چرا قیمت بلیت سینما باید کاهش پیدا کند؟

گروه فرهنگی الف،   3990214133

با توجه به تعطیلی سینماها در پی شیوع ویروس کرونا، این صنعت دچار خسارت شده است و همین امر شاید دست‌اندرکاران را ترغیب کند با افزایش نرخ بلیت، در پی جبران ضرر و زیان خود باشند. آیا افزایش قیمت بلیت سینما در سال ۹۹ تصمیم درستی است؟!

چرا قیمت بلیت سینما باید کاهش پیدا کند؟

فارس نوشت: افزایش قیمت بلیت سینما طی سال‌های اخیر همزمان با افزایش نرخ تورم سالیانه،‌ موضوعی عادی به نظر می‌رسد. اما همین امر سبب شده است همزمان با افزایش فشارهای اقتصادی، تماشای فیلم در سینما از سبد برخی خانوارها حذف شد. طبق آمار رسمی سازمان سینمایی، در یازده ماهه سال ۹۸ نسبت به سال ۹۷ حدود ۹۰۵ هزار نفر از تعداد مخاطبان سینما کم شده است.

بی‌تردید این موضوع زنگ خطری برای ناوگان سینمای کشور است. سینمایی که در سال حدود ۲۵۰ میلیارد تومان چرخه مالی گیشه آن است و هزاران نفر از طریق آن امرار معاش می‌کنند.

حال شنیده می‌شود برای سال جاری هم قرار است بلیت سینما ۲۰ درصد افزایش یابد. در حال حاضر نرخ بلیت در سینماهای کشور بستگی به کیفیت و درجه‌بندی آن‌ها و همچنین روز نمایش فیلم، از ۲۵۰۰ تومان تا ۲۰ هزار تومان متغیر است. البته بازگشایی سینماها در عید سعید فطر داوطلبانه است و هنوز تصمیم رسمی مبنی بر افزایش قیمت بلیت اعلام نشده است.

از سوی دیگر، با توجه به تعطیلی سینماها از سوم اسفندماه گذشته در پی شیوع ویروس کرونا، این صنعت در ایران دچار خسارت‌های بسیاری شده است و همین امر شاید دست‌اندرکاران را ترغیب کند با افزایش نرخ بلیت، بخواهند ضرر و زیان خود را به نوعی جبران کنند. در حالی که اکثر کارشناسان نه تنها مخالف افزایش نرخ بلیت سینما هستند، بلکه معتقدند در برخی روزها و ساعت‌ها باید ارزان‌تر هم شود. 

* قیمت بلیت سینما شناور شود

سعید خانی، سالن‌دار و تهیه‌کننده سینما در این باره می‌گوید: معتقدم قیمت بلیت باید بر اساس ضریب اشغال سینما و سانس‌ها مشخص شود، یعنی لزومی ندارد پنجشنبه شب قیمت بلیت ۲۰ هزار تومان باشد، ساعت ۱۰ صبح شنبه هم همچنان قیمت بلیت سینما ۲۰ هزار تومان باشد. هیچ اشکالی ندارد یک خانواده ساعت ۱۰ صبح روز شنبه به سینما برود و قیمت بلیت کمتر از ۵ هزار تومان باشد، از آنطرف هم نرخ بلیت در آخر هفته بیشتر از ۲۰ هزار تومان تعیین شود.

وی افزود: البته پیشنهاد افزایش قیمت برای شرایط عادی است وگرنه با توجه به وضعیت کنونی طبیعتاً وضعیت اقتصادی بسیاری از مخاطبان سینما هم دچار مشکل شده است. ولی اساساً با شیوه قیمت‌گذاری کنونی مخالفم و معتقدم قیمت بلیت سینما باید بین یک کف و سقف ـ مثلاً ۵ تا ۴۰ هزار تومان ـ باید شناور باشد.

* سینما غیر از آخر هفته‌ها نیم‌بها شود

سجاد نوروزی، مدیر سینما آزادی اما معتقد است حداکثر قیمت بلیت باید همان ۲۰ هزار تومان باقی بماند. او به فارس می‌گوید: پیشنهاد من مشخص است؛ کل هفته نیم‌بها باید، پنجشنبه و جمعه همان ۲۰ هزار تومان بماند.

به نظر می‌رسد با توجه به ادامه‌دار بودن برخی مشکلات معیشتی بعد از بازگشایی سینماها و همچنین هراس برخی مخاطبان از حضور در سالن‌های نمایش فیلم در دوران پساکرونا، بهترین تصمیم این است که نرخ بلیت سینما در سال جاری نه تنها نباید افزایش پیدا کند، بلکه باید بر تعداد سانس‌های نیم‌بها اضافه شود تا بار دیگر شاهد ریزش مخاطبان سینما نباشیم. موضوعی که پیش‌تر در پردیس رازی امتحان شده و تعداد مخاطبان این پردیس ۱۰ برابر افزایش یافته است.

پربحث‌های هفته

 1. رای قاطع نمایندگان به ریاست قالیباف/ اعضای هئیت رئیسه مجلس یازدهم مشخص شدند

 2. گشت و گذاری در آپارتمان‌های شمال شهر تهران با اجاره‌های نجومی

 3. پرسشي تأمل‌برانگیز از مراجع عظام تقليد

 4. "دیپلماسی بنزین"، نمادی از بی اعتنایی به تهدیدات آمریکا

 5. کارناوال نفتکش های ایرانی در اقیانوس ها

 6. نامه احمد توکلی به روحانی: برای نجات کشور پیروی از اقتصاد آزاد را کنار بگذارید

 7. جزئیاتی کامل از مرگ «آسیه پناهی»/ شهرداری: ما به وظیفه قانونی خود عمل کردیم!

 8. شاخ «غول» هم شکستنی است...

 9. پلیس آمریکا شهروند سیاه‌پوست را خفه کرد/ شهر به آتش کشیده شد

 10. اسکورت نفتکش «فارست» توسط هواپیماها و ناوهای جنگی ونزوئلا

 11. آقایان؛ قانون، تابوت عدالت نیست!..

 12. لطفا فراکسیون‌های قومی و منطقه‌ای را تعطیل کنید

 13. درد کهنه غیزانیه، «امنیتی» نیست

 14. مجلس تراز انقلاب و حق مسکن یازده میلیونی؟!

 15. امروز تهرانی‌ها سورپرایز شدند!

 16. مجلس خدمت یا مجلس قدرت؟!

 17. تلفاتی سنگین‌تر از تلفات جنگ بر دوش ایالات متحده

 18. فطر و اعیاد مذهبی؛ آیا مسابقه شادمانی عمومی کافی است؟

 19. چرا فرزندآوری کم شده/ آیا جامعه هم پیر می‌شود؟

 20. واکنش «آشنا» به توئیت «محسن رضایی» درباره غیزانیه

 21. رهبر انقلاب: در عدالت نمره مطلوب به دست نیاورده‌ایم/ مجلس متعهد به وظایف، نقطه امید مردم و اتکاء مجریان است

 22. دو نشست معنادار توسط قالیباف و حاجی بابایی/ حیاط خلوت نمایندگان دوره دهم/ دلیل حمایت اصلاح‌طلبان از ظریف برای انتخابات ریاست جمهوری

 23. توضیح میرسلیم درباره مصاحبه با بی‌بی‌سی

 24. ریشه قتل دختر ۱۴ ساله تالشی اختلافات مذهبی نیست

 25. غیزانیه از نمای نزدیک

آخرین عناوین