وزیر کشور: افزایش اختلافات خانوادگی در قرنطینه خانگی واقعیت ندارد

گروه اجتماعی الف،   3990201147 ۰ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱ تکراری یا غیرقابل انتشار

وزیر کشور با اشاره به موضوع قرنطینه خانگی در بحران کرونا، گفت: نظرسنجی‌ها در خصوص ادعای افزایش اختلافات خانوادگی نشان می‌دهد ۸۴.۵ درصد مردم چنین موضوعی را تأیید نمی‌کنند.

به گزارش مهر، عبدالرضا رحمانی فضلی، روز دوشنبه در نخستین نشست شورای اجتماعی کشور در سال ۹۹ که با حضور مسئولان و نمایندگان دستگاه‌های عضو در این وزارتخانه برگزار شد، ضمن تبریک اعیاد شعبانیه، یاد فاطمه رهبر عضو شورای اجتماعی کشور را که اسفندماه گذشته بر اثر ابتلاء به ویروس کرونا جان باخت، گرامی داشت و از او به عنوان عضوی نام برد که در جلسات شورا، حضوری فعال و مؤثر داشت.

وزیر کشور گفت: جلسه امروز به بررسی آثار اجتماعی بیماری کرونا اختصاص یافت و دستگاه‌های عضو، گزارش‌های مفید، خوب و جامعی از اقدامات خود در این زمینه ارائه کردند که متأسفانه، محتوای این گزارش‌های خوب، به دلیل ضعف نظام اطلاع رسانی کشور و برخی بی توجهی‌ها در شرایط کنونی، کمتر به اطلاع مردم رسیده است.

وی در این زمینه از کمیته اطلاع رسانی ستاد مدیریت بیماری کرونا که مسئولیت آن با وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است و در شورا عضویت دارد، خواست ترتیبی اتخاذ کند که همه دستگاه‌ها بتوانند گزارش اقدامات خود را در حوزه کرونا حداقل از طریق صداوسیما به اطلاع مردم برسانند.

رحمانی فضلی گفت: متأسفانه، برخی رسانه‌های خارجی می‌خواهند در مورد اقدامات انجام شده در کشور سیاه نمایی کرده و فعالیت‌ها و زحمات فراوانی را که صورت گرفته است، تضعیف کنند.

وزیر کشور افزود: یکی از بخش‌هایی که در این ایام، مظلومانه و به تعبیر مقام معظم رهبری، مجاهدانه و مومنانه تلاش کردند ولی در رسانه‌ها کمتر به آن پرداخته شد، موضوع فعالیت خیرین و سازمان‌های مردم نهاد (سمن‌ها) در امر مقابله با بیماری کرونا است.

وی تصریح کرد: افراد خیر و سمن‌ها یک جریان خودجوش مردمی هستند که موجب تقویت همگرایی و همبستگی اجتماعی می‌شوند و در بحران‌ها، هر چه دارند را بدون هیچ تبلیغات و ادعایی در طبق اخلاص می‌گذارند و به صحنه می‌آورند.

رحمانی فضلی گفت: ما از سمن‌ها، خیرین و نیز، همه کسانی که در قالب فعالیت‌های مردمی، مساجد، پایگاه‌های بسیج و سایر مراکز مشابه برای مقابله با کرونا فعالیت می‌کنند، قدردانی می‌کنیم و از رسانه‌ها می‌خواهیم این فعالیت‌ها را به استحضار مردم برسانند.

وزیر کشور همچنین بر لزوم دستیابی به یک «تحلیل واحد و جامع» در زمینه مدیریت بیماری کرونا تاکید کرد.

وی گفت: دستگاه‌های مختلفی در حوزه اجتماعی فعالیت می‌کنند اما اگر ما فاقد تحلیل جامع باشیم نه تنها نخواهیم توانست به همگرایی و همکاری کامل در این زمینه دست یابیم و برنامه‌های مشترک را عملیاتی سازیم بلکه گرفتار موازی کاری و تداخل اقدامات خواهیم شد.

رحمانی فضلی افزود: بیماری کرونا چه به لطف خدا و همت همه مردم و مسئولین بویژه در وزارت بهداشت و کادر پزشکی و درمان در مدت معینی از بین برود و چه ادامه پیدا کند، حتماً باید بر آن مسلط شویم و آثار اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و حتی، امنیتی آن را با دقت بررسی کنیم و دستیابی به این امر بدون وجود یک طرح تحلیلی جامع میسر نخواهد بود.

وزیر کشور، دستیابی به «یک گفتمان اجتماعی مناسب» در باره بیماری کرونا را از دیگر نیازهای کشور در شرایط کنونی دانست و اظهار داشت: خوشبختانه تاکنون موضوعاتی نظیر انسجام اجتماعی و وحدت و همدلی عمومی به عنوان یک گفتمان در جامعه مطرح و به صورت عملیاتی به آن پرداخته شده است اما شورای اجتماعی کشور باید در زمینه تولید یک گفتمان اجتماعی قوی در این زمینه کار کند.

رحمانی فضلی با بیان اینکه امروز دقیقاً دو ماه از زمان درگذشت اولین هموطنمان در قم بر اثر ویروس کرونا و اعلام شیوع این بیماری در ایران سپری شده است، به مرور اقدامات صورت گرفته در این مدت پرداخت و تاکید کرد: ظرف دو ماه که یک بیماری ناشناخته در حجم وسیع شیوع پیدا کرد و تعداد زیادی افراد مبتلا و قربانی بر جای گذاشت، واقعاً کشور توانسته است مدیریت خوبی را در این زمینه انجام دهد.

وی یادآور شد: البته، این سخن به معنای آن نیست که ما ضعف و مشکلاتی نداشتیم اما در قیاس با یک حادثه عظیم و دارای ابعاد ناشناخته که نحوه برخورد با آن از نظر علم پزشکی نیز نامعلوم بود، باید پذیرفت که اقدامات خوبی در دو ماه اخیر در کشور برای مهار و کنترل بیماری کرونا صورت گرفته است.

وزیر کشور گفت: با وجود نگاه‌های متفاوت نسبت به این بیماری و نحوه مقابله با آن ما ناچار بودیم به سرعت در سه حوزه «بهداشتی و درمانی»، «اطلاع رسانی، آگاهی بخشی، آموزش و مشارکت مردم» و «ساماندهی و سازماندهی فعالیت‌ها در این زمینه» وارد عمل شویم و این در شرایطی بود که در روزهای نخست، به دلیل ناشناخته بودن بیماری، حتی کیت برای آزمایش نداشتیم و تجهیزات پزشکی نیز ناکافی بود.

رحمانی فضلی در این زمینه، وضعیت ماسک را مثال زد و اظهارداشت: در روزهای نخست، میزان تولید ماسک در کشور ۶۰۰ هزار عدد در روز بود چون ماسک تا آن زمان فقط مصارف محدود بیمارستانی و درمانی داشت و عموم مردم از آن استفاده نمی‌کردند، اما اکنون به جایی رسیده ایم که روزانه فقط ۴ میلیون ماسک در مقیاس صنعتی تولید می‌کنیم در حالی که در کارگاه‌های کوچک و برخی مراکز عمومی دیگر نیز حجم بالایی از ماسک در کشور تولید می‌شود.

وی افزود: در زمینه تأمین ونتیلاتور (دستگاه تنفس مصنوعی) که از تجهیزات اولیه برای این بیماری است نیز بیمارستانها مشکل داشتند اما اکنون به جایی رسیده ایم که همه نیازهای وزارت بهداشت در این زمینه در کشور تأمین می‌شود.

وزیر کشور با اشاره به کمبودهایی که در هنگام شیوع ویروس کرونا در حوزه مواد ضدعفونی کننده، شوینده‌ها، تخت و امکانات بیمارستانی و روش‌های درمانی وجود داشت، تصریح کرد: در مراحل اولیه، باید آمادگی‌های لازم را برای مواجهه با شیوع این بیماری در سطح وسیع و برنامه ریزی متناسب در صورت مراجعه وسیع به بیمارستانها ایجاد می‌کردیم؛ در همین راستا علاوه بر حضور کامل نظام درمانی کشور، نیروهای مسلح هم به میدان آمدند و واحدهای نقاهت را در سراسر کشور ایجاد کردند که کار بسیار عظیمی بود.

وی با بیان اینکه وزارت بهداشت تمام امکانات را برای مقابله با این بیماری به میدان آورد، گفت: پرسنل درمانی اعم از پزشکان و پرستاران پای کار آمدند و نتیجه آن چیزی شد که در طول این دو ماه اتفاق افتاد. ببینید کشور با چه سرعتی ظرفیت‌های خود را پای کار آورده و نیازها را برطرف کرده است.

رحمانی فضلی اضافه کرد: در این مدت، ما باید ضمن پشتیبانی‌های لازم در حوزه‌های مختلف، طرح‌های فاصله گذاری اجتماعی را هم اجرا می‌کردیم. به همین دلیل، مدارس و دانشگاه‌ها، بازارها، اماکن مقدسه و مساجد، مراکز تجمع و اصناف و مشاغل بسیاری تعطیل شد.

وی افزود: ورودی و خروجی‌های بیش از ۲۹۰۰ نقطه را در کشور کنترل کردیم که در هر نقطه، نیروها به صورت سه شیفت و در هر شیفت حداقل ۲۰ نفر نیرو حضور داشتند و این حجم بالای نیروها در قالب پلیس، بسیج، هلال احمر و یا نیروهای امدادی مردمی و خیرین همکاری داشتند.

وزیر کشور خاطرنشان ساخت: مدیریت ترددها با مسافرت‌های نوروزی همزمان شده بود اما همکاری مردم در این شرایط واقعاً خوب بود و ما از همه آنها سپاسگزاریم.

رحمانی فضلی با بیان اینکه در شرایط شیوع بیماری، نیاز به یک ساختار قوی در حوزه‌های اقتصادی، کنترلی و مدیریتی داشتیم که بتواند سازماندهی‌ها را انجام دهد، اظهار داشت: برای پاسخ به این نیاز، خوشبختانه، ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا از روزهای نخست تشکیل شد، مقام معظم رهبری اختیارات لازم را به این ستاد دادند و رئیس جمهور هم مسئولیت آن را بر عهده گرفتند به گونه‌ای که حداقل هفته‌ای دو بار جلسات ستاد را مدیریت می‌کردند و شاید ۱۰ تا ۱۵ جلسه کارگروه حرفه‌ای هم داشتند. همچنین تماس‌های مداومی با وزرا، بیمارستان‌ها و مراکز تولید امکانات و تجهیزات درمانی داشتند و همه این موارد دست به دست هم داد تا اتفاقات مؤثر و نتایج مفیدی در حوزه مدیریت کرونا در کشور حاصل شود.

وی ادامه داد: پس از آن، مسئولیت هماهنگی اجرای سیاست‌های مصوب ستاد در کل کشور به وزارت کشور و استانداری‌ها داده شد. در استان‌ها، استانداران و رؤسای دانشگاه‌های علوم پزشکی همراه با سایر دستگاه‌ها، ستاد مبارزه استانی با کرونا را تشکیل دادند و در مجموع، ضمن پیش بینی ساماندهی لازم، تلاش‌های فشرده بسیار زیادی صورت گرفته است.

وزیر کشور با یادآوری اینکه تمامی این اقدامات ظرف دو ماه انجام شده است، تصریح کرد: وقتی به این دو ماه می‌نگریم حداقل این است که در هیچ حوزه‌ای مشکل حاد یا لاینحلی نداریم و در تأمین تجهیزات و کالاها، مدیریت نیروی انسانی، تأمین حداقل‌های معیشت و کالاهای مورد نیاز با کمبودی مواجه نیستیم.

وی گفت: در حالی که در همان ایام در کشورهای اروپایی مردم به فروشگاه‌ها هجوم بردند و ضعف شدیدی در رساندن کالا و خدمات داشتند ولی ما در کشور شاهد چنین صحنه‌هایی نبودیم.

وزیر کشور، این موفقیت‌ها را نشانه «قدرت مدیریت، اقدامات هماهنگ و تصمیم گیری هایسریع و به موقع» در کشور و نیز بهره گیری از ظرفیت‌های مردمی فراوانی دانست که در کشور وجود دارد و همه باید قدردان آن باشیم.

رحمانی فضلی در ادامه بر لزوم بررسی و تحلیل دقیق آثار و پیامدهای بیماری کرونا در عرصه‌های مختلف در کشور تاکید کرد و اظهار داشت: باید اطلاعات دقیق‌تری در موضوع خدمات رسانی به ویژه در بخش‌هایی که آسیب دیده اند، ارائه شود.

وی افزود: در حوزه اقتصادی آسیب‌ها ملموس‌تر و عینی‌تر است و مسائل اجتماعی می‌تواند در دراز مدت رخ دهد ولی باید بدانیم که بخش مهمی از موضوعات اجتماعی این عرصه نیز هم منبعث از مسائل اقتصادی خواهد بود؛ یعنی مسائل اقتصادی عینی‌ترین، ملموس‌ترین و نزدیک ترین پیامد مسئله کرونا است.

وزیر کشور خاطرنشان کرد: در همین زمینه ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا و رئیس جمهور تصمیمات لازم را گرفته اند و مقام معظم رهبری با برداشت از صندوق موافقت کرده اند. همه اینها لازم است اما نمی‌تواند کافی باشد مگر اینکه توجهات به جلب همکاری مردم و ظرفیت‌های مردمی باشد.

وی گفت: به همین دلیل، همه ما باید تلاش کنیم ظرفیت‌های تولیدی فعال‌تر و جدیدی ایجاد شود و آسیب‌های عمومی که متوجه طبقات متوسط شده است، را با انجام اقدامات مؤثر برطرف کنیم.

وزیر کشور همچنین با اشاره به فعالیت‌های ویژه کمیته اطلاع رسانی ستاد ملی مستقر در وزارت ارشاد گفت: در حوزه اطلاع رسانی صداوسیما در رأس ظرفیت رسانه‌ای کشور کارهای خوبی انجام داده است، برخی از دیگر رسانه‌ها هم اقداماتی داشته اند، کمیته اطلاع رسانی هم پیگیری‌های خوبی انجام داده است، اما همچنان به اطلاع رسانی، آگاهی بخشی و آموزش بیش از پیش برای پیشگیری از این بیماری نیاز داریم.

رحمانی فضلی با بیان اینکه تاکنون به موفقیت نسبی در کنترل بیماری کووید ۱۹ رسیده ایم، گفت: خوشبختانه، روند ابتلاء به این بیمار وضعیتی باثبات و رو به کاهش دارد، تعداد بیماران بستری و فوتی‌ها کم شده و میزان بهبودی افزایش یافته است.

وی افزود: میزان شناسایی مبتلایان هم افزایش پیدا کرده و تعداد مراکز تشخیصی از ۱۰ مرکز به بیش از ۵۰۰ مرکز در سطح کشور رسیده و علاوه بر آن، وزارت بهداشت مراکز سرپایی را هم در این زمینه ایجاد می‌کند.

وزیر کشور تصریح کرد: هرچه میزان شناسایی را بیشتر کنیم می‌توانیم در ایزوله و قرنطینه کردن افراد بیمار در تماس با جامعه بهتر عمل کنیم.

وی یادآور شد: با وجود همه دستاوردها، به دلیل ناشناخته بودن بیماری کرونا نباید احساس کنیم که شرایط جامعه کاملاً عادی است و البته به این معنی هم نیست که به امور عادی جامعه نرسیم.

وزیر کشور با بیان اینکه دشمنان می‌خواستند دوگانه معیشت-سلامت یا زندگی-سلامت را در جامعه ایجاد کنند، اظهار داشت: دشمنان می‌خواستند این موضوع موجب اختلاف در کل نظام شود و تصمیم آنها بر این بود که کل نظام را تحت فشار قرار دهند اما سلامت و زندگی دو مسئله‌ای است که باید توجه جدی و همزمان به آن داشته باشیم.

وی افزود: ما در عین اینکه باید آموزش‌ها، اطلاع رسانی و آگاهی بخشی‌ها را بیشتر کنیم و جنبه‌های پیشگیری را به شدت تقویت سازیم، باید زندگی نیز جاری باشد که این مسئله نیازمند مشارکت جدی تر مردم و پیگیری ابعاد اجتماعی موضوع است که باید با همکاری سمن‌ها و خیرین و از طریق حوزه‌های اطلاع رسانی انجام شود.

رحمانی فضلی همچنین به تأثیرگذاری شیوع بیماری کرونا در سطح فردی، ملی و منطقه‌ای اشاره کرد و گفت: ما باید آمادگی‌های لازم برای برخورد در سطوح مختلف را داشته باشیم، اینکه چه نوع اقداماتی انجام دهیم تا حین و بعد از کرونا بتوانیم وظایف ملی و اقدامات منطقی که منافع ما را تأمین کند و موجب تقویت ابعاد اجتماعی موضوع شود به عمل آوریم.

وزیر کشور سپس به ابعاد دیگری از شیوع بیماری کرونا و شرایط باقی ماندن مردم در منزل، اشاره کرد و گفت: به هر حال به دلیل شرایط سخت قرنطینه در حوزه‌های فردی و خانوادگی ممکن مسائلی رخ دهد اما نظرسنجی‌ها در خصوص ادعای افزایش اختلافات خانوادگی نشان می‌دهد که ۸۴.۵ درصد مردم چنین موضوعی را تأیید نمی‌کنند و روانشناسان، وزارت بهداشت و سازمان بهزیستی هم گزارش داده اند که نباید این موضوع را به عنوان معضل و موضوع عمومی مطرح کنیم.

وی افزود: البته به هر حال، به دلیل شرایط بیماری کرونا، نوع رفتارها قدری متفاوت شده است و افراد اکنون بیشتر در معرض برخی رفتارها هستند. به همین دلیل، باید آموزش‌های لازم را برای مدیریت رفتارهای خانوادگی ارائه دهیم بدون آنکه به عنوان یک معضل یا سیاه نمایی به آن نگاه کنیم.

وزیر کشور تصریح کرد: با مجموعه اقداماتی که همه بخش‌ها انجام داده اند و تحلیل‌های نهایی و روش‌های منبعث از آن، باید بتوانیم برنامه ریزی و اقداماتی داشته باشیم و خودمان را آماده کنیم که هرچه این بیماری طولانی شد، در مردم آمادگی لازم وجود داشته باشد، دستگاه‌های بهداشتی و درمانی بیش از این قوی شوند و مردم نیز روان تر و راحت تر زندگی کنند.

رحمانی فضلی گفت: بر اساس گزارش‌های وزارت بهداشت، به مرور ضمن تسلط و تجربه، امکانات ما برای مهار و کنترل این بیماری بیشتر می‌شود، گشایش بیشتری در حوزه درمان و روش‌های درمانی اتفاق می‌افتد و باید بتوانیم با کمک هم این مسئله را مدیریت کنیم.

وزیر کشور خاطرنشان کرد: بیماری کرونا تجربه‌ای برای سنجش همه ما و ظرفیت‌هایمان است و باید از این آزمون برای تقویت وحدت، همبستگی و همدلی اجتماعی استفاده کنیم.

پربحث‌های دیروز

 1. زمان توزیع عادلانه یارانه بنزینی فرا رسیده است؟

 2. انتقاد حسین شریعتمداری از پرویز فتاح

 3. مافیا در بورس هم وجود دارد/ مخالف ورود مردم به بورس نیستم اما نگرانم/ باید یک شبکه تلویزیونی بورس داشته باشیم/ قیمت‌های بورس با واقعیت اقتصادی همخوانی ندارد

 4. ثبت واکسن روسی کرونا؛ پایان رنج بشر یا تبلیغات زودهنگام؟!

 5. انتقاد حسین شریعتمداری از فتاح/مخالفت با حضور روحانی در مجلس/پذیرش اعاده دادرسی مرتضوی/ پاسخ آذری‌جهرمی به یک شایعه/ احمدی‌نژاد به تاریخ پیوسته است

 6. ۸+۱ مورد از باورنکردنی ترین فواید استفاده از کولرهای گازی در خانه

 7. توئیت کنایه‌آمیز آشنا: غرور قربانی گرفت

 8. مجلس به مدرس خیابانی رای اعتماد نداد

 9. عقب‌نشینی جدید واشنگتن در برابر تهران/ حذف ۳۰ پاراگراف از قطعنامه ضدایرانی

 10. تغییر نظر وزارت علوم درباره تعویق زمان کنکور با دستور رئیس جمهور

 11. دولت در مورد لغو تعلیق کنکور به مردم پاسخگو باشد

 12. محسن هاشمی: لغو طرح ترافیک تهران در مقابله با کرونا موثر نیست

 13. بایدن، «کملا هریس» را به عنوان معاون خود انتخاب کرد

 14. غارنشینی یک خانواده فلسطینی

 15. دوربین مخفی: هجوم مردم برای خرید تیشرت‌های عجیب و غریب

 16. چرا روحانی برای دفاع از وزیر پیشنهادی صمت به مجلس نرفت؟

 17. مزیت‌های طرح گشایش اقتصادی از زبان روحانی

 18. کشف دومین اسکلت بانوی اشکانی در اصفهان

 19. روح‌الامینی: بنده و برخی نمایندگان تهران ودیعه مسکن نگرفته‌ایم

 20. درخواست ۲۰ کشور از روسیه برای دریافت واکسن کرونا

 21. آیت الله فاطمی نیا دوباره در بیمارستان بستری شد

 22. در آینده نزدیک سامانه گزارشگران فساد راه‌اندازی می‌شود

 23. معاون رئیس جمهور: «استخدام» اعتماد به نفس و نوآوری فرزندان‌مان را از بین می‌برد

 24. چرا باید «شور شیرین» را خواند؟

 25. افشای راز واکسن روسی کرونا

پربحث‌های هفته

 1. حمله وحشیانه با قمه به صاحب مغازه در کرمانشاه

 2. با فتح کجا جنگ برای ما تمام می‌شود؟

 3. آیا پیروزی بایدن بر ترامپ به نفع ایران است؟

 4. بازگشت به سیاست‌های هاشمی ؟!

 5. وعده سربسته روحاني درباره گشايش اقتصادي/ گرهي گشوده مي شود؟!

 6. املاک بنیاد مستضعفان و فرصت‌های برابر

 7. هشدار احمد توکلی به روحانی: نام ساقط کردن کشور «گشایش» است؟/ دولت‌های بعد شما، بدهی خود را چگونه بپردازند؟

 8. گشایش اقتصادی برای مردم یا دولت؟

 9. توصیه های جمعیتی مسوولان به مردم از کنار گود

 10. دستورالعمل اخذ مالیات بر خانه‌های خالی یکماهه تدوین می شود + جزئیات

 11. صحبت‌های «فتاح» درباره کاخ مرمر، مدرسه حدادعادل، ساختمان مرکز پژوهش‌ها و املاک در دست نیروهای مسلح

 12. صحنه آهسته انفجار بیروت

 13. برجام ۹۹ به روایت زیباکلام/واکنش کدخدایی به اظهارات علی مطهری/احمدی‌نژاد دوباره ردصلاحیت می شود؟

 14. زیباکلام: باید برجام ۹۹ را با آمریکا امضا کنیم!

 15. زمان توزیع عادلانه یارانه بنزینی فرا رسیده است؟

 16. صفر تا ۱۰۰ داستان وضع مالیات بر محتکران خانه

 17. انتقاد حسین شریعتمداری از پرویز فتاح

 18. خبر خوش واعظی درباره پایان تحریم ها و سیگنال مثبت کشورهای اروپایی و آسیایی

 19. مافیا در بورس هم وجود دارد/ مخالف ورود مردم به بورس نیستم اما نگرانم/ باید یک شبکه تلویزیونی بورس داشته باشیم/ قیمت‌های بورس با واقعیت اقتصادی همخوانی ندارد

 20. ستاد کرونا با تعویق کنکور مخالفت کرد/ برگزاری کنکور در موعد مقرر قبلی

 21. گوژپشت نوتردام، زيباترين زن پاريس و دشنه ظريف عروس خاورميانه

 22. ثبت واکسن روسی کرونا؛ پایان رنج بشر یا تبلیغات زودهنگام؟!

 23. ترامپ: اگر در انتخابات پیروز شوم سریع با ایران به توافق می‌رسیم

 24. ۵ شرط رئیسی برای موافقت با طرح دولت/هشدار توکلی به روحانی/تغییر سیمای کرونا در پاییز/ نماینده سابق مجلس بازداشت شد

 25. آیا دونالد ترامپ در مرحله پيشافاشيستي است؟

ابر آروان

پربحث‌های هفته

 1. ستاد کرونا با تعویق کنکور مخالفت کرد/ برگزاری کنکور در موعد مقرر قبلی

 2. ثبت واکسن روسی کرونا؛ پایان رنج بشر یا تبلیغات زودهنگام؟!

 3. نامه جمعی از پزشکان به مراجع تقلید درباره مجالس عزاداری ماه محرم

 4. وزیر بهداشت: پیشنهاد تعویق یک ماهه کنکور در ستاد ملی کرونا بررسی می شود

 5. حكايت ناقلان خاموش؛ هزینه تست کرونا با جیب مردم نمی‌خواند

 6. ختم رسیدگی به پرونده اکبر طبری اعلام شد/ طبری: تمام ۱۶ اتهامی که در کیفرخواست آمده را رد می‌کنم

 7. تصویب نام‌گذاری خیابانی در تهران به نام مهندس بازرگان

 8. دولت در مورد لغو تعلیق کنکور به مردم پاسخگو باشد

 9. پرونده «سها رضانژاد» جنایی نیست/ مصرف قرص خواب صبح روز حادثه

 10. دستورالعمل ستاد کرونا برای محرم و صفر اعلام شد؛ کاهش ساعات برگزاری مراسم/ ممنوعیت برپایی ایستگاه‌های صلواتی

 11. محسن هاشمی: لغو طرح ترافیک تهران در مقابله با کرونا موثر نیست

 12. سخنگوی سازمان سنجش: تعویق یک ماهه کنکور سراسری تصویب نشده است

 13. سلاطین خودرو و طلا چه زمانی اعدام می‌شوند؟

 14. واکسن روسی کرونا و فرهنگ ترجیح جمع بر فرد

 15. پشت پرده توقیف روزنامه جهان صنعت

 16. هجوم مسافران به جاده چالوس/ آزادراه تهران - شمال بسته شد

 17. نمکی: اجازه ندهیم برخی بگویند عاشورا و تاسوعا عامل شیوع کرونا شد/ رعایت پروتکل‌ها با همکاری هیأت‌ها اجرا می‌شود

 18. نمکی: درباره برگزاری کنکور سراسری، امروز تصمیم‌گیری می‌شود/ اجازه شکست پروتکل‌ها را نخواهیم داد

 19. منشا بوی نامطبوع در جنوب تهران مشخص شد

 20. ورود قوه قضائیه به پرونده ویلموتس و ادعای میرسلیم علیه قالیباف/ پرونده‌ای جدید برای طبری

 21. آیت الله فاطمی نیا دوباره در بیمارستان بستری شد

 22. در آینده نزدیک سامانه گزارشگران فساد راه‌اندازی می‌شود

 23. معاون رئیس جمهور: «استخدام» اعتماد به نفس و نوآوری فرزندان‌مان را از بین می‌برد

 24. پانزدهمین جلسه پرونده شرکت بازرگانی پتروشیمی/ قاضی مسعودی: هرکسی هر میزانى که وجه برده باشد، باید برگرداند

آخرین عناوین