روایت ۴۰ روز تعطیلی مجلس پس از کرونا

گروه سیاسی الف،   3990118096

نمایندگان مجلس پس از حدود ۴۰ روز تعطیلی پارلمان قرار است در روزهای سه شنبه و چهارشنبه هفته جاری جلسه علنی داشته باشند که در گزارش زیر روایتی از این تعطیلات و اتفاقات رخ داده را می خوانید.

روایت ۴۰ روز تعطیلی مجلس پس از کرونا

تسنیم نوشت: نمایندگان مجلس شورای اسلامی که آخرین بار در 6 اسفند سال گذشته به صورت رسمی در صحن سبز پارلمان حضور یافته بودند و جلسه غیر علنی و برای دقایقی جلسه علنی داشتند، قرار  است در روزهای سه شنبه و چهارشنبه هفته جاری جلسات علنی داشته باشند.

وکلای ملت که روز 5 اسفند ماه سال گذشته بررسی لایحه بودجه را در صحن علنی در دستور کار داشتند و پس از اینکه با کلیات این لایحه مخالفت کردند در جلسه غیر علنی روز سه شنبه 6 اسفند پارلمان تصمیم گرفتند که کمیسیون تلفیق این لایحه را بررسی کند و باردیگر گزارش خود  را برای بررسی مجدد به صحن علنی پارلمان ارائه کند، علی لاریجانی رئیس مجلس پس از آن جلسه غیر علنی پارلمان پیش از ختم زود هنگام جلسه علنی پارلمان اعلام کرده بود " در جلسه غیر علنی به این نتیجه رسیدیم چون آیین‌نامه درباره موضوع بررسی لایحه بودجه پس از رد کلیات آن در مجلس  سکوت دارد باید طبق قانون برنامه عمل کرد و این لایحه را به کمیسیون تلفیق بازمی گردانیم  تا اصلاحات لازم انجام شود و روز 11 اسفند باردیگر مجلس برای بررسی این لایحه تشکیل جلسه خواهد داد.

البته جلسه روز سه شنبه 6 اسفند مجلس در حالی تشکیل شده بود که از روز 1 اسفند ماه به صورت رسمی اعلام شده  که ویروس کرونا در کشور شیوع پیدا کرده و 2 نفر در استان قم به این ویروس مبتلا شده اند و حتی در روز 5 اسفند سال گذشته ستاد مقابله با ویروس کرونا به دستور رئیس جمهور تشکیل شده بود.

امیر حسین قاضی زاده هاشمی عضو هیئت رئیسه مجلس پس از جلسه غیر علنی پارلمان در روز 6 اسفند گفته بود که جلسات مجلس به صورت مستمر ادامه خواهد داشت تا هر چه سریعتر لایحه بودجه سال 99 تصویب و برای اعلام نظر به شورای نگهبان ارسال شود که هیچ گاه این اتفاق رخ نداد، زیرا پس از اینکه ویروس کرونا تمام کشور را درگیر خود کرد و تعدادی از نمایندگان نیز به این ویروس مبتلا شدند و ستاد ملی مقابله با کرونا مخالفت صریح خود را با تشکیل جلسات علنی پارلمان اعلام کرد، علی لاریجانی رئیس مجلس طی نامه ای به رهبر انقلاب درخواست کرد که لایحه بودجه سال 99 به صورت اصل 85 در کمیسیون تلفیق بررسی شود و برای اعلام نظر به شورای نگهبان ارسال شود که این درخواست لاریجانی با موافقت رهبر انقلاب مواجه شد و کمیسیون در روزهای پایانی سال گذشته این لایحه را بررسی و برای اعلام نظر به شورای نگهبان ارسال کرد که پس از بررسی در شورای نگهبان و یک رفت و برگشت بین کمیسیون تلفیق و شورا این لایحه برای اجرا به دولت ابلاغ شد.

پس از اینکه ستاد مقابله با کرونا به صراحت با تشکیل جلسات مجلس مخالفت کرد "اسدالله عباسی سخنگوی هیئت رئیسه مجلس روز13 اسفند سال گذشته با بیان اینکه  ستاد مقابله با کرونا از تشکیل جلسات علنی و غیرعلنی مجلس به  منظور مقابله با گسترش بیماری کرونا در جامعه مخالفت کرده است و نمایندگان برای انجام وظایف خود به دنبال استفاده از هر امکان قانونی هستند گفته بود ، طی روزهای اخیر هیئت رئیسه مجلس با برگزاری جلساتی به انجام وظایف خود پرداخت و راه حل های مختلف برای بهره گیری از نظرات  سایر همکاران نماینده در جلسات علنی را مورد بررسی قرار داد که یکی از این راه ها برگزاری جلسات مجلس به صورت دیجیتالی دو سویه است."

اگرچه این روش نیز در 3 نوبت به صورت آزمایشی در ایام تعطیلات نوروز اجرا شد اما به دلیل برخی از مشکلات همچون قطعی اینترنت و عدم شرکت برخی از نمایندگان در جلسات دیجیتال دو سویه این نوع جلسات راه به جایی نبرد و هیئت رئیسه مجلس در یکی از جلسات خود و با توجه به درخواست تعدادی از نمایندگان تصمیم گرفت تا جلسه ای علنی را 10 فروردین با حضور وزرای بهداشت و کشور برای بررسی آخرین اقدامات انجام شده برای مقابله با ویروس کرونا و سیلاب های که برخی از شهرهای کشور را در گیر خود کرده برگزار کنند،اما وزیر بهداشت که ریاست ستاد مقابله با ویروس کرونا را نیز برعهده دارد طی نامه ای به علی لاریجانی درخواست کرده بود که جلسات علنی پارلمان به مدت 2 هفته به تعویق بیفتد که در همین راستا در جلسه هیئت رئیسه پارلمان تصمیم گرفته شد درخواست این ستاد اجرایی شود که روابط عمومی پارلمان نیز پس از چند ساعت از مطرح شدن درخواست ستاد مقابله با کرونا طی اطلاعیه ای اعلام کرد که جلسات مجلس به مدت 2 هفته به تعویق افتاده است.

پس از به نتیجه نرسیدن برگزاری جلسات علنی پارلمان به صورت دیجیتال دوسویه هیئت رئیسه قوه مقننه در جلسه 10 فروردین خود تصمیم گرفت که روزهای سه شنبه و چهارشنبه (19و20 فروردین) جلسه علنی را برگزار کند تا در روز سه شنبه با دعوت از وزرای کشور و بهداشت به بررسی آخرین اقدامات انجام شده درباره سیلاب ها و ویروس کرونا بپردازد و همچنین در روز چهارشنبه جلسه رای اعتماد به وزیر پیشنهادی جهادکشاورزی(خاوازی) را برگزار کند.

بر اساس این گزارش طبق تصمیماتی که در هیئت رئیسه پارلمان اتخاذ برای برگزاری جلسه فردای پارلمان تعدادی صندلی به صندلی های نمایندگان اضافه شده و فاصله یک متری نیز بین نمایندگان رعایت شده و برخی از نمایندگان نیز قرار است از طریق تلکنفراس که صدا و سیما زیرساخت های آن را آماده کرده در جلسه علنی پارلمان حضور داشته باشند.

پربحث‌های هفته

 1. عملکرد مجلس دهم ؛ شما چه فکر می‌کنید؟

 2. اسباب تمسخر دینداری نشویم ...

 3. وقتی مردم مانند رییس مجلس دهم فکر نمی‌کنند...

 4. "دیپلماسی بنزین"، نمادی از بی اعتنایی به تهدیدات آمریکا

 5. آیا فلسطینی‌ها زمین‌هایشان را به یهودیان فروختند؟

 6. اردشیر زاهدی: همیشه به ایران افتخار می‌کنم/ نگذارید سلطه آمریکا و انگلیس برگردد/ حکومت پهلوی به مردم آزادی نمی‌داد‌

 7. پرونده مدیران سایپا ؛ محکومیت دو نماینده به حبس و اثبات دوباره یک ناکارآمدی

 8. با زوج خودرویی محکوم به اعدام بیشتر آشنا شوید

 9. چه زمانی سیلی بحران جمعیت را می خوریم؟!

 10. مجلس خدمت یا مجلس قدرت؟!

 11. جمعیت جوان، کرونا را شکست می‌دهد

 12. محکومیت «محمد عزیزی» و «فریدون احمدی» به حبس/ حکم اعدام برای دو متهم پرونده شرکت سایپا/ استعفای وکلای پرونده طبری/ خبر تازه از پرونده حادثه هواپیمای اوکراینی

 13. فطر و اعیاد مذهبی؛ آیا مسابقه شادمانی عمومی کافی است؟

 14. «دپوی ۳۰۰۰۰ خودرو» توسط خودروسازان «احتکار» نیست؟ + تصاویر

 15. چرا فرزندآوری کم شده/ آیا جامعه هم پیر می‌شود؟

 16. «عادی سازی» در شرایط کرونایی و سه شنبه‌های «جوج» در شمال !

 17. روایت روح الامینی از فاصله معنادار بین رقبای ریاست مجلس/دفاع آقاتهرانی از صادق محصولی/واپسين ماموريت فراكسيون اميد/ ائتلاف لاریجانی با اصلاح طلبان در راه است؟

 18. مروری بر ازدواج‌های سیاسی؛ از احمدی‌نژاد تا روحانی + تصاویر

 19. تلفاتی سنگین‌تر از تلفات جنگ بر دوش ایالات متحده

 20. نامه توکلی به دادستان تهران درباره کشت و صنعت مغان: حمایت برای جلوگیری از چپاول حقوق ملت را انتظار می‌کشیم/ از انجام تشریفات جدید پیش از نتیجه اعلام جرم دیده‌بان در دادگاه خودداری کنید

 21. قیمت‌های جدید شورای رقابت برای خودروهای داخلی اعلام شد + جدول

 22. رهبر انقلاب: وضعیت رژیم صهیونیستی در آینده‌ سخت‌تر خواهد شد/ فلسطین قابل فراموش شدن نیست

 23. قیمت‌های شورای رقابت به خودروسازان ابلاغ شد/پراید ۳۷ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان+جدول

 24. ادعای برایان هوک: ایران بین مذاکره با ترامپ یا فروپاشی اقتصادی یکی را انتخاب کند/ ایران را مهار کرده‌ایم

 25. با این تناقض ها جواب مردم را چه باید داد؟

پربحث‌های هفته

 1. عملکرد مجلس دهم ؛ شما چه فکر می‌کنید؟

 2. اسباب تمسخر دینداری نشویم ...

 3. وقتی مردم مانند رییس مجلس دهم فکر نمی‌کنند...

 4. اردشیر زاهدی: همیشه به ایران افتخار می‌کنم/ نگذارید سلطه آمریکا و انگلیس برگردد/ حکومت پهلوی به مردم آزادی نمی‌داد‌

 5. پرونده مدیران سایپا ؛ محکومیت دو نماینده به حبس و اثبات دوباره یک ناکارآمدی

 6. مجلس خدمت یا مجلس قدرت؟!

 7. محکومیت «محمد عزیزی» و «فریدون احمدی» به حبس/ حکم اعدام برای دو متهم پرونده شرکت سایپا/ استعفای وکلای پرونده طبری/ خبر تازه از پرونده حادثه هواپیمای اوکراینی

 8. روایت روح الامینی از فاصله معنادار بین رقبای ریاست مجلس/دفاع آقاتهرانی از صادق محصولی/واپسين ماموريت فراكسيون اميد/ ائتلاف لاریجانی با اصلاح طلبان در راه است؟

 9. مروری بر ازدواج‌های سیاسی؛ از احمدی‌نژاد تا روحانی + تصاویر

 10. تلفاتی سنگین‌تر از تلفات جنگ بر دوش ایالات متحده

 11. رهبر انقلاب: وضعیت رژیم صهیونیستی در آینده‌ سخت‌تر خواهد شد/ فلسطین قابل فراموش شدن نیست

 12. با این تناقض ها جواب مردم را چه باید داد؟

 13. پایان ریاست لاریجانی با تقدیر روحانی/جدال توییتری نادران و آشنا/زیباکلام: هیچ‌کس به جهانگیری و هاشمی رای نمی‌دهد

 14. لاریجانی: مجلس دهم مظلوم واقع شد/ تکرار فساد فساد علیه نمایندگان ورژن همان بگم بگم سابق است/ رهبر انقلاب هیچ‌گاه دستوری به مجلس ندادند

 15. گمانه‌زنی درباره دیدار قالیباف با سورنا ستاری/نان وکیل‌الدولگی برخی نمایندگان/ نظر فرشاد مومنی درباره رونق بورس/کاندیدای اجاره‌ای اصلاح‌طلبان در انتخابات ۱۴۰۰ مشخص شد؟

 16. واکنش حسین شریعتمداری به ادعای فلاحت‌پیشه؛ آمریکا که ارزان‌تر حساب کرده بود!

 17. روحانی: فلسطین آزاد خواهد شد/ مردم می‌خواهند دولت و مجلس دست در دست هم دهند/ ارز باید به شرایط تعادل بازگردد

 18. قالیباف: نیازمند الگوی جدیدی برای حکمرانی هستیم/ بخشی از ناکارآمدی‌ها که نارضایتی‌هایی را به دنبال داشته به بحث مدیریتی باز می‌گردد

 19. ادعای دوگانه قالیباف - نیکزاد/رأی آذری‌زبان‌ها سرنوشت‌ساز شد

 20. معروف‌ترین چهره سیاسی که اختتامیه مجلس را ندید+ عکس

 21. نمایندگان مجلس بعد از پایان نمایندگی به کجا می‌روند؟

 22. لطفاً مردم را پشت درهای مجلس نگه ندارید

 23. اسامی نامزدهای ریاست و نواب رئیس مجلس یازدهم مشخص شد

 24. درد کهنه غیزانیه، «امنیتی» نیست

 25. روحانی: در زمینه کرونا از سه مرحله عبور کرده‌ایم/ همه کارمندان از ۱۰ خرداد در ادارات حاضر می‌شوند

آخرین عناوین