در گفتگو با الف مطرح شد دشمنی غربی - عربی، حزب‌الله را قوی‌تر خواهد کرد

گروه جهان الف،   3990213064 ۱۲ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱۲ تکراری یا غیرقابل انتشار

یک کارشناس جهان عرب گفت: صف‌آرایی آمریکا و سعودی علیه حزب‌الله به همراهی آلمان به نتیجه نخواهد رسید و حزب الله لبنان و جبهه مقاومت را نیز قدرتمندتر میکند.

دشمنی غربی - عربی، حزب‌الله را قوی‌تر خواهد کرد

به گزارش الف، چند روزی است که فاز جدید تظاهرات مردمی در لبنان در اعتراض به اوضاع معیشتی در این کشور آغاز شده است. این ناآرامی‌ها عمدتا در شهر «طرابلس» متمرکز هستند اما در شماری دیگر از شهرهای لبنان از جمله صیدا نیز اعتراضات مردمی به چشم می‌خورد.

واقعیت این است که دولت جدید لبنان به ریاست «حسان دیاب» در ژانویه ۲۰۲۰ درحالی تشکیل شد که این کشور با بحران اقتصادی زیادی روبرو بود اما با این حال، دیاب، کابینه‌اش را تشکیل داد و رسیدگی به مطالبات مردمی را در رأس اولویت‌های خود و کابینه‌اش قرار داد.

نکته بعدی حضور ریاض سلامه در ریاست بانک مرکزی لبنان است. منابع سیاسی مختلف لبنان معتقدند برکناری ریاض سلامه باعث خشم مقامات غربی به خصوص فرانسه و آمریکا خواهد شد چرا که وی تحت حمایت آنهاست ودر اجرای سیاست های اقتصادی کاملا همسو با سیاست های آنها حرکت می کند.

همچنین وزارت کشور آلمان پنجشنبه گذشته (یازده اردیبهشت) اعلام کرد که فعالیت‌های حزب‌الله لبنان در خاک این کشور اروپایی را ممنوع کرده است و در ادامه آن را به عنوان یک «سازمان تروریستی» معرفی کرد که این موضوع در طی دو روز اخیر با واکنش‌های زیادی از جمله واکنش جنبش‌های حماس و جهاد اسلامی فلسطین، انصارالله یمن و سوریه همراه بوده است.

مصیب نعیمی، کارشناس مسایل منطقه‌ای در خصوص تحولات اخیر لبنان در گفتگو با الف، اظهار داشت: تحولات لبنان بعد از اعتراضات قبلی که توسط مردم نسبت به مشکلات اقتصادی و سوء استفاده برخی از زمامداران در دولت سعد حریری رخ داد به نتیجه نرسید و  سعد حریری بعد از سالها از عرصه قدرت در لبنان کناره گیری کرد. بعد از استعفای سعد حریری و رایزنی های سیاسی فشرده سرانجام نام فردی به نام حسان دیاب به عنوان نامزد اصلی نخست وزیری این کشور معرفی شد، حسان دیاب از چهره های سیاسی و مستقل لبنان به حساب می آمد.

وی تصریح کرد: از همان ابتدا گروه های سیاسی موسوم به ۱۴ مارس اعلام کردند که از دیاب حمایت نخواهند کرد و طرح ایجاد آشوب در لبنان را کلید زدند. دیاب هم سعی کرد اوضاع اقتصادی در لبنان را سرو سامان دهد و تغییراتی را در روسای بانک مرکزی این کشور به وجود بیاورد که این نیز موجب خشم گروه ۱۴ مارس و امریکایی ها شد.

این کارشناس جهان عرب نیز افزود: کشورهای غربی بیکار ننشسته و در تلاش هستند تا دولت دیاب را وادار سازند تا در مسیر همان سیاست‌های دولت‌های پیشین لبنان حرکت کند تا لبنان را تحت سلطه بانک جهانی و مؤسسات بین‌المللی قرار دهند.

وی به اقدام آلمان و تروریستی خواندن حزب الله لبنان اشاره کرد و گفت: در حال حاضر آلمانی‌ها به حمایت از اسرائیل روی آورده‌ و وزیر خارجه آلمان نیز گرایش بسیار نزدیکی به صهیونیست‌ها دارد چراکه هایکو ماس در توجیه این اقدام خود گفت که حزب الله لبنان حق موجودیت رژیم صهیونیستی را انکار می‌کند.

سردبیر روزنامه الوفاق تاکید کرد: این اقدام آلمانی‌ها بیشتر یک حرکت تبلیغاتی است؛ چرا که حزب‌الله تشکیلات و دفتر رسمی و غیررسمی در آلمان ندارد و این تصمیم برلین هیچ تأثیر عملی بر فعالیت‌های این جنبش مقاومتی نخواهد داشت.

وی افزود: این اقدام آلمان در شرایطی که اوضاع داخلی لبنان مساعد نبوده و سفیر آمریکا هم در این کشور به صورت آشکارا از این اقدام آلمان و آشوب ها حمایت کرده است در واقع بیانگر این است که آمریکا به همراهی رژیم صهیونیستی و برخی از کشورهای هم پیمان غربی خود و همچنین عربستان سعودی سعی دارد تا حزب الله را از عرصه سیاسی دور کرده و ناامنی در این کشور را کلید زده تا بتواند عرصه را در دست بگیرد.

نعیمی خاطرنشان کرد: حزب‌الله بخش مهمی از بدنه اجتماعی لبنان در ساختار سیاسی به حساب می آید و مردم لبنان نیز این موضوع را پذیرفته و با آمریکایی ها در این مورد هم‌نظر نخواهند شد لذا به نظر میرسد که اعتراضات در لبنان به زودی به پایان خواهد رسید. همچنین رژیم صهیونیستی در همه توطئه‌هایش علیه حزب‌الله شکست خورده است و بی شک این اقدام جدید هم تنها حزب الله و جبهه مقاومت را قدرتمند تر خواهد کرد.

این کارشناس جهان عرب تاکید کرد: به نظر می‌رسد محور غربی- عربی به سرکردگی آمریکا و عربستان، فرصت کنونی در لبنان را بهترین فرصت برای موج سواری بر اعتراضات مردمی جهت تحقق اهداف علیه حزب الله، میداند و سعی دارد از این فرصت به نفع خود بهره برداری کند.

 

 

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۴۳۳۷۹۸۱۴:۵۶:۵۵ ۱۳۹۹/۲/۱۳
ان شاءالله.مرگ بر ستمگران...
ناشناس۱۴۳۴۲۹۴۰۰:۲۲:۳۲ ۱۳۹۹/۲/۱۴
این که حزب الله با حکومت سوریه برای بیرون راندن و آواره کردن اهالی،حلب،زبدانی،القصیر،مضایا و ...همکاری کرد به نظرتان ستمگری محسوب نمی شود؟
آرش۱۴۳۵۵۸۹۰۹:۳۲:۳۰ ۱۳۹۹/۲/۱۵
شما احتمالا پس گرفتن خرمشهر و مهران و و و رو از عراق رو آواره کردن بعثی ها و ستمگری میدونی! سخنگوی داعش و جبهه النصره نیستی؟
ناشناس۱۴۳۳۸۵۲۱۵:۲۶:۱۸ ۱۳۹۹/۲/۱۳
از خوشحالی اسرائیل و سعودی کودک کش از این قضیه حقایق مشخص میشود.
ناشناس۱۴۳۳۹۲۱۱۶:۳۵:۴۹ ۱۳۹۹/۲/۱۳
قوی بودن با زور و تلقین حاصل نمیشود .
ناشناس۱۴۳۴۰۳۴۱۸:۱۵:۳۸ ۱۳۹۹/۲/۱۳
پس بسوز که نمی توانید مقاومت را شکست بدهید
ناشناس۱۴۳۵۲۱۹۲۱:۰۸:۵۸ ۱۳۹۹/۲/۱۴
شکست و پیروزی دست خداست نه حرف تو و امثال تو
ناشناس۱۴۳۴۲۷۲۲۳:۴۶:۰۰ ۱۳۹۹/۲/۱۳
بیچار امریکاواسراییل بیاییدبادنیااشتی کنیم
ناشناس۱۴۳۴۳۲۱۰۰:۴۷:۱۱ ۱۳۹۹/۲/۱۴
هدف اصلی حزب الله از مواجه با اسرائیل تغییر مسیر داده است به سمت تشکیل هلال یا ماه شیعی در منطقه
ناشناس۱۴۳۶۱۷۹۱۵:۴۵:۱۰ ۱۳۹۹/۲/۱۵
کمتر از %۲۰تلفات حزب الله در سوریه در رویارویی با داعش بوده است.
ناشناس۱۴۳۶۱۸۲۱۵:۴۶:۱۸ ۱۳۹۹/۲/۱۵
طی سه یا چهار سالی که حزب الله با داعش در مرز سوریه ولبان همجوار بود، تنها دو بار بین طرفین درگیری پیش آمد
ناشناس۱۴۳۶۵۱۲۲۰:۲۰:۱۹ ۱۳۹۹/۲/۱۵
جانم فدای ایران .

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. عملکرد مجلس دهم ؛ شما چه فکر می‌کنید؟

  2. اسباب تمسخر دینداری نشویم ...

  3. وقتی مردم مانند رییس مجلس دهم فکر نمی‌کنند...

  4. آیا فلسطینی‌ها زمین‌هایشان را به یهودیان فروختند؟

  5. اردشیر زاهدی: همیشه به ایران افتخار می‌کنم/ نگذارید سلطه آمریکا و انگلیس برگردد/ حکومت پهلوی به مردم آزادی نمی‌داد‌

  6. پرونده مدیران سایپا ؛ محکومیت دو نماینده به حبس و اثبات دوباره یک ناکارآمدی

  7. با زوج خودرویی محکوم به اعدام بیشتر آشنا شوید

  8. چه زمانی سیلی بحران جمعیت را می خوریم؟!

  9. "دیپلماسی بنزین"، نمادی از بی اعتنایی به تهدیدات آمریکا

  10. مجلس خدمت یا مجلس قدرت؟!

  11. جمعیت جوان، کرونا را شکست می‌دهد

  12. محکومیت «محمد عزیزی» و «فریدون احمدی» به حبس/ حکم اعدام برای دو متهم پرونده شرکت سایپا/ استعفای وکلای پرونده طبری/ خبر تازه از پرونده حادثه هواپیمای اوکراینی

  13. فطر و اعیاد مذهبی؛ آیا مسابقه شادمانی عمومی کافی است؟

  14. «دپوی ۳۰۰۰۰ خودرو» توسط خودروسازان «احتکار» نیست؟ + تصاویر

  15. چرا فرزندآوری کم شده/ آیا جامعه هم پیر می‌شود؟

  16. «عادی سازی» در شرایط کرونایی و سه شنبه‌های «جوج» در شمال !

  17. روایت روح الامینی از فاصله معنادار بین رقبای ریاست مجلس/دفاع آقاتهرانی از صادق محصولی/واپسين ماموريت فراكسيون اميد/ ائتلاف لاریجانی با اصلاح طلبان در راه است؟

  18. مروری بر ازدواج‌های سیاسی؛ از احمدی‌نژاد تا روحانی + تصاویر

  19. تلفاتی سنگین‌تر از تلفات جنگ بر دوش ایالات متحده

  20. نامه توکلی به دادستان تهران درباره کشت و صنعت مغان: حمایت برای جلوگیری از چپاول حقوق ملت را انتظار می‌کشیم/ از انجام تشریفات جدید پیش از نتیجه اعلام جرم دیده‌بان در دادگاه خودداری کنید

  21. قیمت‌های جدید شورای رقابت برای خودروهای داخلی اعلام شد + جدول

  22. رهبر انقلاب: وضعیت رژیم صهیونیستی در آینده‌ سخت‌تر خواهد شد/ فلسطین قابل فراموش شدن نیست

  23. قیمت‌های شورای رقابت به خودروسازان ابلاغ شد/پراید ۳۷ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان+جدول

  24. ادعای برایان هوک: ایران بین مذاکره با ترامپ یا فروپاشی اقتصادی یکی را انتخاب کند/ ایران را مهار کرده‌ایم

  25. با این تناقض ها جواب مردم را چه باید داد؟

  آخرین عناوین