جزئیاتی از محفل انس با قرآن کریم/ توصیه‌ مهم رهبر انقلاب به قاریان

گروه فرهنگی الف،   3990208061

در اولین روز از ماه مبارک رمضان، محفل انس با قرآن در مصلای تهران و ارتباط زنده تصویری با حسینیه امام خمینی (ره) با حضور رهبر معظم انقلاب اسلامی برگزار شد و قاریان قرآن کریم به تلاوت آیات نور پرداختند.

جزئیاتی از محفل انس با قرآن کریم/ توصیه‌ مهم رهبر انقلاب به قاریان

باشگاه خبرنگاران جوان نوشت: طبق روال هر ساله با آغاز ماه مبارک رمضان چند تن از قاریان بین المللی قرآن کریم در محفل انس با قرآن مقام معظم رهبری شرکت کردند. البته به دلیل شیوع ویروس کرونا این محفل به صورت مجازی و با تلاوت چند قاری برجسته انجام شد؛ قاریان ممتاز، از طریق ارتباط تصویری با مقام معظم رهبری این جلسه را برگزار کردند.

محفل انس با قرآن رهبری

یکی از حاضران در این محفل، محمد حسین سعیدیان فعال قرآنی و قاری برجسته بود و درباره این جلسه گفت: امسال به همراه چند قاری دیگر توفیق داشتیم عصر روز اول ماه مبارک رمضان، مهمان جلسه قرآن مقام معظم رهبری باشیم. تعدادی از قاریان، آیاتی از قرآن کریم را تلاوت کردند و تنها مستمع جلسه، مقام معظم رهبری بودند که با تشویقشان ما را مورد عنایت قرار دادند.

سعیدیان ادامه داد: این سنت از ۳۵ سال گذشته تاکنون، مستمر انجام می‌شود. مقام معظم رهبری مقید هستند که محفل قرآنی را در ماه بهار قرآن، برپا کنند و کرسی قرائت با قاریان عزیز برقرار باشد. این سنت به سیره و سنت رسول اکرم (ص) باز می‌گردد که به اصحابشان می‌فرمودند برای من قرآن بخوانید که من شنونده باشم. وقتی به پیامبر اکرم (ص) می‌گفتند شما که خود منزلگاه و فرودگاه آیات الهی هستید، آیات را بخوانید، حضرت می‌فرمودند، در شنیدن قرآن، اثری خاص وجود دارد.

دیدار پورزرگری با رهبری

این قاری قرآن بیان کرد: مقام معظم رهبری عاشق شنیدن آیاتِ قرآن کریم هستند و علاقه دارند که آیات قرآن را با صدای خوش و الحان آسمانی بشنوند. نکته دیگر اینکه برای ترویج فرهنگِ قرآن کریم، استماع تلاوت، برقراری جلسات قرآن و کرسی تلاوت، ایشان اهتمام خاصی دارند. این علاقه به قرآن کریم پیامی برای عموم جامعه دینی و دست اندرکاران نظام اسلامی است.

تاکید رهبری به اقتباس اصول زندگی از قرآن

امید حسینی نژاد دیگر قاری برجسته حاضر در این محفل قرآنی بیان کرد: طبق روال هر سال، قاریان قرآن برخی از تلاوت‌های خود را برای شورای عالی قرآن کریم ارسال کردند و افراد منتخب به محفل قرآنی در محضر انقلاب دعوت شدند. امسال تلاوتم را برای شورای عالی قرآن فرستادم. فکر می‌کردم به دلیل شیوع ویروس کرونا این دیدار برگزار نشود، اما حدود دو هفته پیش به من زنگ زدند و بنده را به این جلسه دعوت کردند. که خیلی از این اتفاق خوشحال شدم.

قاری جوان که احساساتی شد

وی ادامه داد: نخستین تلاوتی که در محضر مقام معظم رهبری داشتم، سال ۸۴ بود. همان سالی که رتبه نخست مسابقات قرآن اوقاف و امور خیریه را در رده سنی زیر ۱۶ سال کسب کردم. برای من خیلی خوشحال کننده بود بعد از ۱۵ سال به این محفل دعوت شوم. وارد مصلی امام خمینی (ره) شدم، به من گفتند که پس از نفر اول بخوانم. پس از اینکه به جایگاه رفتم و آماده برای قرائت شدم، مجری برنامه گفت:« به ۱۴ سال قبل برگردیم و فیلمی از آن سال‌ها پخش می‌کنیم». برای من سوال شد که قرار است چه فیلمی از ۱۵ سال قبل پخش شود. سپس فیلم قرائت من در ۱۶ سالگی در محفل انس با قرآن پخش شد.

قرائت محضر رهبر

حسینی نژاد افزود: وقتی فیلم پخش شد، نزدیک بود، اشک شوق بریزم. واقعا شوکه شدم و فکر نمی‌کردم چنین اتفاقی بیفتد. خیلی نسبت به این اتفاق خوشحال شدم که آن خاطره مجدد برایم یادآوری شد؛ خیلی حس خوبی بود. شاید نتوانم در قالب کلمات این حس را بیان کنم. خدا را شکر، تلاوتم را طبق برنامه ریزی انجام دادم و حضرت آقا هم نظر مثبت به تلاوتم داشتند.

این قاری در ادامه به توصیه‌های مقام معظم رهبری به قاریان در این جلسه اشاره کرد و گفت: طبق روال برنامه سال‌های گذشته مقام معظم رهبری در پایان جلسه، نکاتی را به قاریان متذکر شدند. سال‌های قبل، حضرت آقا درباره تدبر در آیات، تذکراتِ جدی داده بودند. تدبر در قرآن، اصلی است که باید همه به آن توجه داشته باشیم. امسال ایشان خیلی جزئی به بحث تدبر ورود کردند. حضرت آقا نمونه‌هایی را ذکر کردند که منظور قرآن از تدبر در آیات را بیان می‌کرد. مثلا درباره مناسبات اجتماعی فرمودند که قرآن کریم کتابی است که باید اصول زندگی را از آن اقتباس کنیم. ایشان مثال‌های جالبی در این خصوص ذکر کردند و گفتند که ما دنیا گریز نیستیم و دنیا را فضایی می‌دانیم که به وسیله آن بتوانیم، به جایگاه حقیقی برسیم.

وقتی رهبری قرائت ها را می شنوند

حسینی نژاد گفت: کشور ما به دلیل شیوع کرونا با مشکلاتی دست و پنجه نرم می‌کند، اما برگزاری محفل قرآنی در مصلی نشان داد که رهبری اعتقاد دارند، می‌شود با روش‌های دیگر هم تعظیم شعائر کرد. آقا با این کارشان غیر مستقیم بیان کردند که اگر الان نمی‌شود در مکانی دور هم جمع شد و قرآن خواند، می‌شود شرایط را عوض کرد. خیلی‌ها محافل مجازی برگزار کردند که خیلی کار قشنگی بود و می‌شود به روش‌های نوین جلسات قرآنی را هم برگزار کرد.

پربحث‌های هفته

 1. رای قاطع نمایندگان به ریاست قالیباف/ اعضای هئیت رئیسه مجلس یازدهم مشخص شدند

 2. گشت و گذاری در آپارتمان‌های شمال شهر تهران با اجاره‌های نجومی

 3. پرسشي تأمل‌برانگیز از مراجع عظام تقليد

 4. "دیپلماسی بنزین"، نمادی از بی اعتنایی به تهدیدات آمریکا

 5. کارناوال نفتکش های ایرانی در اقیانوس ها

 6. نامه احمد توکلی به روحانی: برای نجات کشور پیروی از اقتصاد آزاد را کنار بگذارید

 7. جزئیاتی کامل از مرگ «آسیه پناهی»/ شهرداری: ما به وظیفه قانونی خود عمل کردیم!

 8. شاخ «غول» هم شکستنی است...

 9. پلیس آمریکا شهروند سیاه‌پوست را خفه کرد/ شهر به آتش کشیده شد

 10. اسکورت نفتکش «فارست» توسط هواپیماها و ناوهای جنگی ونزوئلا

 11. آقایان؛ قانون، تابوت عدالت نیست!..

 12. لطفا فراکسیون‌های قومی و منطقه‌ای را تعطیل کنید

 13. درد کهنه غیزانیه، «امنیتی» نیست

 14. مجلس تراز انقلاب و حق مسکن یازده میلیونی؟!

 15. امروز تهرانی‌ها سورپرایز شدند!

 16. مجلس خدمت یا مجلس قدرت؟!

 17. تلفاتی سنگین‌تر از تلفات جنگ بر دوش ایالات متحده

 18. فطر و اعیاد مذهبی؛ آیا مسابقه شادمانی عمومی کافی است؟

 19. چرا فرزندآوری کم شده/ آیا جامعه هم پیر می‌شود؟

 20. واکنش «آشنا» به توئیت «محسن رضایی» درباره غیزانیه

 21. رهبر انقلاب: در عدالت نمره مطلوب به دست نیاورده‌ایم/ مجلس متعهد به وظایف، نقطه امید مردم و اتکاء مجریان است

 22. دو نشست معنادار توسط قالیباف و حاجی بابایی/ حیاط خلوت نمایندگان دوره دهم/ دلیل حمایت اصلاح‌طلبان از ظریف برای انتخابات ریاست جمهوری

 23. توضیح میرسلیم درباره مصاحبه با بی‌بی‌سی

 24. ریشه قتل دختر ۱۴ ساله تالشی اختلافات مذهبی نیست

 25. غیزانیه از نمای نزدیک

آخرین عناوین