سخنگوی وزارت خارجه: ایران باید بتواند با تسلط به گشت زنی در خلیج فارس ادامه دهد/ ایران منتظر اروپا نخواهد ماند

گروه سیاسی الف،   3990201064

سید عباس موسوی در خصوص اتفاقات اخیر در خلیج فارس گفت: ما حضور نیروهای بیگانه به ویژه آمریکایی را در منطقه نامشروع و عامل ناامنی می دانیم. نیروهای ایرانی باید بتوانند با تسلط و طیب خاطر به گشت زنی ادامه دهند. تا آنجایی که ما اطلاع داریم، نیروهای آمریکایی مانع گشت زنی نیروهای ایرانی شده بودند.

سخنگوی وزارت خارجه: ایران باید بتواند با تسلط به گشت زنی در خلیج فارس ادامه دهد/ ایران منتظر اروپا نخواهد ماند

به گزارش تسنیم، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در نشست خبری امروز خود که به صورت ویدیو کنفرانس برگزار شد، گفت: در روزهای اخیر به رغم تحولاتی که در زمینه پزشکی در دنیا رخ داده، دیپلماسی کماکان ادامه دارد و وقفه ای در دیپلماسی ایران رخ نداده و جناب آقای ظریف تماس های متعددی را با همتایان خودشان داشتند. آقای ظریف 14 تماس تلفنی با مقامات و شخصیت های سیاسی دنیا داشته است.

وی افزود: آقای ظریف امروز عازم دمشق شدند و با مقامات سوریه به ویژه آقای بشار اسد دیدار خواهند کرد. این سفر سفر لازمی بود که در زمان مناسب انجام شد. امیدوارم که این سفر نتایج مناسبی داشته باشد. تا عصر که این سفر پایان می یابد باید منتظر بمانیم و درباره نتایج آن صحبت کنیم.

موسوی ادامه داد: ایران به عنوان کشور همسایه افغانستان مایل است که یک افغانستان امن و باثبات در کنار مرزهای شرقی ما باشد. متاسفانه بروز اختلافات سیاسی در افغانستان، ایران را بر آن داشته که به عنوان کشور دوست افغانستان اقداماتی را شروع کند. آقای ظریف گفتگوهایی را با مقامات افغانستان داشتند و جناب آقای طاهریان، دستیار وزیر خارجه ایران هم گفتگوهایی را در این زمینه داشتند. تمام تلاش های با این هدف است که طرف ها به تفاهمی برسند و افغانستان به صلح و ثبات برسد.

وی افزود: من از تلاش هایی که آمریکایی ها می کنند خبر ندارم، اما تلاش ها ایران مستقل است و در چارچوب منافع دولت و ملت افغانستان است.

موسوی ادامه داد: در ادامه تلاش هایی که دکتر ظرف انجام دادند، آقای طاهریان از نزدیک در حال گفتگو با مقامات افغانستانی هستند. هدف ایران نزدیک کردند دیدگاههای موجود در افغانستان است. ایران احساس وظیفه می کند اگر کاری در این زمینه بتواند، انجام دهد، این برخلاف کشورهای دیگری است که از اختلافات و مشکلات در افغانستان خوشحال هستند. امید داریم که تلاش های ما به نتیجه برسد و دولتی فراگیر در افغانستان تشکیل شود و ثبات و آرامش به افغانستان برگردد و بعد گفتگوهای بین الافغانی انجام شود. تشکیل دولت فراگیر مقدمه ای برای گفتگوهای صلح و بین الافغانی است که همه گروهها را شامل خواهد شد که طالبان هم جزئی از آن است.

وی گفت: ما حضور نیروهای بیگانه به ویژه آمریکایی را در منطقه نامشروع و عامل ناامنی می دانیم. نیروهای ایرانی باید بتوانند با تسلط و طیب خاطر به گشت زنی ادامه دهند. تا آنجایی که ما اطلاع داریم، نیروهای آمریکایی مانع گشت زنی نیروهای ایرانی شده بودند.

وی افزود: ما از نیروهای بیگانه که به طور نامشروع در منطقه ما حضور دارند، اولا در منطقه ما نباشند و ثانیا مقرار دریایی و عبور و مرور را رعایت کنند و نیروهای ما را مجبور به هشدار به آنها نکنند.

موسوی در پاسخ به سوالی درباره توقیف کشتی هنگ کنگی گفت: من در خصوص توقیف خبری نشنیده ام. اما طبیعی است که نیروی دریایی ایران گشت های معمول دریایی دارد و اگر به مواردی مشکوک شود وارد گفتگو می شود. احتمالا سوءتفاهمی بوده است که برطرف شده است.

سخنگوی وزارت خارجه ایران در ادامه در پاسخ به سوالی درباره عقب نشینی اروپا از اینستکس بواسطه فشارهای آمریکا گفت: اینستکس مقدمه ای برای انجام سایر تعهدات اروپایی هاست. ما ضمن اینکه از راه اندازی این کانال مالی به نوعی استقبال کردیم، اعلام کردیم که این همه تعهدات اروپایی ها نیست. خبری هم درباره عقب نشینی آنها در این خصوص (اینستکس) نشنیده ایم. بهتر است که به تعهدات خود برگردند. ایران منتظر اروپا نخواهد ماند. 

وی افزود: اروپایی ها موقعی که اینستکس را ایجاد کردند اعلام کردند که آمادگی دارند کشورهای دیگر به این ساز و کار بپیوندند.

موسوی درباره ادعای جاوید رحمان، گزارشگر حقوق بشر درباره تبعیض ایران در به مرخصی فرستادن زندانیان گفت: من این حرف ها و گزارش ها را رد می کنم. بر اساس مقررات و سیاستهای انسانی که ایران داشته و بر اساس قاضی و پرونده هایشان، حدود 95 هزار زندانی به مرخصی رفته اند و بسیاری از آنها مرخصی شان تمدید شده است. هیچ تبعیضی هم در این زمینه انجام نشده، چه زندانیان معمولی چه دو تابعیتی. گزارش ها آنها درباره تبعیض را ما قبول نداریم.

وی درباره همکاری منطقه ای ایران با کشورهای منطقه و حاشیه خلیج فارس در دوران کرونا گفت: از جمله اتفاقات خوب و فرصت هایی که کرونا در کنار تهدیدهایی که برای همه ما در دنیا داشته است، تا حدودی نزدیک شدن مواضع و اولویت های کشورها به هم بوده است و ما رگه هایی از تغییر اولویت ها و جهت گیری ها را در منطقه خودمان شاهد هستیم. ما اعلام کرده ایم که بدون پیش شرط آماده هستیم با دوستان مان در منطقه گفتگو کنیم. اگر کشورهای حاشیه خلیج فارس، به ویژه یکی دو کشوری که دچار سوءتفاهم بیشتری هستند، ایران آمادگی دارد وارد گفتگو و تعامل با این کشورها شود.

موسوی ادامه داد: نامه ای که ریاست جمهوری نوشتند و رفت و آمدهایی که بین ما کشورهای خلیج فارس انجام شد، آنها اعلام کردند که در حال بررسی طرح ایران (HOPE) هستند. ما کماکان منتظر این هستیم که این آمادگی در طرف مقابل ایجاد شود.

سخنگوی وزارت خارجه درباره درخواست پامپئو درباره عدم رفع تحریم تسلیحاتی ایران در اکتبر سال جاری گفت: این از عجایب و طنز روزگار است که دولتی که از برجام خارج شده و قطعنامه شورای امنیت را که خودش به آن رای داده بود، را نقض کرده، همچنان به نقض موارد ادامه می دهد و باقی را تشویق و توصیه به نقض آنها می کند. آمریکایی ها می کنند اذهان اعمومی دنیا را از تروریسم اقتصادی که انجام می دهند منحرف کنند. دلیلی ندارد که شورای امنیت به نقض قطعنامه 2231 تن دهد و این درخواست آمریکا اقدام خلاف و گزافی است. به آمریکایی ها توصیه می کنیم که اگر نگران تسلیحات در منطقه هستند، این فروش دیوانه وار و مرگبار تسلیحات در منطقه را متوقف کنند.

وی درباره بازگشت ایرانیان از برخی کشورها گفت: با توجه به تحولات خوبی که در کنترل و درمان بیماری کرونا در ایران رخ داده، و متعاقب اتفاقات بدتری که در کشورهای دیگر از جمله در کشورهای اروپایی رخ داده، اتباع ایرانی ترجیح دادند که به کشور خود بازگردند و اگر بیمار هستند در کشور خود درمان شوند و اگر هم بیمار نیستند برگردند و سلامتی خود را در اینجا حفظ کنند. ما اقدام کردیم و با وجود سختی دریافت مجوز پرواز، همکاران ما در وزارت خارجه مجوز را برای انتقال ایرانیان از اروپا، هند و کشورهای مختلف گرفتند. وزارت بهداشت مقرراتی را در این زمینه دارد که قبل و بعد از پرواز مسافران چک شوند و در حالتی شبیه قرنطینه باشند. پس از اولین پروازی که ایتالیا انجام شد، متاسفانه بعضی از دوستان به این پروتکل ها تمکین نکردند. قرار است که بعد از رعایت این پروتکل ها، این موضوع از سرگرفته شود. از تعداد ایرانیانی که در خارج از کشور مبتلا شده اند، آماری نداریم. سفارتخانه ها را موظف که از طرق قانونی آمار را بدست آورند.

موسوی درباره اظهارات ترامپ مبنی بر اینکه ایرانی ها به دنبال توافق با آمریکا هستند گفت: ایشان مدت هاست که چنین ادعایی دارد و همیشه پوچ و بی اساس از آب در می آید. درباره کره شمالی هم اظهارنظری را داشت که کره ای ها آن را رد کردند. مثل اینکه آقای ترامپ دنبال جلب نظرها به سمت خودش است. ایران پس از خروج یکجانبه و غیرقانونی آمریکا و اعمال تحریم ها، این آمادگی را ندارد. کارنامه آمریکایی ها از پیمان شکنی سیاه است. الان هم جلوی بسیاری از اقدامات مثبت ما و سایر کشورها را می گیرند، امید دارند که ایران تن به مذاکره به آنها بدهد، که طبیعتا خیال باطلی است. متاسفانه با ادبیات نازل و بسیار بد که شایسته خودشان است صحبت می کنند. در حالی که درباره تجهیزات پزشکی خودشان دچار مشکل هستند و از کشورهای دیگر درخواست کمک می کنند، اعلام می کنند که اگر ایران درخواست کند حاضرند کمک کنند. ما تا زمانی که آمریکایی ها فشارها و تروریسم اقتصادی را علیه ما داشته باشند، ما سمت هیچ گفتگویی با آنها نخواهیم رفت.

وی در خصوص اعطای وام صندوق بین المللی پول به ایران گفت: ما به صندوق حق عضویت می دهیم. مطلع شدیم که آمریکایی ها و برخی از کشورها با دلایل واهی و بی اساس سنگ اندازی کرده اند. ما اعلام کرده ایم که نهادهای بین المللی از جمله صندوق بین المللی پول تحت فشار و قلدری های برخی کشورها قرار نگیرند. وزارت خارجه و بانک مرکزی در این زمینه تلاش هایی را انجام می دهند. امیدواریم که به دور از فضای سیاسی شاهد تحقق این باشیم. ما به تلاش هایمان در این زمینه ادامه خواهیم داد.

موسوی در ادامه گفت: ما همیشه بر این اعتقاد بوده ایم که راهکار بحران یمن که توسط ائتلاف موسوم به سعودی ایجاد شده، نظامی نبوده و سیاسی است. ما تا به حال حسن نیت در طرف های مقابل یمنی مشاهده نکرده ایم. موضوع در دست گروههای یمنی است و طبق صلاحدید خود عمل خواهند کرد. ما از هر گونه گفتگوی سیاسی که منجر به توافقی در زمینه آتش بس شود و جلوی کشتار مردم را بگیرد، استقبال می کنیم.

وی درباره تشکیل کابینه در عراق و اینکه آیا با ایران در این زمینه مشورت می شود یا نه، گفت: موضوع تشکیل دولت در عراق، مسئله داخلی این کشور است و با ایران درباره انتخاب نخست وزیر و کابینه مشورتی نمی شود و ما تمایلی به دخالت در این زمینه نداریم. ملت عراق ملتی بالغ و رشید هستند و می توانند درباره سرنوشت خود تصمیم بگیرند.

پربحث‌های دیروز

 1. وقوع انفجار مهیب در بندر بیروت لبنان با صدها کشته و هزاران زخمی + فیلم | پیام همدردی کشورهای مسلمان با لبنان

 2. ترامپ بازنده انتخابات رياست جمهوری می‌شود؟

 3. شايعات مربوط به آذری جهرمی به روایت روزنامه اصلاح‌طلب/ مانور تجمل در خاطرات آیت‌الله هاشمی/ احمدی‌نژاد، مهره سوخته عرصه سیاست/وزارت اطلاعات: فساد بشدت امنیت ملی را تهدید می‌کند

 4. رئیس‌جمهور دستکم موافقان سیاسی خود را تحمل کند!

 5. تحریف در روایت تاریخی مشروطه

 6. تصویری کمتر دیده شده از رهبر انقلاب

 7. چرا آمریکا "تیک‌تاک" را فیلتر می‌کند؟

 8. متن شکایت جمعی از نمایندگان مجلس از وزیر نفت به رؤسای سه قوه

 9. روحانی: با وجود جنگ اقتصادی، دولت کشور را مدیریت کرده/ از تعطیل شدن تولید و تشدید بیکاری جلوگیری کرده‌ایم

 10. وزیر اقتصاد: سهامی برای جاماندگان سهام عدالت نداریم

 11. هفت عامل که مانع فرزندآوری می‌شود

 12. نیوزلندی‌ها برق بی‌سیم اختراع کردند

 13. دستورالعمل وزارت بهداشت برای محرم: جلسات به فضای باز می‌رود/ افراد مسن در مجالس عمومی شرکت نکنند

 14. ریچارد گلدبرگ کیست و چرا ایران او را تحریم کرد؟ + تصاویر

 15. ظریف: اشتباهات محاسباتی ابرقدرتها تبعات فاجعه‌بار بدنبال داشته است

 16. مدرس خیابانی به عنوان وزیر پیشنهادی صمت معرفی شد

 17. طرح سوال از رئیس جمهور تا فردا تعیین تکلیف می شود

 18. خبر خوش برای بازنشستگان تامین اجتماعی

 19. افتتاح موزه و سراسرنمای سردار قاسم سلیمانی

 20. مراسم تودیع و معارفه رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس

 21. روحانی: کارگروه مشترک سه قوه برای رفع موانع تولید با مسئولیت معاون اول تشکیل می‌شود

 22. قالیباف: مرکز پژوهش‌ها مغز متفکر و رصدخانه مجلس است/ باید اقتصاد را از وابستگی به نفت نجات داد

 23. چراغ سبز کره‌ای‌ها برای پرداخت بدهی ایران

 24. علت برچیده نشدن بزرگ‌ترین داروخانه غیرقانونی کشور

 25. بورس به کانال سه میلیون واحد می‌رسد؟!

پربحث‌های هفته

 1. خانه‌های خالی در محاصره مالیاتی / سامانه ملی املاک را دریابید!

 2. آقای حدادیان زودتر تکذیب کنید !

 3. ماجرای عضویت دختر رئیس جمهور در هیئت علمی دانشگاه/در سفر احمدی‌نژاد به قم چه گذشت؟/ تحلیل لیلاز از قرارداد ایران و چین/روحانی: اقتصاد کشور در حداقل ضرورت مردم به خوبی اداره شده است

 4. جزئیاتی از طرح مالیات خانه‌های خالی/ مالیات ۴۰ میلیون تومانی از یک خانه خالی

 5. نمایندگانی که خانه سازمانی ۳۸۰ متری مجلس را از آنِ خود کردند!

 6. خداحافظی دکتر احمد توکلی از صاحب‌ ‌امتیازی الف

 7. وقوع انفجار مهیب در بندر بیروت لبنان با صدها کشته و هزاران زخمی + فیلم | پیام همدردی کشورهای مسلمان با لبنان

 8. ترامپ بازنده انتخابات رياست جمهوری می‌شود؟

 9. ساده‌انگاری پیری‌ جمعیت حتما عیب است

 10. شايعات مربوط به آذری جهرمی به روایت روزنامه اصلاح‌طلب/ مانور تجمل در خاطرات آیت‌الله هاشمی/ احمدی‌نژاد، مهره سوخته عرصه سیاست/وزارت اطلاعات: فساد بشدت امنیت ملی را تهدید می‌کند

 11. روحانی درباره کالاهای اساسی چه گفت؟

 12. درخواست قالیباف برای تعویق کنکور/توکلی: مردم اشکنه هم نمی‌توانند بخورند/رویای ریاست جمهوری؛ از جهانگیری و لاریجانی تا سیدحسن خمینی

 13. چرا کره جنوبی پول‌های ایران را پس نمی‌دهد؟

 14. رئیس‌جمهور دستکم موافقان سیاسی خود را تحمل کند!

 15. پشت پرده تجمع طالبان در تهران/احتمال خط خوردن لاریجانی و ناطق نوری از فهرست اصلاح‌طلبان/وضعیت وخیم بیماران کرونایی در پایتخت/تابلویی از تصویر رهبری که به قالیباف هدیه داده شد

 16. آیا تعویق کنکور سراسری امکان‌پذیر است؟

 17. تحریف در روایت تاریخی مشروطه

 18. رصد پایگاه آمریکایی العدید با ماهواره نور + تصاویر

 19. تصویری کمتر دیده شده از رهبر انقلاب

 20. ترس و تردیدهای برگزاری کنکور در کرونا رنگ باخت اما ...

 21. روحانی: هدف دشمنان ایجاد هیجان‌زدگی و بی‌برنامه‌گی در مدیریت کشور است

 22. چرا آمریکا "تیک‌تاک" را فیلتر می‌کند؟

 23. پایانی بر یک مجادله درباره عزاداری محرم امسال

 24. توکلی: برخی دولتمردان مشکل معیشتی ندارند/ کوپن بدتر از نابودی پول ملی نیست

 25. روحانی: زندگی مردم در حد ضرورت به خوبی اداره شد/ صادرکنندگان در ده روز اخیر ۲.۵ میلیارد دلار ارز را بازگرداندند

ابر آروان

پربحث‌های هفته

 1. ماجرای عضویت دختر رئیس جمهور در هیئت علمی دانشگاه/در سفر احمدی‌نژاد به قم چه گذشت؟/ تحلیل لیلاز از قرارداد ایران و چین/روحانی: اقتصاد کشور در حداقل ضرورت مردم به خوبی اداره شده است

 2. نمایندگانی که خانه سازمانی ۳۸۰ متری مجلس را از آنِ خود کردند!

 3. خداحافظی دکتر احمد توکلی از صاحب‌ ‌امتیازی الف

 4. شايعات مربوط به آذری جهرمی به روایت روزنامه اصلاح‌طلب/ مانور تجمل در خاطرات آیت‌الله هاشمی/ احمدی‌نژاد، مهره سوخته عرصه سیاست/وزارت اطلاعات: فساد بشدت امنیت ملی را تهدید می‌کند

 5. روحانی درباره کالاهای اساسی چه گفت؟

 6. درخواست قالیباف برای تعویق کنکور/توکلی: مردم اشکنه هم نمی‌توانند بخورند/رویای ریاست جمهوری؛ از جهانگیری و لاریجانی تا سیدحسن خمینی

 7. رئیس‌جمهور دستکم موافقان سیاسی خود را تحمل کند!

 8. پشت پرده تجمع طالبان در تهران/احتمال خط خوردن لاریجانی و ناطق نوری از فهرست اصلاح‌طلبان/وضعیت وخیم بیماران کرونایی در پایتخت/تابلویی از تصویر رهبری که به قالیباف هدیه داده شد

 9. تحریف در روایت تاریخی مشروطه

 10. رصد پایگاه آمریکایی العدید با ماهواره نور + تصاویر

 11. روحانی: زندگی مردم در حد ضرورت به خوبی اداره شد/ صادرکنندگان در ده روز اخیر ۲.۵ میلیارد دلار ارز را بازگرداندند

 12. قالیباف: تعویق زمان کنکور ضروری است/ دوره پیگیری مشکلات اقتصادی آغاز شده/ سلامت دانش آموزان، خط قرمز است

 13. متن شکایت جمعی از نمایندگان مجلس از وزیر نفت به رؤسای سه قوه

 14. رمزگشایی از مزرعه موشکی سپاه + تصاویر

 15. رانت ارز ۴۲۰۰ تومانی به جیب چه کسانی می‌رود؟!

 16. نظرات برگزیده مخاطبین الف: اتهام میرسلیم به قالیباف علنی رسیدگی شود/ تا انحصار در بازار خودرو باشد مردم ضرر می‌کنند/ باید سایه تهدید را بر سر آمریکا نگه داریم

 17. رهبر انقلاب: افسار پاره کردن قیمت ارز برای کشور مضر است/ در عزاداری‌های محرم معیار آن چیزی است که ستاد ملی کرونا اعلام می‌کند/ در برجام خسارت فراوان به ما وارد شد

 18. توضیح حناچی درباره عدم حضورش در جلسات هیات دولت/ ادبیات تند و طلبکارانه را نمی‌پسندم

 19. روحانی: برای حل مشکلات مردم باید همه دست‌به‌دست هم دهیم/ می‌خواهم برنامه های شنبه و پنجشنبه هر هفته، خاری در چشم دشمنان اسلام و ایران باشد

 20. ضرغامی: برخی اصولگراها، استاد پیاده کردن آدم‌ها از قطار هستند

 21. روحانی: تا روزی که صندوق رای و انتخابات هست، جمهوری اسلامی ایران با همین قدرت می ماند

 22. دلنوشته ربیعی در روزهای ابتلا به کرونا

 23. ریچارد گلدبرگ کیست و چرا ایران او را تحریم کرد؟ + تصاویر

 24. وزیر اطلاعات: دشمنان باور نمی‌کنند شارمهد در داخل ایران دستگیر شده باشد

 25. سرکرده یک گروه تروریستی مستقر در آمریکا در دستان وزارت اطلاعات+فیلم

آخرین عناوین