همتی: صندوق بین‌المللی پول سیاسی کاری نکند

گروه اقتصادی الف،   3990201118

رئیس کل بانک مرکزی در مورد درخواست وام کشورمان از صندوق بین المللی پول گفت: خانم جورجیووا باید سیاست را کنار گذاشته و وظایف حرفه‌ای خود را به طور کامل انجام دهد.

همتی: صندوق بین‌المللی پول سیاسی کاری نکند

به گزارش الف به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی دولت عبدالناصر همتی درمصاحبه‌ای با بلومبرگ آخرین وضعیت وام از صندوق بین المللی پول تشریح کرد.

رئیس کل بانک مرکزی در پاسخ به اینکه اگر صندوق بین المللی پول درخواست را رد کند، چه خواهید کرد، گفت: من بسیار امیدوار هستم که آن‌ها در این بحران غیرعادی که همه کشور‌های جهان را تحت تأثیر قرار داده است و ما نیز شامل آن هستیم، از مردم ایران حمایت کنند.

وی افزود: ما زندگی‌های بسیاری را، به مانند آمریکایی‌ها و اروپایی‌ها از دست داده ایم و در رابطه با جان باختگان امریکایی واروپایی نیز ابراز همدردی می‌کنم. به من اطلاع داده شده که کشور‌های اروپایی از تلاش‌های ما حمایت می‌کنند، من مطمئن هستم که سایر کشور‌های جهان نیز از درخواست ایران حمایت می‌کنند.

رئیس کل بانک مرکزی گفت: یک بار دیگر، شخصاً از رئیس صندوق بین المللی پول خانم جورجیووا می‌خواهم که این موضوع را جدی بگیرند. ما می‌خواهیم ریاست صندوق بین المللی پول درخواست RFI ما را به هیئت اجرایی خود برساند. این تنها چیزی است که ما می‌خواهیم.

وی در ادامه افزود: خانم جورجیووا باید سیاست را کنار گذاشته و وظایف حرفه‌ای خود را به طور کامل انجام دهد. صندوق بین المللی پول بسیار شبیه آتش نشانی در محله است، به محض اینکه خانه‌ای آتش بگیرد باید به نجاتش بشتابد و به دنبال بزرگترین صاحب خانه در این محله نگردد که از وی اجازه عمل بخواهد.

همتی تاکید کرد: اکنون زمان عمل است، تاریخ درمورد اعمال همه ما قضاوت می‌کند و آن داوری به آسانی که فکر می‌کنیم نخواهد بود.

همتی درمورد آخرین وضعیت درخواست تأمین مالی از صندوق بین المللی پول گفت: ما جزو اولین کشور‌هایی بودیم که بیش از ۴۰ روز پیش، از طریق ابزار سریع تأمین مالی (RFI) درخواست کمک کردیم. به یاد داشته باشید، ما جزء پنج کشور اولی بودیم که به سختی تحت تأثیر ویروس کرونا قرار گرفتیم و زمانی که رئیس صندوق بین المللی پول اعلام کرد این صندوق آماده کمک به کشور‌ها از طریق ابزار تأمین مالی سریع (RFI) است، ما نیز به عنوان یکی از کشور‌های عضو درخواست خود را برای دسترسی به این امکان ثبت کردیم.

وی افزود: تمام اطلاعات و داده‌های مورد نیاز صندوق بین المللی پول را برای ارزیابی صلاحیت مان ارائه داده ایم. این اطلاعات و آخرین اطلاعات اقتصادی در وب سایت بانک مرکزی ایران موجود است.

رئیس بانک مرکزی ادامه داد: من همچنین نامه‌ای به رئیس صندوق بین المللی پول ارسال کرده ام و از اینکه صندوق بین المللی پول می‌خواهد در سراسر جهان کمک کند، قدردانی کرده ام و از او خواسته ام سریعا درخواست ما را به هیئت عامل صندوق بین المللی پول ارائه دهد.

همتی در واکنش به موضع ایالات متحده که گفته است مانع درخواست می‌شود و با آن مخالف است، افزود:ما از ایالات متحده آمریکا درخواست کمک نکرده ایم! ما از صندوق بین المللی پول تقاضا کردیم که یک نهاد بین المللی غیرسیاسی، وابسته به سازمان ملل متحد که ما در طول ۷۵ سال گذشته یکی از اعضای بنیانگذار و شرکت کننده در آن بودیم.

وی خاطر نشان کرد: ایالات متحده آمریکا به مانند ۱۹۰ کشور یا بیشتر کشورها، عضو صندوق بین المللی پول است. آخرین باری که بررسی کردم، ایالات متحده آمریکا صندوق بین المللی پول را اداره نمی‌کند و این رئیس صندوق و هیئت مدیره آن هستند که بر کار‌ها نظارت می‌کنند و اطمینان حاصل می‌کنند که صندوق بین المللی پول تعهدات و وظایف خود را انجام می‌دهند.

رئیس کل بانک مرکزی تاکید کرد:، اما می‌خواهم تکرار کنم که همه نهاد‌های مرتبط با سازمان ملل، صندوق بین المللی پول یا سازمان بهداشت جهانی (WHO)، باید از سیاست دور بمانند و به تعهدات نهادی خود عمل کنند.

وی در مورد ادعای ایالات متحده مبنی بر اینکه ایران از منابع خود به اندازه کافی برخوردار است و دارایی‌های زیادی دارد که می‌تواند در داخل کشور از آن برای مبارزه با شیوع ویروس کرونا کمک بگیرد، اما از این پول برای اهداف و نیاز‌های بشردوستانه استفاده نمی‌کند، بلکه برای فعالیت‌های دیگری مانند سیاست‌های منطقه‌ای از آن‌ها بهره می‌گیرد، گفت: بگذارید با نگاهی به شرایط واجد شرایط بودن RFI به سؤال شما پاسخ دهم و سپس به نگرانی‌های شما بپردازم. طبق گفته صندوق بین المللی پول، RFI به منظور کمک به یک کشور عضو با حمایت فوری مالی پس از مواجه شدن آن کشور با شوک برون زا طراحی شده است که شکاف تأمین مالی در ترازپرداخت‌ها را آشکار می‌کند.
وی در ادامه افزود: پس از آن، صندوق بین المللی پول می‌خواهد اطمینان حاصل کند که آن کشور قادر به بازپرداخت وام به صندوق است و بدهی عمومی کشور پایدار است، این‌ها همه خوب و صحیح است. هنگامی که از ویروس کرونا دچار آسیب شدیم، با شوک منفی برون زا روبرو شدیم.

**تمام اطلاعات در مورد نیاز‌های خود را به صندوق بین المللی پول ارایه کرده ایم

همتی خاطر نشان کرد: برآورد‌های ما نشان می‌دهد که برای مهار شیوع ویروس، تقویت نظام مراقبت‌های بهداشتی و محافظت از پرسنل خط مقدم در بیمارستان‌ها و جا‌های دیگر و کمک به افرادی که شغل خود را ازدست داده اند، ما نیاز به ۱۰میلیارد یورواضافه‌تر در تأمین اعتبار خارجی خود داریم، این حدود ۲٪ از تولید ناخالص داخلی ماست. این یک واقعیت است و ما این اطلاعات را با صندوق بین المللی پول به اشتراک گذاشته ایم.

رییس بانک مرکزی گفت: ما بیش از حد کفایت ذخایر خارجی برای تأمین این کمبود را داریم، اما تحریم‌های یکجانبه ایالات متحده دسترسی ما را محدود کرده است. اگر آن‌ها می‌خواهند از منابع خودمان بجای امکانات صندوق بین المللی پول استفاده کنیم، چرا آن‌ها در کنگره آمریکا به بسیاری از صدا‌ها گوش نمی‌دهند و تحریم‌ها را تسهیل نمی‌کنند؟

وی در ادامه گفت: در مورد دوم، ما ذخایر کافی برای بازپرداخت صندوق بین المللی پول، از طریق کانال‌هایی که قبلاً در این سال‌ها از پرداخت کمک‌های خود به صندوق بین المللی پول استفاده می‌کردیم، را داریم و آخر اینکه، بدهی عمومی ما نیز بسیار پایین‌تر از آستانه‌ای است که برای اقتصاد‌های نوظهور شرایط پایدار به نظر می‌رسد، است.

همتی افزود: این‌ها واقعیت‌هایی هستند و من اطمینان دارم که کارمندان صندوق بین المللی پول به خوبی می‌دانند. با توجه به نحوه استفاده این وام، من قبلاً به رئیس صندوق بین المللی پول اطلاع داده ام که INSTEX و SHTA ابزار‌هایی هستند که به راحتی در دسترسند. این‌ها بطور خاص برای کمک به ما در واردات غذا و دارو طراحی شده اند.

وی افزود: این کانال‌ها دارای مکانیزم‌های ایمنی و محافظتی مناسب برای رفع هرگونه نگرانی‌های موجود هستند. علاوه بر این، این فرصت خوبی برای فعال کردن این کانال هاست، زیرا بسیاری از کشور‌های اروپایی مانند فرانسه، آلمان، ایتالیا و اسپانیا در تلاشند تا این کانال‌ها فعال شوند.

رییس کل بانک مرکزی در پاسخ به سوالی دیگری مبنی بر اینکه شما اشاره می‌کنید که ایران دارای منابع خارجی برای تأمین کمبودهاست. آیا این همان پولی است که به دلیل تحریم در خارج از کشور منجمد می‌شود؛ آیا شما از ایالات متحده می‌خواهید اجازه دهد که این ذخایر به وسیله کانال مالی سوئیس و INSTEX منتقل شوند، گفت: بله، همانطور که شما به خوبی می‌دانید، ذخایر بانک مرکزی تحت تحریم ایالات متحده آمریکا در خارج از کشور است که غیرقانونی و یک جانبه است و من می‌خواهم در این باره صریح و واضح باشم.

وی در ادامه افزود: آنچه ما می‌گوییم این است که باید تحریم‌ها به طور کلی برداشته شود، اما متأسفانه، بازیگرانی در دولت ایالات متحده هستند که احترام چندانی به قوانین و نظم بین المللی ندارند. خزانه داری آمریکا، کانال سوئیس را به عنوان ابزار و کانالی برای اهداف بشردوستانه اعلام کرده است، INSTEX نیز برای واردات غذا و دارو طراحی شده است، اگر آمریکا نسبت به ادعا‌های خود صادق باشد، ما نیز باید در این دو کانال از ذخایر خود استفاده کنیم.

** حدود ۳.۶ میلیاردتقاضا کرده ایم

همتی در مورد مقدار پولی که به دلیل تحریم‌ها در حساب‌های خارج از کشور منجمد شده، گفت: ما ارقام مربوط به ذخایر خود را در حساب‌های تراز پرداخت خود منتشر می‌کنیم، این تعداد مطابق با آنچه در چند سال گذشته داشته‌ایم، است.

وی همچنین در پاسخ به سوال دیگری درخصوص تفاوت و تفکیک تقاضای کشورمان از صندوق بین المللی پول و پولی که ایران به صندوق پرداخت کرده است و میزان وام گفت: چنین تفاوت و تفکیکی وجود ندارد. صندوق بین المللی پول مانند اتحادیه اعتباری است، کشور‌های عضو با این امید که صندوق بین المللی پول در صورت لزوم وام برای آن‌ها و سایر کشور‌ها در این سال‌ها در آن مشارکت می‌کند. در راستای مقررات و محدودیت‌های صندوق بین المللی پول، ما حدود ۳.۶ میلیارد SDR را در قالب RFI تقاضا کرده ایم. این برابر با ۱۰۰٪ از سهمیه ما در صندوق بین المللی پول است، و باید از تجمیع منابعی باشد که صندوق بین المللی پول برای مبارزه با بحران اخیر ویروس جمع کرده است.

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های دیروز

  1. ضرب و شتم پزشک متخصص توسط همراهان بیمار + عکس

  2. شما بگویید به چه قیمتی ؟!

  3. احمد توکلی: با استیضاح روحانی بیشتر موافقم

  4. جهانگیری: مردم سهام عدالت خود را نفروشند/ دردی از جامعه را حل کنیم/ به مشکلات معیشتی آگاه هستیم

  5. روزنامه انگلیسی: ترامپ ضربه سختی در موضوع تحریم تسلیحاتی ایران خورد

  6. توهین به آیت‌الله سیستانی، حلقه جدید زنجیره فتنه‌‌انگیزی ریاض در عراق

  7. روحانی: اقتصاد کشور تحت مدیریت قرار دارد/ در ماه‌های آینده به ثبات در اقتصاد و بازار ارز خواهیم رسید

  8. ظریف: هیچ‌گاه مسائل داخلی را به خارج نبرده‌ام/ آمریکا را قدر قدرت ندانیم/ برجام سند افتخار ایران است

  9. طرح سؤال از رئیس‌جمهور با ۲۰۰ امضا تقدیم هیئت‌رئیسه مجلس شد + محورهای سوال

  10. حاشیه‌های حضور ظریف در مجلس

  11. طرح «سوال از روحانی» به ۱۰۰ امضا رسید

  12. دولت در انتظار معجزه ماسک ؟!

  13. بودجه معاونت برون مرزی به یک سوم کاهش پیدا کرده است/ مسئولین با شفافیت بودجه ارزی صدا و سیما را اعلام کنند

  14. نماینده مجلس: دلار ۲۰ هزار تومانی، همان گلابی‌هایی است که به مردم وعده دادید!

  15. قالیباف: مجلس اجازه نخواهد داد آژانس بدون محدودیت کاری را انجام دهد

  16. مدیری، قاسم‌خانی و رامبد دست‌به‌کار شدند

  پربحث‌های هفته

  1. اصرار بر تحقیر ایران در ماجراي واکسن کرونا !

  2. از تنور سوال از رییس جمهور نانی گرم ‌می‌شود؟!

  3. پایان شوروی گونه آمریکا ؟

  4. عروسی میلیاردی به سبک سیندرلا در لواسان!

  5. تاملی در نامه موسوی خوئينی‌ها

  6. مغالطه عجیب تاجگردون درباره «شیشه کثیف و دستمال تمیز» 

  7. به چه قیمت؟

  8. دوره آموزشی سربازی ۲ ماهه شد

  9. جهانگیری: رای ۲۴ میلیونی مردم در انتخابات تایید کارنامه اقتصادی دولت روحانی بود/ ۳.۵ میلیون شغل ایجاد کردیم

  10. جنگنده تهاجمی پیشرفته «قاهر۳۱۳» چه پیامی به آمریکا و روسیه داد؟

  11.  ردپای زنگنه در هپکو به نقل از نماینده تهران/ وزارت نفت: بیژن زنگنه از سال ۸۵ بازنشسته است  

  12. ضرب و شتم پزشک متخصص توسط همراهان بیمار + عکس

  13. شما بگویید به چه قیمتی ؟!

  14. تهیه طرح تغییر الگوی سهمیه بندی بنزین در مجلس/ اختصاص سهمیه بنزین به خانواده به جای خودرو

  15. معجزه ای که اتفاق نیفتاد!

  16. مرامنامهٔ انقلابیون ساده انگار ...

  17. واکنش همتی به برخی اقتصاددانان؛ نقدینگی موجود نمی‌تواند به تورم بالا منجر ‌شود

  18. سیروس گرجستانی درگذشت

  19. پایان داستان غم انگیز زم

  20. حکم یک دادگاه آمریکایی: محموله نفتکش‌های ایرانی که به ونزوئلا رفته بودند، مصادره شود

  21. سیف: بانک مرکزی استقلال ندارد و تابع نظرات رئیس‌جمهور است/ برجام مشکل روابط بانکی ایران را حل نکرد

  22. مجلس «مچ‌گیری» نکند،‌ دولت هم «وظیفه» ‌اش را انجام دهد

  23. جزئیاتی از سند ۲۵ ساله ایران و چین/ واگذاری کیش به چینی‌ها صحت دارد؟

  24. واکسن کرونای آمریکا موفق عمل کرد

  25. کرونا هنوز تنوره می‌زند/ فکری هم به حال جامعه پزشکی کنید

  ابر آروان

  پربحث‌های اخیر

   پربحث‌های هفته

   1. جهانگیری: رای ۲۴ میلیونی مردم در انتخابات تایید کارنامه اقتصادی دولت روحانی بود/ ۳.۵ میلیون شغل ایجاد کردیم

   2.  ردپای زنگنه در هپکو به نقل از نماینده تهران/ وزارت نفت: بیژن زنگنه از سال ۸۵ بازنشسته است  

   3. تهیه طرح تغییر الگوی سهمیه بندی بنزین در مجلس/ اختصاص سهمیه بنزین به خانواده به جای خودرو

   4. واکنش همتی به برخی اقتصاددانان؛ نقدینگی موجود نمی‌تواند به تورم بالا منجر ‌شود

   5. سیف: بانک مرکزی استقلال ندارد و تابع نظرات رئیس‌جمهور است/ برجام مشکل روابط بانکی ایران را حل نکرد

   6. جهانگیری: مردم سهام عدالت خود را نفروشند/ دردی از جامعه را حل کنیم/ به مشکلات معیشتی آگاه هستیم

   7. قیمت سکه همچنان رو به صعود

   8. روحانی: اقتصاد کشور تحت مدیریت قرار دارد/ در ماه‌های آینده به ثبات در اقتصاد و بازار ارز خواهیم رسید

   9. طرح هر ایرانی یک مسکن در مجلس کلید خورد

   10. سطح فساد در کشورهای جهان و آمار جانباختگان در زلزله !

   11. جزئیاتی از تخلفاف خصوصی‌سازی در واگذاری کشت و صنعت مغان

   12. طرح سؤال از رئیس‌جمهور با ۲۰۰ امضا تقدیم هیئت‌رئیسه مجلس شد + محورهای سوال

   13. ارزش سهام عدالت ۵۳۲ هزار تومانی ۱۵ میلیون تومان شد/ سود ۶۷۳ هزار تومانی در یک روز

   14. خودروی "کوئیک آر پلاس"، زیر ۱۰۰ میلیون تومان قیمت خورد

   15. نحوه نامگذاری و تیپ‌بندی محصولات جدید سایپا

   16. آیا دیجی‌کالا همواره بهترین قیمت‌ها را پیشنهاد می دهد

   17. خانه ۲۵ متری پایتخت فروشی یا اجاره ای!

   18. فروش مرغ بالاتر از ۱۷ هزار تومان گرانفروشی است

   19. پورابراهیمی: خبرهای خوبی برای جاماندگان سهام عدالت داریم

   20. واکنش کارگران نیشکر هفت‌تپه به خبر دریافت حقوق

   21. وزیر اقتصاد: زمان صدور مجوزهای کسب و کار از ۵۵ به چهار روز کاهش یافت

   22. جهانگیری: آمریکا به دنبال فروپاشی اقتصاد ایران بود امّا موفق نشد

   23. خطر رشد بی‌سابقه قیمت سهام در بورس جدی است؟

   24. مشمولان سهام عدالت برای دیدن سبد سهام‌شان چکار کنند؟

   25. ۲۰۶ چقدر قیمت خورد؟/آخرین قیمت‌ها در بازار خودرو

   آخرین عناوین