امید تازه برای درمان کروناویروس

گروه فناوری الف،   3990214087

طی روزهای گذشته، خبرهای خوبی درنبرد جهانی علیه همه‌گیری کروناویروس گزارش‌شده است.

ایسنا نوشت: به گزارش نشینال نیوز، مرکز سلول‌های بنیادی ابوظبی نیز درمان آئروسل(استنشاقی) تولید کرده که بر روی یک نمونه کوچک 73 بیمار کووید-19 آزمایش‌شده و همه این بیماران بهبود یافتند.

این تحقیق شامل استخراج سلول‌های بنیادی از خون بیمار و تولید مجدد آنها پس از فعال‌سازی است. این سلول‌های بنیادی بعد از رقیق شدن در بخار، از طریق ریه‌های بیمار استنشاق می‌شود.

محققان معتقدند که این روش اثر درمانی به دلیل بازسازی سلول‌های ریه دارد.

همچنین تصور می‌شود که پاسخ ایمنی را تعدیل می‌کند تا از واکنش بیش‌ازحد آن به عفونت کووید-19 و آسیب بیشتر به سلول‌های سالم پیشگیری شود. این درمان با موفقیت مراحل اولیه کار آزمایی بالینی را پشت سر گذاشته است.

مقامات گفتند که هیچ‌یک از بیمارانی که تحت این  درمان قرار گرفتند عوارض جانبی لحظه‌ای گزارش نکردند.

در صورت عدم وجود واکسن یا درمان اثبات‌شده، اقدامات برای متوقف کردن شیوع کرونا ازجمله خانه نشینی و رعایت فاصله اجتماعی برای کاهش میزان فشار بر سیستم مراقبت‌های بهداشتی ادامه دارد.

سایر درمان‌های بالقوه نیز نتایج اولیه امیدوارکننده‌ای در ایالات‌متحده نشان داده است. در آزمایشی با بیش از 1000 بیمار کروناویروس، رمدیسیویر، داروی ضدویروسی علاوه بر کاهش سرعت مرگ‌ومیر، مدت‌زمان بهبودی را تا چهار روز کاهش داده است. بسیاری از بیمارانی که تحت معالجه قرار گرفتند در کمتر از یک هفته از بیمارستان مرخص شدند.

درحالی‌که آزمایش‌ها در مقیاس بزرگتر و زمان بیشتری برای اثربخشی این داروها لازم است، کشف روش‌های درمانی احتمالی گامی دلگرم‌کننده برای حل بحران سلامت کنونی است. اگر اثبات شود که این داروها مؤثر هستند، می‌توانند جان میلیون‌ها نفر را نجات دهد، البته تلاش‌های جهانی برای یافتن واکسن نیز ادامه دارد.

پیشرفت‌های علمی می‌تواند به جلوگیری از شیوع بیماری‌های همه‌گیر آینده و تامین داروهای نجات‌دهنده زندگی بیماران مبتلابه بیماری‌های جدید و حتی شناخته‌شده پیشین کمک کند. حتی پس از مهار این بیماری همه‌گیر، تحقیقات برای مبارزه با ویروس‌ها و سایر بیمارها ازلحاظ مالی باید پشتیبانی شوند.

همچنین دلگرم‌کننده است که باوجود دسترسی بیشتر به کیت‌های آزمایش، برخی از کشورهای اروپایی مانند دانمارک و بلژیک طی هفته گذشته تعداد کمتر موارد جدید را گزارش کردند. این نشانه آن است که اقدامات فاصله‌گذاری اجتماعی مؤثر بوده و ازآنجایی‌که کشورها در سراسر جهان به‌تدریج مرزهای خود را بازکرده و همچنین فعالیت‌های اقتصادی را آغاز می‌کنند، زمان خوش‌بینی محتاطانه و احتیاط بیشتر از گذشته است.

روند بازگشایی اقتصاد در بسیاری از کشورها با مجموعه‌ای از قوانین جدید همراه خواهد بود. به‌عنوان‌مثال، در امارات متحده عربی، رستوران‌ها و مراکز تجاری مجاز به بازگشایی هستند اما فقط می‌توانند در هرروز معین با 30 درصد ظرفیت کارمندان و مشتریان فعالیت کنند تا از ازدحام جلوگیری کنند و اقدامات رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی برای آنان راحت‌تر شود. در ورودی هر بازار نیز کنترل دمای بدن انجام می‌شود و در ابوظبی، کارمندان مشاغل غیرضروری قبل از بازگشت به محل کار باید آزمایش شوند.

کارشناسان هشدار داده‌اند که اگر محدودیت‌ها به‌سرعت کاهش یابند و افراد از پروتکل‌های بهداشتی پیروی نکنند، موج دوم عفونت‌ها حتمی است. بنابراین شهروندان، ساکنان و مشاغل باید محتاط باشند و از راهنمایی‌های مقامات بهداشتی پیروی کنند. ضروری است افرادی که از خانه خارج می‌شوند، در هر زمان ماسک بپوشند و مرتب دست خود را بشویند تا در مهار شیوع بیماری کمک‌کننده باشند. تا زمانی که این بیماری همه‌گیر در جهان وجود دارد، همه باید نگهبان خود باشیم و تلاش کنیم تا اطرافیان خود را از این بیماری محافظت کنیم.

مرکز سلول‌های بنیادی ابوظبی یک مرکز مراقبت‌های ویژه بهداشتی است که بر روی سلول درمانی، پزشکی احیاء کننده و تحقیقات مهم فعالیت دارد.

پربحث‌های هفته

 1. قانون، قاتل رومینا!؟

 2. رای قاطع نمایندگان به ریاست قالیباف/ اعضای هئیت رئیسه مجلس یازدهم مشخص شدند

 3. اقدام عجیب احمدی‌نژاد در محله نارمک!

 4. گشت و گذاری در آپارتمان‌های شمال شهر تهران با اجاره‌های نجومی

 5. پلیس آمریکا شهروند سیاه‌پوست را خفه کرد/ شهر به آتش کشیده شد

 6. پرسشي تأمل‌برانگیز از مراجع عظام تقليد

 7. آقایان؛ قانون، تابوت عدالت نیست!..

 8. اغتشاشات آبانماه با آشوب‌های آمریکا چه فرقی دارد

 9. جزئیاتی کامل از مرگ «آسیه پناهی»/ شهرداری: ما به وظیفه قانونی خود عمل کردیم!

 10. پرداخت هدیه به نمایندگان؛ چراغ اول شفافیت روشن می‌شود؟!

 11. چاره نکنیم، ایران پیر می‌شود و قدرتش از بین می‌رود

 12. چند پرسش از وزیر کشور درباره حوادث آبان‌ماه

 13. من رویایی دارم؛ بازگشت روح مارتین لوترکینگ به آمریکا

 14. اعتراضات داخلی آمریکا ادامه جنبش وال استریت است

 15. لطفا فراکسیون‌های قومی و منطقه‌ای را تعطیل کنید

 16. اعتراض ۳ نماینده مجلس یازدهم به اعتبارنامه تاجگردون

 17. پاسخ به هشت سوال درباره آینده بازار مسکن

 18. درخواست احمد توکلی از رئیسی: مجوزهای اعطایی به نمایندگان ادوار مجلس را بررسی کنید

 19. تهدید مسلحانه مخالفان تاجگردون/پیشنهادی برای قالیباف/چرا احمدی‌نژاد دیگر برنمی‌گردد/ روحانی در پاستور و اصلاح‌طلبان در بهارستان مردم را عصبانی کردند

 20. موج اعتراض به اعتبارنامه تاجگردون/انتقاد سلیمی‌نمین از پیشنهاد ختم قرآن در مجلس/نماینده‌ای که نقش مهمی در پیروزی قالیباف داشت/ عارف: بسیاری از اقدامات فراکسیون امید نادیده گرفته شد

 21. عارف، اصلاح‌طلبان و معضلات این روزها

 22. اعتبارنامه‌ها و انتظار از مجلس انقلابی

 23. نماینده مجلس: تخلفات تاجگردون به ۱۰ محور رسیده است/ تهدیدها را هنوز به تخلفات اضافه نکرده‌ایم

 24. فارین پالیسی: "چراغ راهنمای آمریکا" در جهان خاموش شده است

 25. اعتراض به برخی اعتبارنامه ها/ آغاز گروکشی برخی منتخبان

آخرین عناوین