باور سردار سلیمانی به دعای خیر حیوانات در حق انسان

علاالدين بروجردي، عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس،   3990131098 ۴۴ نظر، ۰ در صف انتشار و ۲۸ تکراری یا غیرقابل انتشار
باور سردار سلیمانی به دعای خیر حیوانات در حق انسان

روزي يكي از همرزمان نزديك شهيد بزرگوار سرلشكر حاج قاسم سليماني مي گفت در يكي از سفرهاي سردار سليماني در بحران داعش در عراق كه در فصل زمستان صورت گرفته بود حاج قاسم در شرايطي از عراق تماس گرفت كه صداي تيراندازيها به وضوح به گوش مي رسيد و وي در شرايط جنگي قرار داشت. ايشان در اين تماس اظهار داشت كه شنيده ام تهران برف سنگيني آمده است. گفتم بله همينطور است. گفت: به مطلبي كه مي گويم با دقت گوش كن و سريع اقدام كن. با اين برف آهوهايي كه در كوه نزديك پادگان مقر سپاه وجود دارد حتما براي پيدا كردن غذا پايين مي آيند.

همين امروز به اندازه كافي علوفه تهيه كن و در چند جا قرار بده كه آنها از گرسنگي تلف نشوند. من چون آن زمان فرمانده بودم سريع اقدام كردم و تا ظهر نظر ايشان را عملي نمودم. با كمال تعجب بعدازظهر مجددا زنگ زد و گفت: چه كردي؟! گفتم دستور فرمانده عملي شد و آهوها دعاگو هستند. من از ايشان سوال كردم در اين شرايط سخت كه با داعش درگير هستيد چگونه به فكر آهوهاي نزديك مقر هستيد؟! وي پاسخ داد: من به شدت به دعاي خير آنها اعتقاد دارم. 

در فقه اسلامي حقوق حيوانات خود فصل ويژه اي دارد. مولي علي عليه السلام به نقل از پيامبر عظيم الشان مي فرمايند: "اياكم و المثله و لو بالكلب العقور" برحذر باشيد از مثله كردن حتي در مورد سگ هار. (ر.ك: نهج البلاغه، وصيت نامه اميرالمومنين(ع)) امام صادق عليه السلام مي فرمايند: هر چند خدا حيوانات را بي ادراك آفريده است؛ اما چهار خصلت را به آنها عنايت كرد: يك_ شناخت خالق خود. دو_ شناخت چگونگي كسب روزي. سه_ شناخت نر از ماده. چهار_ ترس از مرگ. (ر.ك: مفاتيح الحيات، آيت الله جوادي آملي)

مولي علي عليه السلام مي فرمايد: روزي پيامبر (ص) وضو مي گرفت. گربه اي نزد او آمد. پيامبر دانست كه آن حيوان تشنه است. پيامبر ظرف آب را به سوي آن حيوان برد و آن آب را نوشيد؛ سپس پيامبر وضو گرفت.(ر.ك: مفاتيح الحيات، آيت الله جوادي آملي) از اينگونه ماجراهاي تاريخي كه سيره پيامبر عظيم الشان اسلام و معصومين عليهم السلام مي باشد فراوان است و خداوند در قرآن ميفرمايد: "لقد كان لكم في رسول الله اسوه حسنه" يعني الگوي شما پيامبر عظيم الشان است.(سوره احزاب، آيه ٢١)

اين مقدمه از اين باب ذكر شد كه منظره وحشتناك كشتار وحشيانه هزاران جوجه توسط يك شركت پرورش مرغ همه را بهت زده كرد. در غرب مدعي تمدن از اين دست اقدامات كم صورت نمي گيرد. براي آنها منافع اقتصادي در اولويت قرار دارد. گاهي ميليونها تن گندم و مواد غذايي سالم را با هدف كنترل قيمت بازار معدوم مي كنند؛ آنهم در جهاني كه ميليونها انسان گرسنه اند. (البته انجمنها و بيمارستانهاي متعددي نيز براي حمايت از حقوق حيوانات در غرب وجود دارند.)

آقايي كه صاحب اين پروژه اي و نمي دانم كيستي! حداقل اين حيوانات زبان بسته را به روستاييان مي دادي و هزينه معدوم نمودن آنها را صرفه جويي مي كردي كه هم دلها خوشحال مي شد و هم عده اي به نوا مي رسيدند و هم احساسات ميليونها انسان را جريحه دار نمي كردي و هم خشم خالق را برنمي انگيختي. 

در اين امر بسيار قبيح كه متاسفانه در كشورمان واقع شده است؛ مسووليت اول با وزير محترم كشاورزي است و آزموني براي ايشان است كه اين ناهنجاري را در نطفه خفه كند. ضروري است كه كميسيون كشاورزي مجلس شوراي اسلامي نيز مساله را با جديت بيگيري كند. صاحب اين پروژه نيز بهتر است دنبال شغل ديگري باشد؛ زيرا چنين فردي در جمهوري اسلامي ايران شايستگي چنين مسووليتي را ندارد.

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۴۱۹۶۹۳۱۴:۳۳:۲۷ ۱۳۹۹/۱/۳۱
اگر سردار بود اجازه نمیداد جوجه ها زنده به گور ‌و قتل عام شوند .
ناشناس۱۴۱۹۶۹۸۱۴:۳۶:۳۳ ۱۳۹۹/۱/۳۱
دعای خیر حیوانات بدرقه راه همه دلسوزان
ناشناس۱۴۱۹۷۵۵۱۵:۱۳:۰۷ ۱۳۹۹/۱/۳۱
از بی برنامه بودن است که تولید و مصرف حساب شده نیست و مجبور شدن اینکار کثیف را انجام بدهند مسوولان بی برنامه را مجازات کنید شدید
ناشناس۱۴۲۰۱۳۵۲۰:۰۹:۵۷ ۱۳۹۹/۱/۳۱
برنامه نمیخواست برادر کافی بود بین خانواده های محروم اینها را توزیع میکردند انقدر ثروتمند نشده ایم که اینطور اسراف کنیم
ناشناس۱۴۲۰۴۲۸۰۰:۲۱:۲۴ ۱۳۹۹/۲/۱
چرا حرف بی حساب میزنید.کافی بود اینکار رو میکردند و بعد شما میومدید کامنت میگذاشتید که چه کشور بدبختی شدیم که برای یک جوجه یک روزه تو صف وایسادیم تا کرونا بگیریم و چقدر مردم بی فرهنگی داریم و از این چیزا....عزیز مدیریت اشکال داره ولی راه حلها هم کمتر از اشکال مدیران نیست.
ناشناس۱۴۲۰۷۴۴۱۱:۰۰:۳۲ ۱۳۹۹/۲/۱
مدعیان می توانستند با پولی که در این مدت به انحا مختلف جمع کرده اند این جوجه ها را بخرند و بین نیازمندان توزیع کنند چرا تولید کننده از جیب خودش این کار را بکند؟
ناشناس۱۴۲۱۰۳۷۱۵:۰۹:۱۶ ۱۳۹۹/۲/۱
الان مشکلتون فقط اسرافه؟ زجر کش شدن این طفلکی ها به چشمتون نمیاد؟
ناشناس۱۴۲۰۱۹۵۲۱:۰۹:۴۷ ۱۳۹۹/۱/۳۱
قضیه ، کثیف تر از اینست: تخم مرغهایی که تبدیل به این جوجه ها شده، بیست روز پیش داخل دستگاه گداشته شده اند، همان موقع هم مشخص بود که به دلیل شرایط کشور، بازار برای گوشت مرغ کاهش یافته .... خیلی چندش آوره ، ولی احتمالا عمدا این کار انجام شده...
ناشناس۱۴۲۰۵۱۴۰۳:۴۷:۵۷ ۱۳۹۹/۲/۱
هر کس بویی از انسانیت برده باشد و به حیوانات هم ترحم کند علاوه بر اینکه مشمول دعای انسان های آزاده و صالح خواهد شد، حیوانات بی چاره نیز -طبق روایات- برای وی طلب خیر از خداوند خواهند نمود.
دکتر س.م.ا۱۴۱۹۷۰۶۱۴:۴۲:۵۴ ۱۳۹۹/۱/۳۱
سلام با توجه به شرایط اقتصادی موجود در کشور و بحران کرونا امیدوارم آخرین بند این مطلب بدون اغماض اجرایی شود تا درس عبرت دیگران گردد.
ناشناس۱۴۱۹۷۲۷۱۴:۵۶:۵۹ ۱۳۹۹/۱/۳۱
اولا مسولین اینکار را باید توبیخ کرد که چرا برنامه ریزی درست نکردند که این مشکل پیش بیاید
م۱۴۱۹۷۳۱۱۴:۵۸:۴۷ ۱۳۹۹/۱/۳۱
حاج قاسم در دل همه ملت جای داشت. مخلص بود.
ناشناس۱۴۲۰۶۷۵۱۰:۱۹:۵۹ ۱۳۹۹/۲/۱
عاملان کشتار جوجه های یک روزه از حیوانات هم کمترند وزارت کشاورزی و متولی شرکت معدوم کردن جوجه ها بایستی برخورد نماید
عبداللهی۱۴۱۹۷۳۶۱۵:۰۱:۱۵ ۱۳۹۹/۱/۳۱
با سلام و ادب. دفن جوجه های یکروزه عملی ضداخلاقی، غیر انسانی و نشانه ای از بی تدبیری و ناامیدی مجریان و مسئولین غیرمحترم میباشد اللهم لا تسلط علینا من لا یرحمنا
ناشناس۱۴۲۰۰۵۴۱۸:۵۵:۱۲ ۱۳۹۹/۱/۳۱
کشتن جوجه ها عملی کاملا غیر جوجه‌ای است
ناشناس۱۴۱۹۷۴۷۱۵:۰۹:۰۵ ۱۳۹۹/۱/۳۱
وَمَا مِن دَآبَّةٍ فِي الأَرْضِ وَلاَ طَائِرٍ يَطِيرُ بِجَنَاحَيْهِ إِلاَّ أُمَمٌ أَمْثَالُكُم مَّا فَرَّطْنَا فِي الكِتَابِ مِن شَيْءٍ ثُمَّ إِلَى رَبِّهِمْ يُحْشَرُونَ هيچ جنبنده ای در روی زمين نيست و هيچ پرنده ای با بالهای خود در هوا نمی پرد مگر آنکه چون شما امتهايی هستند ما در اين کتاب هيچ چيزی را فروگذار نکرده ايم و سپس همه را در نزد پروردگارشان گرد می آورند. - هر موجودی حقی داره حتی اگه برای شکار و یا خوردن باشه. مگر اینکه بیماری یا دلیل قانع کننده بهداشتی و سلامتی در میان باشه که این کار ناپسند و زشت رو توجیه کنه.
ناشناس۱۴۱۹۷۵۲۱۵:۰۹:۴۹ ۱۳۹۹/۱/۳۱
جواز کسب این بی انصاف باید باطل شود.
ناشناس۱۴۱۹۷۷۷۱۵:۲۵:۰۹ ۱۳۹۹/۱/۳۱
به کجا رسیدیم که نه به انسان رحم می کنیم نه به حیوان ادعا هم که گوش فلک را کر کرده است.
ناشناس۱۴۱۹۸۱۴۱۵:۴۳:۴۰ ۱۳۹۹/۱/۳۱
مردان خدا پرده پندار دریدند یعنی همه جا غیر خدا هیچ ندیدند
ناشناس۱۴۲۰۸۵۷۱۲:۳۴:۴۲ ۱۳۹۹/۲/۱
یعنی همه جا غیر خدا «یار» ندیدند
ناشناس۱۴۱۹۸۵۸۱۶:۱۱:۳۶ ۱۳۹۹/۱/۳۱
این گرگ هایی که محیط زیست به جان ما روستاییان انداخته چی میشه تکلیف گوسفندان؟ انگار فهمیدن که 20 میلیون جریمه داره اگه با گوسفند به صحرا و کوه نرفتی و با این گرگ ها روبرو نشدی هزار و یک راه حل داری. از شلیک هوایی هم نمی ترسند احتمالا آموزش دیدن.
ناشناس۱۴۱۹۹۱۲۱۶:۳۹:۳۴ ۱۳۹۹/۱/۳۱
سلام معمولا می گن سرمایه داران انسانهای خوش فکریند . ای کاش این سرمایه دار عزیز که به فکر سرمایه خود با معدوم کردن این پرنده اهلی زبون بسته بود این فکر و اقدام را می کرد و آنها را به روستاییان اهدا می نمود. ولی افسوس ...
ناشناس۱۴۲۰۷۴۹۱۱:۰۲:۴۴ ۱۳۹۹/۲/۱
اجازه صحبت به کسی که این کار را انجام داده را هم بدهند تا درد دل ایشان را هم بشنویم
ناشناس۱۴۱۹۹۳۰۱۶:۵۳:۴۲ ۱۳۹۹/۱/۳۱
اینکه توهم دانش با وجود شبکه های اینترنتی فوران کرده است مشکل مختص به کشور ما نیست و بسیاری افراد اصرار دارند در اموری که حتی یک ساعت درباره اش مطالعه نکرده اند اظهار نظر کنند و حتی راهکار ارائه دهند! ادعای نقد رفتار تخصصی دیگران از تصورات وهمی افرادی ناشی می شود که از رویای فرادست نشستن خود لذت می برد
ناشناس۱۴۱۹۹۶۸۱۷:۳۶:۲۸ ۱۳۹۹/۱/۳۱
دیگه هرگز مرغ نمیخرم. بعد از دیدن این جنایت شنیع فهمیدم یک ریال تو جیب این موجودات خبیث بی وجدان رفتن مثل مالیات به یزید ملعون دادنه. کارد تو شکمم بخوره که بخوام با خرید مرغ اینا رو صاحب پول کنم. هیهات.
ناشناس۱۴۱۹۹۹۷۱۷:۵۶:۴۹ ۱۳۹۹/۱/۳۱
لعنت به سرمایه داری، قلب سرمایه داری آمریکای قدرقدرت در وسط جنازه های شهروندانش گرفتار حساب کتاب کردن مالی است در حالی که با ثروت یکی از خرپولاش می تونه چندین سال در قرنطینه بمونه. تعداد کشته هاش به زودی از کشته های جنگ ویتنام بیشتر می شه و بیکاراش ...، بعضی ها عجب الگویی برای خودشون انتخاب کردن.
امیر۱۴۲۰۰۰۶۱۸:۰۸:۲۸ ۱۳۹۹/۱/۳۱
.من خودم روزانه برای پرندگان زبان بسته گندم وارزن میریزم که انها از گرسنگی اسیب نبینند چون اعتقاد دارم صداو جنب وجوش این پرندگان ادامه زنده بودن ما انسانها را نوید میدهد
الف ر۱۴۲۰۰۳۴۱۸:۳۸:۰۱ ۱۳۹۹/۱/۳۱
این مرد بزرگوار خدا رحمتش کنه شدیدا از رانت خوار متنفر بودند شاید هم همیشه تونمازش به این فرقه لعن میگردند
dayani۱۴۲۰۰۷۷۱۹:۲۱:۴۰ ۱۳۹۹/۱/۳۱
نتوانستم بفهمم که کارگرانی که جوجه های زنده را توی کیسه زباله میریختند، چه حالی و روزی داشتند. بالاخره اینها در فرهنگ میازار موری که دانه کش است بزرگ شده اند. میگوئید اگر نمیکردند، شاید کارشان را از دست می دادند. چه بدبخت است انسان که برای داشتن کار باید، چنین اقداماتی را انجام دهد. نمیدانم شبها راحت میخوابند یا نه ؟
ناشناس۱۴۲۰۰۹۲۱۹:۳۷:۳۰ ۱۳۹۹/۱/۳۱
دوستان بزرگوار این جوجه ها به راحتی جوجه های بومی قابل پرورش در شرایط خانگی و روستایی نیستند. چون نسبت به جوجه های بومی خیلی حساس تر هستند. رساندن آنها به دست روستاییان هم خود مساله ای است. انشاالله شرایط فراهم شود که این اتفاقات کمتر بیفتد یا به صفر برسد. در ضمن فکر نکنید این اتفاق برای اولین بار اتفاق افتاده است.
ناشناس۱۴۲۰۱۰۴۱۹:۴۵:۲۱ ۱۳۹۹/۱/۳۱
الهی فدای روح لطیف و دل پاک حاج قاسم بشم
علی۱۴۲۰۱۲۷۲۰:۰۳:۴۵ ۱۳۹۹/۱/۳۱
قلب هر انسانی از شنیدن این خبر آتش میگیرد
علیرضا.۱۴۲۰۱۳۰۲۰:۰۵:۵۹ ۱۳۹۹/۱/۳۱
خاطره پسر الله بهجت جالبه در مورد خرید چند تا جوجه برای بچه ها. دقت و مراقبت الله از جوجه ها.
ناشناس۱۴۲۰۱۶۲۲۰:۳۰:۴۴ ۱۳۹۹/۱/۳۱
یادش بخیر به امریکا خرده مبگرفتیم چرا گندم اضافه را ریخت دریا! به کجا رسیدیم؟؟؟
ناشناس۱۴۲۰۴۳۱۰۰:۲۶:۲۱ ۱۳۹۹/۲/۱
وقتی کارها دست غربزده ها باشد بیش از این هم نمی شود انتظار داشت.
ناشناس۱۴۲۰۴۴۱۰۰:۴۱:۵۰ ۱۳۹۹/۲/۱
پول پرست که ایرانی و آمریکایی نداره
ناشناس۱۴۲۰۲۲۸۲۱:۵۰:۵۰ ۱۳۹۹/۱/۳۱
اعتقاد به دعا و نفرین حیوانات در حق انسانها از اعتقادات ماست که در احادیث و روایات زیادی امده است اما‌گفتار ما اسلانی و عمل ما بر پایه اقتصاد لیبرالی است
ناشناس۱۴۲۰۲۸۸۲۲:۳۳:۰۹ ۱۳۹۹/۱/۳۱
دیروز بعضی از مسئولان بی شرمانه و ظالمانه میگفتن این کشتار جوجه ها معمولی هست، این موضوع نباید فراموش بشه عاملان این جنایت نه تنها باید برکنار بشن بلکه باید به شدیدترین شکل مجازات بشن...
ناشناس۱۴۲۰۴۵۲۰۱:۰۹:۰۳ ۱۳۹۹/۲/۱
خیلی متن خوبی بود. باید هرچه زودتر چنین فردی و نهادی به جزای اعمال خود در حکومت اسلامی برسد. ای کاش رویه سردار سلیمانی به عنوان رویه درست برخورد با حیوانات به دستگاه های حکومتی و دولتی ابلاغ شود. متاسفانه در بعضی از نهاد های دولتی هم شاهد آن هستیم که کارکنانشان را حتی از غذا دادن به حیوانات ساکن آن محیط ها (سگ و گربه) نهی می کنند و با چنین کسانی نا محسوس برخورد می کنند.
ناشناس۱۴۲۰۵۱۵۰۳:۵۸:۴۱ ۱۳۹۹/۲/۱
این جوجه ها معمولاً خارج از فضای مرغداری زنده نمی مونن و روستائیان هم از عهده شون بر نمیان. معمولاً در این موارد تخم مرغ معدوم می شه تا جوجه نشه. باید حرف اون طرف رو هم شنید بعد قضاوت کرد.
ناشناس۱۴۲۰۵۸۷۰۸:۳۲:۳۲ ۱۳۹۹/۲/۱
اقا ذبح شتر را دیده ای ترا به خدا دست بر دارید.
ناشناس۱۴۲۰۷۵۰۱۱:۰۴:۲۳ ۱۳۹۹/۲/۱
اگر در آمریکا این اتفاق افتاده بود صدا و سیما چه تبلیغاتی که نمی کرد.
ناشناس۱۴۲۰۸۰۳۱۱:۴۴:۴۰ ۱۳۹۹/۲/۱
به روح پاك وبلند شهيد سليماني درود مي فرستيم
ناشناس۱۴۲۱۰۴۲۱۵:۱۲:۳۹ ۱۳۹۹/۲/۱
من سیاسی نیستم اما به این چیزا اعتقاد دارم خداوند و پیامبراو(ص) لعنت کرده اند بر کسی که حیوانی را بی جهت بکشد... اونا رو لازم نداشتین ؟ خب رهاشون می کردین تو بیابون چرا زنده به گور؟

پربحث‌های هفته

 1. حمله وحشیانه با قمه به صاحب مغازه در کرمانشاه

 2. آیا پیروزی بایدن بر ترامپ به نفع ایران است؟

 3. بازگشت به سیاست‌های هاشمی ؟!

 4. املاک بنیاد مستضعفان و فرصت‌های برابر

 5. هشدار احمد توکلی به روحانی: نام ساقط کردن کشور «گشایش» است؟/ دولت‌های بعد شما، بدهی خود را چگونه بپردازند؟

 6. گشایش اقتصادی برای مردم یا دولت؟

 7. توصیه های جمعیتی مسوولان به مردم از کنار گود

 8. صحبت‌های «فتاح» درباره کاخ مرمر، مدرسه حدادعادل، ساختمان مرکز پژوهش‌ها و املاک در دست نیروهای مسلح

 9. صحنه آهسته انفجار بیروت

 10. عادی سازی روابط اعراب با رژیم صهیونیستی رسما کلید خورد / «توافق ننگین» امارات و اسرائیل برای عادی سازی

 11. ثبت واکسن روسی کرونا؛ پایان رنج بشر یا تبلیغات زودهنگام؟!

 12. برجام ۹۹ به روایت زیباکلام/واکنش کدخدایی به اظهارات علی مطهری/احمدی‌نژاد دوباره ردصلاحیت می شود؟

 13. زمان توزیع عادلانه یارانه بنزینی فرا رسیده است؟

 14. زیباکلام: باید برجام ۹۹ را با آمریکا امضا کنیم!

 15. هفته ای که کنکوری ها در آن نقره داغ شدند !

 16. واکسن روسی کرونا و فرهنگ ترجیح جمع بر فرد

 17. ۸+۱ مورد از باورنکردنی ترین فواید استفاده از کولرهای گازی در خانه

 18. صفر تا ۱۰۰ داستان وضع مالیات بر محتکران خانه

 19. انتقاد حسین شریعتمداری از پرویز فتاح

 20. ستاد کرونا با تعویق کنکور مخالفت کرد/ برگزاری کنکور در موعد مقرر قبلی

 21. مافیا در بورس هم وجود دارد/ مخالف ورود مردم به بورس نیستم اما نگرانم/ باید یک شبکه تلویزیونی بورس داشته باشیم/ قیمت‌های بورس با واقعیت اقتصادی همخوانی ندارد

 22. دختر ربایی و زیر گرفتن مامور پلیس در مشهد

 23. بازی با اعصاب مردم!

 24. ترامپ: اگر در انتخابات پیروز شوم سریع با ایران به توافق می‌رسیم

 25. ۵ شرط رئیسی برای موافقت با طرح دولت/هشدار توکلی به روحانی/تغییر سیمای کرونا در پاییز/ نماینده سابق مجلس بازداشت شد

ابر آروان

آخرین عناوین