اختلاف در حزب اردوغان در بحبوحه مبارزه با کرونا؟

گروه جهان الف،   3990214147

در حالی‌ که مقامات رسمی و رسانه‌های طرفدار حکومت در ترکیه از نحوه مدیریت دولت در بحران شیوع کووید-۱۹ تمجید می‌کنند، گمانه‌زنی‌ها در رابطه با بروز اختلاف در حزب عدالت و توسعه به رهبری رجب طیب اردوغان قوت گرفته است.

به گزارش ایسنا، به نقل از بی‌بی‌سی، برخی ناظران معتقدند که استعفای سلیمان سویلو، وزیر کشور در ۱۲ آوریل در پی اعلام ناگهانی منع عبور و مرور و رد آن توسط اردوغان، از تشدید جنگ قدرت در درون این حزب حکایت دارد.

از سوی دیگر افزایش محبوبیت فخرالدین کوجا، وزیر بهداشت ترکیه هم به بحث‌ها در رابطه با وجود رقابت در حزب دامن زده و این در حالی است که اردوغان همچنان قدرت اصلی را در کشور دست دارد.

این بحث‌ها بعد از این بالا گرفت که نظرسنجی‌ها از کاهش محبوبیت حزب عدالت و توسعه با وجود افزایش حمایت مردم از اردوغان در جریان بحران کووید-۱۹ خبر داد.

فخرالدین کوجا چهره‌ اصلی مبارزات دولت ترکیه علیه ویروس کرونا به حساب می‌آید. با این حال بنا بر برخی گزارش‌ها او به دنبال اعمال تدابیری گسترده‌تر و بیش از محدودیت‌هایی بوده که اردوغان با آن‌ها موافقت کرده است.

مورات یتکین، خبرنگار پرسابقه اهل ترکیه روز ۲۴ مارس نوشت، وزیر بهداشت ترکیه و کمیته علمی این کشور نتوانستند اردوغان را متقاعد کنند که «بهترین روش برای کاهش روند شیوع کووید-۱۹ اعمال تدابیر کلی جداسازی است».

یتکین علاوه بر این با اشاره به تأکید کوجا بر قدردانی از تلاش‌های برات البیرق، وزیر دارایی ترکیه و داماد پر نفوذ اردوغان در سخنرانی روز ۲۳ مارس خود گفت، همدلی مردم با وزیر بهداشت در جریان شیوع این بیماری همه‌گیر،‌ باعث آشفتگی عده‌ای از اعضای حزب شده است.

کمال جان، کارشناس سایت خبری مستقل «دووار»می‌گوید: طبق برخی شایعات تلاش عده‌ای از مقامات دولتی از جمله وزیر بهداشت در رابطه با اهمیت مسأله و اقداماتی که باید انجام شود توسط گروهی دیگر در دایره نزدیکان اردوغان متوقف می‌شود.

جان گفت شایعات در مورد عدم توافق در رابطه با کووید -۱۹به دنبال تنش‌های درون حزب بر سر شماری از مسائل اخیر کشور از جمله اقتصاد، برگزاری دوباره انتخابات محلی سال ۲۰۱۹ در استانبول و موضوع سوریه شکل گرفته است.

برخی ناظران می‌گویند استعفای اخیر سویلو بعد از قبول مسئولیت نابسامانی‌های به‌وجودآمده در پی اعلام ناگهانی مقررات منع رفت و آمد در کشور حقایق بیشتری را در رابطه با وجود اختلاف در حزب عدالت و توسعه آشکار می‌کند.

حرف و حدیث‌ها در مورد رقابت وزیر کشور با البیرق به مدت‌ها پیش برمی‌گردد و تصاویر ویدئویی هم که سال ۲۰۱۸ از برخورد این دو در یک مراسم رسمی منتشر شد، به شایعات دامن زد.

در این میان نقش گروهی از شخصیت‌های پرنفوذ رسانه‌ای طرفدار دولت که به البیرق نسبت داده می‌شود و منتقدین آن‌ را «پلیکان» می‌نامند در رقابت میان سویلو و وزیر دارایی کشور زیر سوال رفته‌ است.

هیلال کاپلان، ستون‌نویس روزنامه صباح، مهم‌ترین نشریه طرفدار دولت که بسیاری او را با گروه پلیکان مرتبط می‌دانند، روز ۱۴ آوریل از استعفای سویلو انتقاد کرد.

کاپلان گفت: آیا استعفا بدون موافقت رییس‌جمهور که با هزاران مشکل درگیر است، کار درستی بود؟ آیا این کار بی‌انصافی [ در حق رییس‌جمهوری] نبود؟ به نفع چه کسی است که سویلو در این برهه زمانی خط مقدم را ترک کند؟

یک روزنامه‌نگار سابق و نماینده حزب دموکراتیک خلق‌ها در پارلمان ترکیه روز ۱۷ آوریل مدعی شد یکی از اعضای «تاثیرگذار» گروه موسوم به پلیکان بعد از استعفای سویلو کمپینی علیه او به راه انداخته است.

آیدین اونال که قبلا متن‌ سخنرانی‌های اردوغان را می‌نوشت و مدت‌هاست از ساختار کنونی کشور انتقاد می‌کند، این کار را ضربه‌ای به سویلو تلقی کرد. او بعد از اعلام استعفای وزیر کشور در توییتر خود نوشت: این فقط استعفای یک وزیر موفق نیست، این یک کودتای مهم تازه از سوی سازمان پلیکان علیه حزب عدالت و توسعه است.

«پلیکان» نامی است که منتقدین برای این گروه استفاده می‌کنند؛ هر چند مشخص نشده افرادی که به آن نسبت داده می‌شوند، به طور مستقیم با این مساله ارتباط دارند.

هانده فیرات، ستون‌نویس روزنامه طرفدار دولت حریت روز ۱۴ آوریل گفت، در پی تصمیم‌گیری برای اعمال قرنطینه در روز ۱۰ آوریل این دو وزیر پای تلفن بحثی جدی با هم داشته‌اند. او گفت: طوفان فروکش کرده اما آثارش قطعا به جا خواهد ماند. اختلاف در حزب توسعه و عدالت بر سر ویروس و همین‌طور اختلاف‌نظرهای قدیمی‌تر گاهی اوقات ممکن است به ایجاد تنش و بی‌اعتمادی منجر شود.

کوجا اما با اشاره به این که مردم انتظار دارند تمرکز مقامات بر مبارزه علیه شیوع بیماری باشد، این ادعاها را رد کرد.

کوجا گفت: ما، از جمله همه اعضای کابینه من و یک میلیون و صد هزار نفر نیروهای سلامت کشور با هدایت رییس‌جمهور خود را وقف مبارزه با شیوع بیماری کرده‌ایم و هیچ برنامه دیگری نداریم و نخواهیم داشت.

شایعات در مورد اختلاف بر سر قدرت در حالی بالا گرفته که طبق نظرسنجی‌ها میزان حمایت مردم از حزب عدالت و توسعه کاهش یافته است.

«استانبول اکانامیک ریسرچ»، یکی از شرکت‌های معتبر در زمینه نظرسنجی در ترکیه روز ۲۲ آوریل گفت میزان حمایت‌ها از حزب عدالت و توسعه به ۳۵ درصد رسیده؛ تقریبا ۷ درصد کمتر از انتخابات سراسری سال ۲۰۱۸.

این در حالی است که به گزارش شرکت تحقیقاتی متروپل، در جریان شیوع کووید-۱۹ میزان رضایت نسبت به رییس‌جمهور اردوغان از ۴۱.۱ درصد در فوریه به ۵۲ درصد در آوریل افزایش یافته است.

با وجود کاهش حمایت‌ها از حزب عدالت و توسعه، ستاره اقبال وزیر کشور طی سال‌های اخیر اوج گرفته و عده‌ای از کارشناسان معتقدند بحران استعفای او حتی باعث افزایش محبوبیتش شده است.

به گفته اسماعیل سایماز، روزنامه‌نگار اهل ترکیه، سویلو در پایگاه‌های حزب عدالت توسعه و حزب هم‌پیمان آن، حزب حرکت ملی از حمایت و اطمینانی غیرمنتظره برخوردار است. او روز ۱۵ آوریل با اشاره به نظرسنجی‌ها گفت: او در میان سیاستمداران حزب عدالت و توسعه بعد از اردوغان بیشترین اعتبار را دارد… اعتبار او دوبرابر البیرق است.

مسعود یگن، استاد جامعه‌شناسی به روزنامه چپ‌گرای اورنسل که منتقد دولت است، گفت افزایش محبوبیت سویلو نمادی از ملی‌گرایی انزواطلبانه و ضد غرب حزب عدالت و توسعه سال‌های اخیر است. او گفت: کسانی که به دنبال حذف سویلو بودند یا می‌خواستند او را با حزب عدالت و توسعه همسو کنند، کارشان را انجام دادند اما به نتیجه‌ای نرسید و دلیلش ماهیت متغیر ائتلاف [حزب عدالت و توسعه و حزب حرکت ملی] بود.

گفته می‌شود نارضایتی از ائتلاف حزب عدالت و توسعه با حزب حرکت ملی از جمله دلایل احتمالی شکل‌گیری احزاب جدید توسط مقام‌های ارشد سابق ترکیه از جمله احمد داووداوغلو و علی باباجان به حساب می‌آید.

برخی کارشناسان ظهور این احزاب انشعابی جدید را نشانه‌ای از شکنندگی حزب عدالت و توسعه می‌دانند. بکیر آگیردیر، مدیر یکی دیگر از شرکت‌های معتبر برگزار کننده نظرسنجی در ترکیه گفت: این حزب در انتخابات نوامبر ۲۰۱۵ نزدیک به نیمی از حامیان خود را از دست داده و توانایی اردوغان برای جذب دوباره حمایت آن‌ها رو به کاهش است.

یگن گفت: ادامه تنش‌ها که به بروز اختلافات مشابه در حزب عدالت و توسعه منجر می‌شود، اجتناب‌ناپذیر به نظر می‌رسد.

پربحث‌های دیروز

 1. ترامپ بازنده انتخابات رياست جمهوری می‌شود؟

 2. شايعات مربوط به آذری جهرمی به روایت روزنامه اصلاح‌طلب/ مانور تجمل در خاطرات آیت‌الله هاشمی/ احمدی‌نژاد، مهره سوخته عرصه سیاست/وزارت اطلاعات: فساد بشدت امنیت ملی را تهدید می‌کند

 3. وقوع انفجار مهیب در بندر بیروت لبنان با ۷۳ کشته و ۳۷۰۰ زخمی + فیلم

 4. تحریف در روایت تاریخی مشروطه

 5. چرا آمریکا "تیک‌تاک" را فیلتر می‌کند؟

 6. رئیس‌جمهور دستکم موافقان سیاسی خود را تحمل کند!

 7. تصویری کمتر دیده شده از رهبر انقلاب

 8. روحانی: با وجود جنگ اقتصادی، دولت کشور را مدیریت کرده/ از تعطیل شدن تولید و تشدید بیکاری جلوگیری کرده‌ایم

 9. وزیر اقتصاد: سهامی برای جاماندگان سهام عدالت نداریم

 10. متن شکایت جمعی از نمایندگان مجلس از وزیر نفت به رؤسای سه قوه

 11. نیوزلندی‌ها برق بی‌سیم اختراع کردند

 12. دستورالعمل وزارت بهداشت برای محرم: جلسات به فضای باز می‌رود/ افراد مسن در مجالس عمومی شرکت نکنند

 13. ریچارد گلدبرگ کیست و چرا ایران او را تحریم کرد؟ + تصاویر

 14. ظریف: اشتباهات محاسباتی ابرقدرتها تبعات فاجعه‌بار بدنبال داشته است

 15. هفت عامل که مانع فرزندآوری می‌شود

 16. طرح سوال از رئیس جمهور تا فردا تعیین تکلیف می شود

 17. خبر خوش برای بازنشستگان تامین اجتماعی

 18. افتتاح موزه و سراسرنمای سردار قاسم سلیمانی

 19. مراسم تودیع و معارفه رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس

 20. چراغ سبز کره‌ای‌ها برای پرداخت بدهی ایران

 21. علت برچیده نشدن بزرگ‌ترین داروخانه غیرقانونی کشور

 22. بورس به کانال سه میلیون واحد می‌رسد؟!

 23. کلیات «طرح شفافیت آرا» در کمیسیون آئین‌نامه داخلی مجلس تصویب شد

 24. چگونه گوشی موبایلی که خیس شده را نجات دهیم

 25. ارتباط مستقیم شیوع مجدد کرونا و افزایش تعداد مبتلایان، با رشد سفرها + نمودار

پربحث‌های هفته

 1. خانه‌های خالی در محاصره مالیاتی / سامانه ملی املاک را دریابید!

 2. آقای حدادیان زودتر تکذیب کنید !

 3. ماجرای عضویت دختر رئیس جمهور در هیئت علمی دانشگاه/در سفر احمدی‌نژاد به قم چه گذشت؟/ تحلیل لیلاز از قرارداد ایران و چین/روحانی: اقتصاد کشور در حداقل ضرورت مردم به خوبی اداره شده است

 4. جزئیاتی از طرح مالیات خانه‌های خالی/ مالیات ۴۰ میلیون تومانی از یک خانه خالی

 5. نمایندگانی که خانه سازمانی ۳۸۰ متری مجلس را از آنِ خود کردند!

 6. خداحافظی دکتر احمد توکلی از صاحب‌ ‌امتیازی الف

 7. ساده‌انگاری پیری‌ جمعیت حتما عیب است

 8. ترامپ بازنده انتخابات رياست جمهوری می‌شود؟

 9. روحانی درباره کالاهای اساسی چه گفت؟

 10. درخواست قالیباف برای تعویق کنکور/توکلی: مردم اشکنه هم نمی‌توانند بخورند/رویای ریاست جمهوری؛ از جهانگیری و لاریجانی تا سیدحسن خمینی

 11. چرا کره جنوبی پول‌های ایران را پس نمی‌دهد؟

 12. پشت پرده تجمع طالبان در تهران/احتمال خط خوردن لاریجانی و ناطق نوری از فهرست اصلاح‌طلبان/وضعیت وخیم بیماران کرونایی در پایتخت/تابلویی از تصویر رهبری که به قالیباف هدیه داده شد

 13. آیا تعویق کنکور سراسری امکان‌پذیر است؟

 14. شايعات مربوط به آذری جهرمی به روایت روزنامه اصلاح‌طلب/ مانور تجمل در خاطرات آیت‌الله هاشمی/ احمدی‌نژاد، مهره سوخته عرصه سیاست/وزارت اطلاعات: فساد بشدت امنیت ملی را تهدید می‌کند

 15. وقوع انفجار مهیب در بندر بیروت لبنان با ۷۳ کشته و ۳۷۰۰ زخمی + فیلم

 16. رصد پایگاه آمریکایی العدید با ماهواره نور + تصاویر

 17. ترس و تردیدهای برگزاری کنکور در کرونا رنگ باخت اما ...

 18. تحریف در روایت تاریخی مشروطه

 19. روحانی: هدف دشمنان ایجاد هیجان‌زدگی و بی‌برنامه‌گی در مدیریت کشور است

 20. چرا آمریکا "تیک‌تاک" را فیلتر می‌کند؟

 21. پایانی بر یک مجادله درباره عزاداری محرم امسال

 22. توکلی: برخی دولتمردان مشکل معیشتی ندارند/ کوپن بدتر از نابودی پول ملی نیست

 23. روحانی: زندگی مردم در حد ضرورت به خوبی اداره شد/ صادرکنندگان در ده روز اخیر ۲.۵ میلیارد دلار ارز را بازگرداندند

 24. پیشگیری از گره کوری که به دندان هم باز نمی‌شود!

 25. واقفین دماوند و جنگل‌های هیرکانی چه کسانی هستند؟

ابر آروان

پربحث‌های هفته

 1. ترامپ بازنده انتخابات رياست جمهوری می‌شود؟

 2. چرا کره جنوبی پول‌های ایران را پس نمی‌دهد؟

 3. وقوع انفجار مهیب در بندر بیروت لبنان با ۷۳ کشته و ۳۷۰۰ زخمی + فیلم

 4. آبروریزی جدید پسر ترامپ

 5. کارشناسان زنگ خطر رآکتورهای هسته‌ای امارات را به صدا درآوردند...

 6. وقتی ارتش اسرائیل با اشباح خیالی وارد جنگ شد !

 7. چین: به گستاخی آمریکا پاسخ می‌دهیم

 8. کشوری که به اندازه تاریخش سابقه سوت زنی دارد

 9. یک رسانه کره جنوبی: تهران و سئول کارگروه تجارت کالاهای پزشکی تشکیل می‌دهند

 10. شرایط مصیبت بار نتانیاهو در سایه فساد کابینه و اعتراضات شهرک‌نشینان

 11. ظریف: اشتباهات محاسباتی ابرقدرتها تبعات فاجعه‌بار بدنبال داشته است

 12. ترامپ خواستار تعویق انتخابات شد

 13. آمریکا دامنه تحریم‌های فلزات ایران را گسترش داد

 14. یک شرکت عراقی به دست داشتن در ترور شهید سلیمانی متهم شد

 15. ایران دستیار سابق جان بولتون را تحریم کرد

 16. کرونا کمر ایرباس را شکست

 17. ترامپ: نتیجه انتخابات باید همان شب معلوم شود/ برنده می‌شوم

 18. پاسخ توییتر به اسراییل درباره انتشار پیام‌های آیت‌الله خامنه‌ای

 19. برایان هوک: ایران جنگ بی‌پایان در یمن می‌خواهد/تحریم جهانی می‌خواهیم

 20. هدیه ویژه فرستادۀ رئیس دومای ‌روسیه به قالیباف

 21. مقام سابق کاخ سفید: «بایدن» خواهان مذاکرات فراتر از هسته‌ای با ایران خواهد بود

 22. امارات چه خوابی برای عمان دیده است؟

 23. آیا عناصر اروپایی، هسته جدید داعش را تشکیل خواهند داد؟

 24. استراتژی روانشناختی اسرائیل در به دام انداختن رژیم‌های عربی

 25. واکنش امارات به تهدید ترکیه

آخرین عناوین