شریعتمداری: حداقل مزد کارگری مطلوب نبود، اما معقول بود/ واریز مبالغ فروش سهام شستا به حساب سازمان تامین اجتماعی

گروه اقتصادی الف،   3990210199 ۳۹ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱۰ تکراری یا غیرقابل انتشار

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: رقم حداقل مزد کارگران برای امسال مطلوب نبود، اما معقول بود.

شریعتمداری: حداقل مزد کارگری مطلوب نبود، اما معقول بود/ واریز مبالغ فروش سهام شستا به حساب سازمان تامین اجتماعی

به گزارش روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، محمد شریعتمداری که در  نشست «کارگر، تشکل ها و گفت و گوی اجتماعی» ، به صورت «ویدئو کنفرانسی» با نمایندگان تشکل‌های کارگری و کارفرمایی 31 استان گفت و گو می کرد ، ضمن تبریک «روز کارگر» ادامه داد:« همه می‌دانند ، پیامدهای اقتصادی کرونا ، بیشترین فشار را به کسانی وارد کرد که درآمد ثابت ندارند یا درآمدهای پایینی دارند . همچنین افراد فاقد در آمد رسمی یا  کار رسمی ندارند مانند دستفروشان یا کارگران روزمزدی ، به علت قرنطینه و برخی محدودیت های ضدکرونایی ایجاد شده ، نتوانسته کار و درآمدی داشته باشند».  

تقدیر از اقدامات  سپاه و بسیج و همه نیروهای مسلح در کمک و مساعدت به نیازمندان

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با یادآوری «تقویت یکپارچگی ملی» پس از شیوع کرونا به تلاش ها و اقدامات دولت و نهادهای انقلابی برای افزایش خدمت رسانی به مردم اشاره کرد و گفت :« همه نهادها ، ازجمله سپاه و بسیج و همه نیروهای مسلح ، کنار دولت قرار گرفتند و در عرصه های گوناگون کمک و مساعدت به نیازمندان ، همراهی  گسترده و ارزشمندی داشتند و دارند که باید هم زمان با تشکر از آنان ، خدمات شان را  به مردم اطلاع رسانی کرد».

شریعتمداری ادامه داد : « دولت هم به عنوان قوه مجریه ، مرجع اصلی ، وظیفه حمایت های بزرگتر را برعهده داشت و کوشید تا فشارهای اقتصادی به مردم را کاهش دهد . بطور مثال ، ۲۵ هزار میلیارد تومان برای پرداخت وام قرض الحسنه به ۷۶ میلیون نفر دریافت کننده یارانه تخصیص یافت  که وام  ۱۷ میلیون و ۷۰۰ هزار خانوار  به حساب آنان واریز شده و تا آخر همین هفته نیز خانوارهای باقیمانده  ، وام یک میلیون تومانی خود را دریافت خواهند کرد».  

وی تصریح کرد:« البته معدود افرادی،کارت یارانه ندارند اما  نیازمند هستند که برای کمک به این گروه نیز هماهنگی لازم با کمیته امداد و بهزیستی انجام شد ».

وی تصریح کرد: «علاوه بر این ، تعدادی از افراد جامعه نیز در  کمیته امداد ، بنیاد مستضعفان ، ستاد اجرایی و  نهادهای بیمه‌ای فاقد هرگونه پرونده یا اطلاعاتی بودند و حتی در هیچ یک از ۴۶ بانک اطلاعاتی پایگاه رفاه ایرانیان هیچ نشانی از آنان وجود نداشت که بخشی ها از این ها هم  پس از معرفی به نهادهای حمایتی ، بسته های حمایتی دولت را دریافت کردند ».

  امکانات سازمان تامین اجتماعی برای مقابل کرونا در خدمت ملت ایران قرار گرفت

شریعتمداری در بخش دیگری درباره جزئیات عملکرد ضدکرونایی  وزارتخانه خود گفت : «امکانات سازمان تامین اجتماعی برای مقابله با کرونا در خدمت ملت ایران قرار گرفت و بیش از ۱۵ هزار بیمار در این مراکز  بستری و درمان شدند که  کار بزرگی است».

 وی افزود : «همچنین با هدف صیانت از اشتغال موجود در واحدهایی که از موضوع کرونا آسیب دیدند و یا به دلیل محدودیت‌های قرنطینه ای رو به تعطیلی رفتند ،  سه میلیون و ۲۷۰ هزار نفر دارای  کد بیمه ای معین در سازمان تامین اجتماعی شناسایی شدند ، که با کمک  سازمان تامین اجتماعی رسته های شغلی آنان تفکیک شد تا اگر  لیست پرداخت بیمه ای آنان در دی و بهمن ماه تا پایان اسفندماه نیز حفظ شده و تعدیل نیرو نداشته اند، بتوانند به ازای هر کارگر شاغل در مجموعه خود از تسهیلات ۱۲ میلیون تومانی  ارزان‌قیمت و با نرخ  ۱۲ درصد بهره‌مند شوند. البته رقم تسهیلات پرداختی به مشاغلی که براساس دستور ضدکرونایی دولت تعطیل اجباری شده اند ، 16 میلیون تومان به ازای هر کارگر شاغل خواهد بود».

 رقم حداقل مزد کارگری،مطلوب نبود اما معقول بود

وی همچنین به روند تعیین حداقل دستمزد سال 99 پرداخت و گفت : « موضوع تعیین دستمزد طی این سال ها فراز و فرودهای بسیاری داشته است .  دولت جزیی  از مردم است و جدای از آنان نیست . این موضوع که  امروز کارگر با حداقل دستمزد مورد تقاضای خود هم نمی‌تواند زندگی عزتمند برای خود فراهم کند و ناچار است چند جا کار کند تا معیشت خانواده خود را تامین کند ، واقعیتی است که ما  با گوشت و پوست خود درک می کنیم ».

شریعتمداری ادامه داد:« ما دلسوز و  علاقه‌مند به جامعه کارگری هستیم. بحث تعیین حداقل سبد معیشت خانوار کارگری برای اولین بار در این دولت مطرح شد . من خود را خادم جامعه کار و تولید در کشور می دانم و به این خدمت افتخار می کنم. دلیل منطقی ندارد که دولت درصدد ستیز و مقابله با کارگرانی باشد که  بار عظیم عرضه تولید بر عهده آنها است ».  

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی افزود : « امسال  با همکاری و مشارکت کارگران و کارفرمایان ، رقم حداقل سبد معیشت مورد بررسی قرار گرفت و به رقم ۴ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان رسیدیم ، این درحالی است که سال قبل این عدد ۳ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان بود . من به عنوان وزیر کار وقتی می توانم بگویم وقتی از وضعیت راضی هستم که حداقل مزد کارگران  هم ۴ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان باشد تا آنان در تامین معاش مشکل جدی نداشته باشند، درغیراین صورت ، ما احساس رضایت نخواهیم داشت».

 وی با طرح این سوال که « آیا شورای عالی کار ، سال گذشته می توانست ۳ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان دستمزد را تعیین کند که نکرد؟ آیا می‌توانستیم امسال حداقل دستمزد را به ۴ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان برسانیم که نرساندیم ؟» تاکید کرد :« همین نمایندگان کارگران و کارفرمایان اذعان  داشتند که به دلیل شرایط اقتصادی کشور ، تعیین این ارقام «مطلوب »، شدنی نیست . بنابراین ، مذاکرات طولانی کارگران ، کارفرمایان و دولت برای رسیدن به عدد «معقول» ادامه یافت».

شریعتمداری گفت : « هم زمان با مذاکرات شورای عالی کار ،  دولت  ،  پیشنهاد حداقل دستمزد ۱۵ درصدی کارکنان دولت را به مجلس محترم ارائه کرد تا حداقل حقوق کارکنان دولت به  1 میلیون و 700 هزار تومان ارتقا یابد.  اما برخی نمایندگان مجلس تاکید داشتند حداقل دریافتی  کارکنان دولت  کمتر از ۲  میلیون و ۸۰۰ هزار تومان نباشد. البته با درج عنوانی به نام «تفاوت تطبیق » و نه در آیتم های مزدی ثابت که ماندگار است.  یعنی اگر  سال بعد ، خداوند اولادی به یک کارمند دولت داد به علت افزایش حق اولاد ، رقم تفاوت تطبیق کاهش می یابد و حقوق  او بالا نمی رود ». وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی ادامه داد :«ما هم در مذاکرات خود افزایش ۱۵ درصدی حقوق کارمندان طبق مصوبه مجلس و شورای نگهبان را مورد توجه قرار دادیم  اما  نمایندگان کارگری آن را نپذیرفتند.  درنهایت ، پس از مذاکرات فشرده ۳۰ ساعتی ، حداقل مزد کارگران معادل ۲۱ درصد تعیین شد  که از حداقل مزد موردنظر دولت بیشتر است . نمایندگان کارگران همچنین گفتند چون تفاوت تطبیق در قانون کار پیش بینی نشده ، کارفرمایان می توانند پس از شکایت به دیوان عدالت اداری حکم قانونی ابطال آن را بگیرند و با همین استدلال، پیشنهاد ما برای لحاظ مابه‌التفاوت در ذیل عناوین مزدی را نپذیرفتند».  وی گفت : «براین اساس ،  سراغ سایر آیتم های مزدی  رفتیم،  سنوات را با رشدی ۱۵۰ درصدی از ۷۰ به ۱۷۵ هزار تومان رساندیم. خواربار هم از۱۹۰ به ۴۰۰ هزار تومان افزایش یافت  یعنی ۱۱۰ درصد  ( معادل ۲۱۰ هزار تومان) رشد یافت تا به عدد ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار تومانی موردنظر نمایندگان کارگران نزدیک شویم. اما در ادامه ، اختلافی کوچک پیش آمد و  گفته شد ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان حداقل حقوق کارگرای بی اولاد و بدون یک روز سنوات باشد  که تازه وارد کارگاهی می شود. این درحالی است که در تمام سنوات قبل برای حداقل دریافتی ، جدول مشخصی ملاک عمل است که طبق آن برای دریافت حداقل مزد اعلامی سالانه داشتن  یک اولاد  و  یک سنوات پیش‌بینی شده  شده و بر این اساس ، کارگری که تازه در  کارگاهی مشغول کار می شود  و اولادی هم ندارد، حداقل دریافتی او طبق رقم مشخص شده برای سال 99 ، دو میلیون و ۵۰۰ هزار تومان  می شود.  تاکید ما رعایت روند هرساله درباره این گروه از کارگران بود.  از سوی دیگر ، افزایش مسکن را  نیز  پیشنهاد دادیم تا بلکه رقم حداقل مزد به دو میلیون و ۸۰۰ هزار تومان نزدیک تر شود».  

شریعتمداری افزود: « وزیر کار در شورای عالی کار ، به تنهایی تصمیم گیرنده نیست . وزیر اقتصاد و وزیر صنعت و رئیس سازمان استاندارد هم  از دیگر اعضای این  شورا هستند.  همچنین سه نفر از نمایندگان کارگری و سه نفر از نمایندگان کارفرمایی عضو شورای عالی کار هستند.  امسال هم اعضای شورای عالی کار  انتظارات خود را در جلسات بیان کردند . این بحث هم مطرح شد که افزایش بی رویه حداقل دستمزد به دلیل دامن زدن به انتظارات تورمی و کاهش قدرت خرید کارگران برای کشور مشکل ایجاد می کند».  

 به گفته  وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی ،« ما  در جلسه شورای عالی وعده کردیم که در ماه های آینده  سال با تفاهم کارفرمایان ، جابجایی آیتم‌های مزدی را داشته باشیم و تا قبل از رسیدن به سال ۱۴۰۰  این ۲۱ درصد ، ارتقا یابد تا کارگران بتوانند در مذاکرات مزدی آتی  ، وضعیت بهتری داشته باشند».   

وی ادامه داد:  «در سال جاری نرخ تورم اعلامی مرکز آمار  ۳۴.۸ درصد و  بانک مرکزی ۴۱ درصد بوده است . ما ۲۱  درصد حداقل مزد را  افزایش دادیم  که با لحاظ سایر سطوح مزدی ، حداقل دریافتی به بالاتر از ۳۳ درصد رشد رسیده است که این رقم ، سوای حق مسکن است».

 مواد ۹۶ و ۱۱۱ قانون تامین اجتماعی هم هیچ گونه مانعی برای افزایش این حقوق ایجاد نکرده است و بازنشستگان عزیز نباید هیچ نگرانی در خصوص افزایش حقوق خود داشته باشند

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی درباره حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی هم گفت :« ما طبق مواد 96 و 111  قانون تامین اجتماعی عمل می کنیم و هیچ گونه نگرانی در خصوص افزایش حقوق بازنشستگان وجود ندارد ، مواد ۹۶ و ۱۱۱ قانون تامین اجتماعی هم هیچ گونه مانعی برای افزایش این حقوق ایجاد نکرده است و بازنشستگان عزیز نباید هیچ نگرانی در خصوص افزایش حقوق خود داشته باشند زیرا مواد قانونی اجازه افزایش حقوق ها را داده است. بازنشستگان باید بدانند آنان محترم ترین قشر جامعه هستند.  ما  هر کمکی که برای بازنشستگان بتوانیم انجام خواهیم داد و  نهایت تلاش  خود را  برای بهبود وضعیت معیشت آنان خواهیم کرد.  همچنین مواردی مثل تامین مسکن و ... برای بازنشستگان نیز در اولویت کاری ما قرار دارد ».

 مبالغ حاصل از فروش سهام شستا به حساب سازمان تامین اجتماعی واریز شد

شریعتمداری در بخش دیگری از سخنان خود با تاکید بر اینکه «امروز کار بزرگی در شستا انجام شده و  بیش از ۸۵ درصد پرتفوی شستا  بورسی شد»، گفت :« امروز این مجموعه ۲ میلیون و ۱۰۰ هزار نفر سهامدار دارد . حدود ۱۰ میلیارد دلار معادل ۱۴۰ هزار میلیارد تومان به ارزش بازار اضافه شد و از بازار بورس کشور صیانت کردیم ».

وی درباره نحوه هزینه کرد مبالغ حاصل از فروش سهام شستا تاکید کرد:« این مبالغ  به حساب سازمان تامین اجتماعی واریز شد . سازمان تامین اجتماعی نیز تحت کنترل و نظارت هیات امنا قرار دارد و سازمان باید گزارش های خود را  به این هیات ارائه کند.  با این وجود، چارچوب کلی را به مدیرعامل و هیئت مدیره ابلاغ  و تاکید کرده ایم که این پول  نباید خرج نیازهای جاری شود بلکه  باید در مسیر سرمایه گذاری تخصیص یابد ».

 وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت :« بخشی از این مبلغ بابت افزایش سرمایه به بانک رفاه تزریق خواهد شد. علاوه براین ،  سازمان تامین اجتماعی می تواند روی سهام شستا اوراق مشارکت منتشر کند تا گرفتار بانک‌ها نشود . همچنین می توان  کمبودها  در بخش  تجهیزات پزشکی را  از بین برد . شناسایی بهترین سهام و خرید آنها از دیگر اقداماتی است که در دستور کار است».

به گفته شریعتمداری ،«واگذاری بخشی از شستا در بورس ، گامی بزرگ در اقتصاد ایران است .  شستا متعلق به همه ذینفعان است و باید از حقوق همه ذینفعان صیانت کرد . سازمان تامین اجتماعی با هوشیاری ،  مراقب اموال کارگران و تامین اجتماعی است و امیدواریم بورسی شدن شستا ، سرآغازی برای واگذاری های هدفمند در دولت باشد.

در ابتدای این نشست ابراهیم صادقی فر معاون فرهنگی اجتماعی و رییس ستاد برگزاری مراسم هفته کارگر گفت : «امروز در این  نشست جمعا 23 نفر از  کانون های اصلی و نمایندگان کارگران و کارفرمایان به طرح دیدگاه های خود در حوزه های مختلف می پردازند ».

 بر اساس تاکید وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی سرمایه فروشی نخواهیم کرد

سالاری مدیر عامل سازمان تامین اجتماعی در ادامه این نشست گفت : «ازجمله  وظایف اصلی سازمان ارائه خدمات درمانی است و هم اینک ، حدود 43 میلیون نفر بیمه شده تحت پوشش سازمان تامین اجتماعی هستند ». 

وی افزود : «با دستور سال گذشته وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی برای ارتقای اعتبار دفترچه های درمانی ، امروز بدهی معوق به وزارت بهداشت صفر رسیده و  بدهی بهمن ماه را هم علی الحساب پرداخت کردیم ،بدهی دو ماه مرداد و شهریور مراکز درمانی غیر دانشگاهی را هم پرداخت کردیم . بنابراین، می توانیم اعلام کنیم اعتبار دفترچه ها حفظ شده و حتی ارتقا خواهد یافت». 

 مدیر عامل سازمان تامین اجتماعی تصریح کرد: « بر اساس تاکید وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی سرمایه فروشی نخواهیم کرد و امیدواریم با تکیه بر منابع حاصل از فعالیت های امسال و نیز مطالبات وصولی از دولت و سایر دستگاه ها ، خدمات بهتری به بیمه شدگان ارائه دهیم ».

سامانه جامع روابط کار  هم اکنون با 22 زیر سامانه فعال و اجرایی شده است

حاتم شاکرمی معاون روابط کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی  نیز اعلام کرد : «سال گذشته در رابطه با سیاستهای دولت و با هدف ارایه خدمات به صورت الکترونیک توانستیم سامانه جامع روابط کار را در سراسر کشور اجرایی کنیم که این سامانه هم اکنون با 22 زیر سامانه فعال و اجرایی شده است ». وی افزود : «تا پایان سال جاری هم بنا داریم این سامانه ها را به 42 زیر سامانه افزایش دهیم تا جامعه بتواند با کمترین حضور فیزیکی خدمات مربوط به این حوزه را به صورت الکترونیکی دریافت نماید». شاکرمی به توسعه و رشد کمی و کیفی تشکلهای کارگری و کارفرمایی هم اشاره کرد  و گفت :« امروز شاهد رشد 71 درصدی تشکلهای کارگری و کارفرمایی در کشور هستیم . علاوه بر اینها در سال گذشته 5 هزار کارگزار مخابرات را که بلاتکلیف بودند تعیین تکلیف کردیم و طرح طبقه بندی مشاغل در آنها و در استانها دنبال می شود ».

 گفت و گوی اجتماعی سر فصل مهم و مقدم بر سه جانبه گرایی

در ادامه ، علیرضا محجوب رییس فراکسیون کارگری مجلس تاکید کرد :« گفت و گوی اجتماعی سر فصل مهمی است که سازمان بین المللی کار آن را مقدم بر سه جانبه گرایی می داند ». وی افزود : «لازم است از مجموعه اقدامات وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و مدیریت هوشمند این وزارتخانه در موضوعات مختلف و در شرایط حاضر و بویژه در شرایطی که بیماری کرونا وجود دارد تقدیر کرد ».  به گفته محجوب ،« در خصوص مباحثی مانند تعیین حداقل دستمزد کارگران نیز مناسب است که ابتدا حول این محور گفت و گوی اجتماعی صورت گرفته و سپس در مرحله بعد در شورای عالی کار مطرح شود ». رییس فراکسیون کارگری مجلس تصریح کرد:« معتقدیم این مباحث باید به صورت جدی و سخت پیگیری شود . البته پیشنهاد می کنیم شورای عالی کار مبحث مربوط به مزد را حل و فصل کند تا مواردی که تحقق نیافته محقق شود ».

محجوب خطاب به وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت:«مبحث مزد امروز مایه نگرانی جامعه کارگری شده ، بنابراین اجازه بدهید با درایت جناب عالی این موضوع دنبال شود . در بحث پسا کرونا و همچنین در حوزه آسیب های اجتماعی هم می توانیم همکاری داشته باشیم».

 وجود شرکت های پیمانکاری تامین نیروی انسانی به عنوان یک چالش اساسی

سپس اولیا بیگی رئیس کانون شوراهای اسلامی کار کشور با تبریک هفته کارگر گفت : «کارگران و جامعه کار و تولید در همه عرصه ها و در همه ادوار از ابتدای انقلاب تا کنون همواره در کنار رهبری و انقلاب بوده اند». وی افزود : « وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی ، بیشترین تعامل و همکاری را با تشکل های تشکل های کارگری و کارفرمایی داشته اند و این تعامل همواره سازنده بوده است».

وی با اشاره به روند تعیین دستمزد کارگران از سوی شورای عالی کار افزود: «با توجه به شرایط زمانی کنونی و با عنایت به شرایط تحریم و وضعیت بنگاه های اقتصادی و تولید در ایام کرونا با در نظر گرفتن تمامی شرایط ، تصمیم گیری در خصوص تعیین مزد کارگران ، منصفانه اتخاذ شد هر چند که این میزان افزایش ، تامین کننده هزینه هاو معیشت کارگران نیست و قطعا وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی نیز از مزد امسال رضایت ندارند. اما باید در نظر داشته باشیم که رویکرد و عملکرد شخص شریعتمداری وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی عملکردی تعامل گرا و سازنده و همراه با جامعه کارگری است ».  

وی  با بیان دغدغه های صنفی و شغلی کارگران افزود : « وجود شرکت های پیمانکاری تامین نیروی انسانی به عنوان یک چالش اساسی و دردناک برای جامعه کارگری مطرح است . غالب شرکتهای تامین نیروی انسانی در شرکتهای دولتی و یا نهادها و بنیادها هستند . اکثر کارگرانی هم که در این مجموعه ها شاغل هستند از حداقل های مصوب شورای عالی کار برخوردار نیستند . لذا حذف شرکتهای تامین نیروی انسانی یا ساماندهی آنها باید در دستور کار قرار گیرد ».

تاکید بر احیای شورای عالی تامین اجتماعی 

محمد عطاردیان رییس کانون عالی انجمن های صنفی کارفرمایان در ادامه این نشست گفت :« کانون های کارفرمایی کشور هم اکنون تعامل  سازنده ای با تشکلهای کارگری دارند و گفت و گوی اجتماعی همواره میان آنان جاری است . در موضوع مزد نیز جامعه کارفرمایی نقطه نظرات خود را طی نامه ای به معاون روابط کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی منعکس کرده است . جامعه کارفرمایی تاکید دارد که در این شرایط نیروی کار خود را حفظ کند ».

وی تاکید کرد: « همواره اعلام کرده ایم پیرامون مسایل مختلف آماده گفت و گو هستیم . اما معتقدیم مصلحت مملکت و جامعه باید مبنای تصمیم گیری ها باشد تا  بستر جهش تولید و  از  جمله ، بهبود  فضای کسب و کار ، تعدیل مالیات و ...  آماده شود». عطاردیان گفت : «احیای شورای عالی تامین اجتماعی از جمله مواردی است کارفرمایان برآن تاکید دارند ». وی افزود : «کارگروهی تشکیل دادیم  یم تا مغایرت  تحریم ها را با حقوق بین الملل اثبات  کنیم  و نتیجه بررسی های خود را ترجمه و به سازمان بین المللی کار ارسال کردیم».

 افزایش حقوق و همسان سازی از جمله مطالبات اصلی بازنشستگان 

بیات رییس کانون بازنشستگان تامین جتماعی نیز با تبریک روز جهانی کارگر گفت : «هم اکنون مطالبات جامعه 3 میلیون و 500 هزار نفری بازنشستگان تامین اجتماعی بحث افزایش حقوق و همسان سازی است  و  گفت و گوهای سازنده ای با مدیر عامل سازمان تامین اجتماعی درباره این موضوع داشته ایم و امیدواریم   حقوق بازنشستگان به رقم 2 میلیون و 800 هزارتومانی حداقل مزد کارگری  نزدیک شود».  

سردار رعیتی فر رییس سازمان بسیج کارگری هم  ضمن  تبریک هفته کارگر و بیان اینکه «امروز روز بزرگداشت شهید شاخص کارگری کشور شهید برونسی از شهدای کارگری و گرامیداشت یاد 14 هزار شهید کارگری است »، افزود:« در بحث حقوق و دستمزد جامعه شریف کارگری کشور اقناع نشد، البته نظر مثبت آقای شریعتمداری به جامعه کارگری منعکس شده و  نیازمند تفاهم بیشتری در این زمینه هستیم».

در ادامه این نشست هم مدیران کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی 5 استان کشور شامل استانهای آذربایجان غربی ، فارس ،سیستان و بلوچستان ، کردستان و یزد به بیان دیدگاهها و نظرات خودر حوزه های کاری پرداختند . سپس نمایندگان تشکلهای کار گری و کار فرمایی نیز مسایل و مشکلات خود را مطرح کردند که محوری ترین موضوعات در خصوص توجه به اصل سه جانبه گرایی ، گفت و گوی اجتماعی ، معیشت کارگران ، توجه به توسعه فضای کسب و کار بویژه کسب و کارهای اینترنتی ، توجه به توسعه فناوریها ، تجدید نظر در دستمزد کارگران ، امنیت شغلی ، تقویت و توسعه تشکلهای کارگری و کارفرمایی ، توجه به سند کار شایسته ، تشکیل شورای استانی در عرصه اقتصادی ، پرداخت وام یک میلیون تومانی به کارگران ساختمانی علاوه بر پرداخت وام یک میلیون تومانی که صورت گرفته ، همسان سازی حقوق بازنشستگان ، اعطای سهام شستا به کارگران و بازنشستگان ، اجرای تبصره های یک و دو ماده 7 ، پیگیری در پرداخت وام به 1000 نفر از کارگران در استان سیستان و بلوچستان ، اختصاص بسته های حمایتی به کارگران استان سیستان و بلوچستان ،ساخت ، توسعه و تجهیز فضاهای بیمارستانی بویژه در استان یزد ، تجدید نظر در تعرفه تمدید کارت مهارت ، پیشنهاد خرید سهام مطابق با مصوبه شورای عالی بورس ، پیشنهاد حذف دلالی پیمانکاری و به جای آن تشکیل تعاونی کارگری عنوان شد.

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۴۳۱۷۰۸۲۲:۲۶:۰۴ ۱۳۹۹/۲/۱۰
نه معقول است نه قانونی.
ناشناس۱۴۳۱۷۳۹۲۲:۵۸:۴۱ ۱۳۹۹/۲/۱۰
این چه معقولی هست که خرجی 8 روز دارم؟ چرا معقول بعضی ۵۰ میلیون هست؟ مال خودتون مطلوب و کارگران معقول
کارفرمای بخش خصوصی۱۴۳۱۷۸۳۰۰:۲۱:۳۹ ۱۳۹۹/۲/۱۱
یاد آور میشوم که درست است که دولت حداقل حقوق را تعیین میکند ولی قرار نیست این حداقل دستمزد توسط دولت پرداخت شود بلکه کارفرمایان بخش خصوصی باید آن را پرداخت کنند و 23% این مبلغ را نیز علاوه بر دستمزد پرداختی به کارگر به سازمان تامین اجتماعی بدهند.( به عبارت دیگر دولت در افزایش حقوق ها ذینفع است زیرا بیمه مالیات بیشتری میگیرد) یک کارفرمای بخش خصوصی وقتی میتواند این افزایش حقوق فعلی را بدهد که میزان فروش و درآمد آن بنگاه اقتصادی هم به همین اندازه بالا رود در کارخانه خود ما رقم کل حقوق پرداختی فروردین با همین محاسبات حداقل 25% نسبت به سال گذشته افزایش داشته است درصورتیکه همه میدانیم به علت کمبود مواد اولیه - رکود بازار و کرونا بنگاه های اقتصادی وضع مساعدی ندارند. با این وضعیت فعلی من واقعا نمیدانم که کارفرمایان چگونه میتوانند همین اندازه را تاب بیاورند و ورشکست نشودند و شرمنده کارگران به علت بی کار شدنشان نباشند.
ایرانی۱۴۳۱۷۹۱۰۰:۲۷:۱۱ ۱۳۹۹/۲/۱۱
آقای شریعتمداری ..لوبیا چیتی ۱۴ هرار تومانی شده ۲۶ هزار تومان . حالا عندالله این مقدار اضافه حقوق با سر به فلک کشیده شدن قیمت ها کفاف میکند. یه فکری برای ثبات قیمت ها کنید .. .. بخدا شماها مدیریت ندارید. با این همه منابع چند تا مدیر از خارج وارد کنید تا مدیریت کنه
ناشناس۱۴۳۱۷۹۴۰۰:۳۳:۲۱ ۱۳۹۹/۲/۱۱
چرا شما هنوز وزیری؟!
ناشناس۱۴۳۱۸۴۰۰۲:۰۲:۴۷ ۱۳۹۹/۲/۱۱
بازی با کلمات تخصص ماست مطلوب معقول
بازنشسته حداقل بگیر تامین اجتماعی۱۴۳۱۸۶۸۰۳:۰۷:۵۷ ۱۳۹۹/۲/۱۱
کاش در این جلسات از سهام عدالت که بارها سازمان تامین اجتماعی با اینکه لیست بازنشستگانش را داشت بارها تقاضای مدارک از بازنشستگان کرد(شناسنامه - کارت ملی - شماره بیمه شده) و بااینکه بازنشستگان چندبار مدارک خود را ارائه دادند اما سهام عدالت نصیبشان نشد یکی بنده که سال 1385 بازنشسته شدم. کاش به این مساله توجه شود.
ناشناس۱۴۳۱۹۱۵۰۵:۴۴:۵۵ ۱۳۹۹/۲/۱۱
از نظر شما که .. .. با رانتخواری سرمایه اندوخته‌اند، حقوق کمتر از دو میلیون برای کارگری که نون زحمت و دسترنج خودش میخوره معقوله!!!
ناشناس۱۴۳۱۹۱۶۰۵:۴۸:۴۱ ۱۳۹۹/۲/۱۱
فقر ايمان ميبره شريعتمداري بازي با كلمات نكن
رضا طالبی۱۴۳۱۹۴۹۰۸:۱۴:۲۱ ۱۳۹۹/۲/۱۱
لطفا آنرا مطلوب نمایید
ناشناس۱۴۳۱۹۵۲۰۸:۳۰:۴۴ ۱۳۹۹/۲/۱۱
معقول برای کی جناب مدیون کارگران
مهدی۱۴۳۱۹۶۵۰۹:۰۶:۵۰ ۱۳۹۹/۲/۱۱
..و ..بازی ؛ صفت مشترک همه شماست
وحید۱۴۳۱۹۷۵۰۹:۳۰:۱۳ ۱۳۹۹/۲/۱۱
مطلوب نبود اما معقول نبود ؟؟؟!! جمع کنید ..
بازنشسته۱۴۳۱۹۸۷۰۹:۴۶:۳۴ ۱۳۹۹/۲/۱۱
بازنشسته را بکل برای همیشه فراموش کردید هنوز زنده ایم
خاوری نژاد۱۴۳۱۹۹۰۰۹:۵۸:۴۷ ۱۳۹۹/۲/۱۱
جناب وزیر ،تکلیف افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی چه شد! مگر مسئولیت مستقیم اعمال آن به عهده شما نیست، چرا برای بازنشستگان کشوری مقرر گردید در دو مرحله افزایش اعمال شود و با همسان سازی ۵۰ و ۱۵ درصدی حقوقشان افزوده شود اما هیچکس به فکر ما نیست، مایی که دولت به پس انداز سی ساله مان هم رحم نکرده و ۲۶۰ هزار میلیارد تومان به صندوق ما بدهکار است و شستای مان را بحراج گذاشته، اقای وزیر این ذخیره ها حق الناس است و باید به ما برگردد و منبع تامین افزایش حقوق و همسان سازی گردد. یک بام و دو هوا که نمیشود،همسان سازی باید برای همه بازنشستگان محقق شود،اقا زیاده طلبی نمی کنیم بدهی تان را که بدون اجازه از قلک پس انداز سی ساله مان غصب کرده اید راه مسترد کنید تا ما به حقوق حقه خود در ایام کهولت برسیم.
ناشناس۱۴۳۱۹۹۹۱۰:۰۸:۴۰ ۱۳۹۹/۲/۱۱
از حقوق خودت راضی هستی خرج..ت در میاد پول ماموریتت کافی هست هزینه لاکچری فرزندات میشه ماشین آخرین مدل خارجی و امکانات رفاهی معقول شما هست آه کارگر یه روزی زندگی تونو خواهد گرفت
ناشناس۱۴۳۲۰۱۲۱۰:۲۹:۲۵ ۱۳۹۹/۲/۱۱
مطلوب نبود ولي معقول بود . از ..چه خبر جناب وزير؟
عاشق ایران۱۴۳۲۰۹۳۱۱:۵۴:۴۸ ۱۳۹۹/۲/۱۱
کاش همه مسئولین هرآنچه برای خود و خانواده خود می پسندند برای همه مردم ایران هم می پسندیدند. حقوق کارگر نه معقول است و نه مطلوب !
ناشناس۱۴۳۲۰۹۷۱۲:۰۲:۱۵ ۱۳۹۹/۲/۱۱
سازمان تامین اجتماعی متعلق به خود مردم و پولش توسط مردم پرداخت شد چطور یکبار دیگر به مردم فروختن
ناشناس۱۴۳۲۱۱۱۱۲:۲۳:۳۹ ۱۳۹۹/۲/۱۱
از نظر جامعه کارگری به هیچ عنوان نه مطلوب بود نه معقول .
امیر۱۴۳۲۱۱۷۱۲:۲۷:۴۴ ۱۳۹۹/۲/۱۱
بازی با کلمات آقای وزیر مادام العمر جالب است. "حقوق مطلوب نبود ولی معقول بود" کجای این حقوق معقول است. جمله آقای وزیر شبیه این است که بگوئیم ..
ناشناس۱۴۳۲۱۳۲۱۲:۳۵:۴۱ ۱۳۹۹/۲/۱۱
خلاصه افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی چقدر شد ما که نفهمیدیم افزایش حقوق کارگران هم که معقول بوده پس روزی سه تا نون بربری برای زندگی کافیه
ناشناس۱۴۳۲۲۶۱۱۴:۵۷:۱۸ ۱۳۹۹/۲/۱۱
کارگران مثل آقا داماد بعضی ها به منابع بیت المال وصل نیستن و نمیشن
ناشناس۱۴۳۲۲۷۰۱۵:۰۷:۰۲ ۱۳۹۹/۲/۱۱
جناب آقای شریعتمداری با این طریق گفتمان بازی با کلمات نمک به زخم کارگران نریزید خود شما با 2800 حقوق و خانه مستاجری توان زندگی داری
1964@0918111111mahmood۱۴۳۲۲۸۵۱۵:۳۵:۰۳ ۱۳۹۹/۲/۱۱
واقعا هم معقول بود هم مطلوب خیلی خوب بود خیلی عالی بود آفرین
علی۱۴۳۲۲۹۴۱۵:۵۵:۳۲ ۱۳۹۹/۲/۱۱
بهتره بفرمایید معقول نیست ، ولی مطلوب است . مطلوب است برای دولت که بزرگترین کارفرما است . و معقول نیست چون با این اعداد نمیشود زندگی کرد .
ناشناس۱۴۳۲۳۹۱۱۸:۳۶:۲۴ ۱۳۹۹/۲/۱۱
.. .. اموال کارگران را فروختی. حقوق کارمند را با آن همه امکانات و وام و .. را با کارگر بینوا که حقوق های معوقه دارند مقایسه میکنی؟ در شورای عالی کار سهام عدالت کارگران چه شد؟
مستمری بگیر۱۴۳۲۴۱۹۱۹:۳۷:۲۱ ۱۳۹۹/۲/۱۱
چقدر باکلمات بازی میکنید واحساس دلسوزی برای قشر مستمری بگیر میکنید
جواد۱۴۳۲۴۴۳۲۰:۴۱:۵۷ ۱۳۹۹/۲/۱۱
جناب وزیر راست میگوید حقوق امسال مکفی نبود اما معقول بود چون خود ایشان مشکل نان شب نداره خود ایشان هنوز حقوق اسفند خودش رو دریافت نکرده هنوز خود ایشان بخاطر کرونا نزدیک پنجاه روز بیکار نبوده هنوز دو ماه حقوق دریافت نکرده هنوز.. گرفتار دوا و دکتر نشده هنوز خبر نداره بخاطر یک پفک خواباندم زیر گوش فرزند حق با ایشان من کارگر هم .. .. نمی توانم حق خودم رو بگیرم ایشان راست میگه چون با سواد هستن و بنده .. راست میگن چون پیامبر اسلام دست کارگر رو بوس کرد و امام رضا گفت حق کارگر رو قبل از خشک شدن عرق روی پیشانی بدهید و شما هم دست کارگر رو قطع کردید و فقط عرق کارگر رو در آوردید
ناشناس۱۴۳۲۴۹۸۲۳:۰۷:۴۸ ۱۳۹۹/۲/۱۱
آخه خوب میدونه این حقوق کارگر فقط شهریه ی کلاس یک فرزندشه چطور با این حقوق یک خانواده ی حداقل 3 نفره امرار معاش کنند.
حمید۱۴۳۲۵۲۰۰۰:۰۳:۵۱ ۱۳۹۹/۲/۱۲
بر چه اساسی تورم 44 درصد از سوی بانک مرکزی اعلام شده، چرا افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی به درستی اعلام نشد، چرا با روح و روان این قشر بازی میکنند
محمدحسن امیراحمدی۱۴۳۲۵۴۷۰۰:۵۲:۰۲ ۱۳۹۹/۲/۱۲
سلام چرا برابر قانون عمل نمیکنید آقای وزیر افزایش نرخ تورم بااعلام بانک مرکزی چهل ویک درصد شما برابر قانون عمل کنید حق الناس رو درنظر بگیرید وزیر کار باید حقوقش وبیمه وزیر تامین اجتماعی باشه تا درک درستی از حال وروز کارگران یاکارمندان بازنشسته تامین اجتماعی داشته باشه ولی متاسفم که اینطور نیست وبازنشستگان تامین اجتماعی حق وحقوقشون ضایع میشه وباید شرمند خانواده وکوچه وبازار باشند تاکی امام زمانم آرزوست
هم وطن۱۴۳۲۵۷۴۰۱:۴۹:۴۸ ۱۳۹۹/۲/۱۲
بله،شریعتمداری که نمیخوادباحقوق کارگری زندگی کنه،بایدمعقول باشه اجناسی که ظرف کمترازدوسال سه برابرشده برای دولتمردان مسئولین نیست برای مردم عادی که اصلامهم نیست
حسین ذوالفقاری۱۴۳۲۵۸۸۰۳:۱۱:۰۴ ۱۳۹۹/۲/۱۲
اولا نظرمامستمری بگیران رابایدوزیر ببیندنه کارگران وبازنشسته گان تامین اجتماعی چون درددل همه مایکی است دوما آقای وزیر چرافرافکنی میکنیدشما۱۵ درصدحقوق کارمندان خودتان رابعداز ۵۰ درصد آخرسال اضافه کردید سوماهمه کسانی که ازطرف سازمان وبقیه پای سخنان شماهستندکارمنددولتند نه نمایندگان کارگری وبازنشستگان سوما آقای وزیردریافتی بازنشستگان کشوری ولشکری برابرمصوبه کمیسیون تلفیق مجلس ۲۸۰۰ به بالاست ولی مال ما۱۸۰۰ پس لطفا مارانادان فرض نکنید از قانون همسان سازی حقوق بازنشستگان صحبت کنید که به همه ماداریدظلم میکنید بقیه حرفهایتان داستان تکراری وفرافکنی است آقای وزیر مابازنشستگان ومستمری بگیران داریم گرسنگی میکشیم این رادرست کنید
ناشناس۱۴۳۲۸۳۳۱۳:۰۸:۳۴ ۱۳۹۹/۲/۱۲
از دیدگاه آقای نوبخت فقط بازنشستگان کشوری ارجمندن
حسن رجبی۱۴۳۲۸۸۱۱۴:۱۹:۱۶ ۱۳۹۹/۲/۱۲
بابا فکر بازنشستگان تامین اجتماعی فقیر بگیر هم باشید آقای وزیر تعاون کجا رفتن مردان خدا
ناشناس۱۴۳۲۹۵۴۱۵:۱۳:۵۵ ۱۳۹۹/۲/۱۲
سلام آقای ورزیر.. .. چرا این همه فرق حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی البته من در باره کارمندان دولت که بازنشسته شدن و از بدبختی زیر مجمومه تامین اجتماعی شدن چه فرقی با کارمندان بازنشسته کشوری دارند چرا حقوق انها باید تا سه میلیون و هفتصدهزارتومان برسد و کارمندان که بازنشسته شدن و حقوق انان از طریق تامین اجتماعی پرداخت میشود بایستی دومیلیون و پانصد هرازتومان بگیرند مگر انان ۳۰ سال بیمه مثل بازنشستگان تامین اجتماعی پرداخت نکردن پس چرا این همه تبعیض پس این دولت امید چرا فکر به حال آنان نمیکند اقا وزیر .. .. .. آیا شما می توانید با ماهیانه دومیلیون وپانصدهزارتومان مستاجر باشی دانشجو و محصل و نوه و فرزند بیکار داشته باشید اگر می توانی بسم الله راهش را به ما نشان بدهد و نگو که ما بهترین تصمیم را با ۲۱درصد گرفتیم
ناشناس۱۴۳۳۰۲۳۱۶:۳۷:۰۱ ۱۳۹۹/۲/۱۲
پس آقای شریعتمداری حتمابه معقول بودن ..شک کنید.هیچ عقلی گرسنه بودن شکم کارگران راتاییدنمی کنه .
داود۱۴۳۳۱۳۷۱۹:۳۷:۴۳ ۱۳۹۹/۲/۱۲
درسال ۸۹حداقل دستمزد ۱۲۱۲۰۰ریال برابر نرخ متوسط تورم سالانه بانک مرکزی ۴۱.۲٪و جدول ماقبل ،حداقل حقوق معقول۱۰۴۳۲۶۷ریال در سال ۱۳۹۹یعنی ماهانه. ۳۱۲۹۸۰۹۱ریال باید باشد،که مطلوب نیست.

پربحث‌های دیروز

 1. جنجال توییت «ذوالنوری» به روایتی دیگر

 2. پاسخ محکم به هتاکی ماکرون به پیامبر اسلام/ محصولات فرانسوی در کویت تحریم شد

 3. اوراسیا تایمز: چرا ایران قادر است جنگنده های بسیار پیشرفته آمریکا را "سرنگون" کند؟

 4. رهبر انقلاب: برای مقابله با کرونا باید تصمیم قاطع حاکمیتی گرفته شود/ توصیه‌های مهم برای مواجهه با ویروس کرونا/ انتقاد صریح از هتک حرمت رئیس‌جمهور

 5. ایران در فهرست سیاه FATF باقی ماند

 6. وضعیت قیمت آپارتمان‌های ۱۰۰ متر به بالا در تهران + جدول

 7. کمبود انسولین قلمی در بازار ایران وجود ندارد

 8. سیگنال تازه همتی به بازار ارز/ صادرات نفت افزایش یافت

 9. نقشه ترامپ برای جلوگیری از لغو تحریم‌های ایران در صورت شکست در انتخابات

 10. سرقت حرفه‌ای موبایل از یک موتورسوار

 11. دادستان تهران: دشمن روی اوباش برنامه‌ریزی کرده است

 12. آذری جهرمی به مدیرکل ارتباطات گیلان: تا رفع مشکل اینترنت منطقه بلوکات حق بازگشت به رشت را ندارید

 13. رهبر انقلاب: برخورد یکی دو هفته قبل بعضی ها با دولت و رئیس جمهور کار غلطی بود

پربحث‌های هفته

 1. صحبت‌های کوبنده نماینده ایلام: کجا دشمن گفته است پراید بنجل ۸ میلیونی را ۱۳۰ میلیون بفروشیم

 2. یا رومی روم یا زنگی زنگ !

 3. نقدي بر سخنان رييس‌جمهور درباره صلح امام حسن (ع)

 4. اگر بایدن پیروز شود ...

 5. پایان یک تحریم داوطلبانه/ وقتی «خودتحریمی تسلیحاتی» را «فتح الفتوح» جا ‌زدند!

 6. وقت فریاد است، از ساحت علم تاریخ دفاع کنید

 7. جنجال توییت «ذوالنوری» به روایتی دیگر

 8. استیضاح روحانی و آزمون ولایتمداری

 9. خیانت یا حماقت ؟+فیلم

 10. آقای دکتر؛ جدیدترین گزینه ریاست جمهوری ۱۴۰۰

 11. چهار دلیل ریزش عجیب دلار

 12. دوباره برگشتیم به اول داستان کرونا !

 13. دلایل عجیب سلبریتی‌ها برای ازدواج‌نکردن!

 14. شهادت یک بسیجی در تهران‌پارس به دست اراذل و اوباش

 15. تازه‌ترین قیمت انواع خودرو/ پژو ۲۰۶ ارزان شد

 16. تماشاخانه جنگ قره باغ

 17. فرماندار آبادان: همه کسانی که در فیلم حاضرند بازداشت شدند

 18.  سر و کله ترامپ از کجا پیدا شد؟

 19. عدم خوشبینی مقام معظم رهبری به مذاکره با آمریکا

 20. ارزهای خانگی از پستوها در آمد؟

 21. تهیه طرح استیضاح رئیس جمهور با ۶۰ امضاء در مجلس + اسامی نمایندگان و محورهای استیضاح

 22. با مروجان «بی‌بند‌ و ‌باری» با قاطعیت برخورد‌‌ می‌کنیم/ اسیر جوسازی‌‌ نمی‌شویم

 23. علت واجب بودن عفاف و حجاب برای زنان/ حیثیت زن، حریم خداوند است

 24. همتی: انتظار داریم صندوق بین المللی پول تقاضای وام ایران را تصویب کند

 25. نرخ جالب تورم در فنلاند و سوئد

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. چهار دلیل ریزش عجیب دلار

  2. تازه‌ترین قیمت انواع خودرو/ پژو ۲۰۶ ارزان شد

  3. ارزهای خانگی از پستوها در آمد؟

  4. همتی: انتظار داریم صندوق بین المللی پول تقاضای وام ایران را تصویب کند

  5. پشت‌پرده کاهش قیمت سکه و طلا چیست؟

  6. بازگشت دلار به کانال ۲۷ هزار تومان

  7. سوداگران بازار ارز را به انتخابات آمریکا گره می‌زنند/ ۸۰ میلیارد دلار ارز بلوکه شده در سایر کشورها داریم!

  8. کاهش قیمت ها در بازار خودرو

  9. توکلی خطاب به وزیر صمت: انحصار واردات کالاهای اساسی را بشکنید

  10. کاهش ۴ برابری ارزش پول ملی ظرف ۲ سال

  11. روحانی: ایجاد ثبات در قیمت کالاها، از برنامه‌های دولت است/ مسئولان با عقلانیت سیاسی مانع از اختلافات شوند

  12. ایران در فهرست سیاه FATF باقی ماند

  13. واکنش اتاق بازرگانی به عدم بازگشت ارز صادراتی توسط ۷۰ کارتن خواب

  14. روحانی: حفظ سلامت و جان مردم اولویت اول است/ برنامه‌های دولت برای ثبات در بازار ارز و کنترل گرانی

  15. ماجرای صادرکننده‌های کارتن خوابی که ارز را برنگرداندند

  16. قیمت دلار در صرافی: ۲۵,۴۷۰ تومان

  17. صرافی‌ها: خریدار نیست؛ همه فروشنده‌اند/ ۶ دلیل ریزش قیمت دلار

  18. بلومبرگ: اقتصادی که ترامپ تلاش کرد نابود کند با «ساخت ایران» رونق می گیرد

  19. وضعیت قیمت آپارتمان‌های ۱۰۰ متر به بالا در تهران + جدول

  20. جدول قیمت طلا و دلار/ سکه ۱۳ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان شد

  21. استیضاح وزیر اقتصاد کلید خورد/ ناکامی بورس پاشنه آشیل وزارت اقتصاد؟

  22. روحانی: مسکن مهر یک طرح بزرگ بود/ تکمیل مسکن مهر در دوره اسلامی شتاب گرفت

  23. گوجه در کانال ۱۲ هزارتومان!

  24. سیگنال تازه همتی به بازار ارز/ صادرات نفت افزایش یافت

  25. حاجی بابایی: باید به ۶۰ میلیون نفر کالا برگ پرداخت شود

  آخرین عناوین