اما و اگرهای اقتصادی پساکرونا

علی مشیری نیا،   3990120036 ۱۷ نظر، ۰ در صف انتشار و ۲ تکراری یا غیرقابل انتشار
اما و اگرهای اقتصادی پساکرونا

مدیریت را به طور ساده می توان تخصیص منابع سازمان، نهاد، اداره و حتی کشور اعم از سرمایه انسانی، مالی، تجهیزات و… به کارهای متفاوت جهت رسیدن به اهداف تعریف کرد.

از سوئی برنامه ریزی، سازماندهی، رهبری، هماهنگی و کنترل، از وظایف اصلی مدیریت در ادبیات علمی بیان شده است که عمده صاحب نظران این حوزه روی آن اتفاق نظر دارند.

با این تعاریف و وظایف مدیریت، اقتصاد نیز از بعد کلان نیازمند مدیریت است؛ به این معنا که منابع اقتصادی اعم از پولی و غیرپولی و به ویژه سرمایه های انسانی، به مهمترین کارها تخصیص یافته تا اهداف نظام مدنظر برآورده شود. در واقع برنامه ریزی، سازماندهی، رهبری، هماهنگی و کنترل اقتصاد، وظایفی هستند که در مدیریت اقتصادی مطرح می باشد و باید به آن پرداخت.

در شرایط کنونی و وضعیت درگیری و ابتلا به ویروس کرونا در میان کشورهایی که این بیماری در آن ها به ثبت رسیده است؛ میزان تجارت خارجی تقریبا به یک نسبت کاهش یافته است. اما میزان تاثیر گذاری شیوع این ویروس بر هر اقتصادی بسته به قوی یا ضعیف بودن آن اقتصاد دارد و طبیعتا کشور ما نیز از این قاعده مستثنا نیست. چه اینکه کرونا ویروس در کنار تحریم های ظالمانه این پتانسیل را داراست تا ضربه ای دوچندان بر پیکر اقتصاد این مرز و بوم وارد سازد. 

اما به اعتقاد نگارنده در دل هر تحدید؛ فرصتی نهفته است که البته با در نظر گرفتن اصول و قواعد علم مدیریت؛ از سوی دولت تدبیر و امید دور از دسترس نیست. با این مقدمه میتوان ادعا کرد؛ جمهوری اسلامی ایران میتواند از موضوع کرونا به نفع اقتصاد خود بهره برداری کند که در ادامه به برخی از آنها اشاره میشود. 

در قدم اول و با توجه به اینکه کشور ما به عنوان کشوری مطرح در منطقه به عنوان قطب پزشکی و سلامت و با عنایت به اینکه کشور ما از لحاظ پزشکی پیشرفته ترین کشور منطقه میباشد و طی سال های گذشته توریسم درمانی به عنوان یکی از درآمدهای ما مطرح بوده است؛ در شرایطی که عمده کشورهای همسایه نیز به ویروس کرونا مبتلا شده اند می توانیم با برنامه ریزی و رعایت الزامات بهداشتی با برپا کردن بیمارستان های صحرایی در مرزهای غربی و شرقی کشور بیماران کشورهای همسایه را درمان کنیم تا با استفاده از چالش کرونا حداقل بتوانیم موضوع اقتصاد سلامت را به وضعیت مطلوبی برسانیم.

 در وهله دوم باید توجه داست که قطعا جمهوری اسلامی ایران نسبت به برخی کشورهای همسایه از لحاظ بهداشت عمومی پیشتاز است و در وضعیت بهتری به سر می برد. میتوان با استفاده از چالش بوجود آمده از شیوع ویروس کرونا برای کشور فرصت تجاری ایجاد کرد و با بسته بندی های بهداشتی و سالم بسیاری از محصولات غذایی و مورد نیاز کشورهای همسایه را تهیه و به این کشورها صادر کرد. 

در وضعیت کنونی می توان با تامین بهداشت و سلامت مواد غذایی و ایجاد امنیت خاطر در میان کشورهای همسایه از طریق انجام تست کرونا بازارهای صادراتی ایران را در کشورهای همسایه فعال نگاه داشت. با توجه به نیاز مبرم کشورهای همسایه و نیاز داخلی آنها به لوازم بهداشتی و ضدعفونی کننده را از محل ظرفیت واحدهای تولیدی که در امر تهیه و تولید ماسک، مواد ضد عفونی کننده و سایر کالاهای بهداشتی فعال هستند را تامین و اقدام به صادرات این کالاها کرد.

چهارمین اقدام را میتوان استفاده از ظرفیت دیپلماسی اقتصادی که اتفاقا از روز ایجاد معاونت اقتصادی در چارت اداری وزارت امورخارجه شاهد کمترین فعالیت و تحرک از آن معاونت بوده ایم؛ نام برد. در سالی که به نام جهش تولید از سوی مقام معظم رهبری نامگذاری شده است و با عنایت به اینکه ظرفیت تولید ما چه بالفعل و چه بالقوه، ظرفیت بسیار بالایی است و در تامین مواد اولیه نیز مشکلی نداریم؛ دیپلماسی اقتصادی و حمایت معاونت اقتصادی وزارت امور خارجه از تولید کنندگان ایران میتواند از سهم تاثیر منفی کرونا ویروس در رکود بازارهای مالی بکاهد. 

در نظر داشته باشیم کرونا ویورس در کنار ایجاد جو نا امنی در حوزه سلامت؛ این قابلیت را دارد تا اقتصاد کلان کشور را نیز به چالش بکشد. 

قطعا این یادداشت نتوانسته است؛ تمام بایدها و نبادهای پیش روی اقتصاد کشور را گوشزد کند؛ چه اینکه حوزه اقتصاد ترکیبی است چند وجهی و نیز هدف از نوشتن این یادداشت؛ ایجاد ذهنیت در رابطه با اقتصاد پسا کرونا بوده است و بس. 

کلام آخر: 

امید است دولت تدبیر و امید در کنار تدبیر و تمشیت در راستای غلبه با ویروس منحوس کرونا از ساماندهی و سیاست گذاری  در حوزه اقتصاد پسا کرونا غافل نماند و به این نکته عنایت داشته باشد که ملت ایران از کرونا ویروس به عنوان میهمان ناخوانده توقع و انتظاری جز آنچه تاکنون بر سرشان آورده است ندارند؛ لکن از دولتی که عنوان تدبیر و امید را برای خود برگزیده است؛ انتظار تدبیر برای اقتصاد پسا کرونا دارد و به این امید با کرونا مبارزه میکند.   

 

 

 

 

 

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۴۰۸۳۵۴۰۰:۱۲:۰۹ ۱۳۹۹/۱/۲۲
اون کشورها می‌دانند ایران دارای بالاترین شیوع ویروس کرونا هست، در نتیجه ورود مواد غذایی از ایران رو ممنوع می‌کنند.دوم بهداشت و درمان هم پزشک ایرانی به لب مرز نمی‌رود، در نتیجه اینها افاضات.. نویسنده است و قابلیت اجرایی ندارد.
ناشناس۱۴۰۸۳۷۲۰۰:۵۸:۳۷ ۱۳۹۹/۱/۲۲
با توجه به رکود شدید اقتصادی پس از کرونا باید سریعا دستروالعمل کاهش حقوق ها بصورت پلکانی معکوس از حقوقدهای کلان و نجومی تا سقف خاصی عملیاتی شود سزاوار نیست در شرایط بحران پیش رو باز هم حقوق های نجومی پرداخت و خشم افکار عمومی و بنیان کن را در پیش داشته باشد
ناشناس۱۴۰۸۶۹۶۱۳:۵۲:۲۶ ۱۳۹۹/۱/۲۲
۳ نون حیف نون اقتصادی دولت و پدید آورندگان ژن برتر و ذخایر انقلاب سریعا اقدام کنید
امید۱۴۰۸۳۷۵۰۰:۵۹:۴۰ ۱۳۹۹/۱/۲۲
ونگارنده همچون مسئولین در ذهنیت تبدیل تهدید به فرصت.
ناشناس۱۴۰۸۳۹۰۰۱:۱۹:۵۷ ۱۳۹۹/۱/۲۲
با یک تصمیم قاطع حقوق های از 5 میلیون تا الا ماشاالله را ... قطع و ریشه کن و قلع و قمع نمایید
میلاد۱۴۰۸۴۰۰۰۱:۳۳:۳۵ ۱۳۹۹/۱/۲۲
واقعا با وجود نوابغ اقتصادی مثل نویسنده این متن حالا متوجه میشم که چرا واحد پولیمون ضعیف ترین واحد پولی جهانه و هر روز ..بیچاره تر میشیم. تو ایران یه واقعیت اینه که فقط ۱۵ درصد مردم تو رفاه هستن و بقیه فقط زنده هستن توروخدا فکری به حال ملت بکنین اگر به روز قیامت ایمان دارین
ناشناس۱۴۰۸۴۱۴۰۲:۱۲:۴۳ ۱۳۹۹/۱/۲۲
نرخ تورم 50 درصد است اما میزان افزایش حقوق کارگران فقط 15 درصد است !
ناشناس۱۴۰۸۸۲۴۱۶:۲۴:۵۲ ۱۳۹۹/۱/۲۲
اولا 21% است. ثانیا کارمندان و بازنشستگان 15 درصد است. ثالثا اگر خیلی زیاد شود، موجب افزایش قیمت خیلی زیاد کالاها شده و نرخ تورم بیش از پیش بالا می رود. دستمزد کارگران حلال ترین دستمزدها است که با عرق جبین بدست می آید. به جز یک عده قلیل، با این گرانی ها اکثریت مردم در سختی زندگی را سپری می کنند.
ناشناس۱۴۰۸۴۲۰۰۲:۴۸:۱۵ ۱۳۹۹/۱/۲۲
دوره این کارهای جناحی تموم شده این حرفها خریدار نداره
ناشناس۱۴۰۸۴۷۵۰۶:۳۳:۳۴ ۱۳۹۹/۱/۲۲
اقتصاد ایران ظرفیت های نهفته قابل توجهی در بخشهای کشاورزی و معدن و صنایع دارد که تقریباً به آنها توجهی نشده که لازم است برای حصول به آنها برنامه ریزی شود . در ایران توسعه کمّی فوق العاده ای انجام شده ولی توجه آنچنانی به توسعه کیفی که خروجی آن ارزش افزوده فوق العاده و فرصت های شغلی ارزانتر است می باشد . پول دور نریزید ، برنامه ریزی کنید تا کشور درست اداره شود .
ناشناس۱۴۰۸۵۲۰۰۹:۲۶:۴۰ ۱۳۹۹/۱/۲۲
کرونا اقتصاد جهان را لااقل برای 20 سال به عقب برد.
استدلال۱۴۰۸۷۲۴۱۴:۲۴:۰۳ ۱۳۹۹/۱/۲۲
لطفا استدلال تان را مطرح کنید
ناشناس۱۴۰۸۵۲۵۰۹:۳۳:۲۷ ۱۳۹۹/۱/۲۲
قبل کرونا هم که به همت این مجلس و دولت تعطیل اصلا خوب نبود بعدش که واویلا میشه
ناشناس۱۴۰۸۶۲۱۱۱:۵۴:۰۰ ۱۳۹۹/۱/۲۲
در چین با اینکه دمکراسی نیست اما از نظر اقتصادی رشد کرده. دلیلش اینه که اکثریت مردم خودی حساب میشن و اجازه ابتکار و خلاقیت و رشد در بخش خصوصی داده میشه. اما اینجا اکثریت غیرخودی حساب میشن به خاطر سبک زندگی.
ناشناس۱۴۰۸۶۳۴۱۲:۱۷:۳۳ ۱۳۹۹/۱/۲۲
ما باید از ترامپ به دادگاه کیفری بین المللی شکایت کنیم به خاطر جنایت علیه بشریت. چون تحریمها اونهم در شرایط کرونا که زندگی مردم رو سخت کرده، نوعی جنایت حساب میشه.
ناشناس۱۴۰۸۸۶۱۱۷:۲۳:۰۶ ۱۳۹۹/۱/۲۲
تحریم ها کاغذپاره هستن و نعمت برای ما..
ناشناس۱۴۰۸۷۲۸۱۴:۳۱:۳۷ ۱۳۹۹/۱/۲۲
باید قانون ورشکستی در ایران اصلاح بشه مثل کشورهای پیشرفته. یعنی هر شخصی بتونه با تایید دادگاه اعلام ورشکستگی کنه و اموالش بین بدهکارانش پخش بشه و بعد بتونه زندگی جدید شروع کنه وگرنه با این وضع کرونا کلی آدم زندانی میشن به خاطر بدهی.

پربحث‌های دیروز

پربحث‌های هفته

 1. یک درس مهم ظریف در سیاست خارجی

 2. آيا چين واقعا جزيره كيش را خريده است؟!

 3. مجلس به تهدیدهای تاجگردون چه پاسخی می‌دهد؟

 4. طرح سؤال از رئیس‌جمهور با ۲۰۰ امضا تقدیم هیئت‌رئیسه مجلس شد + محورهای سوال

 5. ضرب و شتم پزشک متخصص توسط همراهان بیمار + عکس

 6. مدیریت ناکارآمد کرونا در ایران/ اقدامات محدودکننده برمی‌گردند؟

 7. اعتبارنامه تاجگردون رد شد

 8. چرا خودروسازی ایران از ترکیه عقب افتاد؟

 9. واکنش کاربران توییتر به رد اعتبارنامه تاجگردون؛ مجلس از اولین آزمون بزرگ خود سربلند بیرون آمد/ حالا نوبت تلاش مضاعف برای حل مشکلات است

 10. مردم اندونزی حیوانات را در آتشفشان ریختند

 11. حاشیه‌های حضور ظریف در مجلس

 12. شما بگویید به چه قیمتی ؟!

 13. تاجگردون کیفش را از مجلس برداشت و رفت

 14. روایت روحانی از مدیریت دولت بر اقتصاد کشور/جنجال سخنرانی ظریف/ بازداشت عضو تیم سابق مذاکره‌کننده هسته‌ای/افروغ: صداوسیما اسیر نفوذ، تظاهر و ریا شده است

 15. رمزگشایی از پشت پرده مانتوهای جلوباز

 16. روحانی: اقتصاد کشور تحت مدیریت قرار دارد/ در ماه‌های آینده به ثبات در اقتصاد و بازار ارز خواهیم رسید

 17. پرواز عمودی خلبان ایرانی با بمب افکن F ۴

 18. چگونه جمهوری اسلامی را از چشم مردم بيندازيم !

 19. جزئیات طرح ساخت ۶میلیون مسکن؛ تامین ۶۰درصد هزینه با وام ارزان و زمین رایگان

 20. شهردار تهران: ۹ میلیون دلار ضرر کردیم

 21. نمکی: دلم نمی‌خواست با چنین تاوان سنگینی حرف‌هایم را جدی بگیرند

 22. احمد توکلی: با استیضاح روحانی بیشتر موافقم

 23. ظریف: ترامپ فرقی با دولت‌های قبلی آمریکا ندارد/بزرگترین دستاوردم برجام بود

 24. رئیس کل بانک مرکزی: روند تامین ارز متحول خواهد شد

 25. دولت روحانی رکورددار جهش ارز در تمام دولت‌ها است/ چرخ اقتصاد از کار افتاده/ نتیجه سیاست دلار ۴۲۰۰ تومانی چه بود؟

ابر آروان

پربحث‌های هفته

 1. طرح سؤال از رئیس‌جمهور با ۲۰۰ امضا تقدیم هیئت‌رئیسه مجلس شد + محورهای سوال

 2. چرا خودروسازی ایران از ترکیه عقب افتاد؟

 3. روحانی: اقتصاد کشور تحت مدیریت قرار دارد/ در ماه‌های آینده به ثبات در اقتصاد و بازار ارز خواهیم رسید

 4. جزئیات طرح ساخت ۶میلیون مسکن؛ تامین ۶۰درصد هزینه با وام ارزان و زمین رایگان

 5. دولت روحانی رکورددار جهش ارز در تمام دولت‌ها است/ چرخ اقتصاد از کار افتاده/ نتیجه سیاست دلار ۴۲۰۰ تومانی چه بود؟

 6. جهانگیری: مردم سهام عدالت خود را نفروشند/ دردی از جامعه را حل کنیم/ به مشکلات معیشتی آگاه هستیم

 7. سرپرست وزارت صمت: گرانی خودرو به خاطر شکاف عرضه و تقاضا بود/ شکاف با پیش فروش کم شد

 8. روحانی: ۲۰ میلیارد یورو کالا صادر شده، اما ارز آن بازنگشته است/ناچاریم تصمیم‌های حادی بگیریم

 9. پورابراهیمی: اجازه نمی‌دهیم یک نفر هم تسویه ارزی را انجام ندهد

 10. خودروی K۱۳۲ ایران خودرو را بهتر بشناسید

 11. نوبخت: دولت برای جبران کسری بودجه، دو روش در پیش گرفته‌ است

 12. وزیر راه: حداکثر سقف قرارداد‌ اجاره در تهران ۲۵ درصد تعیین شد/ هیجانات کاذب‌ بازار مسکن را آرام می‌کنیم

 13. خاندوزی: بار مالیات بر خانه‌های خالی به مستاجران منتقل نمی‌شود/ برای کنترل قیمت مسکن، افزایش عرضه نباید فراموش شود

 14. بازار اجاره مسکن در بدترین شرایط طی نیم قرن اخیر

 15. صادرکنندگانی که زور دولت هم به آنها نمی رسد !

 16. بالاترین تورم متعلق به کدام کشورها است؟

 17. قیمت خودرو در بازار آزاد مشخص شد/ جدول

 18. روحانی: تحویل مسکن به افراد ثبت نام کننده در طرح مسکن یکم اولویت دولت است

 19. جدول/ قیمت طلا، سکه و دلار امروز

 20. حالا نوبت گرانی گوشی همراه است!

 21. حقوق فروردین‌ماه کارگران هفت‌تپه واریز شد

 22. غوغای روحانی؛ سکه ۷۰۰ درصد، دلار ۴۷۲ درصد، مسکن ۳۱۶ درصد

 23. استقبال بازار خودرو از دلار ۲۲ هزار تومانی

 24. دارندگان سهام عدالت تاکنون چقدر سود کردند؟

 25. قالیباف: چرخه تولید و صادرات غیرنفتی باید رونق پیدا کند

آخرین عناوین