رونمایی از کاسبان کرونا!

گروه سیاسی الف،   3990204004

«کاسب کرونا» برای اولین بار است که مطرح می‌شود و البته‌، باز هم از زبان رئیس‌جمهور! و از سوی دیگر در آدرسی که از این واژه جدید ارائه می‌دهند، کاسبان کرونا، همان کاسبان تحریم هستند!

حسین شریعتمداری طی یادداشتی در روزنامه کیهان نوشت: ۱- رئیس‌جمهور محترم در جلسه دیروز هیئت دولت از واژه جدیدی با عنوان «کاسبان کرونا»! رونمایی کردند ولی در توضیح این واژه و آدرس افراد و جریاناتی که زیر این تابلو قابل شناسایی هستند، به اشتباه افتادند! ایشان ضمن تقدیر از وزارت بهداشت و کادر درمانی کشور و همراهی و همیاری مردم با آنان، که سخنی بایسته نیز بود، زبان به گلایه گشوده و گفتند:

«‌بگذریم از یک گروه کوچکی که کاسب‌اند و روز تحریم، کاسب تحریم‌ و روز کرونا، کاسب کرونا هستند. یک افکار کودکانه و بچه‌گانه‌ای در ذهن یک اقلیت کوچکی سیر می‌کند و خیلی متأسفیم این اقلیت کوچک خط را از بیرون می‌گیرد و متاسفانه هر چه آنها می‌گویند، اینها دومرتبه تکرار می‌کنند و بلندگویی هستند که حرف بیگانگان را تکرار می‌کنند. راجع به آمار تردید می‌کنند، راجع به درمان تردید می‌کنند، راجع به پیشرفت کشور تردید می‌کنند و راجع به کارآمدی نظام تردید می‌کنند و صبح تا شب، «الْوَسْواسِ الْخَنَّاسِ الَّذِی یُوَسْوِسُ
فِی صُدُورِ النَّاسِ»، دنبال وسوسه هستند.
در فضای مجازی و غیرمجازی، گوشه روزنامه، کنار آن رسانه و همه جا دنبال این هستند که مردم را به اضطراب و عدم اعتماد دعوت کنند. شما می‌دانید هیچ دارویی برای کرونا بالاتر از اعتماد مردم و روحیه مردم نیست و اگر روحیه، اعتماد به هم و نشاط روحی ما بالا باشد، این ویروس کمتر در ما اثر می‌گذارد.»
 آقای رئیس‌جمهور می‌گویند «بگذریم از یک گروه کوچکی که کاسب‌اند و روز تحریم، کاسب تحریم‌ و روز کرونا، کاسب کرونا هستند»! تکلیف کاسب تحریم! در فرهنگ جناب روحانی روشن است. ایشان مدتهاست که منتقدان برجام را کاسب تحریم! می‌نامند ولی «کاسب کرونا»! برای اولین بار است که مطرح می‌شود و البته‌، باز هم از زبان رئیس‌جمهور! و از سوی دیگر در آدرسی که از این واژه جدید ارائه می‌دهند، کاسبان کرونا، همان کاسبان تحریم هستند!
 درپی بازخوانی قصه پُرغصه برجام و فاجعه‌ای که برای مردم و نظام به دنبال داشته و هنوز هم دارد نیستیم ولی از آنجا که این روزها و درپی شیوع ویروس منحوس کرونا،
جناب روحانی روزهای پُر‌مشغله‌ای دارند و  بعید نیست در ارزیابی مسائل به خطا بروند و اشتباهی را که ۷ سال پی‌در‌پی مرتکب شده بودند، به گونه‌ای دیگر تکرار کنند، توضیح چند نکته را ضروری می‌دانیم؛
۲- تمامی اسناد و شواهد موجود -بدون استثناء-
به وضوح حکایت از آن دارند که در ماجرای مذاکرات هسته‌ای و نتیجه فاجعه‌بار آن، یعنی برجام، حق با منتقدان بوده است و تمامی پیش‌بینی‌های آنان بی‌کم و کاست به واقعیت پیوسته و هشدارهایی که داده بودند و دولت محترم به آن توجهی نکرده بود هشدارهای بجا و دقیقی بوده است و در مقابل، وعده‌هایی که رئیس‌جمهور محترم داده بودند نه فقط بر زمین مانده و جامه عمل نپوشیده بلکه بسیاری از آن وعده‌ها و پیش‌بینی‌ها در عمل به عکس خود تبدیل شده است. قرار بود در همان اولین روز اجرایی شدن برجام تمام تحریم‌ها ‫«بالمره» لغو شوند که نه تنها لغو نشد بلکه ده‌ها تحریم دیگر هم به آن اضافه شد. فرموده بودند، علاوه‌ بر چرخ سانتریفیوژها، باید چرخ معیشت مردم هم بچرخد که هر دو از چرخش افتاد! قرار بود برجام بزرگ‌ترین دستاورد تاریخ ایران -و نه فقط تاریخ انقلاب- باشد! ولی کتاب از دست داده‌های برجام به‌اندازه‌ای طولانی است که برای درک خسارت‌های آن «آب بحر کافی نیست که ‌تَر کُنی سر انگشت و صفحه بشماری»! و ده‌ها نمونه دیگر از بلاهایی که برجام بر سر ملت و نظام آوار کرده است.‬
اکنون باید از رئیس‌جمهور محترم پرسید که آیا هیچ یک از این واقعیات تلخ قابل انکار است؟! و اگر نیست که نیست، چرا هنوز هم بر اشتباهات پیشین خود پای می‌فشارید و به جای قدردانی از منتقدان و یا دستکم پوزش از آنان، اصرار دارید آنها را کاسبان تحریم! بنامید؟!
کدام کاسب تحریمی را می‌توان یافت که برای لغو تحریم‌ها سر از پا نشناسد؟ و دولت محترم را به این علت که راه و رویه‌اش مانع لغو تحریم‌ها نیست مورد انتقاد قرار بدهد و همگان هم ببینند و شاهد باشند که حق با آنها بوده است؟ منتقدان کاسب تحریمند یا کسانی که به هشدارهای آنان توجهی نکرده و بر شمار تحریم‌ها افزودند؟!
۳- آقای رئیس‌جمهور از کسانی که درباره آمار مربوط به مبتلایان کرونا، درمان‌شدگان، پیشرفت‌هایی که در این زمینه داشته‌ایم تردید‌افکنی می‌کنند به شدت انتقاد کرده‌اند که گلایه‌ای بجا و ضروری بوده و هست. ایشان در این خصوص می‌گویند «یک افکار کودکانه و بچه‌گانه‌ای در ذهن یک اقلیت کوچکی سیر می‌کند و خیلی متأسفیم این اقلیت کوچک خط را از بیرون می‌گیرد و متاسفانه هر چه آنها می‌گویند، اینها دومرتبه تکرار می‌کنند و...»!
این اعتراض آقای روحانی کاملاً بجا و ضروری است و انتظار آن است که مراجع قضایی و امنیتی از کنار دغدغه اعلام شده ایشان به آسانی عبور نکنند و خط ارتباط شبهه‌افکنان داخلی با کانون‌های بیرونی را دنبال نموده و کور کنند. اما این طیف شبهه‌افکن و جریان کار‌شکن از چه کسانی تشکیل شده است؟ بخوانید!
۴- با پوزش از جناب روحانی باید گفت که شبهه‌افکنان داخلی همان افراد و جریاناتی هستند که سنگ حمایت از دولت و اصلاح‌طلبی و تدبیر و امید را به سینه می‌زنند. فقط نیم‌نگاهی به آنچه در برخی از روزنامه‌های زنجیره‌ای مدعی‌اصلاحات چاپ و منتشر می‌شود و یا اظهارات رئیس ‌شورای شهر تهران و چند تن دیگر از اعضای این شورا و... به وضوح نشان می‌دهد که شبهه‌افکنان نسبت به اقدامات قابل تقدیر دولت و مخصوصاً وزارت بهداشت و کادر درمانی و بهداشتی کشور چه کسانی هستند. علاوه ‌بر افراد و جریانات یاد شده برخی از اعضای دولت نیز به گونه‌ای دیگر و البته بدون نیت سوء در مسیر اقدامات دولت خدشه ایجاد کرده‌اند که نامه گلایه‌آمیز ۱۵ فروردین آقای دکتر نمکی وزیر محترم بهداشت به جناب رئیس‌جمهور نمونه‌ای از آن است.
۵- و اما در سوی دیگر ماجرا، تمامی روزنامه‌ها، افراد و جریاناتی که منتقد برجام بوده‌اند، بدون استثناء از اقدامات دولت و همه دست‌اندرکاران مقابله با ویروس کرونا حمایت و تقدیر کرده و زحمات شبانه‌روزی آنان را پاس داشته و می‌دارند. به عنوان نمونه، روزنامه کیهان در تمامی شماره‌های خود، بخش قابل توجهی از اخبار و گزارش‌های روزنامه را به شرح خدمات دولت و سایر مراکز نظام در مبارزه و مقابله با کرونا اختصاص داده است و حتی یک نسخه از آن را نمی‌توان یافت که از پرداخت به این مبارزه و تقدیر از دست‌اندرکاران این مقابله خالی باشد و یا گزارش‌های پی‌در‌پی از تلاش گسترده و مثال‌زدنی مردم در کمک‌رسانی به بیماران و همیاری با مسئولان نداشته باشد.
۶- و بالاخره اگر منظور آقای روحانی از اتهام
«کاسبان تحریم»، منتقدان برجام باشد -که متاسفانه هست- منتقدان برجام تقدیر‌کنندگان و حامیان اقدامات نظام و مردم در مقابله با کرونا هستند و اگر منظور ایشان از واژه جدید، یعنی «کاسبان کرونا»! شبهه‌افکنانِ همسو با دشمنان تابلو‌دار مردم و نظام باشد که ظاهراً هست، بیشترین آنها را باید در میان مدعیان حمایت از دولت جست‌وجو کنند.

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های دیروز

  1. ضرب و شتم پزشک متخصص توسط همراهان بیمار + عکس

  2. شما بگویید به چه قیمتی ؟!

  3. احمد توکلی: با استیضاح روحانی بیشتر موافقم

  4. جهانگیری: مردم سهام عدالت خود را نفروشند/ دردی از جامعه را حل کنیم/ به مشکلات معیشتی آگاه هستیم

  5. روزنامه انگلیسی: ترامپ ضربه سختی در موضوع تحریم تسلیحاتی ایران خورد

  6. توهین به آیت‌الله سیستانی، حلقه جدید زنجیره فتنه‌‌انگیزی ریاض در عراق

  7. روحانی: اقتصاد کشور تحت مدیریت قرار دارد/ در ماه‌های آینده به ثبات در اقتصاد و بازار ارز خواهیم رسید

  8. ظریف: هیچ‌گاه مسائل داخلی را به خارج نبرده‌ام/ آمریکا را قدر قدرت ندانیم/ برجام سند افتخار ایران است

  9. طرح سؤال از رئیس‌جمهور با ۲۰۰ امضا تقدیم هیئت‌رئیسه مجلس شد + محورهای سوال

  10. حاشیه‌های حضور ظریف در مجلس

  11. طرح «سوال از روحانی» به ۱۰۰ امضا رسید

  12. دولت در انتظار معجزه ماسک ؟!

  13. بودجه معاونت برون مرزی به یک سوم کاهش پیدا کرده است/ مسئولین با شفافیت بودجه ارزی صدا و سیما را اعلام کنند

  14. نماینده مجلس: دلار ۲۰ هزار تومانی، همان گلابی‌هایی است که به مردم وعده دادید!

  15. قالیباف: مجلس اجازه نخواهد داد آژانس بدون محدودیت کاری را انجام دهد

  16. مدیری، قاسم‌خانی و رامبد دست‌به‌کار شدند

  پربحث‌های هفته

  1. اصرار بر تحقیر ایران در ماجراي واکسن کرونا !

  2. از تنور سوال از رییس جمهور نانی گرم ‌می‌شود؟!

  3. پایان شوروی گونه آمریکا ؟

  4. عروسی میلیاردی به سبک سیندرلا در لواسان!

  5. تاملی در نامه موسوی خوئينی‌ها

  6. مغالطه عجیب تاجگردون درباره «شیشه کثیف و دستمال تمیز» 

  7. به چه قیمت؟

  8. دوره آموزشی سربازی ۲ ماهه شد

  9. جهانگیری: رای ۲۴ میلیونی مردم در انتخابات تایید کارنامه اقتصادی دولت روحانی بود/ ۳.۵ میلیون شغل ایجاد کردیم

  10. جنگنده تهاجمی پیشرفته «قاهر۳۱۳» چه پیامی به آمریکا و روسیه داد؟

  11.  ردپای زنگنه در هپکو به نقل از نماینده تهران/ وزارت نفت: بیژن زنگنه از سال ۸۵ بازنشسته است  

  12. ضرب و شتم پزشک متخصص توسط همراهان بیمار + عکس

  13. شما بگویید به چه قیمتی ؟!

  14. تهیه طرح تغییر الگوی سهمیه بندی بنزین در مجلس/ اختصاص سهمیه بنزین به خانواده به جای خودرو

  15. معجزه ای که اتفاق نیفتاد!

  16. مرامنامهٔ انقلابیون ساده انگار ...

  17. واکنش همتی به برخی اقتصاددانان؛ نقدینگی موجود نمی‌تواند به تورم بالا منجر ‌شود

  18. سیروس گرجستانی درگذشت

  19. پایان داستان غم انگیز زم

  20. حکم یک دادگاه آمریکایی: محموله نفتکش‌های ایرانی که به ونزوئلا رفته بودند، مصادره شود

  21. سیف: بانک مرکزی استقلال ندارد و تابع نظرات رئیس‌جمهور است/ برجام مشکل روابط بانکی ایران را حل نکرد

  22. مجلس «مچ‌گیری» نکند،‌ دولت هم «وظیفه» ‌اش را انجام دهد

  23. جزئیاتی از سند ۲۵ ساله ایران و چین/ واگذاری کیش به چینی‌ها صحت دارد؟

  24. واکسن کرونای آمریکا موفق عمل کرد

  25. کرونا هنوز تنوره می‌زند/ فکری هم به حال جامعه پزشکی کنید

  ابر آروان

  پربحث‌های اخیر

   پربحث‌های هفته

   1. از تنور سوال از رییس جمهور نانی گرم ‌می‌شود؟!

   2. تاملی در نامه موسوی خوئينی‌ها

   3. مغالطه عجیب تاجگردون درباره «شیشه کثیف و دستمال تمیز» 

   4. به چه قیمت؟

   5. جنگنده تهاجمی پیشرفته «قاهر۳۱۳» چه پیامی به آمریکا و روسیه داد؟

   6. شما بگویید به چه قیمتی ؟!

   7. مرامنامهٔ انقلابیون ساده انگار ...

   8. پایان داستان غم انگیز زم

   9. سیف: بانک مرکزی استقلال ندارد و تابع نظرات رئیس‌جمهور است/ برجام مشکل روابط بانکی ایران را حل نکرد

   10. مجلس «مچ‌گیری» نکند،‌ دولت هم «وظیفه» ‌اش را انجام دهد

   11. جزئیاتی از سند ۲۵ ساله ایران و چین/ واگذاری کیش به چینی‌ها صحت دارد؟

   12. احمد توکلی: با استیضاح روحانی بیشتر موافقم

   13. دوای درد کارگران هفت‌تپه چیست؟

   14. احیای چپ رادیکال به روایت قوچانی/سناریوی جدید درباره مرگ قاضی منصوری/محسن رضایی نامزد انتخابات ۱۴۰۰ می‌شود؟

   15. حل مشکلات حمل‌ونقل عمومی تهران با «هل دادن»مدیران شهری!

   16. طرح «سوال از رئیس‌جمهور» آماده شد / یکشنبه ۱۵ تیر، این طرح را به جریان می‌اندازیم

   17. درخواست تاجگردون از هیئت رئیسه مجلس/افزایش عجیب قیمت سکه/ انتقادات تند کرباسچی از اصلاح‌طلبان/ پشت‌بام‌خوابی واقعاً وجود دارد؟

   18. ظریف: هیچ‌گاه مسائل داخلی را به خارج نبرده‌ام/ آمریکا را قدر قدرت ندانیم/ برجام سند افتخار ایران است

   19. روایت رئیس‌جمهور از آشنایی با یک بیمار کرونایی/اعتراض توکلی به استخدام داماد روحانی در وزارت نفت/ صف‌آرایی اصلاح‌طلبان علیه عارف/ عمر سیاسی لاریجانی تمام شده است؟

   20. محسن رضایی: سیاست‌های لیبرالی این دولت، پول ملی را از خاصیت انداخته/ خوئینی‌ها، آدرس غلط داده است

   21. عبدی: موضوع تحول خواهی ساختارها هستند نه افراد / سه نهاد در خط مقدم برای ایجاد تحول

   22. سخنگوی قوه قضائیه: روح‌الله زم به اعدام محکوم شد/ دریافت تصویر منتسب به جنازه قاضی منصوری/ حسن رعیت بازداشت است

   23. دعوت یک پژوهشگر تاریخ از موسوی خوئینی‌ها به مناظره

   24. واعظی: روحانی به امور اجرایی تسلط کامل دارد/ در ماجرای ملک جماران به رئیس‌جمهور، جفا شد/ تحولات اخیر در بازار ارز موقت است

   25. جایگاه ایران در آینده جهان 

   آخرین عناوین