محسن رضایی: جلسات کمیسیون‌های مجمع تشخیص از این هفته فعال شده اند

گروه سیاسی الف،   3990120133

 دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: امروز دو کمیسیون اقتصاد و کمیسیون زیربنایی و تولیدی، تشکیل جلسه دادند.

به گزارش خبرگزاری صداوسیما، محسن رضایی عصر امروز در حاشیه برگزاری نخستین جلسه مجمع تشخیص مصلحت نظام در سال جهش تولید اظهارداشت: موضوع جلسات کمیسیون‌های اقتصاد و زیربنایی مجمع، درباره آثار اقتصادی شیوع ویروس کرونا در کشور بود. در سطح جهان در این موضوع، پژوهش و مطالعات خوبی صورت گرفته است که از تأثیر آن در اقتصاد اروپا و هم اقتصاد آمریکا و اقتصاد آسیا گزارش خوبی داده شد.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: معلوم شد که این بحران، بحرانی بسیار جدی است و هنوز هم همه ابعاد آن مشخص نشده است، چون معلوم نیست تا چند ماه دیگر این همه گیری ادامه پیدا کند.

رضایی افزود: همچنین در این جلسه آثار این بیماری در بخش‌های مختلف کشور را مورد بحث قرار دادیم. انطباق این اقداماتی را که دولت و قشرهای مختلف انجام داده اند از نظر اقتصادی با اقتصاد مقاومتی بررسی کردیم.

وی اضافه کرد: اقتصاد مقاومتی بیش از پنج شش سال است که با توجه به بحران‌هایی از این نوع و بحران اقتصادی دیگر مثل تحریم‌ها، تنظیم شده است. بندها و پیش بینی‌های بسیار خوب در این سند اقتصاد مقاومتی وجود دارد که ما بر اساس همان سند، به وضعیت و کارکرد دولت و مجلس پرداخته ایم تا بُعد نظارتی خودمان را انجام دهیم، ولی مهمتر از بُعد نظارتی، این است که به دولت و مجلس و به همه قشرهایی که زحمت می‌کشند و تلاش می‌کنند کمک کنیم.

رضایی افزود: امروز از فعالیت‌های دولت، وزارت بهداشت و نیروهای مسلح و گروه‌های جهادی که بر مبنای گزارشی که ارائه و مشخص شد که تلاش‌های بسیار زیادی صورت گرفته است هر چند که تاخیرهایی هم بوده است، قدردانی کردیم. در دو هفته اخیر، فعالیت‌های خیلی خوبی صورت گرفته است.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام اضافه کرد: نکته مهمی که وجود دارد آن است که نحوه برخورد کلان با این حادثه از این به بعد چگونه باید باشد. عده‌ای معتقد هستند که باید به اقتصاد اولویت داد و برخی معتقدند باید جان مردم را اولویت قرار داد. خوشبختانه معیار شناخته شده‌ای وجود دارد که یک تصمیم درست در کشور اتخاذ شود.

وی گفت: این حادثه بیماری کرونا، معیاری مشخصی دارد که فعالیت‌های اقتصادی از چه زمانی شروع شود. البته آن نقطه زمانی، باید دقیق تعیین شود.

رضایی افزود: نقطه مطلوب، زمانی است که سیر نزولی این بیماری مشخص شود. این سیر باید به جایی برسد که اسمش را می‌گذاریم نقطه قطعی عدم بازگشت کرونا. مهم آن است که نخستین نقطه قطعی عدم بازگشت کرونا، مشخص شود وگرنه ممکن است بعضی‌ها بگویند صبر کنیم تا به کلی بیماری ریشه کن شود.

وی اضافه کرد: نخستین نقطه که کارشناسان بهداشت و درمان مشخص کنند که دیگر کرونا برنمی گردد، می‌شود درمورد فعالیت‌ها بحث کرد که به چه صورت باشد، چون اگر خطایی در این خصوص صورت بگیرد و ما با بیماری دو کوهانه مواجه شویم یعنی تعداد بیماران پایین بیاید و دوباره افزایش پیدا کند، آن موقع ممکن است خسارت جدی به کشور وارد شود، لذا بخشی از بحث ما از نظر اقتصاد مقاومتی این بود که آن نقطه را چگونه می‌شود تعیین کرد که قرار شد جمع بندی‌ها را به ستاد ملی مبارزه با کرونا ارائه کنیم تا به دوستان در تصمیم گیری کمک شود.

رضایی گفت: موضوع دیگری که مورد بحث قرار گرفت این بود که کشور ما چند مزیت مهم اقتصادی دارد. غیر از منابع، معادن و نفت، اولین مزیت اقتصادی ایران بعد از منابع و نفت، صنعت سلامت است، یعنی ایران می‌تواند در مساله سلامت، بالاترین مزیت را در منطقه داشته باشد و ما می‌توانیم «هاب سلامت» در منطقه باشیم.

وی افزود: بنابراین ما از دوستان خواهش می‌کنیم تا این حرکتی را که در تجهیزات و دارو و در روش‌های سلامت در کشور پیدا شده است به سرعت تعطیل نکنند و ما در خود مساله سلامت می‌توانیم صادرات کننده باشیم.

رضایی اضافه کرد: به محض اینکه ما مساله کرونا را در اینجا به کنترل کامل دربیاوریم، میلیون‌ها دلار می‌توانیم از طریق فروش تجهیزات و وسایلی مانند دستکش و ماسک و کیت‌های تشخیص کرونا به کشورهای منطقه داشته باشیم.

وی افزود: نکته سومی که ما به آن توجه کردیم این بود که در تسریع دورکاری و استفاده از فضاهای هوشمند و مجازی پیدا شده، فرصتی تاریخی برای ماست. در حقیقت این کرونا می‌تواند در زمینه مسائل مجازی، کشور را ده سال به جلو سوق دهد.

رضایی گفت: ما وقتی توجه کنیم به اینکه دو موفقیت خوب در دنیا حاصل شده است که یکی در چین بوده که از طریق انضباط توانست مساله کرونا را حل کند و دیگری در کره جنوبی بوده که این کشور از طریق سیستم‌های الکترونیکی موفق شد. یعنی فردی که آلوده بود اگر از خانه خارج می‌شد، تحت کنترل بود و هر جایی که می‌رفت دوربین‌ها و سیستم‌های هوشمند او را کنترل می‌کردند لذا سیستم‌های هوشمند در کره جنوبی بسیار موفقیت بالایی را به همراه داشته است.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: بنابراین بعد از این حادثه می‌توانیم بسیاری از مشکلات فضای مجازی را حل کنیم. الان در برخی زیرساخت‌ها مشکل داریم و برخی امورات دیگر کشور، در زمینه فضای مجازی باید حل و فصل شود.

وی گفت: ما وارد یک تهدید جدی شده ایم، ولی فرصت‌های تاریخی هم برای ما به وجود آمده است که می‌توانیم از این فرصت‌ها استفاده کنیم. رضایی افزود: یکبار دیگر از زحمات کادر درمانی، پرستاران و پزشکان فداکاری که با همه وجود، خودشان را فدای دفاع از سلامت مردم کشور کرده اند، تشکر می‌کنیم و امیدوار هستیم که این رستاخیز و جهاد بزرگی که در کشور صورت گرفته است، به خوبی مدیریت شود که ما ضمن غلبه بر تهدیدات از فرصت‌ها حداکثر استفاده را ببریم.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام همچنین درباره عملکرد رسانه‌ها و صدا و سیما در بحث اطلاع رسانی گفت: صدا و سیما حقیقتاً کار بسیار خوبی در مساله اطلاع رسانی انجام داد. هم حضور خبرنگاران صدا و سیما در صحنه‌های پرریسک و خطرناک در ارتباط با کسانی که مبتلا به این بیماری بودند، در موضوع برقرار معنوی بین جهادگران سلامت با مردم و قشرهای مختلف خیرین، در انعکاس فعالیت‌های اجتماعی و خیره‌ای که در کشورصورت می‌گیرد، در فعالیت‌های گروه‌های جهادی که به صحنه آمده اند، انعکاس فعالیت‌های نیروهای مسلح که نیروهای مسلح اعم از سپاه، ارتش و بسیج هم انصافاً کار بزرگی را انجام داده اند، عملکرد خوبی داشتند.

رضایی افزود: از همه زحمات خبرنگاران بدون حد و مرز و با روحیه جهادی صداوسیما و سایر رسانه تشکر می‌کنیم.

پربحث‌های دیروز

پربحث‌های هفته

 1. رای قاطع نمایندگان به ریاست قالیباف/ اعضای هئیت رئیسه مجلس یازدهم مشخص شدند

 2. وقتی مردم مانند رییس مجلس دهم فکر نمی‌کنند...

 3. "دیپلماسی بنزین"، نمادی از بی اعتنایی به تهدیدات آمریکا

 4. کارناوال نفتکش های ایرانی در اقیانوس ها

 5. نامه احمد توکلی به روحانی: برای نجات کشور پیروی از اقتصاد آزاد را کنار بگذارید

 6. آیا فلسطینی‌ها زمین‌هایشان را به یهودیان فروختند؟

 7. شاخ «غول» هم شکستنی است...

 8. اسکورت نفتکش «فارست» توسط هواپیماها و ناوهای جنگی ونزوئلا

 9. درد کهنه غیزانیه، «امنیتی» نیست

 10. مجلس تراز انقلاب و حق مسکن یازده میلیونی؟!

 11. امروز تهرانی‌ها سورپرایز شدند!

 12. مجلس خدمت یا مجلس قدرت؟!

 13. جمعیت جوان، کرونا را شکست می‌دهد

 14. تلفاتی سنگین‌تر از تلفات جنگ بر دوش ایالات متحده

 15. فطر و اعیاد مذهبی؛ آیا مسابقه شادمانی عمومی کافی است؟

 16. چرا فرزندآوری کم شده/ آیا جامعه هم پیر می‌شود؟

 17. واکنش «آشنا» به توئیت «محسن رضایی» درباره غیزانیه

 18. پایان ریاست لاریجانی با تقدیر روحانی/جدال توییتری نادران و آشنا/زیباکلام: هیچ‌کس به جهانگیری و هاشمی رای نمی‌دهد

 19. رهبر انقلاب: در عدالت نمره مطلوب به دست نیاورده‌ایم/ مجلس متعهد به وظایف، نقطه امید مردم و اتکاء مجریان است

 20. دو نشست معنادار توسط قالیباف و حاجی بابایی/ حیاط خلوت نمایندگان دوره دهم/ دلیل حمایت اصلاح‌طلبان از ظریف برای انتخابات ریاست جمهوری

 21. توضیح میرسلیم درباره مصاحبه با بی‌بی‌سی

 22. ریشه قتل دختر ۱۴ ساله تالشی اختلافات مذهبی نیست

 23. غیزانیه از نمای نزدیک

 24. رهبر انقلاب: وضعیت رژیم صهیونیستی در آینده‌ سخت‌تر خواهد شد/ فلسطین قابل فراموش شدن نیست

 25. وامی‌ برای آشنا، آشنایی برای وام !

پربحث‌های هفته

 1. رای قاطع نمایندگان به ریاست قالیباف/ اعضای هئیت رئیسه مجلس یازدهم مشخص شدند

 2. وقتی مردم مانند رییس مجلس دهم فکر نمی‌کنند...

 3. کارناوال نفتکش های ایرانی در اقیانوس ها

 4. نامه احمد توکلی به روحانی: برای نجات کشور پیروی از اقتصاد آزاد را کنار بگذارید

 5. شاخ «غول» هم شکستنی است...

 6. درد کهنه غیزانیه، «امنیتی» نیست

 7. مجلس تراز انقلاب و حق مسکن یازده میلیونی؟!

 8. مجلس خدمت یا مجلس قدرت؟!

 9. تلفاتی سنگین‌تر از تلفات جنگ بر دوش ایالات متحده

 10. واکنش «آشنا» به توئیت «محسن رضایی» درباره غیزانیه

 11. پایان ریاست لاریجانی با تقدیر روحانی/جدال توییتری نادران و آشنا/زیباکلام: هیچ‌کس به جهانگیری و هاشمی رای نمی‌دهد

 12. رهبر انقلاب: در عدالت نمره مطلوب به دست نیاورده‌ایم/ مجلس متعهد به وظایف، نقطه امید مردم و اتکاء مجریان است

 13. دو نشست معنادار توسط قالیباف و حاجی بابایی/ حیاط خلوت نمایندگان دوره دهم/ دلیل حمایت اصلاح‌طلبان از ظریف برای انتخابات ریاست جمهوری

 14. توضیح میرسلیم درباره مصاحبه با بی‌بی‌سی

 15. رهبر انقلاب: وضعیت رژیم صهیونیستی در آینده‌ سخت‌تر خواهد شد/ فلسطین قابل فراموش شدن نیست

 16. جزئیات عملکرد شبکه فساد خودرویی با مشارکت ۲ نماینده مجلس و مدیرعامل وقت سایپا

 17. لطفاً مردم را پشت درهای مجلس نگه ندارید

 18. محمد عزیزی بازداشت شد

 19. گزینه‌های نهایی فراکسیون انقلاب برای هیئت رئیسه/دیدار امام جمعه اهواز با نوجوانی از غیزانیه/روایت روزنامه اصلاح‌طلب از ائتلاف طرفداران احمدی‌نژاد با پایداری‌/دولت نگران مجلس است؟

 20. رشوه ۶۵ میلیارد تومانی به نماینده مجلس برای جلوگیری از یک طرح

 21. واکنش حسین شریعتمداری به ادعای فلاحت‌پیشه؛ آمریکا که ارزان‌تر حساب کرده بود!

 22. اقتدار در دریای کارائیب؛ صدای پای ایران در حیاط خلوت آمریکا

 23. ادعای دوگانه قالیباف - نیکزاد/رأی آذری‌زبان‌ها سرنوشت‌ساز شد

 24. معروف‌ترین چهره سیاسی که اختتامیه مجلس را ندید+ عکس

 25. اسامی نامزدهای ریاست و نواب رئیس مجلس یازدهم مشخص شد

آخرین عناوین