بیانیه نیروهای وابسته به آستان‌های مقدس عراق درخصوص جدایی‌شان از تشکیلات حشد شعبی

گروه جهان الف،   3990205017

فرماندهی نیروهای دو لشکر "عباس" و "إمام علی" و دو تیپ "علی أکبر" و "أنصار المرجعیة" بیانیه‌ای را به منظور تشریح جدایی‌شان از تشکیلات حشد شعبی و ارتباطشان با فرمانده کل نیروهای مسلح عراق صادر کردند.

به گزارش ایسنا، به نقل از سومریه نیوز، این گروه‌ها در بیانیه‌ای اعلام کردند، نیروهای حشد شعبی که از سوی آستان‌های مقدس شکل گرفته بودند که عبارت از دو لشکر إمام علی و عباس و دو تیپ علی أکبر و أنصار المرجعیة هستند، بر اساس دستوری که از فرمانده کل نیروهای مسلح صادر شده بود، از تشکیلات حشد شعبی جدا شدند.

این نیروها تصریح کردند که پیوستن سایر نیروها و تیپ‌ها به آنها را بر اساس اصول ملی، ضوابط قانونی و الزامات قانون اساسی بررسی می‌کنند و با فرماندهی حشد شعبی و بخش‌های آن به منظور هماهنگی نقل و انتقالات در تماس خواهد بود.

نیروهای وابسته به آستان‌های مطهر عراق بر ادامه حمایت و پشتیبانی آموزشی و برگزاری دوره‌ها یا در سطح خدمات پزشکی و انسانی و غیره از افراد داوطلبی که ندای مرجعیت و وطن را لبیک گفته بودند، تاکید کردند.

نیروها با بیان اینکه این انتقال بر سطح هماهنگی با تیپ‌های گرانقدر حشد تاثیر نخواهد گذاشت، تاکید کردند که بر اساس دیدگاه‌های ملی و اقتضای ماهیت اوضاع در عراق به پیش می‌روند و هیچ رویکرد یا احساسات منفی نسبت به هیچ طرفی ندارند، اما برای اصلاح برخی از روندها و حفظ طرح مبارکی که شمشیر دفاع از خاک، ملت و مقدسات عراق را در دست گرفت، تلاش می‌کنند و در این راستا، ندای حقیقت، حکمت و انسانیت را که آیت الله العظمی سید علی سیستانی، مرجع عالیقدر عراق مطرح کردند، لبیک می‌گویند.

نیروهای آستان‌های مطهر اعلام کردند که تمامی اقداماتشان با نظارت و پیگیری برهم صالح، رئیس جمهور عراق و عادل عبدالمهدی، فرمانده کل نیروهای مسلح و برخی از فرماندهان امنیتی و رسمی و نیز عبدالمهدی الکربلائی و سید احمد الصافی، دو نماینده مرجعیت عالی قدر انجام شده است.

این نیروها تعهد دادند که نهاد امنیتی و خدماتی را شکل دهند که بارهای این امانت تاریخی و مسئولیت ملی و وظیفه شرعی را در قبال کشور جهت ارائه الگویی شایسته از خدمات رسانی و دفاع متحمل شود.