ها مسجد، کلانتری و مکان ورزشی ساخته ایم در صورتی که این کار وظیفه وزارت راه و شهرسازی نیست.

‌ محمودزاده افزود: تعداد واحدهای مسکونی کشور 26 میلیون است در حالی که تعداد خانوار سه تا چهار میلیون از واحدهای مسکونی کمتر است اما کمبود مسکن در بخشی است که توان خرید برای آنها وجود دارد.

وی گفت: 20 درصد کل پروانه های صادره ساختمان در محدوده بافت های فرسوده است در حالی که این بافت پنج درصد بافت شهر تهران را شامل می شود و نشان می دهد استقبال مردم برای ساخت و ساز در بافت های فرسوده خوب بوده است.

معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی با بیان اینکه سیاست های ساختمان در بافت های فرسوده جزو الزامات است، افزود: با راه اندازی سامانه ای در وزارت راه و شهرسازی از امسال سازمان امور مالیاتی امکان دریافت مالیات از خانه های خالی را با اولویت شهرهای بزرگ دارد.

‌ محمودزاده با بیان اینکه تفاهمنامه ای در آذر گذشته با وزارت آموزش و پرورش برای ساخت 170 هزار واحد مسکونی برای فرهنگیان امضا کردیم گفت: از این تعداد عملیات اجرایی 14 هزار و 564 واحد آغاز شده است.

وی افزود: البته دولت تسهیلگر است و اگر آورده متقاضیان به موقع نباشد کار با تأخیر انجام می شود.

‌ محمودزاده گفت: دو نوع تسهیلات برای واحدهای مسکونی آموزش و پرورش شامل تسهیلات 100 میلیون تومانی و تسهیلاتی که دوره بازپرداخت آن پنج ساله با سود 12 درصد و مبلغ احتمالی 40 میلیون تومان است پرداخت می شود.

وی افزود: زمان اجرای طرح مسکن فرهنگیان 18 ماه پیش بینی شده است.

معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی گفت: زمین های آن نیز به صورت اجاره 99 ساله یا فروش اقساطی تأمین می شود.

‌ محمودزاده افزود: برنامه ریزی برای ساخت 200 هزار واحد مسکونی نیز برای دهک های اول تا سوم با کمترین هزینه اولیه در حال انجام است که 135 هزار واحد آن برای خانوارهای تحت پوشش کمیته امداد است.

وی گفت: با توجه به اینکه بر اساس مصوبه شورای عالی مسکن ، بانک ها موظفند 20 درصد از سقف تسهیلات خود را به حوزه مسکن اختصاص دهند اما این عدد چهار درصد تسهیلات بانکی را شامل شده است.

‌ محمودزاده با بیان این که دو میلیون واحد مسکونی در کشور داریم که خرابه و قابل سکونت نیست افزود: از 500 هزار واحد مسکونی طرح مسکن مهر 60 هزار واحد مسکونی باقی مانده است.

‌ صدیف بدری سخنگوی کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی نیز در این برنامه گفت:کمبود مسکن را بارها به دولت اعلام کردیم اما در دولت گوش شنوایی در این زمینه وجود نداشت.

وی افزود: در شش سال گذشته سه و نیم میلیون کمبود واحد مسکونی در کشور ایجاد شده است که این عرضه و تقاضا را به هم زده و موجب افزایش قیمت مسکن شده است.

‌ بدری گفت: در دو سال اخیر دولت ساخت 400 هزار واحد مسکونی را آغاز کرده است اما این تعداد واحد مسکونی با کمبودی که در بخش مسکن ایجاد شده است فاصله بسیار زیادی دارد.

وی افزود: دولت نسبت به قوانین ساخت مسکن کوتاهی کرده است و اکنون در شهرهای کم برخوردار نیز با 300 - 400 میلیون تومان به سختی مسکن برای خرید یافت می شود.

سخنگوی کمیسیون عمران مجلس گفت: حوزه مسکن 25 درصد اقتصاد کشور را مدیریت می کند و 180 نوع شغل با بازار مسکن ارتباط دارد اما بسته اقتصادی مشخصی در دولت برای مسکن وجود ندارد.

‌ بدری با بیان اینکه حوزه مسکن امن ترین بازار سرمایه گذاری در کشور است افزود: اکنون حوزه مسکن شرایط خوبی ندارد و آمار اجاره مسکن از 28 درصد به حدود 40 درصد رسیده است.

وی گفت: با توجه به سوء مدیریت در دولت؛ همکاری بین بخشی برای ایجاد مسکن در کشور ضعیف است.

‌ بدری افزود: تقاضا برای مسکن وجود دارد اما به دلیل سوء مدیریت نمی توانیم به متقاضیان مسکن بدهیم.

وی گفت: از دلایل سوء مدیریت مسئولان در حوزه مسکن این است که آنها مستأجر نیستند و فرزندانشان پیش از ازدواج خانه دارند در حالی که باید درد مردم را حس کنند.

سخنگوی کمیسیون عمران مجلس افزود: در طرح ملی مسکن جایگاه کارگران، بیکاران و ... مشخص نیست.

‌ فرید قدیری کارشناس بازار مسکن گفت: مشکلات جانمایی طرح مسکن مهر همچنان در طرح اقدام ملی مسکن ادامه دارد و با همان منابع محدود در همان شهرهای جدید طرح اقدام ملی مسکن انجام می شود.

وی افزود: در چهار سال اخیر پرش های مکرر در سیاست های دولت در حوزه مسکن داشته ایم.

‌ قدیری گفت: دولت ‌ روحانی ابتدا که روی کار آمد طرح مسکن مهر را کنار گذاشت و فقط ساخت و ساز در بافت فرسوده را در برنامه ها قرار داد و با اعتباری که برای این طرح گذاشته شد باید سالی 300 هزار واحد مسکونی در بافت های فرسوده ساخته می شد اما از سال 92 تا 95، 166 هزار و از سال 96 تا 98 - 137 هزار واحد مسکونی در این بافت ساخت شد که کمتر از 20 درصد آنچه بود که باید ساخته می شد.

وی افزود: طرح ساخت و ساز در بافت های فرسوده در سکوت کنار گذاشته شد و طرح اقدام ملی مطرح شد که البته بخشی از آن باید در بافت های فرسوده باشد.

کارشناس بازار مسکن گفت: بر اساس سرشماری سال 95 - 28 میلیون واحد مسکونی و 24 میلیون خانوار در کشور وجود دارد اما دو میلیون خانه خالی داریم و دو میلیون خانه دوم وجود دارد.

‌ قدیری افزود: هیچ دستگاهی هیچ کاری برای اجرای قانون اخذ مالیات از خانه های خالی در سال های اخیر انجام نداده است.

وی گفت: خانه اولی هایی که به امید خانه دار شدن برای دریافت تسهیلات در بانک سرمایه گذاری کردند، گروه های اصلی بازنده بازار مسکن و سیاست گذاران این عرصه هستند زیرا تسهیلات این طرح، امکان خرید خانه را برای آنها فراهم نمی کند.

‌ قدیری افزود: در سال 98 با توجه به سپرده گذاری ها باید دستکم 100 هزار خانه اولی صاحب خانه می شدند اما 42 هزار خانواده خانه خریدند و مشخص شد 60 هزار خانواده نتوانسته اند با تسهیلات بانکی خانه بخرند.

‌ حسام عقبایی نایب رئیس اول اتحادیه صنف مشاوران املاک نیز در این برنامه گفت: معاملات مسکن به یک سوم آمار سال گذشته نیز نرسیده است اما پیش بینی می کنیم روند آن افزایشی باشد.

وی افزود: دولت یازدهم و دوازدهم به جای حل مسأله بیشتر به گفتار درمانی می پردازد.

‌ عقبایی گفت: قیمت مسکن در شهرهای بزرگ به تورم 30/2 درصد نزدیک شده اما در شهرهای کوچک پایین تر از این عدد است.

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. رای قاطع نمایندگان به ریاست قالیباف/ اعضای هئیت رئیسه مجلس یازدهم مشخص شدند

  2. وقتی مردم مانند رییس مجلس دهم فکر نمی‌کنند...

  3. "دیپلماسی بنزین"، نمادی از بی اعتنایی به تهدیدات آمریکا

  4. کارناوال نفتکش های ایرانی در اقیانوس ها

  5. نامه احمد توکلی به روحانی: برای نجات کشور پیروی از اقتصاد آزاد را کنار بگذارید

  6. شاخ «غول» هم شکستنی است...

  7. اسکورت نفتکش «فارست» توسط هواپیماها و ناوهای جنگی ونزوئلا

  8. درد کهنه غیزانیه، «امنیتی» نیست

  9. مجلس تراز انقلاب و حق مسکن یازده میلیونی؟!

  10. امروز تهرانی‌ها سورپرایز شدند!

  11. مجلس خدمت یا مجلس قدرت؟!

  12. تلفاتی سنگین‌تر از تلفات جنگ بر دوش ایالات متحده

  13. فطر و اعیاد مذهبی؛ آیا مسابقه شادمانی عمومی کافی است؟

  14. چرا فرزندآوری کم شده/ آیا جامعه هم پیر می‌شود؟

  15. واکنش «آشنا» به توئیت «محسن رضایی» درباره غیزانیه

  16. پایان ریاست لاریجانی با تقدیر روحانی/جدال توییتری نادران و آشنا/زیباکلام: هیچ‌کس به جهانگیری و هاشمی رای نمی‌دهد

  17. رهبر انقلاب: در عدالت نمره مطلوب به دست نیاورده‌ایم/ مجلس متعهد به وظایف، نقطه امید مردم و اتکاء مجریان است

  18. دو نشست معنادار توسط قالیباف و حاجی بابایی/ حیاط خلوت نمایندگان دوره دهم/ دلیل حمایت اصلاح‌طلبان از ظریف برای انتخابات ریاست جمهوری

  19. توضیح میرسلیم درباره مصاحبه با بی‌بی‌سی

  20. ریشه قتل دختر ۱۴ ساله تالشی اختلافات مذهبی نیست

  21. غیزانیه از نمای نزدیک

  22. رهبر انقلاب: وضعیت رژیم صهیونیستی در آینده‌ سخت‌تر خواهد شد/ فلسطین قابل فراموش شدن نیست

  23. وامی‌ برای آشنا، آشنایی برای وام !

  24. قیمت‌های شورای رقابت به خودروسازان ابلاغ شد/پراید ۳۷ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان+جدول

  25. جزئیات عملکرد شبکه فساد خودرویی با مشارکت ۲ نماینده مجلس و مدیرعامل وقت سایپا

  آخرین عناوین