نقدی بر مصوبه برنامه و بودجه اقتصادی ستاد عالی مدیریت کرونا

سید حسین عمادی سرخی، گروه تعاملی الف،   3990126077 ۲ نظر، ۰ در صف انتشار و ۰ تکراری یا غیرقابل انتشار
نقدی بر مصوبه برنامه و بودجه اقتصادی ستاد عالی مدیریت کرونا

با توجه به ایراداتی که در نظام بودجه ای کشور (از وصول درآمدها تا تخصیص اعتبار) وجود داشته و سبب عدم همپوشانی اعتبارات تخصیص داده شده به دستگاه‌های دولتی با بازه‌ی زمانی امکان هزینه کرد اعتبارات (مثلا وصول بخش عمده ای از درآمدها و تخصیص اعتبارات در نیمه ی دوم سال مالی و لزوم انجام اکثر فعالیت‌های عمرانی در نیمه ی اول سال) وجود داشته است، در میان راهکار های فراوانی که موجود بود، با هدف ایجاد تسهیلات لازم در مصرف مؤثر و بهینه ی اعتبارات، بر اساس قانون اصلاح مواد 63 و 64 قانون محاسبات عمومی کشور مهلت هزینه کرد اعتبارات هزینه ای (جاری) برای دستگاههای دولتی تا پایان فروردین ماه و برای اعتبارات تملک دارائی های سرمایه ای (عمرانی) پایان تیر ماه سال بعد تعیین شده است. مهلتی که در برخی از سالهای قبل و در خصوص اعتبارات عمرانی، با توجه به شرائط خاص آن سالها، توسط مجلس شورای اسلامی و یا مجمع تشخیص مصلحت نظام باز هم به مدت چندماه دیگر تمدید شده است.

امسال نیز با توجه به شرائط کرونایی کشور و مهیا نبودن شرایط انجام وظایف دستگاه‌های دولتی در این مهلت و هزینه کرد اعتبارات، وزیر محترم امور اقتصادی و دارایی طی نامه ای به ریاست محترم جمهور، با توجه به نیاز اغلب دستگاه‌های اجرایی کشور، درخواست کردند که این مهلت از سوی ستاد کرونا تمدید گردد. موضوعی که با مخالفت رئیس محترم سازمان برنامه و بودجه مواجه شد، اما نهایتا در 24 فروردین سالجاری، ستاد عالی مدیریت کرونا، در بند 4 مصوبه ی خود به نحوی که می توان آن را جمع نظر وزارت دارایی و سازمان برنامه و بودجه دانست، این مهلتها را اصلاح کرد:
"به منظور رعایت مصوبات ستاد ملی پیشگیری و مبارزه با کرونا، به واسطه تعطیلی اصناف و واحدهای ارائه کننده خدمات و حضور حداقلی کارکنان دولت، وجوه مصرف نشده ی مربوط به اعتبارات هزینه و اعتبارات تملک دارائیهای سرمایه ای قانون بودجه سال 1398 کل کشور، به سال 1399 منتقل می شود، تا در راستای موافقتنامه سال قبل، در سال جاری مصرف گردد. برای هزینه های جاری تا پایان خرداد و هزینه های عمرانی تا پایان شهریور مهلت داده می شود."

همانگونه که قبلا هم گفته شد، هرچند این موضوع در سال‌های قبل مسبوق به سابقه بوده است، اما این بار (شاید به منظور تامین نظر سازمان برنامه و بودجه) به جای تمدید مهلت های مقرر در ماده ی 63 و 64 قانون محاسبات و اصلاحیه ی آن، مقرر شده است که مانده ی اعتبارات به سال بعد منتقل شود و در مهلتی معین هزینه گردد. این امر گرچه از نظر شکلی محاسنی از دیدگاه بودجه ای دارد، اما با توجه به زمان و شکل تصویب و بویژه عدم اشاره مصوبه به قانون اصلاح مواد 63 و 64 قانون محاسبات عمومی (بر خلاف قوانین تمدید قبلی) ، سبب بروز اشکالاتی در تفسیر و اجرای مصوبه بوجود خواهد شد که به آنها اشاره می‌شود:


1)‏ انتقال مانده اعتبارات به سال بعد به چه شکلی انجام خواهد شد؟ با توجه به آنچه از متن مصوبه برداشت می‌شود، این امر بایستی در موافقتنامه های سال 1399 دستگاه‌های اجرایی، به نوعی دیده شود. با توجه به اینکه موافقتنامه بسیاری از دستگاه‌های اجرایی در سه ماهه اول و حتی شش ماهه اول مبادله نمی‌شود، دستگاه‌های اجرایی، با ابهامات و سردرگمی‌هایی در این خصوص مواجه خواهند شد. به عنوان مثال آیا با توجه به انجام بخشی از وظایف محوله به دستگاه اجرایی طبق موافقتنامه سال 98، در خرداد 99، پرداخت هزینه های قبوض ادارات یا اضافه کار کارکنان در خرداد 99 از محل اعتبارات 98 وجود دارد؟
2)‏ با توجه به اینکه مصوبه نفیا یا اثباتا، اشاره‌ای به قانون اصلاح مواد 63 و 64 ق.م.ع.ک. نکرده است، منظور از وجوه مصرف نشده‌ی اعتبارات  سال 1398 کدام وجوه است؟ مانده‌ی 29 اسفند 1398 یا مانده ی 31 فروردین اعتبارات جاری و 31 تیر اعتبارات عمرانی؟ اگر منظور مانده ی 29 اسفند است، تکلیف اعتبارات ابلاغ شده به دستگاه‌های اجرایی استانی از سوی دستگاه های ملی، در فروردین 99 چه می شود؟ و اگر منظور مانده ی پایان فروردین و تیر ماه است، نحوه ی ثبت حسابداری وجوه در حساب متمم سال 99 و نحوه ی اصلاح موافقتنامه ها و مرجع تایید کننده ی مانده ی وجوه، در هاله ای از ابهام وجود دارد.
3)‏ با توجه به بند قبلی، اگر دستگاهی در مهلت مقرر در قانون اصلاحیه ی مواد 63 و 64 اعتبارات خود را هزینه کرده باشد، آیا این اعتبارات هم مشمول مصوبه ستاد می شوند و بایستی در موافقتنامه سال 1399 دستگاه اجرایی لحاظ شوند یا خیر؟
4)‏ نحوه ی گزارشگری مالی و تهیه گزارش تفریغ بودجه سال 1398 به چه شکلی خواهد بود؟ از سویی با توجه به عبارت "انتقال اعتبارات" در متن مصوبه این وجوه بایستی در گزارش عملکرد سال 1399 منظور شود و از سویی با توجه به اینکه اصل اعتبار مربوط به سال 98 است به نظر می رسد که گزارش آن در عملکرد سال 98 صحیح تر است. همچنین با توجه به بند 2، آیا نحوه ی گزارشگری اعتبارات هزینه شده در مهلت مقرر در قانون اصلاح با نحوه ی گزارشگری اعتبارات هزینه شده در مهلت اضافه شده طبق مصوبه ی ستاد، متفاوت خواهد بود؟
5)‏ باز هم با توجه به بند 2 این یادداشت،  اگر یک دستگاه اجرایی در پایان مهلت مقرر در اصلاحیه مواد 63 و 64، مثلا پایان فروردین برای اعتبارات هزینه ای، به این نتیجه برسد که هزینه کرد تمام یا بخشی از مانده ی اعتبارات، در راستای موافقتنامه سال 98 امکان پذیر نیست، آیا می تواند آن را به خزانه عودت دهد یا اینکه بایستی این وجوه به سال 1399 منتقل شوند؟
6)‏ تکلیف مانده ی احتمالی اعتبارات فوق، در پایان مهلت مقرر در مصوبه چیست؟ بر اساس قانون اصلاح مواد 63 و 64، دستگاه های اجرایی ظرف مدت 10 روز پس از پایان مهلت، بایستی مانده ی وجوه را به خزانه عودت می دادند. با توجه به سکوت مصوبه در این خصوص و بویژه واژه ی  "انتقال اعتبار" به سال 99 آیا این وجوه بایستی به خزانه عودت داده شوند و یا صرفا هزینه کرد آن در راستای موافقتنامه سال 98 منقضی می شود و دستگاه می تواند مانده ی اعتبارات مصرف شده را در راستای موافقتنامه سال 99 خود هزینه کند؟

با توجه به آنچه گفته شد، به نظر می رسد که ستاد عالی مدیریت کرونا، وزارت امور اقتصادی و دارایی، سازمان برنامه و بودجه و حتی دیوان محاسبات کشور، بایستی نسبت به رفع ابهامات و اشکالات مصوبه اقدام نمایند.

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۴۱۳۹۹۵۱۳:۲۲:۰۲ ۱۳۹۹/۱/۲۶
این مصوبه را وزارت اقتصاد می خواست و سازمان برنامه کاملا مخالف بود
ناشناس۱۴۱۴۰۱۴۱۳:۳۶:۵۰ ۱۳۹۹/۱/۲۶
كرونا اخرين ضربه رو به اقتصاد نيمه جان وقشر حقوق بگير فرو دست خواهد زد.

پربحث‌های دیروز

 1. آیا پیروزی بایدن بر ترامپ به نفع ایران است؟

 2. املاک بنیاد مستضعفان و فرصت‌های برابر

 3. حمله وحشیانه با قمه به صاحب مغازه در کرمانشاه

 4. صحنه آهسته انفجار بیروت

 5. برجام ۹۹ به روایت زیباکلام/واکنش کدخدایی به اظهارات علی مطهری/احمدی‌نژاد دوباره ردصلاحیت می شود؟

 6. زیباکلام: باید برجام ۹۹ را با آمریکا امضا کنیم!

 7. واکنش سردار جباری به اظهارات رئیس بنیاد مستضعفان

 8. بیژن مقدم : آقای فتاح رسما و شفاف اعلام کند که قصد کاندیداتوری ندارد

 9. روایت آسوشیتدپرس از رویای «ماکرون بناپارت» در لبنان

 10. ریش و قیچی قیمت خودرو در دستان خودروسازها/ قیمت ماشین هر سه ماه یک‌بار تغییر می‌کند!

 11. وزیر بهداشت: پیشنهاد تعویق یک ماهه کنکور در ستاد ملی کرونا بررسی می شود

 12. وعده انتخاباتی ترامپ: اگر پیروز شوم ظرف چهار هفته توافقی با ایران خواهم داشت

 13. جزئیاتی از تغییر طرح فروش نفتی دولت توسط مجلس به نفع مردم

 14. امضاهای استیضاح زنگنه در حال افزایش است/ نوع مدیریت زنگنه به صورتی است که مشکلات زیادی را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ به وجود می‌آورد

 15. جزئیات احتمالی از وعده «گشایش اقتصادی»

 16. توضیحات نیروی دریایی ارتش پیرامون اظهارات فتاح

 17. موضع‌گیری دژپسند علیه وزارت نفت/ نفتی‌ها آماده عرضه «دارا دوم» نبودند

 18. جزئیات طرح مجلس برای تغییر در شیوه سهمیه‌بندی بنزین

 19. تصاویر هوایی از اعتراضات بیروت

 20. جزئیاتی از آسانسور پرماجرای کاخ مرمر + عکس

 21. کدخدایی: توصیه می‌شود کسانی که در دوران قبل صلاحیت‌شان تایید نشده، در انتخابات ۱۴۰۰ شرکت نکنند/ مرحله دوم انتخابات مجلس با رعایت اصول بهداشتی برگزار می‌شود

 22. مالیات خانه‌های خالی بانک‌ها و دستگاه‌های دولتی ۲ برابر می‌شود

 23. همتی: بانک‌ها خانه‌های مسکونی خالی ندارند

 24. اعلام آمادگی دانشجویان جهادی ایران برای کمک به بازسازی بیروت

 25. آشنا: خریداران جدید املاک «طاغوتیان» چه کسانی هستند؟

پربحث‌های هفته

 1. با فتح کجا جنگ برای ما تمام می‌شود؟

 2. ماجرای یک قاضی که علیه خودش حکم صادر کرد

 3. آیا پیروزی بایدن بر ترامپ به نفع ایران است؟

 4. بازگشت به سیاست‌های هاشمی ؟!

 5. وعده سربسته روحاني درباره گشايش اقتصادي/ گرهي گشوده مي شود؟!

 6. املاک بنیاد مستضعفان و فرصت‌های برابر

 7. توصیه های جمعیتی مسوولان به مردم از کنار گود

 8. دستورالعمل اخذ مالیات بر خانه‌های خالی یکماهه تدوین می شود + جزئیات

 9. صحبت‌های «فتاح» درباره کاخ مرمر، مدرسه حدادعادل، ساختمان مرکز پژوهش‌ها و املاک در دست نیروهای مسلح

 10. وقوع انفجار مهیب در بندر بیروت لبنان با صدها کشته و هزاران زخمی + فیلم | پیام همدردی کشورهای مسلمان با لبنان

 11. شايعات مربوط به آذری جهرمی به روایت روزنامه اصلاح‌طلب/ مانور تجمل در خاطرات آیت‌الله هاشمی/ احمدی‌نژاد، مهره سوخته عرصه سیاست/وزارت اطلاعات: فساد بشدت امنیت ملی را تهدید می‌کند

 12. حمله وحشیانه با قمه به صاحب مغازه در کرمانشاه

 13. ترامپ بازنده انتخابات رياست جمهوری می‌شود؟

 14. گشایش اقتصادی برای مردم یا دولت؟

 15. صحنه آهسته انفجار بیروت

 16. پاساژگردها معترض برگزاری محرم

 17. رئیس‌جمهور دستکم موافقان سیاسی خود را تحمل کند!

 18. برجام ۹۹ به روایت زیباکلام/واکنش کدخدایی به اظهارات علی مطهری/احمدی‌نژاد دوباره ردصلاحیت می شود؟

 19. صفر تا ۱۰۰ داستان وضع مالیات بر محتکران خانه

 20. جهانگیری: مخالف کالابرگ هستیم

 21. تحریف در روایت تاریخی مشروطه

 22. چرا آمریکا "تیک‌تاک" را فیلتر می‌کند؟

 23. تصویری کمتر دیده شده از رهبر انقلاب

 24. خبر خوش واعظی درباره پایان تحریم ها و سیگنال مثبت کشورهای اروپایی و آسیایی

 25. گوژپشت نوتردام، زيباترين زن پاريس و دشنه ظريف عروس خاورميانه

ابر آروان

آخرین عناوین