صوفی: نیازمند اصلاح گفتمان اصلاحات هستیم/ برای ۱۴۰۰ اصلاح‌طلب شناسنامه‌دار معرفی می‌کنیم

گروه سیاسی الف،   3990209115

عضو شورای سیاست گذاری اصلاح طلبان با بیان اینکه برای انتخابات ۱۴۰۰ اصلاح طلبی شناسنامه دار را معرفی می کنیم، تاکید کرد: شورای سیاست گذاری در راس جریان اصلاحات باقی خواهد ماند.

صوفی: نیازمند اصلاح گفتمان اصلاحات هستیم/ برای ۱۴۰۰ اصلاح‌طلب شناسنامه‌دار معرفی می‌کنیم

تسنیم نوشت: پس از شکست اصلاح طلبان در انتخابات مجلس یازدهم، بسیاری از احزاب، گروه ها و چهره های سیاسی جریان اصلاحات، شورای سیاست گذاری اصلاح طلبان و رئیس آن را عامل این ناکامی قلمداد کردند. منتقدان به عملکرد شورای سیاست گذاری معتقدند که برای جلوگیری از تکرار شکستِ اصلاح طلبان در انتخابات 1400 لازم است تا هر چه زودتر بازنگری اساسی در ساختارها و سازوکارهای حاکم بر شورای سیاست گذاری به عنوان نهاد تصمیم ساز در جبهه اصلاحات صورت گیرد.

در این میان حزب کارگزاران را می توان به عنوان اصلی ترین منتقد ساختار فعلی شورای سیاست گذاری به ریاست محمدرضا عارف برشمرد. تا جایی که  ارگان رسمی این حزب در یکی از آخرین شماره های خود به عارف لقب "تندیس سکوت اصلاح طلبان" داده  و از سیاست های منفعلانه او در سالهای اخیر انتقاد می کند. همین انتقادات بود که در نهایت عبدالواحد موسوی لاری  را مجاب کرد تا با نگارش نامه ای، رسما از نائب رئیسی شورای سیاست گذاری استعفا دهد.

استعفای موسوی لاری ما را بر آن داشت تا به سراغ علی صوفی عضو شورای سیاست گذاری اصلاح طلبان و از چهره های نزدیک به عارف برویم تا آخرین وضعیت جریان اصلاحات را از زبان او جویا شویم.

صوفی در جریان این گفت‌وگو ضمن تشریح علل تأسیس شورای سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان در سال 94 و فراز و نشیب‌هایی که این شورا در این سال‌ها تجربه کرده، معتقد است که از سال 96 به بعد، آن توقعاتی که مردم از دولت روحانی داشتند برآورده نشد و مردم احساس کردند که دولت اراده‌ای برای تحقق وعده‌های  پرشور انتخاباتی خود ندارد که همین مسئله موجب شد تا تنها 4 ماه پس از روی کار آمدن دولت دوازدهم اولین موج نارضایتی مردمی در دی‌ماه 96 بروز و ظهور پیدا کند.

عضو شورای سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان در پاسخ به این سؤال که چه میزان عملکرد فراکسیون امید مجلس و شورای شهر تهران و همچنین دولت روحانی را در شکست اصلاح‌طلبان در انتخابات اخیر مجلس تأثیرگذار می‌داند، گفت: من اساساً تعبیر شکست را برای انتخابات اخیر مجلس قبول ندارم، چراکه شکست زمانی معنی پیدا می‌کند که شما وارد بازی شوید و نتوانید خوب بازی کنید و در نتیجه از طرف مقابل گل بخورید. درحالی‌که  اساساً اجازه بازی به اصلاح‌طلبان داده نشد و ما در این بازی از پیش بازنده بودیم.

*سرخوردگی مردم به عملکرد مجلس و دولت بازمی‌گردد

وی درعین‌حال در تکمیل اظهاراتش می‌افزاید: سیاستی که اصلاح‌طلبان برای انتخابات اخیر مجلس اتخاذ کردند، برخلاف سیاست اتخاذی آنها در انتخابات سال‌های 94 و حتی 92 بود. به‌هرحال سرخوردگی مردم از حضور در پای صندوق‌های رأی از یک سو به نارضایتی آنها از عملکرد مجلس باز می‌گشت و از سوی دیگر عملکرد دولت دوم آقای روحانی و چرخش ایشان و پشت کردن به عقبه رأیش و فشارهای اقتصادی شدیدی که در سال‌های اخیر به مردم تحمیل شده بود، باعث تغییر رویکرد انتخاباتی اصلاح‌طلبان در این دوره شد.

صوفی تصریح کرد: رویکرد سلبی سال 94 که بر مبنای آن ما مردم را به حضور در پای صندوق‌های رأی فراخواندیم تا مجلس را از دست تندروها خارج کنیم دیگر در انتخابات این دوره جواب نمی‌داد. بنابراین اصلاح‌طلبان تصمیم گرفتند که در این دوره از انتخابات برخلاف دوره گذشته با رویکردی ایجابی وارد انتخابات شوند.

دبیرکل فعلی حزب پیشروی اصلاحات  با تشریح تفاوت رویکرد سلبی و ایجابی از سوی اصلاح‌طلبان گفت: رویکرد سلبی در جهت نفی یک جریان است و در این رویکرد اثبات حقانیت جریان روبرو خیلی اهمیتی ندارد اما در رویکرد ایجابی دیگر هدف، تلاش برای نفی و حذف جریان رقیب نیست و در اینجا اصل بر بیان نارضایتی از جریانی است که مردم به آن رأی داده‌اند. در چنین شرایطی ما باید با مردم صحبت می‌کردیم و به آنها می‌گفتیم که ما می‌خواهیم اوضاع را درست کنیم ولی دیگر نمی‌خواهیم که از اصول اصلاح‌طلبی خود عبور کنیم. بر همین مبنا بود که  تأکید کردیم که دیگر هیچ کاندیدای غیر اصلاح طلبی را در لیستمان قرار نخواهیم داد، حال می‌خواهد این فرد شبه اصلاح‌طلب باشد یا شبه اصولگرای متمایل به دولت.

به‌هرحال سرخوردگی مردم از حضور در پای صندوق‌های رأی از یک سو به نارضایتی آنها از عملکرد مجلس باز می‌گشت و از سوی دیگر عملکرد دولت دوم آقای روحانی و چرخش ایشان و پشت کردن به عقبه رأیش و فشارهای اقتصادی شدیدی که در سال‌های اخیر به مردم تحمیل شده بود، باعث تغییر رویکرد انتخاباتی اصلاح‌طلبان در این دوره شد.

وی افزود: راهبرد دوم  این بود که برنامه‌ای را برای مجلس یازدهم به مردم ارائه دهیم و به آنها اعلام کنیم که تضمین اجرای این برنامه، حضور نیروهای شناخته‌شده جریان اصلاحات است که دارای کارآمدی و توانمند بالایی هستند و قادرند ازنظر ایجابی مردم را از بن‌بست فعلی خارج کنند و خروجی حضور مردم پای صندوق‌های رأی این بار مجلسی باشد که نمایندگان آن پاسخگوی مطالبات به‌حق مردم به‌ویژه درزمینه بهبود وضعیت معیشتی باشند. اینها مسائلی بود که  به‌عنوان راهبرد شورای سیاست‌گذاری در دستور کار این شورا قرار گرفت و پیش از انتخابات نیز در  رایزنی‌هایی که توسط شخصیت‌های اصلاح‌طلب صورت می‌گرفت، عنوان می‌شد.

صوفی خاطرنشان کرد: بر اساس همین راهبرد بود که در یکی از آخرین جلسات شورای سیاست‌گذاری پیش از انتخابات رسماً اعلام کردیم که اگر کاندیدایی که از سوی این شورا معرفی می‌شود تأیید صلاحیت شدند ما این افراد را در قالب یک لیست به مردم معرفی می‌کنیم ولی در غیر این صورت اصلاح‌طلبان در سراسر کشور به میزانی که کاندیدای اصلاح‌طلب تأیید صلاحیت شده وجود داشته باشد، اقدام به تهیه لیست می‌کنند. پس از رد صلاحیت اصلاح‌طلبان از سوی شورای نگهبان،  شورای سیاست‌گذاری بر مبنای راهبرد قبلی خود بیانیه‌ای صادر و به مردم اعلام کرد که در شرایط فعلی هیچ کاندیدایی برای معرفی به آنها نداشته و به این وسیله از نظر اصلاح‌طلبان  انتخابات از موضوعیت افتاده است. البته اعلام شد که احزابی که کاندیدا دارند به‌صورت منفرد یا جمعی ولی بدون  ذکر نام اصلاح‌طلبی و تنها به نام حزب خود می‌توانند به مردم کاندیدا معرفی کنند.

*اصلاح طلبان نیاز به اصلاح گفتمان و نوع تعامل با حاکمیت دارند

صوفی در واکنش به اینکه برخی چهره‌های مطرح اصلاح‌طلب ازجمله محمدرضا تاجیک به‌عنوان یکی از مشاوران رئیس دولت اصلاحات اخیراً اشاره کرده است که اصلاح‌طلبان باید به تعطیلات رفته و خود را بازسازی کنند، گفت: قطعاً بازنگری مسئله مهمی است و اصلاح‌طلبان در هر شرایطی نیاز به اصلاح گفتمان و نوع تعامل با حاکمیت و توجه به فرصتی که برای فعالیت سیاسی برای آنها باقی‌مانده، دارند.

*برای 1400 اصلاح‌طلب شناسنامه‌دار معرفی می‌کنیم

این عضو شورای سیاست‌گذاری اصلاح طبان بابیان اینکه یکی از ابزارهای قوی اصلاح‌طلبی، مشارکت در ساختارهای قدرت در سطح حاکمیت است، عنوان کرد: وقتی این فرصت از اصلاح‌طلبان گرفته شود طبعاً آنها باید به ابزارهای دیگر برای ادامه مشی اصلاح‌طلبی و اصلاحات موردنیازی که باید انجام شود، متوسل شوند. ازجمله این ابزارها می‌توان به نهادهای مدنی، رسانه‌ها و فضای مجازی و البته انتخابات آتی ریاست جمهوری که در اختیار فعالان سیاسی این جریان قرار دارد اشاره کرد. منتها باید به این نکته را نیز مورد تاکید قرار داد که سال 92 و 94 برای اصلاح‌طلبان دیگر تکرار نخواهد شد و اصلاح‌طلبان حتماً اگر برای ریاست جمهوری کاندیدا بدهند، این شخص  اصلاح‌طلبی شناسنامه‌دار خواهند بود.

وزیر تعاون دولت اصلاحات در واکنش به این گزاره که به نظر می‌رسد جریان اصلاحات مانند گذشته از یک رهبر سنتی برخوردار نیست و گروه‌های مختلف حرف‌شنوی سابق را از هسته مرکزی این جریان و شخص رئیس دولت اصلاحات ندارند و نقش خاتمی در میان گروه‌های مختلف این جریان کمرنگ شده است، گفت: من با این مطلب که شما به آن اشاره کردید موافق نیستیم. به این دلیل که در انتخابات اخیر مجالی برای اعلام نظر رهبری اصلاحات یا آقای خاتمی به‌طور کلی پیش نیامد. چراکه نقش‌آفرینی شخصی مثل آقای خاتمی زمانی مطرح می‌شود که اصلاح‌طلبان مانند انتخابات‌های گذشته قصد ارائه لیست داشته باشند. 

*راهبرد انتخاباتی شورای سیاست گذاری در هماهنگی کامل با خاتمی بود

وی ادامه داد: در انتخابات  شوراها در سال 96 علی‌رغم تمامی اختلافاتی که میان احزاب و گروه‌های اصلاح‌طلب برای بستن آن لیست وجود داشت و هنوز هم آن اختلافات به قوت خود باقی است یا زمانی که قرار شد اصلاح‌طلبان در سال 94 لیستی برای مجلس ارائه دهند یا در سال 92 که کاندیدای واحدی برای ریاست جمهوری معرفی شد، اصلاح‌طلبان اصل ارائه لیست را در برنامه خود داشتند. بنابراین آن لیستی را که تهیه کردند به آقای خاتمی ارائه دادند و ایشان نیز پیام خود را نسبت به آن لیست به جامعه منتقل کرد. ولی در این دوره شورای سیاست‌گذاری از اساس اعلام کرد که لیستی ندارد و در این شرایط  آقای خاتمی نمی‌توانست نقشی ایفا کند.

یکی از ویژگی‌های مهم اصلاح‌طلبان تکثر آنها است. به این معنا که اصلاح‌طلبان از سلایق مختلفی تشکیل می‌شوند که لزوماً نیازی نمی‌بینند که این تکثر سلیقه را پنهان کنند. اتفاقاً این اختلاف‌سلیقه را نوعی امتیازی می‌دانند که در برهه‌های مختلف به شکل‌گیری طوفانی فکری در میان اصلاح‌طلبان منجر می‌شود 
 
صوفی تأکید کرد: ضمن این‌که آقای خاتمی پیش از انتخابات مجلس بارها اعلام کرده بود که اصلاح‌طلبان به میزانی که نامزدی برای آنها باقی بماند در انتخابات حضور پیدا می‌کنند. بنابراین آقای خاتمی و شورای سیاست‌گذاری در این راهبرد کاملاً با یکدیگر مشترک بودند و ازآنجاکه هیچ‌گاه آقای خاتمی به شکل مستقلاً وارد عرصه انتخابات نشده و معمولاً باید از پایین تصمیمی گرفته شود و ایشان آن تصمیم را موردحمایت قرار دهد.

*اختلاف نظرات در جریان اصلاحات نگران‌کننده نبوده و طبیعی است

این چهره نزدیک به محمدرضا عارف همچنین در واکنش به کشمکش‌های اخیر میان حزب کارگزاران و عارف تصریح کرد: یکی از ویژگی‌های مهم اصلاح‌طلبان تکثر آنها است. به این معنا که اصلاح‌طلبان از سلایق مختلفی تشکیل می‌شوند که لزوماً نیازی نمی‌بینند که این تکثر سلیقه را پنهان کنند. اتفاقاً این اختلاف‌سلیقه را نوعی امتیازی می‌دانند که در برهه‌های مختلف به شکل‌گیری طوفانی فکری در میان اصلاح‌طلبان منجر می‌شود و در نهایت این جریان را به بهترین تصمیم ممکن می‌رساند. بنابراین گروه‌های مختلف این جریان به‌راحتی نظرات خود را ابراز می‌کنند و هر یک از این گروه‌ها در تلاش است تا با شیوه‌ای که مصلحت می‌داند راهبرد اصلاح‌طلبانه خود را به پیش ببرد.

وی افزود: این مسئله در انتقاد از دولت نیز قابل مشاهده است. تا جایی که برخی از گروه‌ها و احزاب اصلاح‌طلب انتقاد از عملکرد دولت را در شرایط فعلی به صلاح نمی‌دانند ولی برخی دیگر از احزاب اصلاح‌طلب اساساً راه خود را از دولت جدا کرده و خیلی تند و صریح دولت را نقد می‌کنند و ابایی نیز از این کار ندارند. این مسئله در ارتباط با عملکرد مجلس و فراکسیون امید نیز قابل مشاهده است. همچنین ممکن است از همین حالا اختلاف نظراتی درباره گزینه‌های مطرح برای کاندیداتوری در انتخابات 1400 در میان گروه‌های مختلف اصلاح‌طلب وجود داشته باشد. ولی آنچه که مهم است این است که نهایتاً تمامی این نظرات در یک نقطه که همان شورای سیاست‌گذاری است جمع می‌شود.

صوفی در ادامه خاطرنشان کرد: اصلاح‌طلبان دو استراتژی را از سال 92 در پیش گرفتند. استراتژی اجماع سازی و انسجام‌بخشی که برای تحقق مسئله انسجام‌بخشی شورای سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان را با ادغام شورای مشورتی آقای خاتمی  و شورای هماهنگی جبهه اصلاحات در سطح ملی را در جریان انتخابات 94 به‌عنوان یک نهاد متحد به وجود آورند.

*شورای سیاست‌گذاری در رأس جریان اصلاحات باقی خواهد ماند

وی افزود: بحث بعدی اجماع سازی بود که برای تحقق آن تصمیم بر این شد که اقدامات عملی برای نهایی کردن لیست‌های انتخاباتی با محوریت حوزه‌های انتخابیه استانی صورت گیرد. این مسئله موجب شد که لیست‌های واحدی با تابلوی شورای سیاست‌گذاری در سراسر کشور ایجاد شود و درنهایت نیز منجر به موفقیت اصلاح‌طلبان در انتخابات مجلس دهم شد. بنابراین بنده نگرانی خاصی از اختلاف نظراتی که در شرایط فعلی میان چهره‌ها و گروه‌های مختلف اصلاح‌طلب در جریان است، ندارم. چراکه این اختلاف نظرات در زمان انتخابات و تصمیم گیری‌های اساسی از بین رفته و بار دیگر نگاه تمامی گروه‌ها به رأس جریان یعنی شورای سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان خواهد بود. بنابراین شورای سیاست‌گذاری برای انتخابات سال آینده نیز قطعاً به‌کار خود ادامه خواهد داد.

این عضو شورای سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان در پاسخ به این سؤال که کمرنگ شدن نقش برخی چهره‌های تندرو جریان اصلاحات در تصمیمات این جبهه چه میزان می‌تواند در موفقیت اصلاح‌طلبان در انتخابات 1400 مؤثر باشد؟ تصریح کرد:  با تشکیل شورای سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان درواقع نقش جریانات تندرو که هرروز باید منتظر اظهار نظرات جنجالی و حاشیه‌ساز آنها می‌بودیم از بین رفت. از سوی دیگر این نکته نیز باید موردنظر باشد که کارکرد شورای سیاست‌گذاری دیگر مانند گذشته نیست که تنها در دوران انتخابات و به‌منظور هماهنگی میان گروه‌های مختلف اصلاح‌طلب تشکیل شود. بلکه بر اساس راهبردهای در نظر گرفته شده، این شورا به مدت 4 سال به‌کار خود ادامه خواهد داد و به طبع دیگر نیازی نیست که برای انتخابات سال 1400 شورایی جدید شکل بگیرد. البته ممکن است همواره کسانی باشند که از شورا کناره‌گیری کنند و  یا یک سری تغییرات میان اعضا به وجود بیاید.

*استعفای موسوی لاری اتفاق جدیدی نبود

صوفی در واکنش به این سؤال که آیا استعفای موسوی لاری نیز در راستای این تغییرات و تحولات بود، گفت: آقای موسوی لاری پیش‌ازاین نیز در آغاز دوره سوم فعالیت شورای سیاست‌گذاری اعلام کرده بود که به علت مشکلات جسمانی توان همکاری با این شورا را ندارد. اما به درخواست اعضا در دوره جاری نیز مسئولیت نائب رئیسی شورا را بر عهده گرفت. بنابراین استعفای ایشان از شورا مسئله جدیدی محسوب نمی‌شود.

پربحث‌های دیروز

 1. قالیباف کرونا گرفت

 2. چند نکته درباره آمار پایین فوتی‌ها در کربلا و نجف

 3. آمار وحشتناک کرونا در ایران: ۴۱۵ فوتی در ۲۴ ساعت

 4. ترامپ چگونه رژیم‌های عربی را وادار به سازش با صهیونیست‌ها کرد؟

 5. دلیل نایاب شدن روغن چیست؟/ افزایش قیمت روغن مقطعی است

 6. گزارش نیویورک تایمز از مشارکت چشمگیر رای دهندگان آمریکایی در ایالت‌های "عرصه نبرد"

 7. روحانی: برای ما روشن است که مردم در سختی هستند

 8. دولت ملزم به پرداخت یارانه کالای اساسی شد/ تامین کالا برای ۶۰ میلیون ایرانی

 9. پلیس: خودروهایی که بیشتر از دو سرنشین داشته باشند و ماسک نزنند را جریمه می‌کنیم/ مبلغ جریمه عدم استفاده از ماسک

 10. عضو فقهای شورای نگهبان: همه باید اجناس فرانسوی را تحریم کنند

 11. قیمت جدید ۶ محصول سایپا اعلام شد + جدول

 12. جهانگیری: برای کاهش قیمت‌ها دعا کنید!

 13. جزئیات ماجرای تیراندازی در اسفراین/ فوت به علت «پارگی عروق و شدت خونریزی» بر اثر تیراندازی به پا

 14. خبر خوش آقای وزیر برای بورسی ها

 15. مسئولان کجا بودند؟

 16. تصویری دیده‌نشده از «قالیباف» و «فرمانده نیروی قدس»

 17. دومین عضو انصارالله هم ترور شد

 18. رهبر انقلاب: جوانان فرانسه از رئیس‌جمهور خود بپرسند چرا تردید در هولوکاست، جُرم اما اهانت به پیامبر خدا آزاد است؟

 19. تعرض دندانپزشک قلابی به ۱۳ زن

 20. هزاران تن برنج در حال فاسد شدن/ اعتبار از دست رفته و سکوت مسئولان

 21. شرایط موجود در شان مردم نیست

 22. بورس ایران؛ جهشی‌ترین بورس دنیا به‌قیمت ضرر ۱۰ میلیون نفر/ بازار سهام از لبه تاریکی برمی‌گردد؟

 23. پرونده آخوندی روی میز دستگاه قضا؟

 24. خطرناک‌تر از بایدن و ترامپ

پربحث‌های هفته

 1. صحبت‌های کوبنده نماینده ایلام: کجا دشمن گفته است پراید بنجل ۸ میلیونی را ۱۳۰ میلیون بفروشیم

 2. یا رومی روم یا زنگی زنگ !

 3. جنجال توییت «ذوالنوری» به روایتی دیگر

 4. غرب لیبرال، آزادی بیان یا مدیریت افکار!؟

 5. فیلم / تصاویر دوربین مداربسته از محل درگیری مهرداد سپهری

 6. قالیباف کرونا گرفت

 7. وقت فریاد است، از ساحت علم تاریخ دفاع کنید

 8. اوراسیا تایمز: چرا ایران قادر است جنگنده های بسیار پیشرفته آمریکا را "سرنگون" کند؟

 9. چرا قرعه کشی خودرو عادلانه نیست؟

 10. چند نکته درباره آمار پایین فوتی‌ها در کربلا و نجف

 11. پزشک ۵۰۰ تومانی میبد درگذشت

 12. سودای خام سودان در ایجاد رابطه با اسراییل

 13. اقدام تحسین برانگیز نجاح محمدعلی در پاسخ به توهین کارشناسان من و تو

 14. دلایل عجیب سلبریتی‌ها برای ازدواج‌نکردن!

 15. آمار وحشتناک کرونا در ایران: ۴۱۵ فوتی در ۲۴ ساعت

 16. ابلاغ مجوز افزایش قیمت‌ خودروها برای سه ماهه سوم سال + جزئیات و قیمت‌ها

 17. واریز ۲۷ هزار میلیارد تومان به حساب خاص رئیس جمهور

 18. فرماندار آبادان: همه کسانی که در فیلم حاضرند بازداشت شدند

 19. رهبر انقلاب: برای مقابله با کرونا باید تصمیم قاطع حاکمیتی گرفته شود/ توصیه‌های مهم برای مواجهه با ویروس کرونا/ انتقاد صریح از هتک حرمت رئیس‌جمهور

 20. عدم خوشبینی مقام معظم رهبری به مذاکره با آمریکا

 21. تذکر لسانی بهانه‌ای برای ضرب و شتم/ دلجویی امام جمعه رشت از بانوی آمر به معروف

 22. دفاع پاریس از توهین به پیامبر اسلام؛ ماکرون: عقب‌نشینی نمی‌کنیم

 23. ارزهای خانگی از پستوها در آمد؟

 24. فیلم/ به تاراج بردن خیارهای یک مزرعه حاشیه تهران!

 25. ماجرای مهرداد سپهری به روایت چند شاهد عینی

پربحث‌های هفته

 1. یا رومی روم یا زنگی زنگ !

 2. جنجال توییت «ذوالنوری» به روایتی دیگر

 3. غرب لیبرال، آزادی بیان یا مدیریت افکار!؟

 4. قالیباف کرونا گرفت

 5. واریز ۲۷ هزار میلیارد تومان به حساب خاص رئیس جمهور

 6. رهبر انقلاب: برای مقابله با کرونا باید تصمیم قاطع حاکمیتی گرفته شود/ توصیه‌های مهم برای مواجهه با ویروس کرونا/ انتقاد صریح از هتک حرمت رئیس‌جمهور

 7. ماجرای مهرداد سپهری به روایت چند شاهد عینی

 8. باهنر: در برجام گل‌هایی زدیم و گل‌هایی هم خوردیم/ احمدی‌نژاد میگفت می‌خواهم با سرعت ۱۴۰ كیلومتر بروم/ اصلاح‌طلبان نمی‌توانند خودشان را از دولت مبرا کنند

 9. ایرانی‌هایی که خواهان تحریم ایران هستند/ چند میگیری مزدور باشی؟

 10. رضایی: هرکس در آمریکا رأی بیاورد باید تحریم‌ها را رفع کند/ چند کشور تقاضای خرید تسلیحات ایرانی دارند

 11. مسئولانی که یک شبه دکتر یا مهندس می‌شوند!

 12. رئیس جمهور ۱۴۰۰ اصولگراست یا اصلاح‌طلب؟

 13. تکرار ماجرای حساب‌های خاص؟

 14. خوش خیالی خطرناک به روایت ربیعی/واکنش لعیا جنیدی به مرگ مهرداد سپهری/حاشیه‌های برگزاری یک جشن در مشهد/فاصله بین روحانی و قالیباف تمام می‌شود؟

 15. اشتری: ۲ بار به نزدیکی خاوری رسیدیم اما پلیس کانادا برای بازداشت همراهی نکرد

 16. راهکار قالیباف به‌جای استیضاح

 17. واکنش متفاوت نماینده مجلس به تحریم زنگنه؛ آقای ظریف از طلبت بگذر!

 18. سیاست یا دعوای حیدری - نعمتی؟!

 19. دولت ملزم به پرداخت یارانه کالای اساسی شد/ تامین کالا برای ۶۰ میلیون ایرانی

 20. نائب‌رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس: آخوندی باید محاکمه شود

 21. شورای عالی فضای مجازی را فعال کنید!

 22. عضو فقهای شورای نگهبان: همه باید اجناس فرانسوی را تحریم کنند

 23. فرق پلیس ایران با پلیس آمریکا

 24. جهانگیری: برای کاهش قیمت‌ها دعا کنید!

 25. انتقاد صریح رهبری از هتک حرمت روحانی/ماجرای بخشش دناپلاس یک نماینده مجلس/آخرین پیگیری قاسم سلیمانی قبل از شهادت/روایت رحیم‌پور ازغدی از جلسه جنجالی و پاسخ حسام‌الدین آشنا چه بود؟

آخرین عناوین