کادر درمانی خسته و احتمال شیوع موج دوم ویروس کرونا

گروه اجتماعی الف،   3990119046 ۱۰ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱ تکراری یا غیرقابل انتشار

افزایش موج ابتلا به کرونا در تهران نگران کننده شده است. آنطور که فرمانده ستاد عملیات مقابله با کرونا می گوید؛ کرونا در تهران به مرحله پاندمی رسیده و چنانچه موج ابتلا روند صعودی پیدا کند شرایط قابل پیش بینی نخواهد بود.

کادر درمانی خسته و احتمال شیوع موج دوم ویروس کرونا

روزنامه ایران نوشت: دکتر علیرضا زالی، نوسانات سینوسی در تهران را ناشی از هشدارهایی می داند که در هفته های واپسین اسفند ماه  داده شده بود. حالا بر اساس آنچه که فرمانده ستاد عملیات مقابله با کرونا اعلام کرده، این بیماری پس از دوره نهفتگی در حال بروز و روبه افزایش است بطوریکه مراجعه به بیمارستان ها در تهران 30 درصد افزایش داشته و این عدد نسبت به روز گذشته  در بخش بستری عادی 25 درصد و در بخش مراقبت های ویژه 15 درصد رشد داشته است. این وضعیت حاکی از استمرار و حتی افزایش شیوع بیماری در شهر تهران بوده که نگران کننده است.

آنطور که دکتر زالی اعلام  کرده، افزایش تردد و شلوغی ها با این آمار رو به تزاید کار را پیچیده تر کرده و در واقع مشکلات جدید را در حوزه بهداشت و درمان ایجاد کرده است. او در ادامه صحبت هایش اشاره ای هم به وضعیت کادر درمان داشته؛ اینکه پزشکان و پرستاران بسیار خسته اند و فشار مضاعفی را تحمل می کنند.  البته آنچه از صحبت کادر درمانی هم استنباط می‌شود، این است که هنوز نگرانی در خصوص امواج جدید ویروس کرونا وجود دارد و به گفته کادر درمان چنانچه مردم پروتکل های مربوط به فاز دوم و سوم فاصله گذاری اجتماعی را رعایت نکنند باید منتظر تکانه های جدید کرونا ویروس باشیم.
ویدئوهای منتشر شده نیز حاکی از خستگی کادر درمان دارد.

پرستارها و پزشکانی که هفته هاست خانواده هایشان را ندیده اند و در محاصره کرونا در بیمارستان ها به سر می برند.بالا بودن آمار ابتلای کادر درمانی به ویروس کرونا نیز حکایت از این دارد که حافظان سلامت مردم در شرایط مساعدی قرار ندارند. ارتباط مستمر پرستاران و پزشکان با بیماران مبتلا به کووید-19 آنها را در معرض غلظت بالایی از ویروس کرونا قرار داده ااست و همین مسأله سطح درگیری و ابتلا را در بین کادر درمان بالا می برد. اینفوگرافی مربوط به کادر درمان درگیر با بیماری کرونا نیز نشان می دهد ایران با 96 مورد مرگ و میر مربوط به کادر درمان در رتبه نخست جهان قرار دارد.

افراد آلوده دو هفته بعد به بیمارستان مراجعه می کنند

دکتر علیرضا اسپید، نایب رئیس شورای عالی سازمان نظام پزشکی درباره تأثیر عدم رعایت پروتکل های بهداشتی از سوی مردم در بالا رفتن آمار مبتلایان و فشار مضاعف به کادر درمان می گوید: پزشکان و پرستاران ، خط مقدم مبارزه اند اما واقعیت این است که این تیم طاقت فوق بشری ندارد و باید خیلی مراقبت کنیم تا اوضاع از توان شان خارج نشود که اگر وضعیت بحرانی از توان کادر درمان خارج شود باید در انتظار فاجعه باشیم. بنابراین لازم است مردم و حاکمیت یکسری نکاتی را رعایت کنند البته مردم تا یک حدی می توانند بدون حمایت دولت و حاکمیت وارد کسب و کار نشوند بنابراین ویروس کرونا معضلی نیست که آن را فقط در اختیار مردم بدانیم از همین رو دولت طرح فاصله گذاری اجتماعی را اجرا می کند چرا که دولت باید در هر دو جبهه بجنگد؛ جبهه کرونا و جبهه سیاسی و اقتصادی کشور.

دکتر اسپید در ادامه می افزاید: باید این واقعیت را بپذیریم که اگر مردم پروتکل های بهداشتی مربوط به کرونا را رعایت نکنند علاوه بر اینکه فشار مضاعفی به جامعه پزشکی وارد می شود از نظر اقتصادی نیز دولت لطمه می بیند . مردم باید بدانند اگر فاصله گذاری اجتماعی را جدی نگیرند چون ویروس کرونا ثابت کرده که سفارش پذیر نیست پس وقتی شیوع پیدا کند همه را درگیر می کند.

او با اشاره به اینکه مردم، جامعه پزشکی و دولت فراتر از انتظار در طرح فاصله گذاری اجتماعی ظاهر شدند، عنوان می کند: اگرچه در همه حوزه ها ایراداتی وجود دارد اما بحث سلامت کادر درمان باید جزو اولویت ها قرار بگیرد چرا که غلظت آلودگی ویروس کرونا در بیمارستان ها به شدت بالاست و اگر جامعه پزشکی در معرض خطر قرار بگیرند آن وقت کسی نیست به بیماران خدمات ارائه دهد.

دکتر اسپید معتقد است مردم باید برای ریشه کن کردن ویروس کرونا، فاصله و  تماس های فردی را رعایت کنند و از تماس با سطوح آلوده پرهیز کنند. دوره ویروس کرونا 21 روز است و چنانچه همه رعایت کنند بیماری مهار خواهد شد اما ترددهای بیجا در سطح شهر و ایجاد تجمع و ازدحام باعث می شود بیماری تا زمستان سال آینده نیز به طول بینجامد. اینکه بگوییم ویروس کرونا در تابستان از بین می رود فکر بیهوده ای است چرا که موارد ابتلا در جنوب استرالیا که الان فصل تابستان است مشاهده شده است.

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران نیز در همین زمینه می گوید: واقعیت این است اطلاعات ما در مورد کرونا ویروس کافی نیست ما نمی دانیم چه اتفاقی قرار است بیفتد و به نحوی در یک راه نه چندان آشنا و عجیب و غریب قدم بر می داریم. سؤالات زیادی مطرح است از این قبیل که: این ویروس تا چه زمانی باقی می ماند؟با گرما از بین می رود؟ تا چه زمانی باید قرنطینه را ادامه دهیم؟ همه اینها هنوز گنگ و مبهم است بنابراین دولت هر تصمیمی را برای بازگشایی گرفته باشد باید مردم فاصله را رعایت کنند که البته فرهنگ جا افتاده ای هم در کشور ما نیست. شست و شوی دست و استفاده از ماسک هم خیلی مهم است.

دکتر پویا پوینده مهر با بیان اینکه در شرایط فعلی باید با آزمون و خطا تجربه کنیم می افزاید: اگر دیدیم با برخی برنامه ها تعداد بیماران افزایش پیدا می کند باید در تصمیم گیری ها تجدید نظر کنیم به جز این اگر بدبینانه ترین سناریو اتفاق بیفتد با تعداد زیادی بیمار روبه رو خواهیم شد و احتمال دارد افرادی که این روزها آلوده شدند دو هفته بعد مراجعه کنند و درصدی هم از بین بروند.

او با اشاره به اینکه در حال حاضر در پایان پیک اول کرونا هستیم می گوید: آمار مرگ و میر کرونا آمار دقیقی برای توصیف وضعیت بحران کرونا در کشور نیست اما با در نظر گرفتن آمار بروز بیماری به نظر می رسد فعلا روند ابتلا کاهشی است.

به گفته این عضو هیأت علمی دانشگاه تهران؛ یکی از مهم ترین منابع مراکز درمانی، نیروی انسانی است که اگر از دست بدهیم مراکز درمانی سرپا نخواهند بود بنابراین کادر درمان نیاز به حمایت های روانی، عاطفی و تشویقی دارند.

او به مردم توصیه می کند که کرونا همچنان در جامعه وجود دارد و باید رفت و آمدهای غیر ضروری شان را کم کنند و برای انجام کارها از هم فاصله بگیرند.

جمعه گذشته تعداد بیماران یک مرتبه زیاد شد

مریم ثابت، پرستار بیمارستان قائم رشت هم می گوید: رشت جزو اولین شهرهایی بود که درگیر ویروس کرونا شد. همه چیز به شکل ناگهانی اتفاق افتاد ولی بعد از فاصله گذاری اجتماعی همشهری های ما از اواسط اسفند قرنطینه خانگی را شروع کردند و همین هم باعث شد تلفات کرونا  و موج بیماران قابل کنترل شود.

این پرستار با اشاره به اینکه مردم رشت همچنان قرنطینه خانگی را ادامه می دهند، می افزاید: خوشبختانه بیشتر اماکن و مغازه ها به صورت خودجوش تعطیل اند و اوضاع تردد افراد در شهر به حالت عادی برنگشته است. ما نگران این هستیم که مردم فاصله گذاری اجتماعی را رعایت نکنند چرا که از وقتی فاصله گذاری اجتماعی شروع شد توانستیم تعداد موارد جدید ابتلا را کنترل کنیم.

خانم ثابت با بیان اینکه کادر درمان 45 روز بدون وقفه در بیمارستان ها خدمات ارائه می دهند، عنوان کرد: اگر اوضاع فعلی به روزهای اول برگردد دیگر انرژی و توان نداریم و نمی توان پرستار خسته را دوباره به محل کارش برگرداند. اگرچه امکانات و مدیریت اوضاع خیلی بهتر از روزهای قبل شده است اما با شروع موج جدید، اوضاع پیچیده خواهد شد. توصیه می کنم مردم همچنان فاصله گذاری اجتماعی را رعایت کنند و از تجمع فرزندان شان در محله ها و خیابان ها جلوگیری کنند.

علی درون کلایی، پرستار بیمارستان امیر اعلم که یکی از مراکز اصلی پذیرش بیماران کرونایی است می گوید: بعد از ورود ویروس کرونا به کشور و در حالیکه هنوز این بیماری شناسایی نشده بود پرستاران زیادی بیمار و از چرخه ارائه خدمات دور شدند  این اتفاق فشار مضاعفی به کادر درمان وارد کرد از طرفی کمبود تجهیزات مصرفی از جمله ماسک و لباس حفاظتی در مراکز درمانی همچنان وجود دارد ما مجبوریم تا آخر شیفت از یک ماسک استفاده کنیم و همین مسائل باعث تلفات بالای کادر درمان شده است. پرستاران در شیفت های 18 ساعته کار می کنند و اغلب شان خانواده های شان را در این مدت ملاقات نکرده اند بنابراین کادر درمان به شدت خسته اند و در صورت ادامه بحران و آغاز موج دوم اوضاع سخت تر هم خواهد شد.

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۴۰۴۵۹۷۱۰:۳۶:۱۸ ۱۳۹۹/۱/۱۹
کادر درمانی خسته از کرونا و خسته از نحوه پرداخت حق کرونا در بیمارستان ها کله گنده های .. در حال قبضه بودجه حق کرونای پرسنل ؛ به نفع خود !
ناشناس۱۴۰۴۶۱۷۱۰:۴۶:۲۰ ۱۳۹۹/۱/۱۹
.. میگه استرالیا تابستونه اونجا کرونا هست.یکی نیست بهش بگه دما ۲۰ درجه را که تابستون نمیگن شما نگاه کن به عربستان که دما بالای ۳۰ هست. تو ایران هم تا ۱۵ اردیبهشت دما بالای ۳۰ نمیره پس یک ماه صبر کنید. تمام
ناشناس۱۴۰۴۶۷۸۱۱:۲۸:۱۵ ۱۳۹۹/۱/۱۹
من قبل از عید درخواست خدمت داوطلبانه خودم در بیمارستانهایی که بیماران کرونایی را بستری کردند رو در سایت وزارت بهداشت ثبت کردم ولی هنوز خبری نشده. به هر حال ما آمادگی داریم که با خستگی کادر درمان بتونیم تا جایی که از دستمون بر می آید به این قشر کمک کنیم تا کمتر خسته بشن.
شیرازیان۱۴۰۴۷۳۱۱۱:۵۵:۳۵ ۱۳۹۹/۱/۱۹
چرا زمان طلایی قبل نوروز از دست رفت؟ روحانی جواب خون شهدای خدمت و جانباختگان کرونا و خستگی پرسنل سلامت و خانواده هایشان را چطور میدهد؟
ناشناس۱۴۰۴۷۵۵۱۲:۰۵:۲۹ ۱۳۹۹/۱/۱۹
خوب آخه کشور دیگه چیزی نداره که بخواد به مردم بده و بگه تو خونه بمونین و سر کار نیاین!
عدالت۱۴۰۴۸۷۹۱۳:۰۷:۰۹ ۱۳۹۹/۱/۱۹
و خدا حکم کند کسانی را که می گویند قدرت قرنطینه کردن ایران را نداریم چون پول نداریم. و به قرنطینه کردن اعتقادی ندارند.
ناشناس۱۴۰۵۰۶۱۱۴:۳۰:۱۹ ۱۳۹۹/۱/۱۹
کلافه ام از تصور حال کادر درمانی
ناشناس۱۴۰۵۱۰۸۱۴:۵۱:۰۷ ۱۳۹۹/۱/۱۹
از طرح سپاه بهداشت در زمان گذشته استفاده کنید آموزش پرستاری در پادگان و ماه های باقیمانده خدمت در بیمارستان ها
ناشناس۱۴۰۵۶۰۲۱۹:۴۵:۳۸ ۱۳۹۹/۱/۱۹
آمار در تهران وشهرهای بزرگ دردو هفته آینده دوتاسه برابر خواهد شد سیستم حمل و نقل شهری عامل قتل عام ملت خواهد بود
ناشناس۱۴۰۵۶۳۱۲۰:۱۵:۴۱ ۱۳۹۹/۱/۱۹
یک عده مدیر نالایق و بی .. شدن مسئول مملکت که جز . و ..هیچی بلد نیستن پزشکا و پرستارا هم صبرشون حدی داره خسته بشن ول کنن اون وقت چه اتفاق وحشتناکی می افته 1ماه کشورو تعطیل کنید جون همه رو نجات بدین این همه بدبختی و رنج کشیدیم این 1ماه هم روش .. اول جون مونو نجات بدیم تا کی باید چوب غرور تونو بخوریم و نگران باشیم کی در مورد ما چی فکر میکنه

پربحث‌های دیروز

 1. فیلم / تصاویر دوربین مداربسته از محل درگیری مهرداد سپهری

 2. سودای خام سودان در ایجاد رابطه با اسراییل

 3. آغاز بهره‌کشی اقتصادی رژیم صهیونیستی از رژیم‌های عربی

 4. ایرانی‌هایی که خواهان تحریم ایران هستند/ چند میگیری مزدور باشی؟

 5. فیلم/ به تاراج بردن خیارهای یک مزرعه حاشیه تهران!

 6. طرح تامین کالاهای اساسی به زیان کارگران و بازنشستگان تامین اجتماعی

 7. پیشنهاد سه گانه چین برای صلح و ثبات در منطقه خلیج فارس

 8. با ارزش ترین برندهای جهان معرفی شدند

 9. واکنش پلیس به مرگ یک فرد هنگام بازداشت در مشهد

 10. واکنش ایران به تصمیم سودان برای عادی سازی ر‌ابطه با رژیم صهیونیستی

 11. انتصابات عجیب و دردسرهای تمام نشدنی فوتبال

 12. تذکر لسانی بهانه‌ای برای ضرب و شتم/ دلجویی امام جمعه رشت از بانوی آمر به معروف

 13. دفاع پاریس از توهین به پیامبر اسلام؛ ماکرون: عقب‌نشینی نمی‌کنیم

 14. نامه رؤسای دانشگاه‌‌های علوم پزشکی کشور به رهبر انقلاب؛ عزم راسخ خود را برای صیانت از سلامت مردم اعلام می‌کنیم

 15. توضیحات بازپرس ویژه قتل از معاینه اولیه جسد مهرداد سپهری

 16. یارانه ۱۲۰ هزار تومانی به چه کسانی می رسد؟

پربحث‌های هفته

 1. صحبت‌های کوبنده نماینده ایلام: کجا دشمن گفته است پراید بنجل ۸ میلیونی را ۱۳۰ میلیون بفروشیم

 2. یا رومی روم یا زنگی زنگ !

 3. اگر بایدن پیروز شود ...

 4. غرب لیبرال، آزادی بیان یا مدیریت افکار!؟

 5. وقت فریاد است، از ساحت علم تاریخ دفاع کنید

 6. جنجال توییت «ذوالنوری» به روایتی دیگر

 7. فیلم / تصاویر دوربین مداربسته از محل درگیری مهرداد سپهری

 8. اوراسیا تایمز: چرا ایران قادر است جنگنده های بسیار پیشرفته آمریکا را "سرنگون" کند؟

 9. استیضاح روحانی و آزمون ولایتمداری

 10. خیانت یا حماقت ؟+فیلم

 11. آقای دکتر؛ جدیدترین گزینه ریاست جمهوری ۱۴۰۰

 12. چهار دلیل ریزش عجیب دلار

 13. چرا قرعه کشی خودرو عادلانه نیست؟

 14. دوباره برگشتیم به اول داستان کرونا !

 15. سودای خام سودان در ایجاد رابطه با اسراییل

 16. دلایل عجیب سلبریتی‌ها برای ازدواج‌نکردن!

 17. شهادت یک بسیجی در تهران‌پارس به دست اراذل و اوباش

 18. تازه‌ترین قیمت انواع خودرو/ پژو ۲۰۶ ارزان شد

 19. فرماندار آبادان: همه کسانی که در فیلم حاضرند بازداشت شدند

 20.  سر و کله ترامپ از کجا پیدا شد؟

 21. رهبر انقلاب: برای مقابله با کرونا باید تصمیم قاطع حاکمیتی گرفته شود/ توصیه‌های مهم برای مواجهه با ویروس کرونا/ انتقاد صریح از هتک حرمت رئیس‌جمهور

 22. عدم خوشبینی مقام معظم رهبری به مذاکره با آمریکا

 23. ارزهای خانگی از پستوها در آمد؟

 24. تهیه طرح استیضاح رئیس جمهور با ۶۰ امضاء در مجلس + اسامی نمایندگان و محورهای استیضاح

 25. تشکیل پرونده‌ برای مرگ یک جوان در جریان دستگیری توسط مأموران نیروی انتظامی

پربحث‌های هفته

 1. دوباره برگشتیم به اول داستان کرونا !

 2. فرماندار آبادان: همه کسانی که در فیلم حاضرند بازداشت شدند

 3. تشکیل پرونده‌ برای مرگ یک جوان در جریان دستگیری توسط مأموران نیروی انتظامی

 4. با مروجان «بی‌بند‌ و ‌باری» با قاطعیت برخورد‌‌ می‌کنیم/ اسیر جوسازی‌‌ نمی‌شویم

 5. توضیحات رامبد جوان درباره «خندوانه» جدید و سفر به خارج از کشور

 6. ۵۰ مشاور برای یک استاندار

 7. تصمیمی برای تعطیلی دو هفته‌ای تهران نگرفته‌ایم/ داروی درمان کرونا وجود ندارد

 8. مردم می خواهند رعایت کنند اما...

 9. آقای رئیس جمهور! علت عدم استفاده از طب سنتی برای درمان بیماران کرونایی چیست؟!

 10. قالیباف: آموزش و پرورش را رها کرده ایم/ معلمان تربیت کننده جامعه هستند

 11. رئیس پلیس تهران: نمره بالای ۱۷ به امنیت می‌دهم/ عدد ۳۰۰ تجاوز کیوان.ا را تائید نمی‌کنم

 12. رکوردهای تازه کرونا؛ آیا دولت به وظایفش عمل کرده است؟

 13. روز سیاه کرونا در کشور/ جان باختن ۳۳۷ بیمار

 14. یک ازدواج ساده چقدر آب می‌خورد؟ + جدول قیمت‌ها

 15. انتقاد وزیر بهداشت از عدم رعایت پروتکل‌ها: چند نفر را جریمه کردید/ چقدر من و همکارانم باید التماس کنیم؟/ به تنهایی نمی‌توانم این وضعیت را جمع کنم

 16. دفاع علی مطهری از چرخاندن اراذل و مجرمان در خیابان

 17. تذکر لسانی بهانه‌ای برای ضرب و شتم/ دلجویی امام جمعه رشت از بانوی آمر به معروف

 18. عوامل شهادت «محمد محمدی»بسیجی آمر به معروف دستگیر شدند

 19. آذری جهرمی به مدیرکل ارتباطات گیلان: تا رفع مشکل اینترنت منطقه بلوکات حق بازگشت به رشت را ندارید

 20. واکنش معاون سیاسی وزیر کشور به ادعای نماینده چابهار درباره خودکشی یک زن برای تامین آب

 21. مینو محرز: تعطیل نکردن‌ها سیاسی است تا علمی/ برای قرنطینه خیلی دیر شده

 22. سخنگوی سازمان غذا و دارو: ترانزیت دارو از ایران به کشور‌های همسایه متداول است

 23. تاکید رئیس قوه قضائیه بر «برخورد قاطعانه با مسببین شهادت شهید امر به معروف و نهی از منکر»

 24. انسولین هست، انسولین نیست!

 25. دادستان تهران: دشمن روی اوباش برنامه‌ریزی کرده است

آخرین عناوین