پایتخت۶ و سندروم دست بی‌قرار !..

علیرضا نظری، دانشجوی دکتری ارتباطات،   3990119113 ۲۹ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱۵ تکراری یا غیرقابل انتشار
 پایتخت۶ و سندروم دست بی‌قرار !..

عبدالعلی علی عسگری که در آستانه سال نو با لباس شوالیه در نشریه داخلی سازمان صداوسیما ظاهر شد، حالا به دنبال نفوذی و واداده فرهنگی در سازمان صداوسیما افتاده است. رییس سازمان صداوسیما به قول ابوالفضل بیهقی در کتاب تاریخ‌ش -آنجا که به دار آویختن حسنک وزیر را روایت می کند- «انگشت در کرده در همه‌ی جهان و قرمطی می‌جوید» و جالب آنکه پس از «تشکر و تقدیر از زحمات گسترده معاون سیما، مدیران شبکه‌ها و همکاران تلویزیون در تولید و پخش» این خواسته را مطرح کرده است. وی وقتی از همگان رضایت دارد، واداده و نفوذی فرهنگی را در کجا می‌جوید؟

نوروز امسال با شروع پخش پایتخت 6 انتقادات بسیاری متوجه تیم پایتخت شد. از برخوردهای اعضای خانواده در سریال تا رابطه های نامتعارفی که در بخش های مختلف به وضوح به تصویر کشیده شد. همچنین نقدهای پی‌درپی عوامل پایتخت از سانسور صداوسیما بازتاب گسترده‌ای داشت.

 اما در قسمت (به دلیل کرونا تا اطلاع ثانوی) پایانی این مجموعه، موتورسواری و گفتگوی یکی از شخصیت‌ها با نامزدش به سبک نعل به نعل فیلمفارسی‌ پیش از انقلاب، بسیاری از مخاطبان را برآشفت. عده‌ای شوک زده شدند و بعضیها هم خوشحال بودند از این که خط قرمزهای صداوسیما از آباژورگذاری، حالا به بازسازی صحنه های منشوری رسیده است.

نامه اخیر رییس سازمان به معاون سیما نشانگر فشارهای درون و برون سازمانی است که احتمالا وی را مجبور به عکس‌العمل کرده؛ عکس‌العملی که قاضی و متهم و شاهد آن یکی است.

 ایشان به جای ارسال نامه به مرکز نظارت و ارزیابی صداوسیما یا مرکز حفاظت و صیانت از رسانه، به معاون سیما نامه‌ای ارسال کرده است و پس از تشکر و تقدیر از صدر تا ذیل آن معاونت، دستورِ «برخورد مناسب و برنامه ریزی لازم برای پیشگیری از تکرار چنین مواردی» را صادر کرده است. به عبارتی بهتر او متهم را در مقام قاضی قرار داده است و حتی اصلاح امور را هم به او سپرده است.

این نامه را شاید بتوان در آینده به عنوان یک ترم تحصیلی در دانشکده صداوسیما تدریس کرد. هنجارشکنی‌های سریال در تمامی قسمت‌ها به یک قسمت تقلیل داده شده و از آن نیز صرفا با این عنوان که نسبت به «روابط و چارچوب‌های رسانه ملی دقت لازم را نداشته‌اند» یاد شده است. گویا رئیس رسانه ملی نه تنها از نشانه رفتنِ حیثیت سازمان صداوسیما آنچنان نگران نیست بلکه صرفا «تحت‌الشعاع حاشیه سازی‌ها» قرار گرفتن صداوسیما را نامناسب می‌داند.

اما مهم ترین نکته‌ای که در این نامه وجود دارد تاکید بر دو حالت خطرناک می‌باشد. از منظر رییس سازمان صداوسیما عوامل سازنده، ناظر و متولی که از زمان نگارش فیلمنامه تا تولید بارها و بارها محصول رسانه‌ای (خصوصا سریال هایی شبیه پایتخت) را مورد ارزیابی قرار می‌دهند دارای درک «اشتباه، بی توجه و وادادگی» هستند که حالت مطلوب می‌باشد. 

از سوی دیگر ممکن است تمام این مجموعه عریض و طویل دستخوش «عملیات مرموز و فتنه انگیز ستون پنجم فرهنگی دشمن» شده باشند.
 آقای علی عسگری همین دو گزینه را پیشِ‌روی مخاطب قرار می‌دهد. یک بار دیگر به دقت مطلب را بخوانید. ایشان تمام کسانی را که در ابتدای نامه از آنها تشکر کرده است، متهم به «اشتباه، بی توجه و وادادگی» کرده یا عوامل «عملیات مرموز و فتنه انگیز ستون پنجم فرهنگی دشمن» می‌داند!

البته یک گزینه دیگر باقی می ماند که قابل بررسی است. این که نگارنده محترم نامه پس از تشکر از تمامی عوامل دخیل در ساخت مجموعه پایتخت در ابتدای آن، در اواسط نامه شبیه بهبود دچار «سندروم دست بی قرار» شده است و به اشتباه به تمامی آن عوامل ، اتهام وادادگی و ستون پنجم دشمن زده! حالت غریبی است. این گزینه را کنار بگذارید اما سندروم دست بی قرار چیز خطرناکی ست. گاهی ممکن است دستِ مرموزِ دشمن از آستین یکی از همان مدیرهایی درآمده باشد که قرار است دستِ مرموزِ دشمن را پیدا کند. دوران ژنرال‌ها و شوالیه‌هاست دیگر... هرچیزی امکان‌پذیر است!

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۴۰۵۹۲۱۰۰:۴۳:۳۰ ۱۳۹۹/۱/۲۰
فکر کنم اصل رو بر اعتماد نابجا بر بعضی مدیران سابق و فعلی سازمان گذاشته بوده ایشون. ولی جالبه بعد از این نامه بازم جلسه توجیهی پخش میکنن و پشت صحنه رو میخوان پخش کنن و... انگار نه انگار
جهانی۱۴۰۶۲۹۳۱۰:۵۶:۳۵ ۱۳۹۹/۱/۲۰
پایتخت۶ باعث شد تمام نقاط ضعف صداوسیما از مدیریت تا تولیدبرنامه یکجا دیده شود حال امیداست فکری بحال آنها شود ضعفهایی که باعث مهجوریت و بی اثرشدن برنامه های اخلاقی و آموزنده سیما گردید
ناشناس۱۴۰۶۳۱۹۱۱:۱۵:۴۴ ۱۳۹۹/۱/۲۰
ستون پنجم قطعا وجود دارد در کنار ناکارامدی مدیران داخلی وقتی در یک روز فیلم اصلی این صحنه در شبکه ماهواره ای پخش می شود و شب ان هم فیلم پایتخت در شبکه یک وقتی خیلی از بازیگران و کارگردان ها با شبکه های ماهواره ای اطلاعات رد و بدل می کردن و برملا شد ان وقت نهاد های نظارتی دنبال چی می گردن؟
ناشناس۱۴۰۶۳۴۷۱۱:۴۳:۲۲ ۱۳۹۹/۱/۲۰
صدا و سیمای دوره مدیریت علی عسکری ضعیف ترین دوره بعد از انقلاب بوده.
ناشناس۱۴۰۶۵۳۰۱۳:۵۱:۱۲ ۱۳۹۹/۱/۲۰
ضرغامی بهترین و کارآمدترین مدیر صدا و سیما بود.
ناشناس۱۴۰۶۴۰۱۱۲:۲۶:۴۳ ۱۳۹۹/۱/۲۰
شما به تبلیغ پر از اشکال تلویزیون توجه نمی کنید ستون پنجم اونجاست ببینین چه نوع از سبک زندگی تبلیغ میشه که مردم معمولی بهش دسترسی ندارند کافیه تبلیغاتهای تلویزیون رو نگاه کنید تا بفهمید که پایتخت یک سریال برای معمولیهاست و اگه قراره بدآموزی اتفاق بیوفته اتفاقا از همین تبلیغاتی است که مصرف گرایی ، تجمل گرایی رو تبلیغ میکنه و جالبه که مدیران تلویزیون چشماشون رو بستن بعد گیر دادن به یه سکانس موتور سورای
ناشناس۱۴۰۶۷۳۷۱۶:۴۰:۴۷ ۱۳۹۹/۱/۲۰
جالبه که همون روز پخش قسمت آخر فصل ۶ پایتخت، شبکه من و تو همین فیلم فارسی مورد ارجاع را نشون داد‌ه، کاملا اتفاقی!
محسن۱۴۰۶۰۵۱۰۷:۲۴:۰۴ ۱۳۹۹/۱/۲۰
باتشکر از عوامل پایتخت به علت ایجاد شرایط شاد کوتاه برای خانواده های ایرانی.متاسفانه بعضی ها دوست دارند تفکر و سلیقه انها ان هم در کشورداری اجراشود و سایر سلیقه ها احترام نمیگذارند در حالیکه درصد بالایی از سریال رضایت دارند.واین قبیل تفکرات باعث دلسردی عوامل سریال و روی اوردن مردم به ماهواره می شود لطفا بس کنید
ناشناس۱۴۰۶۳۹۸۱۲:۲۴:۲۸ ۱۳۹۹/۱/۲۰
اینکه بچه رو بزرگتر دست بلند کنه اینکه بهتاش باباش رو تو خواب نقی کتک بزنه! اینها مهم نیست با سلیقه کدوم انسان کثیفی جور در بیاد مهم اینه نباید تو یک کشور 80 میلیون از صدا و سیما پخش بشه.
علی۱۴۰۶۰۵۳۰۷:۲۴:۵۳ ۱۳۹۹/۱/۲۰
واقعا نظارتی رو صدا و سیما وجود ندارد...
کریمی۱۴۰۶۰۶۲۰۷:۳۹:۵۴ ۱۳۹۹/۱/۲۰
صدا و سیما بخاطر پول تبلیغات نظارتو از برنامه های پربینندش برداشته اونام هر کار مزخرفی تو برنامه ها می کنن.امسال واقعا برنامه های عیدش بی کیفیت بودن دلمون به پایتخت خوش بود که اونم اینجوری شد
فاطمه۱۴۰۶۰۶۴۰۷:۵۳:۴۷ ۱۳۹۹/۱/۲۰
چه جمله نابی است باید با آب طلانوشت و بالای در صدا سیما و همه ادارات دولتی نصب شود «« گاهی ممکن است دستِ مرموزِ دشمن از آستین یکی از همان مدیرهایی درآمده باشد که قرار است دستِ مرموزِ دشمن را پیدا کند. »»
علی کریمی۱۴۰۶۱۳۴۰۹:۲۲:۰۵ ۱۳۹۹/۱/۲۰
جناب آقای علیرضا نظری این ادعای شما مبنی بر این که در قسمت پایانی این مجموعه، موتورسواری و گفتگوی یکی از شخصیت‌ها با نامزدش به سبک نعل به نعل فیلم فارسی‌ پیش از انقلاب بسیاری از مخاطبان را برآشفت جای تامل دارد.بر اساس کدام نظر سنجی این ادعا را مطرح می کنید؟ من این فیلم فارسی را قبل از انقلاب دیده بودم ولی هنگام تماشای این صحنه سریال پایتخت ابدا متوجه نعل به نعل این صحنه با آن فیلم فارسی نشدم. ولی بعد ازحواشی به وجود آمده و با بررسی نقدها متوجه این شباهت شدم. بعید به نظر می رسد که تعداد زیادی از مخاطبان این سریال از دیدن این صحنه برآشفته شده باشند.
ناشناس۱۴۰۶۱۳۵۰۹:۲۲:۱۹ ۱۳۹۹/۱/۲۰
همه گیر دادن به قسمت آخر...چرا متوجه نیستین، اون همه هزینه بیت المال برای فیلمی که ادبیات و دیالوگهای متن پر بود از بی حرمتی، لا ابالی گری و دروغ و ....واقعا متاسفم که ایران ما به این روز افتاده و اینقدر شعور و ادب و درستی داره مظلوم میشه و دور... توی برنامه تحلیل پایتخت که شبکه یک نشون میداد اصل قضیه یعنی آقای تنابنده و نویسنده نخبه و مودب و با فهم و کمالاتشون!!!!!! چرا نبودن که پاسخگوی این دیالوگهای بی محتوا و بی ادبانه آنهم برای سریالی با هزینه های میلیاردی از جیب بیت المال رو باشن؟؟؟ .....زمان، جواب این نون خوردنها رو به درستی خواهد داد....ما که راضی نبودیم... تاسف تاسف تاسف اگر اون هزینه های میلیاردی رو میدادین به قشر آسیب پذیر، به شرط موندن تو خونه هاشون و بیرون نمیومدن...کرونا زودتر مهار میشد...
ناشناس۱۴۰۶۱۵۶۰۹:۳۰:۳۴ ۱۳۹۹/۱/۲۰
مسئولین ما سندروم دست بی قرار دارند خودتون میدونید از چه نوعش
کارمند سازمان۱۴۰۶۱۹۸۱۰:۰۲:۴۵ ۱۳۹۹/۱/۲۰
عالی بود...بهره بردم
ناشناس۱۴۰۶۲۴۶۱۰:۳۲:۰۵ ۱۳۹۹/۱/۲۰
جامعه بیک قشر خاص و تفکر خاص تعلق نداره. همینطور رسانه های آن. جامعه یکنفر و عده ای قلیل با سلیقه های خودش نیست. شما که صحنه فیلم پایتخت ششم را با فیلم رضا موتوری زمان شاه مقایسه میکنید پس خودتان فیلم رضا موتوی را چندین بار دیده اید که صحنه به صحنه آن یادتان است. متأسفم برایتان.
ناشناس۱۴۰۶۲۵۷۱۰:۳۷:۰۴ ۱۳۹۹/۱/۲۰
بینندگان به خاطر خاطره خوبی که از فصلهای قبلی این سریال داشتند، از فصل جدید استقبال کردند ولی کاملا مشخص است که داستان آن بسیار ضعیف و بی اخلاق است و شخصیتهای داستان شبیه شخصیت و افکار نویسنده آن شده است. بازیگران آن واقعا حیف شدند!
ناشناس۱۴۰۶۲۸۳۱۰:۵۰:۵۷ ۱۳۹۹/۱/۲۰
احسنت. کامل مطلب را گفتی. مجرم خودش پلیس و قاضی شده. البته اینکه میگویم مجرم به خاطر نامه ایشان است وگرنه به نظر من نشان دادن قایق و موتور و لامپ اگرچه بیربط بود ولی جرمی ندارد
ناشناس۱۴۰۶۲۹۶۱۰:۵۹:۲۱ ۱۳۹۹/۱/۲۰
در متن مقاله آمده« نامه رئیس صدا و سیما در خصوص پایتخت 6 را شاید بتوان در آینده به عنوان یک ترم تحصیلی در دانشکده صداوسیما تدریس کرد» ترا خدا بس کنید از توصیه تدریس این نامه ها. نامه احمدی نژاد به اوباما را هم همینطور گفتید. اغراق تا به کی؟ حال آدم بهم می خورد.
علی۱۴۰۶۳۰۲۱۱:۰۴:۰۲ ۱۳۹۹/۱/۲۰
موارد زیادی هستکه برنامه های سیما کپی شده مثل همین عصر جدید یا موارد دیگه اشکال نداره از امریکاییها کپی کنیم ؟! اگه از فیلم رضا موتوری کپی شد اسمون به زمین میاد؟! اصلا چرا مردم را از دیدن فیلمهای ایرانی قبل انقلاب محروم کردید . ولی همه فیلمهای عهد بوق خارجی رو نشون میدید
dayani۱۴۰۶۳۳۱۱۱:۲۵:۴۷ ۱۳۹۹/۱/۲۰
شاید در دوران رضاموتوری نشستن خانمی پشت سر اقای موتورسوار، پدیده ای نو ظهور و جذاب بود ، اما این روزها در همه خیابانها و به ویژه در خیابانهای مناطق کم درآمد موتورهایی را می بینیم که افزون بر راننده مرد ، خانمی با چادر و یابا لباس مورد قبول جامعه نشسته و در موارد زیادی یک یا دو بچه هم بین اقای و خانم و یا پست خانم نشسته اند. به یقین این افراد خانواده از موتور بجای ماشینی که ندارند استفاده می کنند. سرما و گرما را تحمل می کنند، چون چاره ای ندارند، راهها دور شده است وکرایه تاکسی گران. بر این اساس بحثهایی که مطرح است ، از یک بدبینی غیرواقع گرایانه سرچشمه میگیرد.
ناشناس۱۴۰۶۳۳۴۱۱:۲۹:۱۲ ۱۳۹۹/۱/۲۰
این داستانها را ولش کنید بچسبید به سندروم دست بی قرار که اتفاقا این سندرم از خیلی وقت پیش در کشور شیوع پیدا کرده بود ولی به جای چسبیدن گردن اختلاس گران رانتخواران رشوه خواران بطرز معجز آسایی کیسه پول را خفت می کرد
احمد۱۴۰۶۳۳۷۱۱:۳۲:۳۸ ۱۳۹۹/۱/۲۰
با یکی از فامیل تلفنی صحبت می کردیم پسر 9 سالش از پشت گوشی داد میزد "من دیگه رد دادم"!! یاد بد آموزی افتادم آقای مقدم و آقای تنابنده!!
ناشناس۱۴۰۶۳۶۵۱۲:۰۴:۳۵ ۱۳۹۹/۱/۲۰
همچین نوشتین جنجال قسمت پایانی انگار واقعا مردم جنجال کردن
ناشناس۱۴۰۶۴۴۵۱۲:۵۲:۴۱ ۱۳۹۹/۱/۲۰
ولش کنین این پایتخت رو به داد مردم گرسنه برسین
سرگردان۱۴۰۶۴۶۹۱۳:۰۵:۵۷ ۱۳۹۹/۱/۲۰
به قول رحمت : وِلَکِن اقا
ناشناس۱۴۰۶۶۰۰۱۴:۴۲:۴۸ ۱۳۹۹/۱/۲۰
این همه هیاهو برای هیچ به شما اطمینان میدهم که بیش از نود درصد مخاطبین سیما اصل فیلم را حداقل چند بار تماشا کرده اند و این کپی ناقص هیچ بار منفی ‌اثری ندارد
ناشناس۱۴۰۶۹۰۳۱۹:۳۳:۱۷ ۱۳۹۹/۱/۲۰
کل بحث مملکت شده پایتخت.

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. دعوا در ماجرای الزام قانونی حجاب بر سر چیست؟

  2. حمله با قمه به یک مغازه‌دار در تهران

  3. قوه قضائیه و پرسش‌ها از حکم دادگاه طبری

  4. «آیا واشنگتن کر است»؟!/ واکنش منفی جهانی به ادعای بازگشت تحریم های سازمان ملل/ روسیاهی دوباره برای کاخ سفید

  5. روحانی: شنبه و یکشنبه روز پیروزی ایران و شکست آمریکا است/ نباید اجازه دهیم مردم در رنج قرار گیرند

  6. هشدار فرمانده سپاه به رئیس جمهور آمریکا: انتقام ما قطعی است/ اهل شرف و جوانمردی هستیم و سفیر زن را هدف قرار نمی‌دهیم

  7. گرانی خودرو تا کجا!؟

  8. قیمت سکه به ۱۳,۲۰۰,۰۰۰ تومان رسید/ دلار ۲۶,۹۰۰ تومان شد + جدول

  9. وزیر بهداشت: دیشب به خاطر خیز جدید کرونا نخوابیدم/تقسیم بندی مناطق غلط است

  10. برادر من! انقلابی‌گری با سیاست زدگی بیگانه است

  11. تورم امارات برای نوزدهمین ماه متوالی منفی ماند!

  12. جهانگیری: امیدوارم آثار مثبت مقابله با گرانی روزهای آینده روشن شود

  13. قفل فعلی بازار خودرو به یک کلید نیاز دارد؟

  14. اطلاعیه دادگستری استان فارس درباره شبهات مطرح شده در خصوص پرونده «نوید افکاری»

  15. مقصر سونامی افزایش قیمت خودرو کیست

  16. خیز دوباره کرونا/ورود نواب رئیس به انتخابات ریاست جمهوری/کنایه رسانه اصلاح‌طلب به روحانی/ ربیعی: رنج مردم با تک تک سلول‌های اعضای هیات دولت حس می‌شود

  17. گرداندن اراذل و اوباش در محله تهران‌پارس

  18. مطالبه از مجلس انقلابی...

  19. ترامپ: توافق فوق‌العاده‌ای با ایران خواهم کرد منتهی باید تا بعد از انتخابات صبر کنند

  20. قیمت دلار و سکه پایین آمد + جدول قیمت‌ها

  21. تمرینات نظامی شاهزاده خانم بلژیکی

  22. واکنش رسانه‌های صهیونیستی و عربی به توافق سازش تل‌آویو با امارات و بحرین

  23. افکار عمومی منتظر چه حکمی برای اکبر طبری بود؟

  24. ضرب و شتم یک کارشناس در استودیویِ شبکه«من و تو» به جرم بیان نظر مخالف + فیلم

  25. فرزندان نامشروع هم شناسنامه دریافت می‌کنند + تکذیبه

  ابر آروان

  آخرین عناوین