معاون پمپئو: رئیس بانک مرکزی لبنان در بستن حساب‌های حزب‌الله با آمریکا همکاری دارد

گروه جهان الف،   3990210099

معاون وزیرخارجه آمریکا در امور خاور نزدیک در گفت‌و‌گویی اختصاصی با یک شبکه سعودی درباره مسائل مختلفی اظهار نظر کرد و گفت که رئیس بانک مرکزی لبنان در بستن حساب‌های حزب الله با آمریکا همکاری دارد.

معاون پمپئو: رئیس بانک مرکزی لبنان در بستن حساب‌های حزب‌الله با آمریکا همکاری دارد

به گزارش فارس، «دیوید شنکر» معاون وزیر خارجه آمریکا «مایک پمپئو» در امور خاورنزدیک در گفت‌و‌گویی اختصاصی با شبکه سعودی «الحدث» در ارتباط، با مسائل مختلفی از جمله یمن، عراق و لبنان اظهار نظر کرد و گفت که «ریاض سلامه» رئیس بانک مرکزی لبنان در بستن حساب‌های حزب الله با آمریکا همکاری دارد.

آتش‌بس ادعایی ائتلاف سعودی در یمن

به گزارش وبگاه خبری شبکه سعودی «العربیه»، معاون وزیرخارجه آمریکا در امور خاور نزدیک در این ‌گفت‌و‌گو ضمن استقبال از آتش‌بس ادعایی ائتلاف سعودی، گفت که آمریکا بسیار خرسند است از اینکه ائتلاف سعودی در‌خواست‌های بین‌المللی و دبیر کل سازمان ملل متحد مبنی بر اعلام آتش‌بس در یمن پذیرفته است. وی همچنین از دولت مستعفی یمن برای حمایت از آتش‌بس تشکر و کرد.

این اظهارات دیوید شنکر در حالی است که ائتلاف سعودی روزانه چندین بار آتش‌بس ادعایی خود را با حمله به نقاط مختلف یمن نقض می‌کند.

شنکر در ادامه گفت که آتش‌بس ائتلاف به «مارتین گریفیتس» فرستاده سازمان ملل متحد در امور یمن فرصتی دوباره می‌دهد تا باری دیگر درباره دست‌یابی به آتش‌بسی دائمی در یمن مذاکراتی انجام دهد.

وی همچنین مدعی شد که انصار الله ‌مذاکرات مربوط به دست‌یابی به صلح را نمی‌پذیرد از این رو از انصارالله خواست که به آتش‌بس ادعایی ائتلاف سعودی بپیوندد.

این در حالی است که «مهدی المشاط» رئیس شورای عالی سیاسی یمن ضمن اعلام اینکه ائتلاف خود آتش‌بس را نقض می‌کند در این ارتباط اعلام کرده بود که طرف یمنی اقدامات بسیاری برای تحقق صلح انجام داده است که این مسئله خود تمایل یمنیان به دست‌یابی به صلح را نشان می‌دهد (جزئیات بیشتر).

دیوید شنکر در واکنش به اعلام خودمختاری «المجلس الانتقالی الجنوبی» (شورای انتقالی جنوب) در یمن با اعلام حمایت آمریکا از توافق «ریاض»، شورای انتقالی را سازمانی جدایی‌طلب قلمداد کرد که در یمن دارای نقش است. او در ادامه گفت که اکنون وقت آن رسیده که تا یمنی‌ها برای پایان دادن به درگیری‌ها به یک راه‌حل دست یابند.

«توافق ریاض»، توافق عربستان و امارت برای تقسیم قدرت در عدن و پایان دادن به درگیری نواب یکدیگر در جنوب یمن است که پنجم ماه اکتبر ( مهر ماه گذشته) میان متحدان آنان در ریاض امضا شد.

از زمان تسلط نیروهای عربستان سعودی و امارات بر شهرها و استان‌های جنوبی یمن، وضعیت امنیتی این مناطق بشدت دچار افت شده است. عربستان سعودی تلاش کرد اختلافات نظامی را با توافقی در ریاض فیصله دهد اما تاکنون موفق نبوده است. 

نیروهای وابسته به شورای انتقالی جنوب یمن شامگاه ششم اردیبهشت در اقدامی که علیه دولت هادی و متحد سعودی است، اعلام خودمختاری کردند و همزمان با بیانیه رئیس این شورا –مقیم در امارات- تحرکات نظامی خود را در عدن از سر گرفتند.

واکنش به مسائل عراق

معاون وزیرخارجه آمریکا در امور خاور نزدیک در ارتباط با معافیت تحریمی عراق برای خرید برق از ایران گفت که عراق در این خصوص اقداماتی انجام داده تا از شبکه برق ایران مستقل شود و «از نظر ما، این‌ها (این اقدامات) مفید بودند؛ اما کافی نبود».

دیوید شنکر مدعی شد که وزیر خارجه آمریکا این معافیت را اولا برای سوق دادن عراقی‌ها به سوی مستقل شدن و ثانیا برای تشکیل دولتی دارای مقبولیت و مبتنی بر منافع عراق انجام داده است.

آمریکا اواخر ماه مارس گذشته اعلام کرد که معافیت عراق را از تحریم‌های تحمیلی علیه ایران در زمینه واردات گاز و نفت، تمدید کرده است.

آمریکا در ماه مارس معافیت تحریمی عراق برای خرید برق و گاز از ایران و همچنین انجام تراکنشهای مالی مربوط به آن را به مدت ۳۰ روز تمدید کرد. این در حالی است که تا پیش از این، مدت زمان معافیت تحریمی عراق برای خرید گاز و برق از ایران، ۴۵ روزه بود اما با تصمیم جدید واشنگتن، این مدت به یک ماه کاهش یافته است.

این معافیت اندک و قطره چکانی در حالی اعمال می‌شود که همزمان با شیوع ویروس کرونا در جهان، بسیاری از محافل رسمی و غیر رسمی در جهان خواستار توقف تحریم‌های آمریکا علیه ایران شده‌اند.

دیوید شنکر در پاسخ به سؤال شبکه سعودی در خصوص اینکه عراق به میدان نبرد میان آمریکا و ایران تبدیل شده است، گفت: «گمان نکنم که این روش درستی برای توصیف روابط ما با عراق باشد». شنکر همچنین خاطر نشان کرد که واشنگتن کمک‌های بسیار زیادی به عراق ارائه کرده است و گفت که در این خصوص «ایرانی‌ها رویکرد متفاوتی دارند».

شنکر در ادامه گفت: «ما پیرامون مسائل بسیاری، اقتصادی و سیاسی، با همتایان عراقی خود وارد گفت‌و‌گو شدیم. ما به آنها نمی‌گوییم که چکار کنند».

وی در ادامه با ادعای اینکه عراق «کشوری تابع ایران است» گفت که آمریکا این را نمی‌خواهد. شنکر در ادامه مدعی شد: «این مسئله‌ای است که با اکثریت قریب به اتفاق عراقیان در آن متفق هستیم. آنها نیز می‌خواهند عراق سرور باشد».

واکنش به مسائل مربوط به لبنان

معاون وزیرخارجه آمریکا در امور خاور نزدیک در واکنش به مشکلات کشور لبنان بیان کرد که انباشت تصمیم‌‌های اشتباه در سال‌های گذشته و در دولت‌های مختلفی که در لبنان بر سر کار آمدند علت این مشکلات بوده است. وی در ادامه این تصمیم‌‌های اشتباه را اینگونه توصیف کرد: «تصمیم‌های مالی بد و تصمیم‌هایی که اتخاذ نشدند و همچنین فساد و در پیش گرفتن سیاست‌های نفع‌رسانی و دیگر گزینه‌های بسیاری که یا اتخاذ شدند یا نشدند».

این مقام آمریکایی از دولت کنونی لبنان خواست که بسرعت اصلاحاتی را اجرایی کند و همچنین در این خصوص گفت: «آنها در آستانه ایجاد مجموعه‌ اصلاحاتی در مجلس وزرا بودند. آنها باید به سرعت آن را به جریان بیندازند و همچنین اقداماتی [در این خصوص] اتخاذ کنند؛ اقداماتی که آنها را در آن جایگاهی قرار دهد که به نهادهای بین‌المللی این اجازه را می‌دهد به آنها کمک‌های مشروط ارائه کنند».

دیوید شنکر در سخنان خود به کمک‌های آمریکا هیچ اشاره‌ای نداشت؛ اما با این حال در ادامه گفت که لبنان باید «در آن جایگاهی قرار گیرد که به این کشور این اجازه را می‌دهد از برخی مؤسسات مالی بین‌المللی کمک دریافت کند. لبنان باید ثابت کند که برای اتخاذ گزینه‌های دشوار و همچنین تصمیم‌هایی که به طور صد در صد نشان می‌دهد این کشور پایبند به اصلاحات است، آمادگی دارد».

شنکر در ادامه این گزینه‌های دشوار را برشمرد و گفت: «گزینه‌هایی سخت اصلاح بخش برق‌رسانی، اصلاح بانک‌ها، گمرک‌‌، آغاز دریافت مالیات در حالی که لبنانی‌های بسیاری وجود دارند که شغل ندارند. برق، تمام بخش‌ها، ارتباطات؛ این‌ها تصمیمات سختی خواهند بود برای ریشه‌کن کردن فسادی که در لبنان ریشه دوانده؛ این تصمیمات سخت هستند؛ اما در عین حال ضروری هستند».

در همین ارتباط، شهر طرابلس (شمال لبنان) طی هفته جاری شاهد اعتراضات گسترده به وضعیت اقتصادی بود که اغلب به آشوب نیز کشیده شد و ده‌ها نیروی امنیتی لبنانی که برای خاموش کردن این اعتراضات غیر مسالمت‌آمیز وارد عمل شده؛ بودند، زخمی شدند

یک روزنامه لبنانی اتفاقات کنونی لبنان را چراغ سبز برای مقابله داخلی و بین‌المللی با جنبش حزب‌الله خواند و گفت، تبعات این امر در همین حد نخواهد ماند.

مجری شبکه سعودی در ادامه از معاون وزیر خارجه آمریکا در امور خاور نزدیک پرسید که آیا «ریاض سلامه» رئیس بانک مرکزی لبنان با آمریکا دوست است یا نه؟ و آیا از دست دادن سلامه مسئله بدی برای این کشور به شمار می‌رود یا نه؟

شنکر در پاسخ به این سؤال گفت که وزارت خزانه‌داری آمریکا «سال‌ها و آن خیلی خوب با رئیس بانک مرکزی لبنان در مسئله تحریم بانک‌ها، نهادهای مالی و بستن حساب‌های وابسته به حزب الله» در تعامل بوده است. وی مدعی شد:‌ «تصمیم اینکه چه کسی رئیس بانک مرکزی لبنان باشد به دولت لبنان باز می‌گردد زیرا لبنان کشوری است که از حاکمیت برخودار است».

تشدید بحران اقتصادی در لبنان و سقوط شدید لیر، هجمه به ریاض سلامه رئیس بانک مرکزی این کشور را افزایش داده بطوریکه برخی رسانه‌ها اعلام کردند، سلامه تصمیم آمریکا برای فروپاشی اقتصادی در لبنان را اجرا کرده است. این در حالی است که چند روز پیش، نماینده حزب الله در پارلمان لبنان لغو مصونیت قضایی از برخی مفسدان مالی در این کشور را تنها راه حفظ حقوق لبنانی‌ها و بهبود اوضاع معیشتی و اقتصادی لبنان دانسته بود.

دیوید شنکر ادعا کرد که تحریم‌های آمریکا حقیقتا بر قدرت حزب الله تأثیر گذاشته است و همچنین فشار حداکثری بر ایران باعث شده است این کشور نتواند همچون قبل به حزب الله کمک‌های مالی ارسال کند.

شنکر در ادامه گفت که ایالات متحده در راستای مبارزه با کرونا حدود دوازده تا سیزده میلیون دلار به لبنان کمک کرده است و در مقابل مدعی شد که حزب الله ویروس کرونا را وارد لبنان کرده است و همچنین تهران پس از تعطیل شدن مدارس لبنان به حزب الله هواپیما داده است.

وی در پایان سخنانش گفت: «ما در لبنان دوستان بسیاری داریم» و مدعی شد که ایران به شبه‌نظامیان لبنانی و سازمان‌های تروریستی در این کشور کمک‌های مالی ارسال می‌کند.

یکتانت

پربحث‌های دیروز

 1. واکنش ترامپ به ترور محسن فخری‌زاده

 2. رونمایی از نقشه‌راه اروپا و آمریکا برای احیای برجام

 3. واکنش سخنگوی سازمان انرژی اتمی به ادعای ترور یک دانشمند هسته ای

 4. مالیات بر خانه‌های خالی در ایستگاه آخر/ ایرادات شورای نگهبان رفع شد

 5. تایید ترور دانشمند هسته ای ایران

 6. تصاویری از محل شهادت و ترور شهید فخری زاده

 7. پرویز پورحسینی چشم از جهان فروبست/ وداع با بازیگر «کشتی آنجلیکا»

 8. اینفوگرافیک /شهید فخری‌زاده در یک نگاه

 9. جو بایدن و چالش آمریکای پساترامپ

 10. رئیس سازمان اداری و استخدامی: هفته آینده اصل بر تعطیلی ادارات است

 11. حمله لفظی ترامپ به خبرنگار در کنفرانس خبری

 12. دستاوردهای ارزشمند متخصصان ‌ایرانی در اوج تحریم‌ / ایران جزو ‌بزرگ‌ترین تولیدکنندگان اوره جهان ‌شد‌

 13. کشوری که خشونت علیه زنان به وفور در آن یافت می‌شود!

 14. سکانس بی نظیر از فیلم روز فرشته با بازی پرویز پورحسینی

 15. تغییر روند حضور کارکنان/ آیا تعطیلی برای همه است؟

 16. وزیر کار به رهبر انقلاب نامه نوشت: برنامه ایجاد نظام متمرکز تامین اجتماعی فوراً تقدیم رئیس جمهوری می‌شود

 17. صدای عادل فردوسی‌پور به تلویزیون برگشت

 18. رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس: بیشترین امضاهای طلایی در وزارت جهاد صورت گرفته است/ ۲میلیون و ۳۰۰هزار تن نهاده دامی در کشور کمبود داریم

 19. بدترین و غیراخلاقی‌ترین سلفی دنیا؛ وقتی به پیکر مارادونا بی‌احترامی شد!

پربحث‌های هفته

 1. نقشه جو بایدن برای اقتصاد شش ماه آینده ایران

 2. تکرار جنایتی دیگر در حق دانشمندان ایرانی

 3. پرسش های بی پاسخ در ترور شهید فخری زاده

 4. این یک یادداشت سیاسی نیست...

 5. کمپین مردمی، مرغ وحشی را به دام می اندازد؟!

 6. قرار است مرغ هم از سفره مردم پر بکشد؟!

 7. چین چگونه کرونا را مهار کرد؟

 8. دریای دوغ و خبرهای کلیشه‌‌ای!...

 9. آیا باید با ضبط کننده فیلم تخریب آلونک در بندرعباس برخورد شود؟!

 10. ماجرای استعفای معاون وزیر بهداشت؛ از گمانه زنی تا استقبال!

 11. رهبر انقلاب: اقتصاد خانواده‌ها در چند سال اخیر به شدت تحت فشار بوده/ نمی‌توان به امید گشایش بیگانگان ماند/ مذاکره برای رفع تحریم را یکبار امتحان کردیم و به نتیجه‌ای نرسید

 12. چرا عربستان به صلح مجانی با اشغالگران تن داد؟

 13. واکنش ترامپ به ترور محسن فخری‌زاده

 14. رونمایی از نقشه‌راه اروپا و آمریکا برای احیای برجام

 15. سیلی بزرگ انصارالله به آل سعود

 16. از آسیه پناهی تا تخریب آلونک زن سرپرست خانوار در بندرعباس؛ چکار باید کرد؟

 17. ملک زاده استعفا کرد

 18. روحانی: خدا را شکر شرِ ترامپ کم شد

 19. درخواست نماینده مجلس از رئیس قوه قضائیه مبنی بر محاکمه عباس آخوندی

 20. فرار رو به جلوی آقای معاون با استعفای توئیتری

 21. تصاویر جدید و غرورآفرین از ناو جدید سپاه

 22. استانداری تهران: فروش مرغ بالاتر از ۲۰۴۰۰ تومان تخلف است

 23. دلیل افزایش قیمت لبنیات و مرغ در بازار چیست؟

 24. ملک‌‌زاده: در حضور روحانی با ایمنی گله‌‌ای مخالفت کردم/ داروهای مورد استفاده استاندارد بودند

 25. زمزمه نامزدی سیدحسن خمینی در انتخابات ۱۴۰۰/ واکنش محسن رضایی به تخریب آلونک در بندرعباس/ روایت زیدآبادی از تعارض اصلاح‌طلبان درباره «دولت پنهان»

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. نقشه جو بایدن برای اقتصاد شش ماه آینده ایران

  2. چرا عربستان به صلح مجانی با اشغالگران تن داد؟

  3. واکنش ترامپ به ترور محسن فخری‌زاده

  4. سیلی بزرگ انصارالله به آل سعود

  5. ترامپ کوتاه آمد/ رئیس جمهور آمریکا با انتقال قدرت به بایدن موافقت کرد

  6. الحوثی: موشکی که آرامکو را هدف قرار داد، صددرصد ساخت یمن بود

  7. ۳ راهکار پیشنهادی کاترین اشتون به بایدن برای احیای برجام

  8. جو بایدن و چالش آمریکای پساترامپ

  9. چگونه ترامپ آمریکا را بی اعتبار کرد؟

  10. دغدغه‌های تل‌آویو در روزهای پایانی ریاست‌جمهوری ترامپ

  11. داستان یک فریب؛ آیا نتانیاهو واقعا به عربستان رفت؟

  12. الجزیره: خروج نظامی آمریکا، توازن قدرت را به نفع ایران تغییر می دهد 

  13. روحانی: بازکردن پای رژیم صهیونیستی عامل ناامنی و بی ثباتی در منطقه خواهد بود

  14. آمریکا پرتاب بمب هسته‌ای با جنگنده اف-۳۵ را تمرین کرد+فیلم

  15. هم‌زمانی سفر نتانیاهو به عربستان و حمله موشکی انصارالله به تاسیسات سعودی چه پیامی داشت؟

  16. قاضی‌زاده هاشمی: دانشمندان جوان ایرانی واکسن ملی کرونا را به زودی تولید می‌کنند

  17. هیل: پیوستن بایدن به برجام آسان نیست

  18. بحرین: بایدن درباره برجام باید با ما مشورت کند!

  19. شکایت رژیم صهیونیستی از ایران به شورای امنیت

  20. قدردانی پامپئو از کویت به دلیل مشارکت در کارزار فشار حداکثری علیه ایران

  21. ترامپ، مشاور امنیت ملی پیشین خود را عفو کرد

  22. بازی مشترک سعودی-صهیونیستی برای رونمایی از توافق سازش

  آخرین عناوین