مشاغل پرخطر در معرض کرونا پایتخت اعلام شد

گروه اجتماعی الف،   3990121122

رئیس اتاق اصناف استان تهران گفت: با توجه به دستورالعمل ستاد مقابله با شیوع ویروس کرونا لیست مشاغل پرخطر اعلام و آنها تا اطلاع ثانوی تعطیل هستند.

قاسم نوده فرهانی در گفت و گو با ایرنا افزود: براساس «طرح فاصله‌گذاری هوشمند به منظور جلوگیری از شیوع بیشتر ویروس کرونا مشاغل پرخطر نظیر پاساژ های بزرگ سرپوشیده، استخرها، آرایشگاه ها، قهوه خانه ها، چای‌خانه و تریا،  سالن های زیبایی که باعث تجمع افراد می شود تا اطلاع ثانوی تعطیل است.

وی، فروشگاه‌های بزرگ، مجتمع‌های تجاری، بازارهای مرکزی سقف‌دار، روزبازارها، نمایشگاه ها، آموزشگاه‌های رانندگی، رستوران ها، اغذیه‌فروشی، طباخی و فست‌فود،  مراکز بازی، تفریحی، گیم‌نت، باشگاه های ورزشی و بدن‌سازی، گرمابه، سونا و ماساژها، تالارهای پذیرایی و مراسم را از دیگر مشاغل پرخطر برشمرد که همچنان باید تعطیل باشند.

اصناف شهرستان های استان تهران از شنبه می توانند فعالیت خود را آغاز کنند

رئیس اتاق اصناف تهران گفت: به جز اصناف نام برده شده دیگر اصناف شهرستان های استان به جز شهر تهران با رعایت اصول بهداشتی می توانند از روز شنبه (٢٣ فروردین ماه) فعالیت خود را آغاز کنند.

نوده فرهانی افزود: اصنافی نظیر رستوران‌ها و آشپزخانه‌های بیرون‌بر،  فروشگاه‌های سوپرمارکت کوچک، اصناف بهداشتی‌فروش‌ و شوینده‌فروش‌ می توانند فعالیت خود را آغاز کنند.

وی گفت: اصناف قبل از آغاز فعالیت خود باید در سامانه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ثبت نام و تعهد بدهند اصول بهداشتی و دستورالعمل مقابله با ویروس کرونا را رعایت می کنند.

نوده فرهانی تاکید کرد: اصناف پس از ثبت نام در سامانه یاد شده باید گواهی سلامت و بارکد مربوط به آن را بگیرند و در واحدشان نصب کنند.

رئیس اتاق اصناف استان تهران گفت: اصناف باید از ماسک، دستکش، محلول ضدعفونی استفاده و دستورالعمل مقابله با کرونا نظیر فاصله گذاری اجتماعی، پرهیز از تجمع و ضدعفونی کردن سطوح را رعایت کنند.  

نوده فراهانی تصریح کرد: اصناف در راستای رفاه حال مغازه داران و مردم بازگشایی و بر نحوه فعالیت آنها و اصول بهداشتی نظارت و با متخلفان برخورد می شود.

وی گفت: ٤٥٠ هزار صنف در استان تهران و ٢٨٠ هزار واحد صنفی نیز در  شهر تهران فعال است.