اضافه وزن و کم تحرکی ۲۲ درصد کودکان ایرانی

گروه سلامت الف،   3990116049

مدیرکل دفتر تربیت بدنی و فعالیت‌های ورزشی با بیان اینکه ۲۲درصد کودکان ایرانی کم تحرک و دچار اضافه وزن هستند، برنامه‌های این دفتر را برای افزایش تحرک دانش‌آموزان تشریح کرد.

اضافه وزن و کم تحرکی ۲۲ درصد کودکان ایرانی

به گزارش مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش، محمد جعفری در برنامه «با هم برای هم» با بیان اینکه یک جلسه ورزش در طول یک هفته برای دانش آموزان کافی نیست، اظهار کرد:  در سال ۱۳۰۶ درس تربیت بدنی تصویب شد قرار بر روزی یک جلسه ورزش در برنامه درسی بود، ولی به دلیل کمبود امکانات مالی و انسانی تبدیل به یک جلسه در هفته شد و بر همین اساس در برنامه درسی وزارت آموزش و پرورش، زنگ تربیت بدنی یک جلسه است.

مدیرکل دفتر تربیت بدنی و فعالیت‌های ورزشی با اشاره به شرایط موجود، سیاست‌ها و برنامه‌های معاونت تربیت بدنی وسلامت را بر ارتقا فعالیت‌های حرکتی و ورزشی دانش آموزان دانست و گفت: دانش آموزان را  ۵ ساعت در روز در اختیار داریم لذا سرانه حرکتی یک ساعت و نیم در هفته کافی نیست، به همین علت فعالیت‌های مکمل مانند نرمش صبحگاهی، مدرسه پویا، کانون‌های ورزشی درون و برون مدرسه‌ای و المپیادهای ورزشی درون مدرسه‌ای و ورزش با خانواده را برنامه‌ریزی کردیم تا بتوانیم در همین بازه زمانی که دانش آموزان را در اختیار داریم، سرانه حرکتی آنها را افزایش دهیم. همچنین توجه والدین را به این مسئله جلب کنیم که دانش آموزان در اوقات فراغت خود به کانون‌ها و باشگاه‌های ورزشی مراجعه کنند.

جعفری با بیان برخی از آمارهای وضعیت سلامت کشور براساس آخرین تحقیقات و شواهد است، گفت:۶۰درصد مردم ایران دچار وزن بالاوچاقی،۳۷درصد از ایرانیان دچار فشارخون، بیش از۵۶ درصد مردم ایران دچارکم تحرکی، بیش از۴۶ درصد مردم ایران دارای کلسترول بالا و۱۰درصد مردم ایران مبتلا به دیابت هستند.

وی افزود: طبق آخرین پایش نزدیک به ۲۲درصد ازکودکان ایران دارای اضافه وزن وچاقی هستند و مطالعات و تحقیقات نشان می‌دهدکه چاقی درسنین۱۰تا۱۴سال خطر ابتلا به چاقی در بزرگسالی را ۲۲برابر می‌کند، لذا این دغدغه که کم تحرکی باعث اضافه وزن دانش آموزان می‌شود، وجود دارد و در این شرایط بیشتر هم هست چراکه عوارض زیادی از جمله خطر ابتلا به دیابت و بعضی سرطان‌ها را افزایش می‌دهد، باعث بیماری قلبی عروقی،کبدچرب، اختلالات فیزیولوژیکی، ناتوانی جسمی،کاهش عزت نفس، تداوم چاقی در طول عمر و اختلال خواب درافراد می‌شود.

مدیرکل دفتر تربیت بدنی و فعالیت‌های ورزشی در مورد عوامل مهمی که در اضافه وزن وچاقی دانش آموزان موثراست، گفت: عامل اول، عوامل فردی(ویژگی‌های دانش آموزان) مانند جنس، سن، عادت به کم تحرکی، برنامه شخصی، وراثت، قدرت تصمیم گیری، موادغذایی دریافتی و فعالیت حرکتی است.

جعفری عامل دوم را عوامل خانوادگی(سبک زندگی والدین) معرفی کرد و گفت: دانش تغذیه‌ای، مصرف غذایی والدین، دسترسی غذا در منزل، ترجیحات غذایی والدین، وضعیت وزن والدین، ترغیب والدین به فعالیت، الگوهای فعالیت حرکتی والدین، نظارت والدین به تماشای تلویزیون، وابستگی خانواده به تلویزیون، معاشرت بادوستان وفامیل از نمونه‌های رفتاری این بخش هستند.

وی عامل سوم را عوامل اجتماعی(ویژگی‌های جامعه یا اجتماعی) دانست و گفت: نمونه‌های رفتاری این بخش وضعیت اقتصادی و اجتماعی، اوقات فراغت خانواده، بقالی‌ها و سوپری‌های دردسترس، رستوران‌های در دسترس، دسترسی به مراکزتفریحی و تجاری، برنامه تربیت بدنی درمدرسه، فضای مدرسه و... است که باید براساس این عوامل راهکارهای مناسبی ارایه دهیم.

مدیرکل دفتر تربیت بدنی و فعالیت‌های ورزشی با اشاره به  معضل چاقی درآخرین غربالگری که وزارت بهداشت در رابطه با فشارخون انجام داده است، گفت: ۳۷درصد جمعیت ایران دارای فشار خون بالا هستند و۱۰درصد دیابت دارند و این دغدغه باعث شده برنامه‌های مختلفی را تنظییم کنیم و تمام فعالیت‌های مکمل را در کنار برنامه درسی بگنجانیم تا بتوانیم از هر فرصتی استفاده کنیم.

وی ادامه داد: از والدین می‌خواهم که درس تربیت بدنی را مانند سایر دروس جدی گرفته و به آن اهمیت دهند، به همین خاطر طرحی در کشور که در ۵ استان به صورت پایلوت در حال اجراست با عنوان " دستیابی به وزن مطلوب و تناسب اندام برای دانش آموزان دارای اضافه وزن و چاق" در حال پیگیری می‌باشد و انشالله در سال آینده به صورت سراسری انجام خواهد شد.

جعفری با اشاره به وضعیت کنونی گفت: در حال حاضر که شرایط شیوع ویروس کرونا پیش آمده و دانش آموزان از اول اسفند در خانه‌ها در قرنطینه اجباری به سر می‌برند و در کنار خانواده اوقات فراغت فزاینده برایشان بوجود آمده، طبیعتا این دغدغه بیشتر خواهد بود. به همین دلیل از والدین عزیز می‌خواهیم، ما برنامه می‌دهیم آنها هم در خانه برنامه داشته باشند تا فعالیت‌های تربیت بدنی و ورزش در منزل انجام شود.

شایان ذکر است،  برنامه «با هم برای هم» هرروز در دو تایم نه ونیم صبح و سه بعدازظهر از شبکه دو سیما پخش می‌شود و شامل نرمش صبحگاهی و ارایه بازی‌های حرکتی قابل اجرا در منزل می‌باشد.

پربحث‌های هفته

 1. عملکرد مجلس دهم ؛ شما چه فکر می‌کنید؟

 2. اسباب تمسخر دینداری نشویم ...

 3. وقتی مردم مانند رییس مجلس دهم فکر نمی‌کنند...

 4. "دیپلماسی بنزین"، نمادی از بی اعتنایی به تهدیدات آمریکا

 5. آیا فلسطینی‌ها زمین‌هایشان را به یهودیان فروختند؟

 6. اردشیر زاهدی: همیشه به ایران افتخار می‌کنم/ نگذارید سلطه آمریکا و انگلیس برگردد/ حکومت پهلوی به مردم آزادی نمی‌داد‌

 7. پرونده مدیران سایپا ؛ محکومیت دو نماینده به حبس و اثبات دوباره یک ناکارآمدی

 8. با زوج خودرویی محکوم به اعدام بیشتر آشنا شوید

 9. چه زمانی سیلی بحران جمعیت را می خوریم؟!

 10. مجلس خدمت یا مجلس قدرت؟!

 11. جمعیت جوان، کرونا را شکست می‌دهد

 12. محکومیت «محمد عزیزی» و «فریدون احمدی» به حبس/ حکم اعدام برای دو متهم پرونده شرکت سایپا/ استعفای وکلای پرونده طبری/ خبر تازه از پرونده حادثه هواپیمای اوکراینی

 13. فطر و اعیاد مذهبی؛ آیا مسابقه شادمانی عمومی کافی است؟

 14. «دپوی ۳۰۰۰۰ خودرو» توسط خودروسازان «احتکار» نیست؟ + تصاویر

 15. چرا فرزندآوری کم شده/ آیا جامعه هم پیر می‌شود؟

 16. «عادی سازی» در شرایط کرونایی و سه شنبه‌های «جوج» در شمال !

 17. روایت روح الامینی از فاصله معنادار بین رقبای ریاست مجلس/دفاع آقاتهرانی از صادق محصولی/واپسين ماموريت فراكسيون اميد/ ائتلاف لاریجانی با اصلاح طلبان در راه است؟

 18. مروری بر ازدواج‌های سیاسی؛ از احمدی‌نژاد تا روحانی + تصاویر

 19. تلفاتی سنگین‌تر از تلفات جنگ بر دوش ایالات متحده

 20. نامه توکلی به دادستان تهران درباره کشت و صنعت مغان: حمایت برای جلوگیری از چپاول حقوق ملت را انتظار می‌کشیم/ از انجام تشریفات جدید پیش از نتیجه اعلام جرم دیده‌بان در دادگاه خودداری کنید

 21. قیمت‌های جدید شورای رقابت برای خودروهای داخلی اعلام شد + جدول

 22. رهبر انقلاب: وضعیت رژیم صهیونیستی در آینده‌ سخت‌تر خواهد شد/ فلسطین قابل فراموش شدن نیست

 23. قیمت‌های شورای رقابت به خودروسازان ابلاغ شد/پراید ۳۷ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان+جدول

 24. ادعای برایان هوک: ایران بین مذاکره با ترامپ یا فروپاشی اقتصادی یکی را انتخاب کند/ ایران را مهار کرده‌ایم

 25. با این تناقض ها جواب مردم را چه باید داد؟

آخرین عناوین