تحولات عراق/ الزرفی برنامه دولت خود را به پارلمان ارائه کرد

گروه جهان الف،   3990116098

نخست‌وزیر مأمور به تشکیل کابینه عراق در نامه‌ای برنامه‌های خود را در صورت تشکیل دولت به نمایندگان پارلمان ارائه کرد.

تحولات عراق/ الزرفی برنامه دولت خود را به پارلمان ارائه کرد

به گزارش فارس، «عدنان الزرفی» نخست‌وزیر مأمور به تشکیل کابینه عراق امروز (شنبه) برنامه دولت خود را به نمایندگان پارلمان ارائه کرد.

در همین حال منابع عراقی به وبگاه المعلومه گفتند که الزرفی در ادامه اسامی وزرای پیشنهادی خود را نیز به پارلمان خواهد فرستاد.

به نوشته خبرگزاری رسمی عراق (واع)؛ الزرفی در نامه خود به پارلمان  اولویت‌ها و برنامه‌های اقتصادی، سیاسی و سیاست خارجی و همچنین مبارزه با شیوع کرونا را ذکر کرده است.

عدنان الزرفی در مصاحبه با خبرگزاری واع، گفت که برنامه خود را به پارلمان فرستاده و منتظر است تا جلسه تصویب برنامه‌هایش در پارلمان مشخص شود. 

الزرفی مدعی شد که گروههای سیاسی به او وعده حمایت داده‌اند و گفت که اعضای کابینه خود را از میان «کارمندان متخصص» تکمیل کرده و تا ۴۸ ساعت آتی مشخصات آن‌ها را طبق قانون اساسی به پارلمان ارائه خواهد داد.

نخست‌وزیر مأمور به تشکیل کابینه عراق در بیان جزئیات برنامه خود گفت که این برنامه مختصر است و بر سه محور تکیه دارد که مهم‌ترین آن بحث اقتصادی است و طی آن تمامی وزارتخانه‌های غیر مولد برچیده خواهند شد یا بودجه آن‌ها کاهش پیدا خواهد کرد. الزرفی پرونده تظاهرات مردمی و بحث بهداشت و مبارزه با شیوع کرونا را نیز از مهم‌ترین اولویت‌های دولت خود دانست.

الزرفی همچنین در خصوص سیاست خارجی خود مدعی شد که اجازه هیچ گونه درگیری خارجی در خاک عراق را نخواهد داد و در این خصوص با ائتلاف بین المللی به رهبری آمریکا نیز رایزنی کرده و سیاست او ممانعت از هرگونه اقدامی که به منافع عراق ضربه بزند؛ است.

او به بحث مخالفت‌ گروههای سیاسی با نخست‌وزیری خود اشاره کرد و گفت که اختلافات‌ همواره در بدو تشکیل دولت‌ها وجود داشته و ارتباطات مستمری با گروههای سیاسی دارد  و با گروههای کرد نیز بر سر تشکیل کابینه به توافق نسبی رسیده است.

در همین راستا «فالح الزیادی» از نمایندگان ائتلاف «النصر» نیز به خبرگزاری واع گفت که اکثریت لازم برای رأی به کابینه الزرفی در پارلمان به وجود آمده است.

او مدعی شد که مذاکرات موفقیت‌آمیزی با گروههای سیاسی شکل گرفته و هرچند در داخل پارلمان اجماع وجود ندارد، اما نظر مثبت اکثر نمایندگان جلب شده است.

گروه‌های شیعی عراق تاکنون بر سر نام نامزد نخست‌وزیری عراق به تفاهم نرسیدند از همین رو «برهم صالح» رئیس جمهور عراق  ۲۷ اسفند ماه طی مراسمی عدنان الزرفی را مامور تشکیل دولت انتقالی کرد. پیش از الزرفی «محمد توفیق علاوی» برای تشکیل دولت انتقالی عراق مامور شده بود که به دلیل مخالفت برخی جریان‌ها با اسامی نامزدهای تصدی وزارتخانه‌ها در کابینه پیشنهادی جدید، در این امر ناکام ماند.

الزرفی از اعضای «فراکسیون النصر» به رهبری «حیدر العبادی» (نخست وزیر سابق) در پارلمان عراق است، اما معرفی او موجی از مخالفت شدید در میان گروه‌های پارلمانی به راه انداخته است.

او از زمان مکلف شدن  طبق قانون ۳۰ روز مهلت دارد کابینه پیشنهادی خود را به پارلمان معرفی کند که با وجود مخالفت گروه‌های اصلی شیعی که اکثریت را در پارلمان تشکیل می‌دهند موفقیت الزرفی بعید به نظر می‌رسد.

پربحث‌های هفته

 1. عملکرد مجلس دهم ؛ شما چه فکر می‌کنید؟

 2. اسباب تمسخر دینداری نشویم ...

 3. وقتی مردم مانند رییس مجلس دهم فکر نمی‌کنند...

 4. "دیپلماسی بنزین"، نمادی از بی اعتنایی به تهدیدات آمریکا

 5. آیا فلسطینی‌ها زمین‌هایشان را به یهودیان فروختند؟

 6. اردشیر زاهدی: همیشه به ایران افتخار می‌کنم/ نگذارید سلطه آمریکا و انگلیس برگردد/ حکومت پهلوی به مردم آزادی نمی‌داد‌

 7. پرونده مدیران سایپا ؛ محکومیت دو نماینده به حبس و اثبات دوباره یک ناکارآمدی

 8. با زوج خودرویی محکوم به اعدام بیشتر آشنا شوید

 9. چه زمانی سیلی بحران جمعیت را می خوریم؟!

 10. مجلس خدمت یا مجلس قدرت؟!

 11. جمعیت جوان، کرونا را شکست می‌دهد

 12. محکومیت «محمد عزیزی» و «فریدون احمدی» به حبس/ حکم اعدام برای دو متهم پرونده شرکت سایپا/ استعفای وکلای پرونده طبری/ خبر تازه از پرونده حادثه هواپیمای اوکراینی

 13. فطر و اعیاد مذهبی؛ آیا مسابقه شادمانی عمومی کافی است؟

 14. «دپوی ۳۰۰۰۰ خودرو» توسط خودروسازان «احتکار» نیست؟ + تصاویر

 15. چرا فرزندآوری کم شده/ آیا جامعه هم پیر می‌شود؟

 16. «عادی سازی» در شرایط کرونایی و سه شنبه‌های «جوج» در شمال !

 17. روایت روح الامینی از فاصله معنادار بین رقبای ریاست مجلس/دفاع آقاتهرانی از صادق محصولی/واپسين ماموريت فراكسيون اميد/ ائتلاف لاریجانی با اصلاح طلبان در راه است؟

 18. مروری بر ازدواج‌های سیاسی؛ از احمدی‌نژاد تا روحانی + تصاویر

 19. تلفاتی سنگین‌تر از تلفات جنگ بر دوش ایالات متحده

 20. نامه توکلی به دادستان تهران درباره کشت و صنعت مغان: حمایت برای جلوگیری از چپاول حقوق ملت را انتظار می‌کشیم/ از انجام تشریفات جدید پیش از نتیجه اعلام جرم دیده‌بان در دادگاه خودداری کنید

 21. قیمت‌های جدید شورای رقابت برای خودروهای داخلی اعلام شد + جدول

 22. رهبر انقلاب: وضعیت رژیم صهیونیستی در آینده‌ سخت‌تر خواهد شد/ فلسطین قابل فراموش شدن نیست

 23. قیمت‌های شورای رقابت به خودروسازان ابلاغ شد/پراید ۳۷ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان+جدول

 24. ادعای برایان هوک: ایران بین مذاکره با ترامپ یا فروپاشی اقتصادی یکی را انتخاب کند/ ایران را مهار کرده‌ایم

 25. با این تناقض ها جواب مردم را چه باید داد؟

آخرین عناوین