آمارهای تازه درباره‌ تولید ماسک و دستکش

گروه اجتماعی الف،   3990126137

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با اشاره به وضعیت اقتصادی کشور بعد از شیوع کرونا در جلسه امروز گفت که در این جلسه وزیر صنعت، معدن و تجارت آماری درباره‌ی تولید ماسک و میزان واردات آن ارائه داد و همچنین رییس سازمان مالیاتی از احتمال تغییر زمان الزام تسلیم اظهارنامه‌های مالیاتی سخن گفت.

به گزارش ایسنا، سید حسین نقوی حسینی در توضیح جلسه امروز کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گفت: این جلسه با حضور رحمانی وزیر صنعت، معدن و تجارت و معاونان وزارت اقتصاد و نمایندگانی از وزارت اطلاعات و سپاه در محل برگزاری جلسات علنی مجلس شورای اسلامی تشکیل شد.

وی ادامه داد: در ابتدای این جلسه ذوالنور رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی ضمن تسلیت به خانواده‌های داغدار و تشکر از همه کسانی که برای مبارزه با کرونا تشکیل می‌کنند به ویژه کادر درمانی، پرستاران و پزشکان بر ضرورت حرکت جهادی در حوزه اقتصادی و تولید در سال جهش تولید تاکید کرد.

این نماینده مجلس شورای اسلامی با اشاره به صحبت‌های وزیر صمت، اظهار کرد: آقای رحمانی این توضیح را داد که مجموعه وزارت صنعت، معدن و تجارت درگیری گسترده‌ای در حوزه مبارزه با ویروس کرونا دارد از تامین اقلام و نیازهای اساسی تا مدیریت تولید و احقاق جهش تولید از اولویت‌های این وزارتخانه محسوب می‌شود. طبق این توضیحات قبل از کرونا وزارت صمت روزانه ۲۰۰ هزار ماسک تولید می‌کرده که امروز به تولید روزانه یک میلیون ماسک رسیده است. علاوه بر این بخشی از ماسک هم در صنوف و امور خیریه مردمی تولید می‌شود این یعنی حدود پنج برابر و آن هم در وضعیتی که باید خیلی از مسائل رعایت می‌شد.

نقوی حسینی ادامه داد: آقای رحمانی این توضیح را هم داد که علاوه بر این حدود سه میلیون ماسک نیز در روز در بخش‌های دیگر تولید می‌شود و مابقی آن از ناحیه واردات تامین می‌شود. حدود ۱۲۰ میلیون ماسک ثبت سفارش شده و تاکنون حدود ۲۵ میلیون ماسک تحویل وزارت بهداشت و درمان شده است. تا هفته اول اردیبهشت‌ماه تولید ما به حدود روزانه چهار میلیون ماسک می‌رسد.

وی ادامه داد: طبق توضیحات وزیر صنعت، معدن و تجارت در حال حاضر در مواد شوینده ظرفیت تولید به ۸۰ درصد رسیده و روزانه با تلاش‌های صورت گرفته تولید را به هشت برابر رسانده‌ایم. تولید الکل و دستکش دو برابر شده است اینها نشان می‌دهد که در تامین نیازهای بهداشتی مبارزه با کرونا مشکل نداریم و هرچه لازم باشد را تامین کرده‌ایم و همچنین قادر به تولید و تامین هستیم آن هم در وضعیتی که تحریم‌ها و خصومت‌های دشمنان علیه ما بیشتر شده است.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی خاطر نشان کرد: وزیر صنعت، معدن و تجارت به موضوع تنظیم بازار و تامین نیازهای اولیه مردم نیز اشاره‌ای داشت و بیان کرد فروشگاه‌ها پر از اقلام است و مردم هرچه نیاز دارند در دسترس‌شان است الحمدالله هیچ مشکلی در بازار نداریم و از این به بعد هم مشکلی نخواهیم داشت. لازم است از مردم به ویژه بخش تولید و واردات که همراهی خوبی داشتند تشکر کنیم. در همین شرایط حدود چهار میلیون تن کالای اساسی در بنادر داریم و نگرانی وجود ندارد.

وی افزود: طبق این توضیحات بانک مرکزی و بخش‌های مختلف اقتصادی و بخش خصوصی همکاری بسیار جدی و خوبی داشتند البته که برخی واحدهای تولیدی آسیب دیدند که تلاش می‌کنیم مشکلات آنها را رفع کنیم دولت هم مصوبات خوبی در ارتباط با جبران آسیب‌های واحدهای تولیدی داشته که از جمله آن اختصاص ۷۵۰ هزار میلیارد تومان به حوزه صنوف و خدمات است که نحوه‌ی تولید و توزیع و لیست آنها اعلام شده این حمایت‌ها شامل حقوق کارگران و کارمندان این واحدهاست و همچنین زیان کارفرمایان هم می‌شود.

این نماینده مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: طبق توضیحات وزیر دو کمک و حمایت از خانواده‌ها صورت می‌گیرد که دولت اعلام کرده یک میلیون تومان به خانواده‌ها پرداخت می‌شود و مابقی خانواده‌های آسیب دیده به خصوص خانواده‌های تحت پوشش بهزیستی و کمیته امداد از طرق دیگری مورد حمایت قرار می‌گیرند.

نقوی حسینی ادامه داد: وزیر تاکید داشت واحدهای تولیدی آسیب دیده از ناحیه کرونا حتما حمایت می‌شوند. او همچنین بیان کرد که این وزارتخانه برنامه ویژه برای جهش تولید ارائه کرده و قطعا آن را محقق می‌کند البته همه کشورها با این مشکل روبه‌رو بوده و رشد اقتصادی اغلب کشورها در سال گذشته منفی شده ولی ما تلاش می‌کنیم در جمع کشورهایی با رشد اقتصادی مثبت قرار گیریم. هدف جهش تولید بازار داخلی و بعد هم بازارهای خارجی است هیچ مانع و محدودیتی در صادرات حتی در شرایط کرونایی نداریم البته که حوزه خروج مسافر از کشور راه‌ها بسته است تردد امکان‌پذیر نیست و خروجی نداریم.

در ادامه جلسه دهقانی معاون وزیر اقتصاد گزارشی ارائه کرد که طبق توضیحات سخنگوی امنیت ملی او گفت که تامین مبالغ مورد نیاز حوزه بهداشت و درمان اعم از بیمارستان‌ها، دانشگاه‌ها و اورژانس‌ها اولویت اول این وزارتخانه است بحث مالیات و عملیات اجرایی وصول مالیات هم تا پایان اردیبهشت‌ماه تمدید مهلت شده و برنامه‌های مفصلی برای همراهی و مساعدت با بنگاه‌های اقتصادی داریم. جلسات هیات مدیره بنگاه‌ها باید غیرحضوری باشد. مراودات بانکی به صورت غیرحضوری تنظیم شده از این فرصت استفاده شده تا با انجام کلیه امور به صورت الکترونیکی، دولت الکترونیک محقق شود.

وی ادامه داد: در این جلسه پارسایی معاون وزیر اقتصاد و رییس سازمان امور مالیاتی هم با اشاره به شرایط، سقف و کف دریافت‌ مالیات‌ها و تعویق پرداخت مالیات، توقف عملیات وصول و اجرای مالیاتی، تعویق پرداخت بدهی‌های مالیاتی به سه ماه آینده بیان کرد که این اقدامات سازمان در شرایط کنونی است احتمالا زمان الزام تسلیم اظهارنامه‌های مالیاتی نیز تغییر خواهد کرد ما معتقدیم باید حداکثر حمایت از مودیان مالیاتی صورت گیرد.

در این جلسه کواکبیان، برزگر، نجفی، گودرزی، بروجردی، جمالی، رحیمی و برومندی از اعضای کمیسیون اظهارنظر کردند که به گفته نقوی حسینی بعد از صحبت‌های آنها رحمانی وزیر صنعت، معدن و تجارت تاکید داشت که اولویت صادرات در سال جهش تولید به ۱۵ کشور همسایه و چین و هند خواهد بود. دقت داریم در این حرکت کیفیت فدای کمیت نشود.

پربحث‌های دیروز

 1. اشکهای یک تولید کننده ایرانی/ به دادم برسید/ جز عدالت هیچ نمی‌خواهم

 2. سخنگوی وزارت خارجه آمریکا: در پی رسیدن به توافقی جدید با ایران هستیم

 3. به فکر معیشت این «ملت پیروز» باشید

 4. نگاه خسته و خونی‌ات را به کجا دوخته‌­ای؟

 5. آرمان های دفاع مقدس روی کدام تاقچه است؟!

 6. اصلاح طلبان تند رو تمایلی به پایان حصر کروبی و موسوی ندارند

 7. دستور فوری جهانگیری در پی انتشار یک فیلم جنجالی در فضای مجازی

 8. مجلس ۱۵۰۰ واکسن آنفلوآنزا را بازگرداند

 9. آن جنگ، این جنگ، هفته‌ی جنگ

 10. آمریکا آب پاکی را روی دست امارات ریخت

 11. همتی: بانک مرکزی برای اصلاح نظام بانکی اقدامات بنیانی انجام داده است

 12. انتشار فیلمی جدید از حادثه تروریستی اهواز

 13. چه کسانی نباید واکسن آنفلوآنزا بزنند؟

 14. آیا هاشمی امام را گول زد؟

 15. توضیح وزارت بهداشت درباره تحویل ۱۵۰۰ دوز واکسن آنفلوآنزا برای نمایندگان مجلس

 16. آیا شمارش معکوس خروج نیروهای آمریکایی از عراق آغاز شده است؟

 17. ظریف: آماده تبادل زندانیان دو تابعیتی هستیم / تمایلی به مذاکره مستقیم با آمریکا نداریم

پربحث‌های هفته

 1. جدول/ نرخ امروز طلا و سکه؛ دلار ترمز برید

 2. دعوا در ماجرای الزام قانونی حجاب بر سر چیست؟

 3. حمله با قمه به یک مغازه‌دار در تهران

 4. اشکهای یک تولید کننده ایرانی/ به دادم برسید/ جز عدالت هیچ نمی‌خواهم

 5. چند نکته درباره تحویل «دناپلاس» به نمایندگان مجلس

 6. محصولات مدیران‌خودرو ۶۳ تا ۱۷۰ میلیون تومان گران شد + قیمت‌ها

 7. ترامپ برای به نتیجه رسیدن تحریم‌ عجله ندارد/ هیچ دموکراتی به دستاورد او دست نمی‌زند

 8. نیویورک تایمز: آمریکا نتوانست ایرانی ها را به زانو درآورد

 9. «آیا واشنگتن کر است»؟!/ واکنش منفی جهانی به ادعای بازگشت تحریم های سازمان ملل/ روسیاهی دوباره برای کاخ سفید

 10. هشدار فرمانده سپاه به رئیس جمهور آمریکا: انتقام ما قطعی است/ اهل شرف و جوانمردی هستیم و سفیر زن را هدف قرار نمی‌دهیم

 11. نامه قرارگاه خاتم‌الانبیاء به رئیس جمهور درباره انتقال پایتخت

 12. چرا نمایندگان مجلس خودروی دناپلاس گرفته‌اند؟/ عضو هیئت رئیسه: به مردم حق می‌دهیم حساس باشند، اما چه باید ‌کرد

 13. انقلابی‌گری و دنا پلاس

 14. توکلی به نمایندگان: خودروهای ارزان تر را جایگزین خودروهای لوکس تحویلی کنید/ تصمیم مجلس در تامین خودرو اشتباه بود

 15. جهانگیری: فشار بر دولت جز افزایش مشکلات مردم دستاوردی ندارد/ دولت نمی‌تواند به تنهایی مسائل را حل کند

 16. نماینده مجلس: شاسی بلند می‌خواهم/ چرا باید به مردم توضیح دهیم!

 17. سخنگوی وزارت خارجه آمریکا: در پی رسیدن به توافقی جدید با ایران هستیم

 18. ماجرای تحویل خودروی «دناپلاس» به «نمایندگان مجلس» چیست؟

 19. بلاتکلیفی وزارت صمت/ روحانی وزیر جدید را معرفی می‌کند؟

 20. رهگیری ناو هواپیمابر «نیمیتز» توسط پهپادهای نیروی دریایی سپاه

 21. واکنش یک امام جمعه به خودروی دناپلاس نماینده مجلس

 22. رکورد حباب سکه زده شد/ دلیل افزایش قیمت طلا و سکه چیست؟

 23. آتش‌سوزی گسترده در شهر لبنیات میهن

 24. ضرب و شتم یک کارشناس در استودیویِ شبکه«من و تو» به جرم بیان نظر مخالف + فیلم

 25. به فکر معیشت این «ملت پیروز» باشید

ابر آروان

آخرین عناوین