انتقاد نماینده کارگران از مصوبه دستمزد: امضا نکردیم، دستمزد کارگران از کارمندان کمتر است

گروه اقتصادی الف،   3990122035 ۲۷ نظر، ۰ در صف انتشار و ۶ تکراری یا غیرقابل انتشار

نماینده کارگران در شورای‌عالی کار گفت: مصوبه دستمزد ۹۹ را امضا نکردیم. اما متأسفانه مشاهده می‌کنیم دولت و کارفرمایان از قول خود مبنی بر اینکه دستمزد کارگری کمتر از ۲.۸ میلیون تومان نباشد عدول کردند.

انتقاد نماینده کارگران از مصوبه دستمزد: امضا نکردیم، دستمزد کارگران از کارمندان کمتر است

به گزارش تسنیم، فرامرز توفیقی، نماینده کارگران در شورای‌عالی کار، درباره تعیین دستمزد کارگران گفت: ماده 41 قانون کار بر تورم و سبد معیشت خانوار کارگری تأکید دارد. تورم 34.8درصدی کل کشور و تورم کالا و خدمات مصرفی 41.2 از سوی بانک مرکزی اعلام شده بود. برای تعیین دستمزد یک تورم 34.8درصدی و از سوی دیگر سبد معیشت 4میلیون و 940هزار تومانی  را داشتیم، تأکید نمایندگان کارگران این بود که دستمزد باید بر اساس این دو مؤلفه تعیین شود.

وی ادامه داد: دولت برای کارمندان خود اعلام کرد که هیچ کارمندی نباید کمتر از 2.8 میلیون تومان دریافتی داشته باشد. اگر می خواستیم تورم 34.8درصدی را لحاظ کنیم باید نگاهی به برابری در جامعه برای کارمندان دولت می انداختیم،در مصوبه دولت این آمده بود که اگر درآمد کارمندی به 2.8 میلیون تومان نرسید یک آیتم با عنوان «تفاوت  تطبیق» در آن اجرایی شود تا دستمزد به 2.8 میلیون تومان برسد.در هر صورت در مصوبه دولت آمده بود که دستمزد کارمندان  نباید کمتر از 2.8 میلیون تومان باشد. که بر روی این رقم اضافه کار،نرخ بازنشستگی،سنوات و... محاسبه می شد.


 توفیقی بیان کرد: شورای عالی  کار تصمیم گرفته بود رقمی اعلام شود که 2.8 میلیون تومان را پوشش دهد.نمایندگان کارگران بر روی این موضوع بحثی نداشتند، بحث از آنجا آغاز شد که کارگران می گفتند، اگر قرار است 2.8 میلیون تومان لحاظ شود، آیتم حداقل دستمزد(پایه) باید چشمگیر باشد، چرا که این رقم مبنای تصمیم گیری افزایش حقوق  بازنشستگان تامین اجتماعی  و مبنای تصمیم گیری بنگاه های خرد کشور است. مولفه های دیگر را مثل نرخ «تفاوت تطبیق» که در مصوبه دولت اتفاق افتاد؛ انجام دهیم. از اینجا به بعد که کارگران این پیشنهاد را بیان کردند، مشکلات آغاز شد. تیم اقتصادی دولت نپذیرفتند که  این اتفاق بیفتاد.


 نماینده کارگران در شورای عالی کارگفت:با توجه به مخالفت دولت و  با توجه به اینکه اصالت جامعه کارگری اجازه نمی داد که به قانون عمل نکنیم؛ مصوبه را امضا نکردیم.از جمله پیشنهادات ما درباره اختصاص 2.8 میلیون تومان برای کارگرانی که سابقه کار ندارند یا سابقه شناور دارند، بود که موافقت نشد. اگر کارگری در بنگاهی حتی سابقه 20ساله داشته باشد به محض اینکه محل فعالیت خود را تغییر دهد مشمول نرخ پایه سنوات نخواهد شد.به همین دلیل پیشنهاداتی در این زمینه داشتیم.

 توفیقی گفت: وزارت کار طی آماری اعلام کرد که بیش از 28 درصد کارگران سابقه شناور دارند،23 درصد هم کارگرانی داریم که سابقه ندارند. ما پیشنهاد دادیم که کاری کنیم که پایه سنوات به همه کارگران تعلق بگیرد. همچنین برای آن دسته از کارگرانی که فرزند ندارند و مشمول حق اولاد نمی شوند نیز پیشنهاداتی داشتیم که پذیرفته نشد. 

وی بیان کرد:مصوبه دستمزد 99 را امضا نکردیم. اما متأسفانه مشاهده می کنیم دولت و کارفرمایان از قول خود مبنی بر اینکه دستمزد کارگری کمتر از 2.8 میلیون تومان نباشد عدول کردند  و این اجرایی نشد. 

توفیقی گفت: بهره وری دستمزد و ماده 41 در دستمزد امسال اجرا نشد. دستمزد کارگران از کارمندان کمتر است و دولت و کارفرمایان به قول خود عمل نکردند. 

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۴۰۸۷۵۸۱۵:۱۵:۴۳ ۱۳۹۹/۱/۲۲
..فقط پشت میزنشینی و کارهای دولتی موردحمایت دولت واقع میشه.کار و کارگر همیشه مورد ظلم بوده و هست. امیدوارم خدا جواب اجحاف کنندگان به طبقه زحمتکش کارگر رو بده.البته منظورم از کارگر معنی عام اونه یعنی همه کسانی که در کارخانه ها با هر سطح تحصیلی و شغلی مشغول به کار هستند.
تمشکال۱۴۰۹۲۱۵۰۱:۵۸:۰۸ ۱۳۹۹/۱/۲۳
برای جلسات تعیین دستمزد کارگران درپایان هر سال نماینده ای از قوه قضاییه در این جلسات به منظور دفاع از قوانین و ضوابط جاریه قانون کار و دستمزد شرکت نماید تا حقی از کارگران تضیع نشود و گرنه هیچ وقت نماینده کارگران در طول سال های قبل حریف نماینده کارفرمایان برای الزام عملی به قوانین مصوب ( کارگر و کارفرما ) نبوده است
ناشناس۱۴۰۹۴۰۹۰۸:۴۷:۵۱ ۱۳۹۹/۱/۲۳
حالا همچین میگه پشت میزنشینی انگار همه مدیران نجومی بگیر هستند! حقوق 90% کارمندان هم با این تورم کمر شکن بخور و نمیر است برادر
ناشناس۱۴۰۸۷۵۹۱۵:۱۷:۳۵ ۱۳۹۹/۱/۲۲
شریعتمداری جان خوش به حالت . کاش ما جای تو بودیم و بس ..
ناشناس۱۴۰۸۷۸۵۱۵:۵۰:۳۴ ۱۳۹۹/۱/۲۲
تا افرادی مثل شما که از علم دنیا بی بهره هستید مانند منطقه ای کردن دستمزد تا این مشکل حقوق برطرف شود ولی نمی کنید کارگران پاسوز امثالی مثل شما باید شوند
ناشناس۱۴۰۸۸۵۷۱۷:۱۳:۵۸ ۱۳۹۹/۱/۲۲
با سرعت داریم به سمت ژاپن اسلامی نزدیک می شیم!!!
ناشناس۱۴۰۸۸۷۴۱۷:۴۰:۲۲ ۱۳۹۹/۱/۲۲
این دولت پشتیبان ثروتمندان است حتی درک درستی از شرایط اقشار ضعیف جامعه ندارد
ناشناس۱۴۰۹۱۹۳۰۱:۱۳:۰۱ ۱۳۹۹/۱/۲۳
به کارمندان ۱۵درصد به کارگران ۲۱درصد بازهم معترضید!!!! راستی عیدی کارگران چقدر بود مال کارمندان چقدر؟ واقعا که!!!
ناشناس۱۴۰۸۸۹۱۱۷:۴۹:۰۸ ۱۳۹۹/۱/۲۲
آقای توکلی ! این ظلم آشکار به جامعه کارگری هست و کمر کارگران و خانواده هایشان را خواهد شکست. از شما انتظار می رود در این خصوص ورود پیدا کنید من نمیدونم چه ساز و کاری وجود دارد ولی .. نمایندگان دولت و کارفرمایان دست به یکی کرده اند و هرجور دلشان خواسته اند عمل کردند انتظار می رود این ظلم آشکار متوقف شود
ناشناس۱۴۰۸۹۰۱۱۷:۵۹:۵۹ ۱۳۹۹/۱/۲۲
کارگاه ها که بیمه نمی کنند حداقل دستمزد رو هم اینجوری حساب می کنید این وضع از مهاجران افغان هم تو مملکتمون بدتره
ناشناس۱۴۰۸۹۱۴۱۸:۱۶:۳۶ ۱۳۹۹/۱/۲۲
درسته که کارگران و بازنشستگان و کارمندان قدرت خریدش با نقدینگی وحشت ناک نابود شده ولی باید مراقب باشید که خدای نکرده نباید و نباید حرکتی بشه که هدف اصلی دشمنان همین است. ما حوادث سخت تر را عبور کردیم. بازنشسته با ده سال سابقه و 550 تومان مستمری ۵ سر عائله.
ناشناس۱۴۰۹۳۹۰۰۸:۳۹:۲۸ ۱۳۹۹/۱/۲۳
امثال شما با این طرز دیدگاه اون 500 تومن نباید بهتون بدن
فرشید۱۴۰۸۹۲۴۱۸:۲۵:۴۷ ۱۳۹۹/۱/۲۲
حمایت از کار و‌ کارگر منجر به رونق تولید و حمایت از نیروی کار دولتی و پشت میز نشین منجر به تمایل افراد به تن پروی و درآمد بی دردسر میشود.حال خود قضاوت کنید در این شکل کدام حالت تقویت میشود.
کارمند بیمارستان۱۴۰۸۹۳۳۱۸:۳۵:۰۹ ۱۳۹۹/۱/۲۲
کارمند که پولی نمیگیره، بنده خدا برو از پزشکان بگیر که ماهی 80 میلیون تومان حقوق میگیرند.
ناشناس۱۴۰۹۳۸۱۰۸:۲۹:۵۴ ۱۳۹۹/۱/۲۳
فوتبالیست ها و خواننده ها رو که نگم واست!!نود دقیقه دنبال توپ میدوئن تو هفته روزی 20میلیون میره تو حسابشون!!!!!!!!
مصطفي۱۴۰۸۹۵۰۱۸:۵۴:۰۵ ۱۳۹۹/۱/۲۲
مشكل شده اول مرغ بوجود امد يا تخم مرغ كارگر بيجاره چه كنه كارفرماي بدبخت چه كنه راه حل مرضي الطرفين ، واقعا چيه؟ كه هر دو طرف راضي باشند؟ ايجاد درآمدهاي دولت بدون تورم و رو آوردن دولت به اقتصاد مقاومتي ( در عمل و نه در شعار )
ناشناس۱۴۰۸۹۵۳۱۹:۰۰:۵۵ ۱۳۹۹/۱/۲۲
تخلف از ماده 41 قانون كار و بي عدالتي اجتماعي سوغات دولت بي تدبير و نااميدساز
ناشناس۱۴۰۸۹۶۳۱۹:۱۹:۲۲ ۱۳۹۹/۱/۲۲
به اندازه مبلغ حداقل حقوق تعيين شده براي كارگران فقط به حقوق ماهيانه كارمندان در اسفند ٩٨و فروردين دولت اضافه كرد حالا به كارگران وباز نشستگان كه ميرسد نه اعتبار دارد ونه بودجه بي عدالتي وتبعيض در يك سيستم چقدر وتاكي؟
ناشناس۱۴۰۹۰۰۲۲۰:۰۲:۰۲ ۱۳۹۹/۱/۲۲
فکر میکنین دولت کیه؟یا خودشون مثل این نعمت زاده..کارخونه دارن یا کس و کارشون کارخونه داره یا یکی بهشون رشوه میده میگه برو از کارفرما حمایت کن. اونوقت شما انتظار داری اینا بیان به نفع کارگر رای بدن؟؟؟بر همشون ..
علی۱۴۰۹۰۵۳۲۱:۴۹:۵۸ ۱۳۹۹/۱/۲۲
فاجعه است !!!! کارگران روز به روز فقیرتر میشن
ناشناس۱۴۰۹۰۹۲۲۳:۱۳:۳۴ ۱۳۹۹/۱/۲۲
آ قای محجوب الان کجاست؟
رضا۱۴۰۹۳۳۲۰۷:۱۸:۴۸ ۱۳۹۹/۱/۲۳
کار و کسب ۲۰ ساله اش که تحت عنوان شعار دادن به نام کارگران و بعدش رفتن به مجلس راه انداخته بود رفته هوا پس خودش هم رفته تو لک و باید بره دنبال کار بگرده اونم تو این بیکاری
رسول۱۴۰۹۱۲۱۲۳:۴۸:۰۰ ۱۳۹۹/۱/۲۲
زیاده بابا اینهمه ارزونی
امیر۱۴۰۹۱۷۹۰۰:۵۶:۰۷ ۱۳۹۹/۱/۲۳
خوب کارگرید کارمند نیستید که پشت میز نشینی عقل میخواد سواد میخواد که زمانی حال میکردی اون داشت جان میداد
محمد۱۴۰۹۲۵۹۰۳:۱۹:۱۷ ۱۳۹۹/۱/۲۳
خدایی اینا پیش خودشون چی فکر می کنند فکر کنم به زمان برده و برده داری رسیدیم چطوری با رای گیری به این نتیجه گیری رسیدید دقت کنید چهار نفر نمایندگان کارفرما سه نفر نمایندگان کارگری سه نفر هم نمایندگان دولت که خودشون کارفرمای بزرگ هستند
ناشناس۱۴۰۹۳۹۸۰۸:۴۳:۵۴ ۱۳۹۹/۱/۲۳
عزرائیل جون کجایی چرا پیشم نیایی /کارگر بینوا
ناشناس۱۴۰۹۴۰۷۰۸:۴۷:۰۱ ۱۳۹۹/۱/۲۳
اینکه دستمزرد کارگران از کارمندان کمتر است که باید اینطور باشد و همه جای دنیا همین است! منتهی، حقوق کارمندان هم بخور و نمیر است و باید افزایش یابد و البته حقوق کارگران عزیز

پربحث‌های هفته

 1. یک درس مهم ظریف در سیاست خارجی

 2. از تنور سوال از رییس جمهور نانی گرم ‌می‌شود؟!

 3. پایان شوروی گونه آمریکا ؟

 4. مجلس به تهدیدهای تاجگردون چه پاسخی می‌دهد؟

 5. به چه قیمت؟

 6. طرح سؤال از رئیس‌جمهور با ۲۰۰ امضا تقدیم هیئت‌رئیسه مجلس شد + محورهای سوال

 7. اعتبارنامه تاجگردون رد شد

 8. حاشیه‌های حضور ظریف در مجلس

 9. شما بگویید به چه قیمتی ؟!

 10. تاجگردون کیفش را از مجلس برداشت و رفت

 11. روایت روحانی از مدیریت دولت بر اقتصاد کشور/جنجال سخنرانی ظریف/ بازداشت عضو تیم سابق مذاکره‌کننده هسته‌ای/افروغ: صداوسیما اسیر نفوذ، تظاهر و ریا شده است

 12.  ردپای زنگنه در هپکو به نقل از نماینده تهران/ وزارت نفت: بیژن زنگنه از سال ۸۵ بازنشسته است  

 13. ضرب و شتم پزشک متخصص توسط همراهان بیمار + عکس

 14. روحانی: اقتصاد کشور تحت مدیریت قرار دارد/ در ماه‌های آینده به ثبات در اقتصاد و بازار ارز خواهیم رسید

 15. تهیه طرح تغییر الگوی سهمیه بندی بنزین در مجلس/ اختصاص سهمیه بنزین به خانواده به جای خودرو

 16. معجزه ای که اتفاق نیفتاد!

 17. واکنش همتی به برخی اقتصاددانان؛ نقدینگی موجود نمی‌تواند به تورم بالا منجر ‌شود

 18. حکم یک دادگاه آمریکایی: محموله نفتکش‌های ایرانی که به ونزوئلا رفته بودند، مصادره شود

 19. شهردار تهران: ۹ میلیون دلار ضرر کردیم

 20. نمکی: دلم نمی‌خواست با چنین تاوان سنگینی حرف‌هایم را جدی بگیرند

 21. سیف: بانک مرکزی استقلال ندارد و تابع نظرات رئیس‌جمهور است/ برجام مشکل روابط بانکی ایران را حل نکرد

 22. احمد توکلی: با استیضاح روحانی بیشتر موافقم

 23. واکنش کاربران توییتر به رد اعتبارنامه تاجگردون؛ مجلس از اولین آزمون بزرگ خود سربلند بیرون آمد/ حالا نوبت تلاش مضاعف برای حل مشکلات است

 24. جزئیاتی از سند ۲۵ ساله ایران و چین/ واگذاری کیش به چینی‌ها صحت دارد؟

 25. واکسن کرونای آمریکا موفق عمل کرد

ابر آروان

آخرین عناوین