پایان «شیرین» نون خ و رنگین کمان اقوام ایرانی بر صفحه تلویزیون

علی اباذری،   3990206054 ۲۳ نظر، ۰ در صف انتشار و ۲ تکراری یا غیرقابل انتشار
پایان «شیرین» نون خ و رنگین کمان اقوام ایرانی بر صفحه تلویزیون

مجموعه «نون خ ۲» که به تازگی به پایان رسید توانست همچون پایتخت نظر مخاطبان تلویزیون را به خود جلب کند. اما فارغ از موضوع جذابیت و توانایی های هنری کارگردانان و سایر عوامل تولید این دو سریال آنچه در این دو مجموعه تلویزیونی به خودی خود تقریبا تازه و جذاب است نمایشی واقع بینانه از یک سبک زندگی متفاوت از سبک زندگی شهری و الگوی معیار آن یعنی زندگی در کلانشهر تهران با زبان و گویش تهرانی است. 

سالها بود که منتقدان فرهنگی و هنری درباره فیلمهای سینمایی و تلویزیونی بدرستی بر این نکته تاکید می کرند که این فیلم ها نمونه خوبی از جریان زندگی در پهنه سرزمینی ایران نیستند و اولا محدود به آپارتمانها و مکان های خاص و چاردیواری های عموما شیک و پر زرق و برق هستند و ثانیا چنانکه گفته شد تنها انعکاسی از فرهنگ و گویش معیار پایتخت نشینان هستند با شخصیت هایی که عموم مردم با آنها کمتر ارتباط بر قرار می‌کنند.

هر چند از مدت ها قبل تلاش هایی برای تولیداتی متفاوت در استانها صورت گرفت که بر این محدودیت ها فایق آیند  اما این آثار کمتر موفقیتی در جذب مخاطب یافتند و مجموعه تلویزیونی پایتخت از چند سال پیش تا کنون توانست از این محدودیت با موفقیت عبور کند.

مجموعه تلویزیونی نون خ را نیز باید در همین مسیر ارزیابی کرد. شخصیت های جذاب و دوست داشتنی که در بطن جریان زندگی کمتر شهری شده و ریشه دار در فرهنگ اصیل بومی، نظر شهرنشینان را نیز به خود جلب کرده است. شهرنشینانی که شاید اغلب آنها با فاصله یک یا دو نسل از همان اقلیم فرهنگی و جغرافیایی این دو مجموعه تلویزیونی برخاسته اند.

بدون تردید دنبال کردن این هدف گذاری یعنی گستردن مرز تولیدات نمایشی موفق تلویزیونی به سایر استان ها پس از مازندران و کرمانشاه هم بر جذابیت تولیدات تلویزیونی می افزاید هم بر اثرگذاری فرهنگی بیشتر آن کمک می کند: بازتابش رنگین کمانی از زندگی اقوام مختلف ایرانی بر صفحه تلویزیون.

نون خ ۲ به کارگردانی سعید آقاخانی که  خودش همچون محسن تنابنده ریشه ای غیر تهرانی دارد توانسته است از عهده خلق شخصیت های جذاب و بازی های قابل قبول و طرح موضوعات مورد توجه در اقلیم سریال برآید. از جمله توفیقات دیگر این سریال بهره مندی آن از تجربه آزمون و خطای سازندگان پایتخت در طرح شوخی ها و حدود حساسیت های آن است. حدودی که به نظر می رسد پایتخت کمی از آن فراتر رفت اما نون خ توانست به خوبی آن را رعایت کند.

از جمله ویژگی های دیگر دو مجموعه پایتخت و نون خ استفاده مناسب و هنرمندانه از موسیقی فولک است. در نون خ نیز شاهد نغمه ها و آواهای کردی هستیم که متناسب با تم هر قسمت از آن ها استفاده شده بود. این موضوع به خصوص در پایان بندی زیبای آن که با ترانه کردی قدیمی «شیرین گیان» همراه شد قابل مشاهده بود. ترانه ای عاشقانه که  نه تنها برای مردمان کرد بلکه برای همه مردم ایران زمین که قصه عشق شیرین و فرهاد را شنیده اند زیبا و گوش نواز ست.

در مجموع سریال نون خ اگر چه به دلیل شیوع کرونا تقریبا ناتمام ماند و از مخاطبانش خداحافظی کرد اما نشان داد که در صورت ادامه یافتن آن در فصل های بعد همچنان مخاطبان مشتاق خود را خواهد داشت.

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۴۲۶۶۴۱۱۱:۴۵:۵۲ ۱۳۹۹/۲/۶
چند نفر این سریال و امثالهم را می بینند؟ آبا بهترنسیت هزینه آن را خرج کرونا کنند؟ ماسک و دستکش و ضد عفونی کننده به نیاز مندان بدهند؟
ناشناس۱۴۲۶۶۷۴۱۲:۱۷:۰۳ ۱۳۹۹/۲/۶
بهتر نیست هزینه همه چیزهای دیگه رو هم کم کنن از جمله حقوقی که شما می گیری و اون رو بدن به اقلام کرونا ؟!!!!
ناشناس۱۴۲۶۷۹۱۱۳:۵۴:۲۲ ۱۳۹۹/۲/۶
بهتر نیست شما پول بسته اینترنتی خودت رو بدی برای تهیه ماسک .این طوری مردم هم مجبور به دیدن نظرات قشنگتون نیستند.
ناشناس۱۴۲۶۷۹۶۱۳:۵۷:۱۹ ۱۳۹۹/۲/۶
حقوق جنابعالی رو قطع کنند قطعا مهمترین تاثیر در اداره کشور بوجود می آید
ناشناس۱۴۲۶۶۴۵۱۱:۴۹:۲۲ ۱۳۹۹/۲/۶
پایتخت؟ فیلم ضد خانودگی و ضد شرعی را با فیلم نون خ مقایسه نکنید
مرتضی۱۴۲۶۶۶۸۱۲:۱۲:۲۹ ۱۳۹۹/۲/۶
پایتخت هم فصل اول دومش خوب بود بعد صدا و سیما زیادی بهشون بها داد. شدند سلیبریتی و اقتضای سلیبریتی غالبا در ایران ضد فرهنگ ایرانی و اپوزیسون شدن است.
نوید۱۴۲۶۶۹۴۱۲:۴۱:۵۴ ۱۳۹۹/۲/۶
چه صدا سیما خودش میسازه خودش تماشا میکنه خودش نقد و بررسی میکنه خودشم تعریف و تمجید میکنه
ناشناس۱۴۲۶۷۵۲۱۳:۲۴:۱۰ ۱۳۹۹/۲/۶
از دایره انصاف واقعا خارج شده ایم و در مورد همه چیز با حب و بغض و نه با منطق نظر میدهیم. من با روش صدا و سیما به خصوص در نوع اخبار و تحلیلهای بسیار بسیار یکسویه اصلا موافق نیستم و از تبلیغاتی که در تلویزیون با آنهمه تجمل و دختران و پسران چشم آبی انجام میشود حالم بد میشود ولی این سریال عالی بود و واقعا حال و هوای خوبی داشت. کار الف در مقایسه آن با پایتخت را هم نمی فهمم این عشق دوگانه ایجاد کردن در خون ایرانیهاست انگار!
آریابان۱۴۲۶۷۳۷۱۳:۱۴:۲۴ ۱۳۹۹/۲/۶
سریال "نون خ" دربردارنده نماد ها و نمایش های بسیار والا و دلنشینی از همبستگی ،همیاری، هم اندیشی و حتی هم سفره ای (برعکس تک خوری) و سایر جلوه های بارز از منش قوم کُرد بود ولی شوربختانه گهگاه جنبه های طنز سناریو باعث میشد که مواردی از عدم پای بندی به گفته ها و قول و قرار سایر هم-چادر ها نسبت به چهره همیشه سفید سریال (خود نون خ) و چربیدن کفه ترازو به سود چهره همیشه سیاه و خودبین سریال (خلیل) !!!!!!!! را بیننده باشیم
ناشناس۱۴۲۶۷۴۶۱۳:۲۰:۵۴ ۱۳۹۹/۲/۶
انصافا سریال خوب و جذابی بود. ان شالله که فصل سوم ان هم ساخته شود
ناشناس۱۴۲۶۷۵۱۱۳:۲۳:۵۹ ۱۳۹۹/۲/۶
نون خ 2 به شدت از پایتخت 6 پرکشش تر و داستان گو تر بود درحالیکه پایتخت6 حقیقتا بجز اتّکا بر توانایی های فردی هنرمندانش چیز خاصی برای ارائه نداشت.اما امیدوارم سعیدآقاخانی عاقلانه تصمیم بگیرد و دیگر این مجموعه را ادامه ندهد تا خدای ناکرده به پوچی و سردرگمی منتهی نگردد
رضوان۱۴۲۶۸۲۰۱۴:۰۹:۴۳ ۱۳۹۹/۲/۶
من سریال رو دیدم انصافا طنز قوی و نقد سیاسی - اجتماعی خوبی داشت . بویژه درباره فرصت طلبی برخی آدمها در شرایط بحران
ناشناس۱۴۲۶۹۲۲۱۵:۳۴:۰۴ ۱۳۹۹/۲/۶
متاسفانه در اکثر سریال های طنزی که امسال پخش شد نوعی انقطاع و‌پرش موضوعی پراکندگی و آشفتگی دیده می شد که واقعا نمی دانم بخاطر سانسور بود یا بخاطر تعجیل در ساخت طنز ها بیشتر مایه ی لفظی داره و قصه ها ضعیف بودن
بهلول۱۴۲۶۹۸۶۱۶:۳۹:۳۱ ۱۳۹۹/۲/۶
سریال خیلی خوبی بود و باعث رضایت بینندگان. از تهیه کنندگان آن بسیار ممنونم.
ناشناس۱۴۲۷۰۱۶۱۷:۰۶:۳۱ ۱۳۹۹/۲/۶
ن خ بسیار عالی وجذاب بود امیدواریم با همین جذابیت ادامه یابد
ناشناس۱۴۲۷۰۴۷۱۷:۵۳:۱۰ ۱۳۹۹/۲/۶
سریال نون خ فوق العاده بود با بچه هام تماشا میکردم و نگران هم نبودم که دیالوگ بدی بشنوند ولی امان از پایتخت ....
ناشناس۱۴۲۷۱۴۰۱۹:۴۱:۰۶ ۱۳۹۹/۲/۶
همانطور که گرفتید مردم از سریالهای آپارتمانهای پر زرق و برق تهران خسته شده اند و سریالهایی که در فرهنگ بومی و با موسیقی محلی و طبیعت محلی درست می شوند خیلی پرطرفدارتر هستند.
ناشناس۱۴۲۷۲۲۸۲۱:۵۰:۱۳ ۱۳۹۹/۲/۶
هر فرهنگی زیباییهای خودش رو داره. وقتی کسی که خودش از دل اون فرهنگ بزرگ شده درباره اون فرهنگ فیلم بسازه، حتی اگر انتقادی و طنز باشه، بازهم جنبه های مثبت فرهنگ رو نشون میده. مثلا سریالهای مهران مدیری با اینکه انتقادات زیادی درباره جامعه ایران داره ولی چهره مثبت و دوست داشتنی از فرهنگ ایران ارایه میده.
ناشناس۱۴۲۷۲۶۱۲۲:۱۷:۴۴ ۱۳۹۹/۲/۶
این نوشته بیشتر برای تطهیر پایتخت بود نه خوبی نون خ
ناشناس۱۴۲۷۳۸۲۰۰:۲۵:۰۰ ۱۳۹۹/۲/۷
سریال نون خ ترکیب زیبایی از گویش های محلی ،رسم و رسوم غرب نشینان کشور و تصاویر بدیع از بهشت ایران زمین بود...ضمن اینکه رعایت حرمت ها و بازی گرفتن از بازیگران بومی هم نقطه ی قوت آن بود...واقعا خسته نباشید باید گفت به آقای آقاخانی و تیم شون که هرشب برای یک ساعت هم که شده ذهن ها را از استرس و دغدغه های مربوط به بیماری کرونا دور کردند...امیدوارم ایران به فضل پروردگار لباس عافیت بپوشد
ناشناس۱۴۲۷۴۱۲۰۱:۳۵:۱۵ ۱۳۹۹/۲/۷
پایان جلفی داشت
ناشناس۱۴۲۷۴۹۷۰۸:۰۳:۲۲ ۱۳۹۹/۲/۷
من متاسفانه نون خ 1 رو ندیدم،ولی این سری واقعا عالی بود!پایتخت مشخص بود یکجور میخوان قسمت ها را طول بدن به آب بسته بودن و دیالوگ های الکی زیاد داشت
ناشناس۱۴۲۷۶۷۴۱۰:۲۰:۴۶ ۱۳۹۹/۲/۷
نون خ ۲ اصلا با پایتخت سری ۶ قابل مقایسه نیست...نون خ ۲ بسیارررررر عالییییییی بود از لحاظ همه چی

پربحث‌های هفته

 1. رای قاطع نمایندگان به ریاست قالیباف/ اعضای هئیت رئیسه مجلس یازدهم مشخص شدند

 2. گشت و گذاری در آپارتمان‌های شمال شهر تهران با اجاره‌های نجومی

 3. پرسشي تأمل‌برانگیز از مراجع عظام تقليد

 4. "دیپلماسی بنزین"، نمادی از بی اعتنایی به تهدیدات آمریکا

 5. کارناوال نفتکش های ایرانی در اقیانوس ها

 6. نامه احمد توکلی به روحانی: برای نجات کشور پیروی از اقتصاد آزاد را کنار بگذارید

 7. جزئیاتی کامل از مرگ «آسیه پناهی»/ شهرداری: ما به وظیفه قانونی خود عمل کردیم!

 8. شاخ «غول» هم شکستنی است...

 9. پلیس آمریکا شهروند سیاه‌پوست را خفه کرد/ شهر به آتش کشیده شد

 10. اسکورت نفتکش «فارست» توسط هواپیماها و ناوهای جنگی ونزوئلا

 11. آقایان؛ قانون، تابوت عدالت نیست!..

 12. لطفا فراکسیون‌های قومی و منطقه‌ای را تعطیل کنید

 13. درد کهنه غیزانیه، «امنیتی» نیست

 14. مجلس تراز انقلاب و حق مسکن یازده میلیونی؟!

 15. امروز تهرانی‌ها سورپرایز شدند!

 16. مجلس خدمت یا مجلس قدرت؟!

 17. تلفاتی سنگین‌تر از تلفات جنگ بر دوش ایالات متحده

 18. فطر و اعیاد مذهبی؛ آیا مسابقه شادمانی عمومی کافی است؟

 19. چرا فرزندآوری کم شده/ آیا جامعه هم پیر می‌شود؟

 20. واکنش «آشنا» به توئیت «محسن رضایی» درباره غیزانیه

 21. رهبر انقلاب: در عدالت نمره مطلوب به دست نیاورده‌ایم/ مجلس متعهد به وظایف، نقطه امید مردم و اتکاء مجریان است

 22. دو نشست معنادار توسط قالیباف و حاجی بابایی/ حیاط خلوت نمایندگان دوره دهم/ دلیل حمایت اصلاح‌طلبان از ظریف برای انتخابات ریاست جمهوری

 23. توضیح میرسلیم درباره مصاحبه با بی‌بی‌سی

 24. ریشه قتل دختر ۱۴ ساله تالشی اختلافات مذهبی نیست

 25. غیزانیه از نمای نزدیک

آخرین عناوین