خبرهای خوشی برای بازار مسکن در راه است

گروه اقتصادی الف،   3990119071

دولت در راستای کنترل قیمت و همچنین جهش تولید مسکن اقدامات وبسته‌های جدیدی با همکاری بخش خصوصی در نظر گرفته است.

باشگاه خبرنگاران جوان نوشت: بازار مسکن در شرایط کنونی کشور دچار رکود شدید شده به طوری که بسیاری از ساخت وساز ها در کشور به حالت تعلیق درآمده و همین امر باعث نگرانی سازندگان و همچنین خریداران مسکن شده است که در این رابطه وزارت راه وشهرسازی تمهیداتی را برای کنترل بازار مسکن و همچنین با توجه به نام گذاری سال جهش تولید سعی کرده طرحی را علاوه بر طرح اقدام ملی مسکن در دستور کار خود قرار دهد.

بازار مسکن سونامی قیمتی نخواهد داشت

حسام عقبایی نایب رئیس اتحادیه املاک استان تهران، با بیان اینکه ما در بازار مسکن سونامی قیمتی نخواهیم داشت، گفت: قیمت مسکن متناسب با نرخ تورم افزایش می یابد و با توجه به آن که اقتصاد کشور در این شرایط دچار رکود شدید شده است در نتیجه در بازار مسکن هم میزان معاملات به شکل چشمگیری کاهش یافته در نتیجه معاملات مسکن هم تحت تاثیر این شرایط قرار گرفته است.

عقبائی تصریح کرد: دولت باید هر چه سریعتر اقدامات لازم باید برای تعیین دستمزد کارگران را در نظر بگیرد چرا که این بلا تکلیفی در این شرایط ضرر های بسیار زیادی برای بخش مسکن کشور به ویژه مستاجران وارد کرده است.

نایب رئیس اول اتحادیه املاک اظهار کرد: در صورتی که دستمزد حداقل دستمزد کارگران از سوی وزارت کار و رفاه اجتماعی و همچنین کارفرمایی تعیین نشود بخش های مختلف به ویژه مستاجران در این شرایط با مشکلات چشمگیری روبرو خواهند شد.

خبرهای خوشی برای بازار مسکن در راه است

مصطفی قلی خسروی رئیس اتحادیه املاک استان تهران، با بیان اینکه بازار مسکن بعد از بهبود شرایط کرونا شاهد تغییر و یا دچار افزایش قیمت نخواهد شد، افزود: باید منتظر باشیم که ببینیم دولت بعد از بهبود وضعیت شرایط کرونا چه تمهیداتی برای بخش های مختلف از جمله حوزه ساخت وساز کشور در نظر خواهد گرفت.

او اظهار کرد: به نظر نمی رسد که بازار مسکن در آینده با جهش قیمت مواجه شود چرا که این بازار هم اکنون توان کافی برای جهش های قیمتی ندارند.

خسروی توضیح داد: تا یکی دو هفته آینده بازار مسکن احتمال می رود که به سمت ثبات قیمت حرکت  کند.

۲۰۰ هزار واحد مسکونی نیمه کار در کلانشهرها

محمود محمودزاده معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی، از ابلاغ جدیدترین طرح مسکنی وزارت راه و شهرسازی به ادارات کل راه و شهرسازی استان‌ها در راستای کنترل قیمت‌های مسکن در سال ۹۹ و همچنین اجرای طرح هدف گذاری جهش تولید در بخش مسکن خبر داد و گفت: طبق رایزنی هایی که با بخش خصوصی و همچنین کارشناسان مسکن انجام شد مقرر گردید تمامی اراضی و واحدهای مسکونی که نیمه تمام باقیمانده با همکاری دولت و ادارات کل راه و شهرسازی ساخته و به بازار عرضه شود.

او با اشاره به اینکه طبق برآوردهای اولیه که انجام شده حدود ۲۰۰ هزار واحد مسکونی نیمه کاره در کلان شهرها از جمله تهران وجود دارد که با عرضه و ساخت این واحدهای مسکونی به صورت کامل مانع از جهش قیمتی مسکن در بازار خواهد شد.

معاون مسکن و ساختمان وزیر راه وشهرسازی با بیان اینکه ما سعی کرده‌ایم از حداکثر توان بخش خصوصی در حوزه مسکن استفاده کنیم، افزود: اعلام کرده ایم که هر سازنده و یا مالک ای که واحد مسکونی نیمه تمام و یا اراضی قابل سکونتی دارد در سایت طرح اقدام ملی مسکن معرفی کند و ما با معرفی متقاضی یا معرفی سازنده و همچنین حمایت‌های مالی و خدماتی سعی خواهیم کرد هر چه سریع تر این واحدها را به اتمام برسانیم و آن ها را به بازار عرضه کنیم.

معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی یادآور شد: وزارت راه و شهرسازی با چارچوب هایی که در نظر گرفته شده و همچنین امکانات ،حمایت های مالی و بسته‌های خدماتی سعی دارد سازندگان را به ورود بازار مسکن تشویق و همچنین نگرانی های متقاضیان را برای نبود واحد های مسکونی مورد نیاز خود را برطرف کند.

محمود زاده بیان کرد: با اجرای این طرح دو نگرانی از سوی متقاضیان و همچنین سازندگان برطرف می‌شود چرا که از ابتدا سازنده می داند که متقاضی متقاضی منابع مالی مورد نظر را دارد و همچنین متقاضیان از لحاظ کمی و کیفی واحدهای مسکونی ها خود هیچ نگرانی ندارند چرا که تمامی این ساخت و سازها تحت نظارت دولت و وزارت راه و شهرسازی ساخته می شود.

او تاکید کرد: همچنین سازندگان از ابتدا می‌دانند که احتمال فروش این واحدها به صورت ۱۰۰% وجود دارد و هیچ نیازی به ورود سرمایه از سمت خودشان وجود ندارد چرا که با معرفی متقاضی و سازنده از طریق سامانه طرح اقدام ملی مسکن و در چارچوب های مورد نظر ساخت واحدهای مسکونی اجرایی می شود.

محمود زاده با اشاره به اینکه این طرح با پیش فروش واحدهای مسکونی تفاوت دارد، گفت: این طرح به نوعی مشارکتی است چرا که در پیش فروش واحدهای مسکونی همه امکانات در اختیار سازنده قرار دارد اما در این طرح مشارکت بین سازنده و متقاضی انجام می‌شود و به نوعی در این طرح هم سازنده و هم متقاضی هردو سود خواهند کرد.

محمود زاده بیان کرد: در این طرح تمامی واحد های مسکونی نیمه تمام و طرح های سازندگان به ادارات کل راه و شهرسازی می‌شوند و ما طبق زیرساخت‌هایی که فراهم کردیم و در قالب تفاهم نامه هایی که منعقد می‌شود سازندگان و متقاضیان به یکدیگر معرفی خواهند شد.

محمودزاده با اشاره به اینکه هیچ نگرانی بابت آشفته شدن بازار مسکن بعد از بهبود شرایط کرونا وجود ندارد گفت وزارت راه و شهرسازی با تمهیدات که در نظر گرفته است سعی خواهد کرد بازار مسکن را به سمت رونق همراه با ثبات قیمتی هدایت کند.

بر اساس این گزارش بازار مسکن در شرایط کنونی کشور همانند سایر بخش های اقتصادی با کندی و رکود معاملات مواجه شده است که همین موضوع باعث نگرانی بسیاری از خریداران و البته مستاجران کشور شده است در همین زمینه دولت بسته های پیشنهادی و همچنین اقدامات در قالب طرح های مختلف مسکن را در دستور کار خود قرار داده است تا شاید بخشی از نگرانی های خریدارانی که قصد داشتند در روزهای پایانی سال ۹۸ واحد مسکونی مورد نظر خود را خریداری کنند اما به دلیل وجود شیوع ویروس کرونا نتوانستند خرید کنند این موضوع باعث شد که بسیاری از مستاجران در این شرایط و خریدار آن با مشکل مواجه شوند در نتیجه دولت برای رفع نگرانی این بخش اقدامات لازم را در دستور کار خود قرار داده است.

پربحث‌های دیروز

 1. موج دوم کرونا؟ چرا دوباره به جای اولمان بازگشتیم...

 2. از لواسان به جماران بازگردید !

 3. مرندی: بی عدالتی و نارضایتی های اجتماعی دلیل اعتراضات آمریکاست

 4. گزارش هزینه‌کرد سود سپرده حساب‌های قوه قضائیه: سود کل حساب‌ها در سال ۱۳۹۸، مبلغ ۴۳۰ میلیارد تومان بود

 5. نظرات برگزیده مخاطبین الف: قالیباف اعتبار مجلس را بازسازی می‌کند؟/ زندگی‌های اشرافی در تهران برجسته شده/اگر پدر با فرزندش دوست بود رومینا از منزل فرار نمی‌کرد

 6. افشاگری مهدی تاج درباره قرارداد ویلموتس/ از نقش وزیر ورزش تا استخدام بادیگارد در تهران!

 7. برخورد خشن پلیس آمریکا با یک پیرمرد

 8. حسینی: برای احیای اقتصاد باید مگاپروژه تعریف کنیم/ ایراد بودجه فقط عدم توازن حسابداری نیست

 9. آیا گوش شنوایی در کاخ سفید هست؟

 10. تعزیرات: کاربرد واژه «احتکار» برای نگهداری خودرو به قصد گران فروشی درست نیست

 11. مرگبارترین سلاح تک‌تیرانداز جهان در اختیار ایران + تصاویر

 12. خیالپردازی ترامپ بعد از آزادی مایکل وایت: توافق بزرگ با ایران !

 13. شمخانی: تبادل زندانیان نتیجه مذاکره نبود/مذاکره‌ای در آینده انجام نمی‌شود

 14. رونمایی از گرانترین قرارداد تاریخ ورزش ایران

 15. تایید دیدار فرماندار سابق آمریکایی با ظریف / سخنگوی وزارت خارجه: این ملاقات چند ماه پیش انجام شده

 16. جزئیات تازه ازکشتی ایرانی غرق شده در بندر عراقی/ ۲ نفرفوتی تاکنون

 17. ظریف در واکنش به ترامپ: مشاوران شما قمار احمقانه‌ای انجام دادند

 18. ایران حذف وزیر ورزش از انتخابات را پذیرفت

پربحث‌های هفته

 1. ایران به سرعت پیر می‌شود و مسوولان فقط نگاه می‌کنند !

 2. قانون، قاتل رومینا!؟

 3. اغتشاشات آبانماه با آشوب‌های آمریکا چه فرقی دارد

 4. اقدام عجیب احمدی‌نژاد در محله نارمک!

 5. چاره نکنیم، ایران پیر می‌شود و قدرتش از بین می‌رود

 6. پرسشي تأمل‌برانگیز از مراجع عظام تقليد

 7. آقایان؛ قانون، تابوت عدالت نیست!..

 8. جزئیاتی کامل از مرگ «آسیه پناهی»/ شهرداری: ما به وظیفه قانونی خود عمل کردیم!

 9. موج دوم کرونا؟ چرا دوباره به جای اولمان بازگشتیم...

 10. پرداخت هدیه به نمایندگان؛ چراغ اول شفافیت روشن می‌شود؟!

 11. از لواسان به جماران بازگردید !

 12. چند پرسش از وزیر کشور درباره حوادث آبان‌ماه

 13. من رویایی دارم؛ بازگشت روح مارتین لوترکینگ به آمریکا

 14. اعتراضات داخلی آمریکا ادامه جنبش وال استریت است

 15. درخواست احمد توکلی از رئیسی: مجوزهای اعطایی به نمایندگان ادوار مجلس را بررسی کنید

 16. لطفا فراکسیون‌های قومی و منطقه‌ای را تعطیل کنید

 17. مرندی: بی عدالتی و نارضایتی های اجتماعی دلیل اعتراضات آمریکاست

 18. اعتراض ۳ نماینده مجلس یازدهم به اعتبارنامه تاجگردون

 19. نکند امام هم «التقاطی» بود؟!

 20. واکنش قالیباف به اظهارات تازه ترامپ

 21. درباره مسئولی که «آخر آسفالت» زندگی می‌کند

 22. قرعه‌کشی خودرو یک شوخی تلخ با مردم است

 23. پیروز بازی شطرنج خودروسازان با بازار کیست؟

 24. در آمریکا چه می‌گذرد؟!

 25. یک عکس؛ یک شرح | اسب نجیب ایران خودرو !

آخرین عناوین