ابهام در آمار رسمی قربانیان کرونا در فرانسه

گروه جهان الف،   3990116085

از هنگامی که یک مقام وزارت بهداشت فرانسه آمارقربانیان ناشی از کرونا در خانه‌های سالمندان از ابتدای شیوع تا کنون را ۸۸۴ مورد اعلام کرد، دقت آمار رسمی کرونا در این کشور زیر سؤال رفته است.

به گزارش تسنیم، از شامگاه پنج شنبه که ژروم سالومون، مدیر کل سلامت وزارت بهداشت فرانسه آمار مرگ و میر ناشی از کرونا در خانه‌های سالمندان از ابتدای شیوع تا کنون را 884 مورد اعلام کرد، دقت آمار رسمی کرونا در این کشور زیر سؤال رفته است. همین مقام روز جمعه این آمار را به 1416 نفر افزایش داد.

این نخستین بار است که دولت فرانسه آمار قربانیان کرونا در مراکز نگهداری بازنشستگان و سالمندان را اعلام می‌کند.

وبسایت «ورلدومیتر» که آخرین آمار کرونا در جهان را منتشر می‌کند روز پنج‌شنبه نوشت که آمار 884 فوتی کرونا در خانه‌های سالمندان را به آمار فرانسه اضافه می‌کند زیرا بر اساس استانداردهای آماری جاری در جهان، معمولاً تمام موارد قطعی ابتلا به کرونا و فوت ناشی از آن، چه در بیمارستان باشد، چه در خارج از آن، در آمار رسمی لحاظ می‌شود.

به گزارش یورونیوز، این پایگاه اطلاعات کرونا همچنین نوشته که این تعداد را به آمار فوتی‌های روز دوم آوریل (14 فروردین) فرانسه افزوده و هر زمان که دولت فرانسه به طور رسمی این آمار را به تفکیک روزها مشخص کند، آمار اعلام شده را به آمار روزهای مربوطه اضافه خواهد کرد.

در توضیح وبسایت ورلدومیتر همچنین یادآوری شده است که مورد مشابهی در گذشته در مورد آمار چین به وجود آمده بود. در تاریخ 12 فوریه (23 بهمن 99) آمار مبتلایان چین به دلیل تغییر روش تشخیص بیماری و شیوه گزارش آن به ناگهان بیش از 13 هزار نفر بیشتر شد.

آمار خانه‌های سالمندان دقیق نیست

نخستین آمار اعلام شده دولت فرانسه از موارد فوتی کرونا در مراکز نگهداری سالمندان کامل نیست، زیرا این آمار مربوط حدود 7 هزار و 400 مرکز را شامل می‌شود، در حالی که شمار کل این مراکز اعم از خصوصی و دولتی در سرتاسر فرانسه بیش از 10 هزار و 600 است.

از روز یکشنبه گذشته که دولت فرانسه از مراکز سالمندان خواسته آمار کرونا را گزارش کنند، هنوز ناهماهنگی‌هایی در این گزارش‌ها دیده می‌شود.

ژروم سالومون آمار کلی مبتلایان به کرونا در خانه‌های سالمندان را نیز 14 هزار و 638 مورد ذکر کرد که به نسبت شمار کلی مبتلایان در کل کشور قابل ملاحظه است.

50 سرای سالمندان در وضعیت بحرانی

به گزارش رسانه‌های فرانسه 50 سرای سالمندان در فرانسه هم اکنون از نظر شیوع کرونا در وضعیتی «بحرانی» و «بسیار تأثرانگیز» به سر می‌برند.

سینرپا، سندیکای اصلی خانه‌های سالمندان فرانسه با اعلام این خبر گفته است در این 50 مرکز، بین 50 تا 60 درصد سالمندان مقیم و کارکنان به ویروس کرونا دچار شده‌اند و بیشتر موارد 884 نفر فوتی اعلام شده در روز پنج شنبه مربوط به همین مراکز بوده است. بیشتر این مراکز نیز در استان «شرق بزرگ» و استان «ایل دو فرانس» به مرکزیت پاریس واقع شده‌اند.

این در حالی است که از آغاز قرنطینه عمومی در فرانسه، افراد مسن مقیم مراکز سالمندان نیز در اتاق خود قرنطینه شده‌اند.

اما با وجود آن که رسانه‌های فرانسه روی مراکز سالمندان با وضعیت بحرانی تمرکز کرده‌اند، «فلورانس آرنائیز مومه» رئیس سینرپا، روز جمعه در گفتگو با شبکه رادیویی «فرانس‌انتر» گفت: «نکته مثبت این است که 60 تا 70 درصد مراکز نگهداری افراد مسن و بازنشسته آلوده نبوده و کرونا به آنها راه نیافته است».

به گفته این مدیر سندیکایی، وضعیت مراکز سالمندان در فرانسه «کاملاً تحت کنترل» است.

هم اکنون حدود 700 هزار نفر در فرانسه در مراکز نگهداری سالمندان زندگی می‌کنند و نرخ فوتی‌های این جمعیت بر اثر کرونا به نسبت مبتلایان، کمتر از 6.5 درصد است.

پربحث‌های هفته

 1. عملکرد مجلس دهم ؛ شما چه فکر می‌کنید؟

 2. اسباب تمسخر دینداری نشویم ...

 3. وقتی مردم مانند رییس مجلس دهم فکر نمی‌کنند...

 4. "دیپلماسی بنزین"، نمادی از بی اعتنایی به تهدیدات آمریکا

 5. آیا فلسطینی‌ها زمین‌هایشان را به یهودیان فروختند؟

 6. اردشیر زاهدی: همیشه به ایران افتخار می‌کنم/ نگذارید سلطه آمریکا و انگلیس برگردد/ حکومت پهلوی به مردم آزادی نمی‌داد‌

 7. پرونده مدیران سایپا ؛ محکومیت دو نماینده به حبس و اثبات دوباره یک ناکارآمدی

 8. با زوج خودرویی محکوم به اعدام بیشتر آشنا شوید

 9. چه زمانی سیلی بحران جمعیت را می خوریم؟!

 10. مجلس خدمت یا مجلس قدرت؟!

 11. جمعیت جوان، کرونا را شکست می‌دهد

 12. محکومیت «محمد عزیزی» و «فریدون احمدی» به حبس/ حکم اعدام برای دو متهم پرونده شرکت سایپا/ استعفای وکلای پرونده طبری/ خبر تازه از پرونده حادثه هواپیمای اوکراینی

 13. فطر و اعیاد مذهبی؛ آیا مسابقه شادمانی عمومی کافی است؟

 14. «دپوی ۳۰۰۰۰ خودرو» توسط خودروسازان «احتکار» نیست؟ + تصاویر

 15. چرا فرزندآوری کم شده/ آیا جامعه هم پیر می‌شود؟

 16. «عادی سازی» در شرایط کرونایی و سه شنبه‌های «جوج» در شمال !

 17. روایت روح الامینی از فاصله معنادار بین رقبای ریاست مجلس/دفاع آقاتهرانی از صادق محصولی/واپسين ماموريت فراكسيون اميد/ ائتلاف لاریجانی با اصلاح طلبان در راه است؟

 18. مروری بر ازدواج‌های سیاسی؛ از احمدی‌نژاد تا روحانی + تصاویر

 19. تلفاتی سنگین‌تر از تلفات جنگ بر دوش ایالات متحده

 20. نامه توکلی به دادستان تهران درباره کشت و صنعت مغان: حمایت برای جلوگیری از چپاول حقوق ملت را انتظار می‌کشیم/ از انجام تشریفات جدید پیش از نتیجه اعلام جرم دیده‌بان در دادگاه خودداری کنید

 21. قیمت‌های جدید شورای رقابت برای خودروهای داخلی اعلام شد + جدول

 22. رهبر انقلاب: وضعیت رژیم صهیونیستی در آینده‌ سخت‌تر خواهد شد/ فلسطین قابل فراموش شدن نیست

 23. قیمت‌های شورای رقابت به خودروسازان ابلاغ شد/پراید ۳۷ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان+جدول

 24. ادعای برایان هوک: ایران بین مذاکره با ترامپ یا فروپاشی اقتصادی یکی را انتخاب کند/ ایران را مهار کرده‌ایم

 25. با این تناقض ها جواب مردم را چه باید داد؟

آخرین عناوین