روحانی: انتظار ظهور حضرت مهدی (عج) به معنای امید به آینده است

گروه سیاسی الف،   3990120045

رئیس‌جمهور گفت: انتظار ظهور حضرت مهدی(عج) هم به معنای امید به آینده است.

روحانی: انتظار ظهور حضرت مهدی (عج) به معنای امید به آینده است

حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس جمهور صبح امروز در جلسه هیئت دولت با اشاره به فرا رسیدن نیمه شعبان گفت: انتظار ظهور حضرت مهدی هم به معنای امید به آینده و هم به معنای آمادگی برای صلح در سراسر جهان است و لذا هر کس در عمل و زندگی‌اش می‌تواند ببیند که آیا منتظر است یا خیر.

وی افزود: این انتظار هر مقدار بیشتر شود و هر چه این اعتقاد قوی‌تر شود آرامش و جهان‌بینی واقعی برای انسان حاصل می‌شود و برای ما یک جهان‌بینی واقعی می‌دهد و می‌گوید آینده جهان آینده صلح و عدالت و پایان همه گره‌ها، فرج و گشایش واقعی‌ است.

رئیس‌جمور در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به سختی‌ها و بلایای کرونا گفت:‌ در عین حال در موضوع کرونا و در زمینه علم و شرکت‌های دانش بنیان و نیازمندی‌های که بخش درمان و پزشکی ما دارد قدم‌های بسیار خوبی برداشته شد و اینها ارزشمند است، در زمینه کیت‌های آزمایشگاهی روی پای خود ایستاده‌ایم و تولیداتمان به اندازه کافی در اختیار قرار می‌گیرد و روزبه‌روز این تولیدات می‌تواند بیشتر شود.

در زمینه تنفس مصنوعی به توفیقات خوبی رسیدیم
روحانی گفت: امروز در زمینه تنفس مصنوعی به توفیقات خوبی رسیدیم. در عدد خوبی هم تولید می‌شود و در اندازه‌ای است که نیاز پزشکی ما را تامین می‌کند، در  تولید سی تی اسکن وضعیت خوبی داریم.

رئیس‌جمهور با یادآوری روزهای اولیه شیوع کرونا در ایران گفت: یادم است تعداد از دانشجویان که از چین می‌خواست به ایران بیاید و قرنطینه شوند، مانده بودیم کجا قرنطینه شوند، هر کجا که به آنها اعلام می‌شد به صورتی شانه از مسئولیت خالی می‌کردند یعنی از ترس کرونا همه دنبال راه فرار بودند.

 آمریکایی‌ها همیشه یکجانبه‌گرا بوده‌اند، در طول این مدت هم این روش را ادامه داده است و حالا در این بیماری هم همان روند غلط و تفکرات نادرست خود را ادامه می‌دهند که این یک موضوع تاریخی است و در تاریخ باقی خواهد ماند که کاخ سفید که تاکنون در مسائل اقتصادی تروریست بوده از این پس در مسائل درمانی هم تروریست است 
 
روحانی اضافه کرد: وقتی هم این بیماری در کشور ما شروع شد در میان پزشکان و پرستاران ترس و وحشت زیاد ایجاد کرد. دلیلش روشن بود که همه تجهیزات و آمادگی‌ها در روز اول نبود اما امروز وقتی یک پرستار ما از نظر لباس و سایر تجهیزات می‌تواند مجهز باشد با خیال راحت می‌تواند در بیمارستان قرار گیرد.

رئیس‌جمهور در بخش دیگری ار سخنانش خطاب به صندوق بین‌المللی پول گفت:‌ ما سهم خود را به صندوق بین‌المللی پول و بانک جهانی پرداخت می‌کنیم و بخشی از ذخایر ما در اختیار آنها است.

صندوق بین‌المللی پول باید به وظیفه خود عمل کند
رئیس‌جمهور گفت: بسیاری از کشورهای جهان و اندیشمندان به صراحت اعلام کردند که صندوق بین‌المللی پول باید به وظیفه خود عمل کند. ما در طول 50 سال گذشته از این صندوق چیزی نخواستیم حالا بعد از این همه مدت که عضو صندوق هستیم و تلاش کردیم پول ما در آنجا ذخیره بوده و در این شرایط سخت اگر آنها به وظایف خود عمل نکند دنیا قضاوت دیگری نسبت به آنها خواهد داشت.

وی افزود: آمریکایی‌ها همیشه یکجانبه‌گرا بوده‌اند، در طول این مدت هم این روش را ادامه داده است و حالا در این بیماری هم همان روند غلط و تفکرات نادرست خود را ادامه می‌دهند که این یک موضوع تاریخی است و در تاریخ باقی خواهد ماند که کاخ سفید که تاکنون در مسائل اقتصادی تروریست بوده از این پس در مسائل درمانی هم تروریست است، یعنی به عنوان یک ننگ تاریخی در پیشانی هیئت حاکمه آمریکا خواهد ماند که فشارهای خود را در چنین شرایطی به ملت ایران ادامه می‌دهد. البته مردم تاب‌آوری خوبی در برابر فشارها داشتند و در آینده هم خواهند داشت.

رئیس‌جمهور تصریح کرد: آمریکایی‌ها در این داستان کرونا مصوبه 2005 بهداشت جهانی را هم نقض کردند که در این مصوبه تصریح شده همه باید به هم کمک کنند و آزاد باشند، حالا علی‌رغم اقدامات تروریستی آمریکا، ما روابطمان را با کشورهای دیگر و دوست ادامه دهیم.

رئیس‌جمهور در بخش دیگی از سخنانش با بیان این مطلب که از روز شنبه مرحله سخت مبارزه با کرونا آغاز می‌شود، گفت: شنبه مرحله سخت‌تری شروع می‌شود و اگر بخواهیم با بیماری که مسری است و مشکلات زیادی به وجود آورده و بگوییم به همه مردم داخل خانه بمانند و خارج نشوند، خوب این روش، راحت‌ترین کار دولت برای مقابله با این بیماری است.

روحانی با بیان اینکه این روش امکان‌پذیر نیست، ادامه داد: عده‌ای باید برای تولید نیازمندی‌ها و حمل و نقل از خانه خارج شوند. بعدش هم ما دو جور مردم داریم. یک گونه مردم این هستند که حقوق ثابت دارند و حقوق بگیر دولت هستند که سر کار بروند هم حقوق می‌گیرند خانه هم بمانند باز حقوق می‌گیرند.  شما ببنید فرضاً ما که حقوق کارمندان را می‌دهیم پیشنهاد کنیم که سه هفته تعطیل، آنوقت حقوق هم تعطیل! بعد ببینیم چه کسی خانه می‌ماند؟ بنابراین وقتی به کارمند بگوییم تعطیل باشید و حقوقت را می‌دهیم کار سختی نیست اما برای کارگری که دستمزد ندارد، نانی برای غذای شب ندارد باید چه کار کنیم؟ برای آن افرادی که کسب و کارشان در این دوماه تعطیل شده چه کار باید بکنیم. پس باید دو امر را تلفیق کنیم. هم سلامت مردم و مبارزه با کرونا و هم فعالیت اجتماعی و اقتصادی در چارچوب مقررات.

وی خاطرنشان کرد: معیار ما پروتکل‌های وزارت بهداشت است اگر وزارت بهداشت به ما بگوید این کار با این پروتکل انجام دهید ما قبول می‌کنیم و انجام می‌دهیم اما اگر بگوید قابل جمع نیست ما سلامت را ترجیح می دهیم.

رئیس‌جمهور با اشاره به مصوبه دولت مبنی بر آغاز فعالیت برخی کسب و کارها افزود:  ما از شنبه مرحله جدیدی از کرونا را شروع می‌کنیم و در واقع موج دوم آغاز می‌شود که در این موضوع همکاری بیشتر مردم را طلب می‌کنیم. این دوره مقداری سخت‌تر از دوره قبل است چون ما می‌خواهیم فعالیت اقتصادی را در حدی که امکان پذیر است انجام بدهیم و همزمان مبارزه را هم انجام دهیم با این تفاوت که مبارزه قبلی مبارزه نشسته در خانه بود امروز مبارزه ایستاده در صحنه اقتصادی است و دومی سخت‌تر است راهی جز این پیش روی ما نیست.

مشروح سخنان روحانی

آن چیزی که برای ما مهم است، امید به آینده است و از امید بالاتر، آمادگی است. انتظار ظهور حضرت ولی عصر (عج) هم به معنای امید به آینده و هم به معنای آمادگی برای صلح و عدالت در سراسر جهان است. بنابراین در آمادگی‌ هر کس می‌توان دید او منتظر است یا نیست.

 آن کس در زندگی فردی و جمعی به گونه‌ای است که الگویش تلاش برای رسیدن به عدالت است، معلوم است که منتظر است. در روایت هم آمده که شیعیان ما را باید در عمل آنها شناخت. اگر مسیر ائمه (ع) را در عمل هر کس مشاهده کردید، آنها شیعیان واقعی هستند.

در دین و مکتب ما یاس معنایی ندارد، سراسر زندگی باید امید باشد و این اعتقاد باید باشد که پشت هر بن‌بست و پیچیدگی‌ فرج است. فرج به معنای گشایش است. باید همیشه منتظر گشایش و منتظر باشیم.

در شرایط کنونی بیش از هر زمان دیگر محتاج این عقیده هستیم، هر چقدر این اعتقاد قوی‌تر شود، سکون، آرامش و جهان‌بینی واقعی برای انسان حاصل می‌شود. مهدویت به ما جهان‌بینی آینده می‌دهد که جهان آینده، جهان صلح، فرج و گشایش واقعی است.

آن ایمان و اعتقاد به زندگی نشاط می‌دهد و ما را از ناامیدی نجات داده و از غم و افسردگی می‌رهاند، آینده جهان را با شکوه زیبا و پر از عدل و داد می‌کند. این عدل و داد جزیی نیست بلکه سراسر جهان را فرامی‌گیرد. بنابراین عید مهمی در پیشرو داریم و امیدواریم با عنایت و دعای آن حضرت، دست همه ما را در این ایام سخت بگیرد و سریعتر در شرایط عادی و معمولی مردم با آرامش بیشتر به فعالیت‌های اجتماعی و مسائل شخصی‌شان ادامه دهند.

امروز در روز 20 فروردین روز هسته‌ای قرار داریم، ما همه سال در این روز جشن هسته‌ای می‌گیریم و هر ساله افتتاح‌های فراوانی داریم. امسال هم از سال گذشته برنامه‌ریزی بیشتری شده بود، ما بسیاری از پیشرفت های علمی هسته ای در این مدت پیدا کردیم مخصوصا از اردیبهشت پارسال که محققین ما بدون مانع فعالیت‌های خود را ادامه دادند و به دستاوردهای بزرگی رسیدند.

ما نشان دادن این دستاورد را به روزی دیگر موکول می‌کنیم که این دستاوردها در زمینه پزشکی،  بهداشت و درمان جایگاه دارد، امروز علم هسته‌ای می تواند به ما کمک کند. دیروز در ویدئو کنفرانس‌هایی که با استان‌های مختلف داشتیم دیدیم یک مرکز پرتودهی گاما، ماسک‌هایی را برای استفاده مناسب می‌کند و در بخش های مختلف کشاورزی و غیر کشاورزی می‌تواند برای ما موثر باشد.

موضوع کرونا گرچه سختی‌ها و رنج هایی را برای جامعه به ارمغان آورد ولی باعث شد در زمینه علم، دانش و شرکت‌های دانش بنیان،  علم سلامت قدم‌های بسیار خوبی برداشته شود که این بسیار ارزشمند است امروز در کیت های آزمایشی کم کم روی پای خود می ایستیم، روز به روز تولیدات ما با شیوه ها و فناوری‌های جدید بیشتر می شود.

چند روز پیش ما از نمایشگاهی در زمینه سی‌تی اسکن بازدید کردیم، که دستاورد یک شرکت‌بنیان بود این دستاورد به ما می‌گوید نقص در ریه کجا است این تلاش بزرگی در زمینه علم و دانش است.

در جلسه صبح امروز دولت معاون علمی ما اطلاع داد که کیت‌های جدیدی در اختیار قرار گرفته  این کیت‌ها کار دیگری انجام می‌دهد اما مکمل کارهای گذشته است به ما نشان می‌دهد که آیا فرد در زمان کوتاهی ویروس کرونا را گرفته و پشت سر گذاشته یا نه.

این موضوع می تواند بسیار مفید و موثر باشد. این کیت می‌تواند برای بسیاری از افرادی که در جامعه این ویروس را گرفتند و علامتی نبوده اطمینان حاصل کند. ما هر روز که پیش می‌رویم در علم، دانش و تولید و در زمینه ماسک بی‌نیاز می‌شویم امروز هم برای تنفس مصنوعی داخلی در داخل تولید در شرکت‌های دانش بنیان فعال شده است.

در روزهای اولیه تعدادی دانشجو در چین داشتیم که به ایران بازگردانده شدند و تلاش کردیم آنها را قرنطینه کنیم، هرجایی را که اعلام می‌کردیم به صورتی شانه خالی می کردند و از ترس بیماری کرونا هیچ بیمارستان و مرکز درمان آماده نبود.

کرونا ترس و وحشتی در کشور ایجاد کرده بود که هیچ مرکزی  این دانشجویان که بعدا مشخص شد که هیچ مشکلی ندارند و به بیماری مبتلا نیستند اما این ترس وجود داشت.

وقتی این بیماری در ایران شروع شد در روزهای اولیه ترس و وحشت زیادی میان پزشکان و پرستاران ایجاد و تمام کشور ایجاد کرد، زیرا همه آماده آمادگی لازم و تجهیزات مورد نیاز وجود نداشت، اما امروز یک پرستار از نظر لباس و ماسک و سایر تجهیزات دغدغه ای ندارد با اطمینان خاطر به بیمارستان می‌رود و درمان می‌کند.

حالت اضطراب روزهای اول بیماری کرونا دیگر وجود ندارد بیمارستان‌های ما فعال هستند و پزشکان و پرستاران کاملا آماده هستند. در شرایطی که هم تحریم هستیم و هم در مسئله مبارزه با کرونا قرار داریم اما مردم در فروشگاه ها وفور در مواد غذایی و مواد بهداشتی را مشاهده می کنند.

در ماسک‌های بهداشتی مورد نیاز مردم به زودی و در آینده نزدیک به خودکفایی برسیم، وزارت صمت و اصناف تلاش خوبی را آغاز کرده اند و بسیاری از خطوط تولید تغییر کرده و به این موضوع اختصاص یافته است.

باید تمام مقررات  و امکانات لازم را در اختیار مردم قرار دهیم، بسیاری از استان‌ها اعلام کرده اند اگر مجوزهای لازم داده شود بیش از مقدار کنونی می‌توانند الکل مورد نیاز استان را تولید کنند و خودکفا شوند و به استان‌های دیگر نیز ارسال می کنیم.

تولید کنندگان شرایط آرامی در کشور ایجاد کرده اند و تقریبا با همه استان‌ها و مراکز تولیدی ماسک و مواد بهداشتی و ضدعفونی گفت و گو کرده‌ام درباره ابتلای کارکنان آنها به این بیماری هم پرسیدم در هیچ کدام از آنها موردی نبود فقط یک مورد بود که گفتند یکی دو نفر از افراد در این مراکز مبتلا شده‌اند و پس از درمان به کار برگشته‌اند. اکثریت قاطع این مراکز اعلام کردند در این زمینه مشکلی نداشتند.

وزیر نفت اعلام کرده است که در همه فعالیت‌های بخش نفت که همه کارکنان احتیاط‌های لازم را انجام می دهند و دستور العمل‌های بهداشتی را مراعات می‌کنند هیچ موردی از ابتلا به کرونا مشاهده نشده است این موضوع بسیار خوشحال کننده و بسیار ارزشمند است.

در مراکز تولیدی هیچ موردی از ابتلا به کرونا نداشتیم، این‌ها بسیار ارزشمنداست و به ما درس می دهد که می‌توانیم کار تولید را به خوبی انجام بدهیم  و در عین حال به بیماری هم مبتلا نشویم یعنی همه دستور العمل‌ها  و پروتکل‌ها را به خوبی مراعات کنیم.

تولید کشور باید پاسخگوی نیاز مردم در امروز و آینده باشد، روز گذشته اعلام شد اولین بخش گندم در کشور آمده شده است و در حال تحویل است و آمار ذخایر گندم نشان می‌دهد ذخایر بسیار خوبی برای مدتی داریم که نشان می دهد کشور کاملا  آماده است.
 آمار را شب گذشته با دقت بررسی کردم، گندم، برنج، کنجاله روغن جو  تمام نهاده‌ها و نیازمندی های مواد غذایی مورد نیاز مردم از ذخایر بسیار خوبی برخوردار است و با زمان بندی مشخص شده برای ماه‌های آینده ذخایر خوبی دارند.

 در مورد این که چگونه و از کجا خریدها و تامین نیازمندی‌های کالاهای اساسی انجام شود تصمیم‌های خوبی گرفتیم، بخش صنعت کشاورزی خدمات برق گاز و نفت کشور فعال هستند و تلاش می‌کنند و بخش بهداشت و درمان نیز بار بسیار سخت و سنگینی بر دوش دارد.

در جلسه اقتصادی این هفته نیز برای پرداخت تسهیلات حدود 100 هزار میلیارد تومان به گروه‌های مورد هدف تصمیم گرفتیم و به زودی چارچوب ها آیین نامه‌های آن به زودی تدوین و عملیاتی می‌شود.

در برخی امور گام های بسیار خوبی برداشته‌ایم، در اردیبهشت همزمان با پرداخت یارانه ماهانه اعتبار یک میلیون تومانی به همه خانواده ها پرداخت می شود، که این مبلغ برای کالاهای مورد نظر خود استفاده کنند و به تدریج ظرف 24 ماه از یارانه ماهانه کسر می‌شود.

برای کسب و کارهایی در شرایط کرونا آسیب دیدند تسهیلاتی در حد امکان و توان در نظر گرفته شده است و برای صندوق بیمه بیکاری به درخواست وزارت رفاه تسهیلاتی را در نظر گرفته‌ایم. در مجموع اقدامات خوبی انجام گرفته تا مردم اعتماد و اطمینان برای تامین نیازمندی های روزمره زندگی در ماه های آینده داشته باشند.

از همه مجامع بین المللی می خواهیم در این شرایط به وظایف قانونی خود عمل کنند، ایران عضو صندوق بین المللی پول و بانک جهانی است و همواره سهمیه خود را پرداخت کرده است، بخشی از ذخایر ما نیز در اختیار آنها است. اگر بنا باشد میان ایران و کشورهای دیگر تبعیض قایل شود برای ما و افکار عمومی جهان قابل تحمل نیست بسیاری از کشورهای جهان و اندیشمندان نیز اعلام کردند که صندوق بین المللی پول باید نسبت به وظایف خود نسبت به مردم ایران عمل کند.
روحانی ادامه داد: ما در طول 50 سال گذشته از این صندوق چیزی نخواستیم و به وظایف خود هم عمل کردیم. اگر در این شرایط سخت، آنها به وظایف خود عمل نکنند دنیا برداشت دیگری از این مسئله خواهد داشت.  

آمریکا همیشه یکجانبه‌گرا بوده و در این مسئله بیماری نیز بازهم همین روند غلط و تفکرات نادرست خود را ادامه می‌دهد که یک موضوع تاریخی است. در تاریخ این مسئله باقی می‌ماند کاخ سفید که تاکنون در مسائل اقتصادی تروریست بود، در مسائل درمانی هم تروریست است.  

 ننگ تاریخی برای هیات حاکمه آمریکا باقی می‌ماند که در این شرایط فشارهای خود را بر ملت بزرگ ایران ادامه می‌دهد، ملت ما در طول تاریخ تاب‌آوری داشته و این بار هم تاب‌آوری دارند. در مسئله کرونا، آمریکایی‌ها مصوبه 2005 سازمان بهداشت جهانی را نقض کردند که همه باید در مسئله بیماری واگیردار با یکدیگر همکاری کنند.  

با کشورهای دیگر و کشورهای دوست خود، روابط خوب‌مان را ادامه می‌دهیم. نیازمندی‌ها را در داخل تولید و در خارج تامین می‌کنیم. برای تامین ارز هم بانک مرکزی آن را تامین و کالاهای مورد نیاز را تامین می‌کنیم.  

یک مرحله را پشت سر گذاشتیم که مرحله مقابله و کنترل بوده که از 30 بهمن شروع شد. روزی که متوجه شدیم یکی، دو نفر بابت این ویروس فوت کردند و تست‌شان مثبت است، 30 بهمن بود. ما به عنوان دولت 30 بهمن خبردار شدیم و وزیر بهداشت در دولت این مسئله را اعلام کرد. در همان جلسه دولت، اعلام کردم خبر را به مردم بدهید و مردم خبردار باشند که این بیماری آمده و از خودشان مراقبت کنند.  

این ویروس همان 30 بهمن در قم بود و روز بعد در اراک هم خبر سرایت را دادند. ما متوجه شدیم این بیماری از قم عبور کرده و به استان‌های دیگر هم وارد شده است. من از تمام استان‌ها سوال می‌کنم کرونا چه روزی وارد شده است، آنها می‌گویند دوم اسفند، سوم اسفند و چهارم اسفند.  

از همان روز تصمیمات لازم را در این زمینه اتخاذ کردیم و چیزی را از مردم مخفی نکردیم. اساسا در مبارزه با کرونا اصل کمک مردم و حضور مردم در صحنه است. هر چیزی هم به دست آوردیم، کمک مردم بوده است.

اینکه شما می بینید در بسیاری از زمینه ها دست ما باز شده است کار مردم و کارگاه ها بوده است، همه فعال شدند و به میدان آمدند این که در مواد غذایی مشکل نداریم و وزارت کشاورزی پیش‌بینیاش این است که در گندم خودکفا خواهیم بود این تلاش کشاورزان ماست این که امسال شما می‌بینید بارندگی‌ها برخی جاها شدید است سیلاب است اما خسارت آنچنانی نداریم به دلیل کار بزرگی است که از پارسال انجام دادیم.

همه کارها توسط استانداری‌ها، وزارت نیرو و دستگاه های دیگر انجام داده سدهایی که به بهره برداری شده است در بسیاری از جاها سیلاب‌ها باعث خوشحالی ما می‌شود مثلا در استان سیستان و بلوچستان، ان‌شاءالله تالاب‌ها و دریاچه‌های ما پر می‌شود این به دلیل تلاشی است که در این یک سال گذشته انجام شده است، متاسفانه این موضوع‌ها زیاد بیان نمی‌شود، امروز باید در رسانه‌ها بیان شود که چرا ما آرام تر هستیم، هواشناسی ما زودتر خبردار می شود سدهای ما آماده‌تر هستند بسیاری از رودخانه‌ها لایروبی شده است،  این کار عظیمی است که همه بخش‌ها با هم انجام می‌دهند

در مبارزه با کرونا بحث دولت نیست بلکه همه ملت است،  امروز فاصله گذاری اجتماعی داریم و این درست است اما پیوندهای ملی ما باید از هر روز دیگر محکم‌تر شود نباید این فاصله اجتماعی فاصله ملی برای ما درست کند ما اتحاد ملی می خواهیم اما فاصله اجتماعی هم می‌خواهیم تا زمانی که از این مشکلات عبور کنیم، ما با کمک مردم و نیروهای مسلح برای مبارزه با کرونا و تامین زنندگی مردم وارد شدیم ما تلاشمان بر این بود که هم در مقابله با کرونا ایستادگی کنیم هم نیازمندهای ضروری زندگی تامین شود ما مرگ کرونایی را قبول نداریم باید این به حداقل ممکن برسد ما مرگ ناشی از گرسنگی را هم قبول نداریم.

 ما باید همه نیازمندی‌های ضروری مردم را تامین کنیم برای مقابله با کرونا جان نیاز به نان دارد نیاز به برق و گاز داریم ما همه نیازمندی‌ها را با هم در نظر می‌گیریم اما اولویت‌بندی وجود دارد گاهی ممکن است یکی فدای دیگری شود ولی ما همه تلاش خود را می‌کنیم ما با همه تلاش به مقابله با کرونا آمدیم.

موج اول مقابله با کرونا تا جمعه ادامه می‌یابد شنبه مرحله سخت‌تری شروع می‌شود اگر با این بیماری مسری به مردم بگوییم داخل خانه بمانند و کسی از خانه خارج نشود راحت‌ترین کار دولت است ولی امکان پذیر نیست. یکسری افراد برای تولید نیازمندی‌ها باید بیرون بروند.

ما دو جور از مردم داریم؛ یک عده حقوق ثابت دارند می‌گویند سرکار برویم یا نرویم حقوق را می‌گیریم فعلا در دستور کار ما نیست تا حقوق کارمندان را قطع کنیم همه به طور کامل حقوق خود را دریافت می کنند اما عده ای هستند که کارگر روزمزد هستند اگر یک روز کار نکنند دستمزدی ندارند و پول غذای شب ندارند ما باید برای اینها کاری کنیم.

بعضی از کشورها از هفته پیش اعلام کردند 20 درصد حقوق کارمندان بابت مقابله با کرونا باید داده شود. ما که این کار را شروع نکردیم و فعلا هم در دستورکار ما نیست و همه حقوق را به طور کامل دریافت می‌کنند. وقتی حقوق را به طور کامل دریافت می‌شود، به کارمند بگوییم سرکار نیا، این موضوع آسان است چراکه او می‌گوید به من دستور دادند و من در خانه می‌مانم. 

برای کارگری که کار نکند، مزدی ندارد و پولی برای تامین غذای شب ندارد، برای او چه باید بکنیم؟ برای افرادی که کسب و کارشان در این دو ماه تعطیل شده است، کاری نداشتند، چک‌ها، بدهکاری‌ها و اجاره دارند، چه باید بکنیم؟ 

ما نیازمند تلفیق سلامت مردم و مقابله با کرونا و هم فعالیت اجتماعی و اقتصادی در چارچوب مقررات هستیم، دستورالعمل‌های پزشکی برای ما اصل است. ممکن است شغلی با پروتکل‌های پزشکی سازگار نباشد مثل کسب و کارهای پرریسک. ما به آنها اجازه فعالیت مجدد را نمی‌دهیم. تمام مشاغل پرریسک گفته‌ایم بمانند برای مراحل بعدی تا ببینیم چه می‌توانیم بکنیم. 

معیار ما پروتکل‌های وزارت بهداشت و درمان است، اگر وزارت بهداشت و درمان به ما گفت با انجام کاری با این پروتکل سازگار است، ما آن را انجام می‌دهیم. اگر هم گفت قابل جمع نیست، سلامت مردم را ترجیح می‌دهیم. از شنبه مرحله جدید مقابله با کرونا و موج دوم آغاز می‌شود که نیازمند همکاری مردم باشد. 

مرحله دوم مقابله با کرونا نسبت به دوره قبل سخت‌تر است، ما می‌خواهیم فعالیت اقتصادی را در حدی که امکانپذیر است، انجام بدهیم و همزمان نیز مبارزه با کرونا را نیز انجام بدهیم. قبلا مبارزه نشسته در خانه بود اما اکنون مبارزه ایستاده در فعالیت اقتصادی است. راهی جز این پیش روی ما نیست. 

برخی از دولت‌ها کشورشان را تفکیک کردند. چند استانی که شرایط‌شان سخت‌تر بوده، آنها را قرنطینه کردند و سخت‌گیری‌ها را در آنجا بیشتر کرده و استان‌های دیگر را باز گذاشتند. ما هم می‌توانیم به تدریج این قدم‌ها را برداریم اما زود است. من دیروز با استان‌هایی صحبت می‌کردم که خودشان هم می‌گفتند ما استان‌های سفیدی هستیم ولی از ما می‌خواستند فعالیت مدارس آغاز نشود. 

 ممکن است برخی از فعالیت‌های فرهنگی مانند تئاتر، سینما و خیلی از فعالیت‌های اقتصادی و اجتماعی تا مدت‌ها بازگشایی نشوند. ممکن  است مساجد ما اینگونه باشند، اماکن مقدس ما اینگونه باشد. در این گونه موارد باید تامل کرده و صبر کنیم. 

در کسب و کار شرط ما این است که تمام اصول مورد مراعات قرار بگیرد، وزارت بهداشت و وزارت کشور، در این زمینه کار بزرگی را انجام دادند. برای تلفیق این دو کار، جلسات متعددی را برگزار کردند. نیروهای مسلح در این باره همکاری کردند. برای نظارت بر اصناف و کسب و کارها به کمک بسیج نیاز داریم و قرار شد وزارت بهداشت از کمک‌های بسیج کمک کند. 

 ممکن است در حمل و نقل هم به این کمک‌ها نیاز داشته باشیم، این مسئله متناسب با شرایط است. یعنی ممکن است 30، 20 نفر وارد اتوبوس شوند و یک صف برای ورود به اتوبوس وجود ندارد. با نصحیت که بیش از این تعداد وارد اتوبوس نشوید، ممکن است حرف گوش نکنند.

در اینجا ممکن است بگوییم ظرفیت اتوبوس به این اندازه است و این ظرفیت وقتی تمام شود، باید درب اتوبوس بسته شود. در اینجا ممکن است یک نفر نیاز باشد تا به بسته شدن درب اتوبوس کمک کند. 

کسب و کارهای پرریسک فعلا و تا اطلاع ثانوی همچنان تعطیل هستند، در شهرستان‌ها هم گفتیم کسب و کارها با رعایت پروتکل‌های بهداشتی از شنبه شروع شوند اما تهران را یک هفته تاخیر انداختیم چراکه شرایط باید درست و مهیا باشد. 

ما هم‌اکنون در مرحله کنترل این بیماری هستیم، اضطراب آنچنانی نداریم. بیمارستان‌ها و بخش‌های درمانی ما آماده‌اند. به هر بیمارستانی زنگ می‌زنیم، تخت و آی‌سی‌یوهای خالی داریم. مردم باید ما را یاری کنند. من از مردم خاضعانه در برابر آنها تعظیم کرده و کمک کردند. تشکر می‌کنم. 

اکثریت شخصیت‌های سیاسی کمک کردند، از روزنامه‌ها که چند روز آینده منتشر خواهند شد، انتظار داریم ما را یاری کنند، همانطور که صداوسیما ما را کمک می‌کند. این مرحله سخت‌تر از قبل است و باید قدم به قدم جلو برویم. 

از مقام معظم رهبری تشکر ویژه می‌کنم که هر کجا نیاز به یاری داشتیم، ما را کمک کردند. با یاری مردم این مسیر را ادامه می‌دهیم. هم سلامت مردم و هم نیازمندهای مردم، هم دنیا و هم آخرت، هم علم و هم دین تفکیک‌ناپذیر هستند. امیدواریم حضرت ولی عصر (عج) عنایتش شامل حال ما شود و از دعای او از این مرحله سخت عبور کنیم.