قاتل نامرئی جان ۴ عضو خانواده را گرفت

گروه حوادث الف،   3990119008

سخنگوی اورژانس استان آذربایجان‌شرقی گفت: قاتل خاموش جان چهار نفر را در روستای مهرام هریس گرفت.

وحید شادی‌نیا امروز در گفت‌وگو با فارس در تبریز اظهار داشت: بر اثر مسمومیت با مونوکسیدکربن در روستای مهرام شهرستان هریس منجر به فوت چهار عضو یک خانواده شد.

وی افزود: چهار مرد ( ۶۵،۴۰،۴۰،۱۷ ساله ) فوتی‌های این حادثه تلخ بودند.

سخنگوی اورژانس استان آذربایجان‌شرقی گفت: یک مسموم بدحال آقای ۴۰ساله که توسط اورژانس به بیمارستان هریس منتقل شد و برای ادامه درمان به تبریز اعزام شد.

شادی‌نیا خاطرنشان کرد: نشت گاز کشنده و نامرئی مونوکسید کربن از بخاری علت حادثه اعلام شده است.

سخنگوی اورژانس استان آذربایجان‌شرقی گفت: گاز مونوکسید کربن گازی بدون رنگ و بو است و  عمده‌ترین منبع تولید این گاز سوختن ناقص نفت و گاز است ولی اصولاً در اثر احتراق هر نوع ماده سوختنی خصوصاً در محیط‌های در بسته و فاقد اکسیژن ممکن است، تولید شود.

وی ادامه داد: استفاده از آبگرمکن یا بخاری‌های مستعمل یا دارای نقص فنی و فاقد دودکش یا دارای دودکش بدون عملکرد مناسب در منزل بیشترین موارد ابتلا به مسمومیت را تشکیل می دهند. از آن جا که تمایل این گاز برای ترکیب با هموگلوبین خون ما 250 برابر بیش از اکسیژن می‌باشد، از این رو با بالا رفتن درصد آن در هوای اتاق، به سرعت باعث ایجاد مسمومیت خواهد شد و اکسیژن‌رسانی به بافت‌های مختلف بدن از جمله مغز و قلب را دچار اختلال می‌کند که به علت بی‌رنگ و بی‌بو بودن این گاز، ممکن است وجود آن در محیط تا زمان ایجاد علایم مسمومیت شدید مورد توجه واقع نشود.

شادی‌نیا تصریح کرد: علایم مسمومیت حاد با این گاز شامل سردرد، سرگیجه، تهوع و استفراغ و احتمالاً درد شکمی و سپس حالت بیهوشی، تشنج و اغما می‌باشد. در بیماران مبتلا به ناراحتی‌های قلبی ممکن است تشدید بیماری یک علامت هشداردهنده باشد.

وی متذکر شد: از سایر علایم مسمومیت می‌توان به سفتی عضلات، افزایش تعداد تنفس، کاهش فشار خون و گاه تنگی مردمک‌ها اشاره کرد. باید توجه داشت که اگر فردی در اثر ابتلا به مسمومیت با گاز مونوکسید کربن جان خود را از دست ندهد ممکن است دچار نواقص عصبی و روانی پیشرفته نظیر فلج عضوی یا اختلال قوای مغز شود. مسمومیت شدید با این گاز می‌تواند کشنده باشد.