ادامه کشمکش‌ها بر سر کابینه «مصطفی الکاظمی»

گروه جهان الف،   3990207092

در حالی که پرونده برخی وزرای مورد توافق کابینه جدید عراق برای بررسی به هیأت شفاف سازی و بازخواست و عدالت این کشور ارسال شده، هنوز بر سر انتخاب برخی از وزرای این کابینه، اختلاف وجود دارد.

ادامه کشمکش‌ها بر سر کابینه «مصطفی الکاظمی»

به گزارش فارس، درحالی که «مصطفی الکاظمی» نخست وزیر مکلف به تشکیل کابینه عراق همچنان در تلاش است تا ترکیب کابینه خود را نهایی کند، برخی فراکسیون‌های پارلمانی شیعی به طور تلویحی از احتمال عدم رأی اعتماد به او و کابینه‌اش به دلیل عدم رضایت از ترکیب این کابینه، سخن به میان می‌آورند.

ارسال کارنامه وزرای پیشنهادی به هیأت شفاف‌سازی و عدالت

یکی از نمایندگان پارلمانی از ائتلاف الفتح از ارسال بیوگرافی برخی از نامزدهای وزراتی مورد توافق گروه‌های سیاسی به هیأت شفاف‌سازی و عدالت برای بررسی دقیق اطلاعات آنها، قبل از ارائه به پارلمان خبر داد.

وی در گفت‌وگو با «المعلومه» تصریح کرد: احزاب سیاسی با الکاظمی بر روی انتخاب برخی از وزراء در بخش‌های خدمات‌رسانی به توافق رسیده‌اند و اسامی این وزرای پیشنهادی روز شنبه (دیروز - 25 آوریل) به هیأت شفاف‌سازی و بازخواست و عدالت، ارسال شد تا اطلاعات آنها کاملا بررسی شود. اما درباره انتخاب برخی وزرای این کابینه، همچنان اختلاف‌نظر وجود دارد.

این نماینده عراقی توضیح داد: وزرات‌های کشور، دفاع و دارایی بیش از هر وزرات‌خانه دیگری محل اختلاف میان فراکسیون‌های سیاسی و نخست وزیر مامور تشکیل کابینه هستند و هنوز بر روی هیچ کدام از اسامی پیشنهادی، توافق حاصل نشده است.

انتشار فهرست غیررسمی کابینه الکاظمی در رسانه‌ها

برخی رسانه‌های عراقی، فهرست اولیه از دولت الکاظمی را منتشر کرده‌اند و برخی از نمایندگان عراقی از احزاب مختلف می‌گویند که این وزرا نمی‌توانند مسئولیت مقابله با مرحله آتی را برعهده گیرند. مرحله‌ای که با چالش دوگانه و مهم شیوع ویروس کرونا و کاهش قیمت نفت و سایر بحران‌های مالی  مواجه است.

هرچند که «بهاء الاعرجی» معاون نخست وزیر پیشین عراق می‌گوید که اسامی منتشر شده درباره کابینه جدید عراق، دقیق نیست و برخی از آنها تنها در حد یک پیشنهادند.

عدم توافق نهایی در نشست الکاظمی با احزاب سیاسی و اشاره تلویحی به عدم رأی اعتماد به کابینه

الکاظمی چهارشنبه پیش با احزاب شیعی طی نشستی به بررسی اسامی پیشنهادی برای کابینه خود پرداخت و طی این نشست توافق شد که نشست دیگری برای قطعی کردن اسامی وزرای این کابینه برگزار شود. روز جمعه، فراکسیون‌های پارلمانی عراق به نخست وزیر مکلف به طور تلویحی به او گفتند که در صورت پافشاری برای وزرای انتخابی‌اش، به کابینه او در پارلمان، رأی اعتماد نخواهند داد.

تهدید به عدم رای اعتماد به کابینه الکاظمی، تنها چند روز پیش از برگزاری نشست پارلمان عراق برای گرفتن رأی اعتماد برای کابینه جدید طرح شده است.

پایگاه خبری «الیوم السابع» در گزارشی به قلم «احمد جمعه» می‌نویسد: بررسی گزارش‌های رسانه‌های عراقی نشان می‌دهد که احتمالا احزاب سیاسی حاکم بر عرصه سیاسی این کشور، دیگر از الکاظمی حمایت نمی‌کنند و می‌خواهند که همچنان دولت «عادل عبدالمهدی» نخست‌وزیر پیشبرد امور در رأس قدرت باقی بماند.

وی می‌نویسد: این شانه خالی کردن گروه‌های سیاسی از حمایت الکاظمی، بیانگر این امر است که اساسا هدف از اعلام نامزدی او برای نخست‌وزیری، برکنار کردن «عدنان الزرفی» نخست‌وزیر مکلف سابق و حذف او به هر طریقی بود.

بر اساس این گزارش، اغلب گروه‌های سیاسی عراق، مخالف ترکیب کابینه پیشنهادی الکاظمی هستند و خواستار تغییر ان هستند.

یک منبع در ائتلاف الفتح تحت رهبری «هادی العامری» درباره نشست گروه‌های سیاسی شیعی با الکاظمی گفت: این نشست با توافق درباره تغییر برخی اسامی وزرای پیشنهادی به ویژه وزرایی که در دولتهای «عادل عبدالمهدی» « حیدر العبادی» فعالیت داشتند، به پایان رسید.

همچنین توافق شد که نتیجه این رایزنی‌ها به احزاب سنی و کُرد پیش از مشخص شدن زمان برگزاری نشست رأی اعتماد در پارلمان ابلاغ شود.

زمزمه‌های انصراف الکاظمی

«عرفات کرم» مسئول پرونده عراق در منطقه کردستان می‌گوید که گروه‌های سیاسی شیعی در نهایت الکاظمی را به انصراف مجبور می‌کنند تا همچنان عادل عبدالمهدی در پست خود باقی بماند.

«حنان الفتلاوی» مشاور نخست وزیر عراق در امور زنان نیز مانند بسیاری دیگر از شخصیت‌های سیاسی کشور، به ترکیب کابینه الکاظمی اعتراض کرد و طی پستی در توئیتر نوشت: کابینه وزارتی جدید هفت وزیر سابق و کنونی، معاون وزیر و مدیرکل را در خود جای داده است و یک سوم این کابینه قدیمی است.

«حسن خلاطی» نماینده جریان حکمت ملی عراق نیز، دیروز در مخالفت با نخست وزیر مکلف تصریح کرد: وی بر تقسیم وزارت‌خانه‌ها بر اساس سهم‌خواهی‌های قومی و طائفه‌ای اصرار داد. 

«قصی عباس» نماینده مستقل از اقلیت شبکی و از هم‌پیمانان ائتلاف الفتح نیز گفت: کابینه وزارتی پیشنهادی نخست‌وزیر مامور تشکیل دولت جدید عراق، موجب شد تا برخی احزاب سیاسی از موضع خود در حمایت از او، دست بکشند.

وی در گفت‌وگو با «المعلومه» تصریح کرد که پس از اعلام اسامی اعضای کابینه جدید، الکاظمی تایید برخی فراکسیون‌ها و احزاب سیاسی را از دست داد و دلیل آن عدم موضع‌گیری واحد او در تعامل با فراکسیون‌های سیاسی مختلف بود. اما هنوز وقت باقیست تا وی روند انتخاب کابینه را اصلاح کند و در ساختار آن تجدید نظر کند.

از سوی دیگر، حزب سنی «الحل» به رهبری «جمال الکربولی» طى بیانیه اى اعلام کرد که در دولت الکاظمى مشارکتى نخواهد داشت.

«مختار الموسوی» رئیس فراکسیون «التجمع الوطنی الترکمانی» نیز تهدید کرد در صورتی که به ترکمانی‌ها یک کرسی وزارتی در بخش خدمات داده نشود، نمایندگان این فراکسیون در نشست رأی اعتماد شرکت نخواهند کرد و آن را تحریم می‌کنند. زیرا این اقدام الکاظمی را نادیده گرفتن حق ترکمانی‌ها می‌دانند.

«اسعد المرشدی»، نماینده جریان حکمت در پارلمان عراق تایید کرد که نخست‌وزیر مامور به تشکیل کابینه به علت شروط برخی احزاب  تهدید به کناره‌گیری از تشکیل دولت آتی کرده است.

وی در گفت‌وگو با پایگاه خبری بغداد الیوم تصریح کرد: «مصطفی الکاظمی، نخست‌وزیر مامور تشکیل کابینه در نشست روز گذشته با گروه‌های سیاسی در منزل هادی العامری در بغداد به علت شروط سهم‌خواهانه برخی گروه‌ها و درخواست آنها برای تصدی وزارتخانه‌ها در کابینه آتی، به کناره‌گیری از تشکیل دولت تهدید کرد.»

این نماینده پیش‌بینی کرد: «در صورتی که الکاظمی به مطالبات فراکسیون‌های سیاسی تن دهد به دلیل نارضایتی اعضای پارلمان موفق به تشکیل دولت نخواهد شد.»

«انتصار الجبوری» نماینده ائتلاف سنی «تحالف القوی» نیز امروز تایید کرد که در صورت تداوم فشارها بر الکاظمی بر سر اسامی اعضای کابینه، وی نیز انصراف خواهد داد.

از سوی دیگر، «محمد الغبان»، رئیس فراکسیون الفتح طی پستی در توئیتر اذعان داشت که که برخی احزاب سیاسی شیعی در انتخاب وزرا به الکاظمی آزادی عمل داده‌اند اما او به گزینه های تحمیلی احزاب کرد و اهل سنت رضایت داده است.

در این میان در حالی که گفته می‌شود که روسای فراکسیون‌های سیاسی ملاحظات خود را درباره برنامه دولت و کابینه پیشنهادی به الکاظمی ابلاغ کرده‌اند و ۴۸ ساعت به وی مهلت داده‌اند تا به اعتراضات درباره وزرای پیشنهادی پاسخ دهد، وی نیز از آمادگی برای تغییر اسامی برخی وزرا از جمله وزیر ورزش و خارجه خبر داد.

پربحث‌های دیروز

 1. آیا تعویق کنکور سراسری امکان‌پذیر است؟

 2. خرید سکه مشمول پرداخت مالیات شد

 3. تازه‌ترین قیمت خودروها در بازار / پراید ۹۳ میلیون تومان شد!

 4. کارشناسان زنگ خطر رآکتورهای هسته‌ای امارات را به صدا درآوردند...

 5. رانت ارز ۴۲۰۰ تومانی به جیب چه کسانی می‌رود؟!

 6. رفت و برگشت «دلار» به کانال پایین‌تر

 7. اوج تجمل‌گرایی در سنت حسنه‌ای به نام ازدواج/ حلالی که روز به روز ناممکن می‌شود

 8. قیمت آپارتمان در تهران روزانه چقدر گران می‌شود؟ + جدول

 9. توضیح حناچی درباره عدم حضورش در جلسات هیات دولت/ ادبیات تند و طلبکارانه را نمی‌پسندم

 10. توضیحات رئیس سازمان حفاظت محیط زیست درباره وقف دماوند و جنگل آق‌مشهد

 11. پیشکسوت کشتی ایران درگذشت

 12. نصب سایبان‌ در حرم رضوی؛ مطالبه چندین ساله زائران که پاسخ داده شد

 13. رئیس سازمان سنجش: حذف کنکور فعلاً اجرایی نیست‌/ کنکور یک موضوع جذاب سیاسی شده است

 14. دریادار سیاری: وحدت و مودت میان ارتش و سپاه ناگسستنی است

 15. زمان برگزاری کنکور بدون تغییرماند

 16. نگرانی پمپئو از توافق میان ایران و چین

 17. گروه تروریستی تندر چگونه تشکیل شد و اعضای آن چه کسانی هستند؟ + تصاویر

 18. درخواست نمایندگان مجلس برای مسکوت ماندن طرح تشکیل وزارت بازرگانی + جزئیات

 19. ثبت تصویری زیبا از پلنگ ایرانی

پربحث‌های هفته

 1. خانه‌های خالی در محاصره مالیاتی / سامانه ملی املاک را دریابید!

 2. آقای حدادیان زودتر تکذیب کنید !

 3. دست از حمایت صنعت نابالغ و نازپروده خودروسازی بردارید

 4. نامه احمد توکلی به میرسلیم درباره قالیباف

 5. ماجرای عضویت دختر رئیس جمهور در هیئت علمی دانشگاه/در سفر احمدی‌نژاد به قم چه گذشت؟/ تحلیل لیلاز از قرارداد ایران و چین/روحانی: اقتصاد کشور در حداقل ضرورت مردم به خوبی اداره شده است

 6. جزئیاتی از طرح مالیات خانه‌های خالی/ مالیات ۴۰ میلیون تومانی از یک خانه خالی

 7. نمایندگانی که خانه سازمانی ۳۸۰ متری مجلس را از آنِ خود کردند!

 8. خداحافظی دکتر احمد توکلی از صاحب‌ ‌امتیازی الف

 9. ساده‌انگاری پیری‌ جمعیت حتما عیب است

 10. روحانی درباره کالاهای اساسی چه گفت؟

 11. چرا کره جنوبی پول‌های ایران را پس نمی‌دهد؟

 12. درخواست قالیباف برای تعویق کنکور/توکلی: مردم اشکنه هم نمی‌توانند بخورند/رویای ریاست جمهوری؛ از جهانگیری و لاریجانی تا سیدحسن خمینی

 13. پشت پرده تجمع طالبان در تهران/احتمال خط خوردن لاریجانی و ناطق نوری از فهرست اصلاح‌طلبان/وضعیت وخیم بیماران کرونایی در پایتخت/تابلویی از تصویر رهبری که به قالیباف هدیه داده شد

 14. آیا تعویق کنکور سراسری امکان‌پذیر است؟

 15. رصد پایگاه آمریکایی العدید با ماهواره نور + تصاویر

 16. ترس و تردیدهای برگزاری کنکور در کرونا رنگ باخت اما ...

 17. روحانی: هدف دشمنان ایجاد هیجان‌زدگی و بی‌برنامه‌گی در مدیریت کشور است

 18. پایانی بر یک مجادله درباره عزاداری محرم امسال

 19. توکلی: برخی دولتمردان مشکل معیشتی ندارند/ کوپن بدتر از نابودی پول ملی نیست

 20. روحانی: زندگی مردم در حد ضرورت به خوبی اداره شد/ صادرکنندگان در ده روز اخیر ۲.۵ میلیارد دلار ارز را بازگرداندند

 21. پیشگیری از گره کوری که به دندان هم باز نمی‌شود!

 22. واقفین دماوند و جنگل‌های هیرکانی چه کسانی هستند؟

 23. یادداشت انتقادی نادران درباره تخلف در فرآیند انتخاب بذرپاش

 24. کوچک‌ترین غسال داوطلب اموات کرونایی کیست؟ + عکس

 25. آبروریزی جدید پسر ترامپ

ابر آروان

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. چرا کره جنوبی پول‌های ایران را پس نمی‌دهد؟

  2. آبروریزی جدید پسر ترامپ

  3. کارشناسان زنگ خطر رآکتورهای هسته‌ای امارات را به صدا درآوردند...

  4. وقتی ارتش اسرائیل با اشباح خیالی وارد جنگ شد !

  5. چین: به گستاخی آمریکا پاسخ می‌دهیم

  6. کشوری که به اندازه تاریخش سابقه سوت زنی دارد

  7. یک رسانه کره جنوبی: تهران و سئول کارگروه تجارت کالاهای پزشکی تشکیل می‌دهند

  8. ترامپ خواستار تعویق انتخابات شد

  9. آمریکا دامنه تحریم‌های فلزات ایران را گسترش داد

  10. کرونا کمر ایرباس را شکست

  11. ترامپ: نتیجه انتخابات باید همان شب معلوم شود/ برنده می‌شوم

  12. پاسخ توییتر به اسراییل درباره انتشار پیام‌های آیت‌الله خامنه‌ای

  13. برایان هوک: ایران جنگ بی‌پایان در یمن می‌خواهد/تحریم جهانی می‌خواهیم

  14. هدیه ویژه فرستادۀ رئیس دومای ‌روسیه به قالیباف

  15. امارات چه خوابی برای عمان دیده است؟

  16. آیا عناصر اروپایی، هسته جدید داعش را تشکیل خواهند داد؟

  17. استراتژی روانشناختی اسرائیل در به دام انداختن رژیم‌های عربی

  18. واکنش امارات به تهدید ترکیه

  19. تحلیل رسانه چینی از رزمایش اخیر سپاه: پایگاه‌های آمریکا در تیررس موشک‌های ایران

  20. تخت روانچی: برجام به قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت ضمیمه شده است

  21. رزمایش سپاه پاسداران سربازان آمریکایی را روانه پناهگاه کرد/آماده‌باش در دو پایگاه

  آخرین عناوین