قیمت کالاهای اساسی در ماه رمضان اعلام شد

گروه اقتصادی الف،   3990127150

رئیس سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولیدگنندگان قیمت کالاهای اساسی ویژه ماه رمضان را اعلام کرد و گفت: این سازمان در آستانه ایام ماه مبارک رمضان، طرح نظارتی ویژه این ماه را اجرا می‌کند.

به گزارش مهر، به نقل از وزارت صنعت، معدن و تجارت، عباس تابش رئیس سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولیدگنندگان، گفت: سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولید کنندگان به عنوان مرجع اصلی و تخصصی قیمت‌گذاری و راهبر امر بازرسی و نظارت بر بازار در سطح کشور به عنوان دستگاه ستادی با همکاری سازمان صمت استان‌ها و اتاق‌های اصناف و سایر دستگاه‌ها و نهادهای ذیربط و در راستای سیاست گذاری کارگروه تنظیم بازار، اهداف و وظایفی مشتمل بر موارد زیر را دنبال می‌کند.

وی افزود: پیش بینی و مدیریت بازار در حوزه کالا و خدمات متضمن نظارت پیشگیرانه بر تأمین، توزیع، قیمت کالا و خدمات اولویت دار، مبارزه با عرضه و فروش کالای قاچاق در سطح بازار، نظارت بر عملکرد و فعالیت شرکت‌های پخش و فروشگاه‌های زنجیره‌ای به منظور جلوگیری از بروز تخلفات اقتصادی احتمالی از قبیل گران فروشی، کم فروشی، عرضه خارج از شبکه، فروش اجباری، احتکار و …، رصد مستمر روند تغییرات قیمت و توزیع اقلام هدف و اولویت دار به ویژه (گندم، آرد، نان، قند و شکر، مرغ، تخم مرغ، برنج، روغن نباتی، گوشت قرمز، شیر خام، محصولات لبنی پر مصرف (شیر، پنیر، ماست))، انواع کالاهای یارانه‌ای (حسب ضرورت و اعلام کارگروه تنظیم بازار) در سطح کشور و تنظیم گزارش‌های کارشناسی در حوزه‌های مرتبط و انعکاس به مراجع مسئول و ستاد تنظیم بازار، برنامه‌ریزی و سیاست گذاری انجام طرح‌های ویژه نظارتی و مناسبتی در بازار و تهیه و تنظیم شناسنامه وضعیت کالاهای حساس.

تابش گفت: سازمان حمایت در آستانه ایام ماه مبارک رمضان، طرح نظارتی ویژه این ماه را با همکاری و هماهنگی سایر دستگاه‌های اجرایی، نهادها و تشکل‌ها اعم از تعزیرات حکومتی و اتاق‌های اصناف از تاریخ ۱۳۹۹/۱/۳۰ تا ۱۳۹۹/۳/۳ اجرا خواهد کرد.

وی گفت: این طرح در حقیقت استمرار طرح نظارتی نوروز نیز است و تمهیدات و تدارکات ویژه‌ای از منظر تهیه و تأمین کالاهای اساسی و مایحتاج مردم از اسفند ماه سال گذشته پیش بینی شده است که حوزه‌های مختلف نظارتی در همراهی با سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولید کنندگان مانند: سازمان تعزیرات حکومتی، سازمان‌های صمت سراسر کشور، بازرسی و نظارت اصناف، ناظران افتخاری و انجمن‌های حمایت از حقوق مصرف کنندگان مشارکت خواهند داشت.

وی گفت: هریک از این اجزا به تناسب وظایف و اختیارات برنامه‌ها و اقداماتی را به صورت هماهنگ و متناسب با سیاست‌های این طرح اجرا خواهند کرد. به عنوان نمونه برابر تمهیدات اتخاذ شده در کارگروه تنظیم بازار جهت تولید و تأمین کلیه مایحتاج مورد نیاز مصرف کنندگان در ایام ماه مبارک رمضان، تدابیر مناسب اتخاذ تا کالا و اقلام هدف از طریق زنجیره تأمین و توزیع و جهت عرضه در شبکه مشخص با نظارت سازمان صنعت، معدن و تجارت استان‌ها در اختیار مصرف کنندگان قرار گیرد.

تابش افزود: همانگونه که گفته شد ستاد تنظیم بازار از اسفند سال گذشته برنامه‌های اجرایی طرح نظارتی ویژه ماه مبارک رمضان را تدوین و مراتب را طی بخشنامه‌ای، به دستگاه‌های ذیربط استان‌ها ابلاغ نموده است. در این طرح کلیه کالاهای اساسی مردم و مایحتاج روزانه آن‌ها مانند گوشت، تخم مرغ، برنج، روغن، شکر و… به میزانی بیش از نیاز مردم تدارک و در انبار و سردخانه‌های استان‌ها ذخیره سازی شده است؛ لذا استمرار نظارت بر این کالاها که از نوروز پیش بینی شده بود در این طرح هم وجود خواهد داشت. مضافاً به لحاظ شرایط فعلی حاکم بر جامعه ناشی از شیوع بیماری کرونا، طبعاً کنترل و نظارت جدی بر شبکه توزیع و قیمت عرضه اقلام بهداشتی اعم از ژل و محلول‌های ضد عفونی کننده، ماسک و امثالهم اعمال و برخورد با تخلفات احرازی در دستور کار کلیه عوامل بازرسی قرار دارد.

وی در ادامه به اقلام مشمول اعلام موجودی انبار در سامانه انبار اشاره کرده و کالاها را به تفکیک گروه کالایی اعلام کرد که کالاهای مذکور به شرح زیر می‌باشند:

مواد غذایی شامل «روغن نباتی جامد، روغن نباتی خام، روغن نباتی مایع، شکر خام، شکر سفید، کره پاستوریزه، کره فله» محصولات کشاورزی شامل «برنج، جو، چای، ذرت، کنجاله سویا، لوبیا، لپه، عدس، نخود و خرما» مواد پروتئینی از قبیل «تخم مرغ، گوشت قرمز منجمد، گوشت مرغ منجمد»، محصولات شوینده و بهداشتی شامل «پودر شوینده دستی، پودر شوینده ماشینی»، محصولات غیرفلزی از قببیل «لاستیک اتوبوس، لاستیک باری، لاستیک سواری، کاغذ چاپ و تحریر و کاغذ روزنامه»، و در نهایت محصولات فلزی که شامل تیرآهن سبک، تیرآهن سنگین، فولاد خام، میلگرد آجدار، میلگرد ساده و ورق فولادی می‌باشد.

تابش تاکید کرد: ستاد تنظیم بازارتمهیدات گسترده‌ای برای تأمین کالا از محل ذخایر انجام داده است که نحوه اقدام و برنامه‌ریزی مربوط طی بخشنامه‌هایی به استان‌ها ابلاغ شده است در همین راستا عرضه ۵۰ هزار تن برنج هندی با قیمت حداکثر ۸ هزار تومان، و به همین میزان شکر با قیمت حداکثر ۵ هزار و ۹۰۰ تومان و ۲۵ هزار تن مرغ منجمد با قیمت حداکثر ۱۲ هزارت ومان، بیش از ۱۵ هزار تن گوشت قرمز منجمد با قیمت مصوب حداکثر ۴۲ هزار تومان، ۵۰ هزار تن روغن خام برای تولید انواع روغن نباتی در سقف قیمت مصوب و ۱۰۰ هزار تن انواع خرمای مضافتی و کبکاب که با توجه به نوع، کیفیت، وزن بسته بندی و سایر مشخصه‌های آن توسط کارگروه تنظیم بازار استان قیمت گذاری و عرضه می‌شود.

وی گفت: لازم به توضیح است در شرایط فعلی کشور و درگیری جامعه با ویروس کرونا محدویت‌هایی در فعالیت برخی از واحدهای صنفی وجود دارد که طبیعتاً به دلیل جلوگیری از شیوع بیماری پیش بینی شده است. موضوع عرضه انواع مختلف مواد غذایی نیز متناسب با این محدودیت‌ها و در چهارچوب‌های مشخص شده در پروتکل‌های ابلاغی ستاد مبارزه با کرونا قابل بررسی و اقدام خواهد بود.

تابش افزود: قیمت این اقلام توسط کمیسیون نظارت هر استان تعیین و در اقدامی که ظرف چند روز آتی معمول خواهد شد قیمت این خدمات در سامانه قیمت بارگذاری خواهد شد تا به تفکیک استان‌ها قیمت این اقلام به صورت حداکثر قیمت قابل قبول برای متقاضیان قابل رؤیت باشد.

پربحث‌های هفته

 1. رای قاطع نمایندگان به ریاست قالیباف/ اعضای هئیت رئیسه مجلس یازدهم مشخص شدند

 2. گشت و گذاری در آپارتمان‌های شمال شهر تهران با اجاره‌های نجومی

 3. پرسشي تأمل‌برانگیز از مراجع عظام تقليد

 4. "دیپلماسی بنزین"، نمادی از بی اعتنایی به تهدیدات آمریکا

 5. کارناوال نفتکش های ایرانی در اقیانوس ها

 6. نامه احمد توکلی به روحانی: برای نجات کشور پیروی از اقتصاد آزاد را کنار بگذارید

 7. جزئیاتی کامل از مرگ «آسیه پناهی»/ شهرداری: ما به وظیفه قانونی خود عمل کردیم!

 8. شاخ «غول» هم شکستنی است...

 9. پلیس آمریکا شهروند سیاه‌پوست را خفه کرد/ شهر به آتش کشیده شد

 10. اسکورت نفتکش «فارست» توسط هواپیماها و ناوهای جنگی ونزوئلا

 11. آقایان؛ قانون، تابوت عدالت نیست!..

 12. لطفا فراکسیون‌های قومی و منطقه‌ای را تعطیل کنید

 13. درد کهنه غیزانیه، «امنیتی» نیست

 14. مجلس تراز انقلاب و حق مسکن یازده میلیونی؟!

 15. امروز تهرانی‌ها سورپرایز شدند!

 16. مجلس خدمت یا مجلس قدرت؟!

 17. تلفاتی سنگین‌تر از تلفات جنگ بر دوش ایالات متحده

 18. فطر و اعیاد مذهبی؛ آیا مسابقه شادمانی عمومی کافی است؟

 19. چرا فرزندآوری کم شده/ آیا جامعه هم پیر می‌شود؟

 20. واکنش «آشنا» به توئیت «محسن رضایی» درباره غیزانیه

 21. رهبر انقلاب: در عدالت نمره مطلوب به دست نیاورده‌ایم/ مجلس متعهد به وظایف، نقطه امید مردم و اتکاء مجریان است

 22. دو نشست معنادار توسط قالیباف و حاجی بابایی/ حیاط خلوت نمایندگان دوره دهم/ دلیل حمایت اصلاح‌طلبان از ظریف برای انتخابات ریاست جمهوری

 23. توضیح میرسلیم درباره مصاحبه با بی‌بی‌سی

 24. ریشه قتل دختر ۱۴ ساله تالشی اختلافات مذهبی نیست

 25. غیزانیه از نمای نزدیک

آخرین عناوین