کرونا بهانه جدید اخراج کارگران

گروه اقتصادی الف،   3990115064 ۱۰ نظر، ۰ در صف انتشار و ۰ تکراری یا غیرقابل انتشار

 دبیرکل کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران با اشاره به اینکه تعدادی از کارگران به بهانه کرونا اخراج شدند گفت: اگر قرار است شعار سال تحقق یابد، سود کارخانه اول باید به کارگر برسد. در حال حاضر کارفرمایان به بهانه های مختلف کارگران خود را اخراج کرده اند. 

هادی ابوی، دبیرکل کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران  در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، درباره کارگرانی که به بهانه کرونا از سوی کارفرمایان اخراج شدند گفت: شیوع ویروس کرونا برای کل جهان بود. اما تعدادی کارفرمایان سوء استفاده کردند و کارگاه خود را تعطیل کردند. 

 وی ادامه داد: دولت باید به این مسئله توجه کند که کارگری که در منزل بنشیند از کجا می تواند معیشت خانواده خود را تأمین کند؟ کارفرمایان از این مسئله سوءاستفاده کردند و تعداد زیادی از کارگران خود را به بهانه های مختلف اخراج کردند. درست است  که دولت تدبیر بیمه بیکاری را لحاظ کرد اما کسانی می توانند برای ثبت نام بیمه بیکاری اقدام کنند که بیمه تأمین اجتماعی را داشتند. مسئله مهم اینجاست که تعداد زیادی از کارگران صنفی بیمه تأمین اجتماعی ندارند چگونه می توانند به بیمه بیکاری مراجعه  و ثبت نام کنند؟

ابوی با بیان اینکه تعداد زیادی کارگر فصلی بیکار شدند گفت: بخش زیادی از کارگران در شهرهای زیارتی و مسافرتی مانند افرادی که خدمات زائر، نظافت مسافرخانه ها،هتل ها،چرخی های راه آهن و فرودگاه را انجام می دادند بیکار شدند.  این دسته از افراد مشکل اساسی برای ارتزاق دارند.  

 وی گفت: در مشهد به پیشنهاد نماینده مجلس مشهد پویش نذر سلامت با هدف کمک افراد توانمند به غیرتوانمند را راه انداختیم و توانستیم کمک های زیادی به افراد نیازمند داشته باشیم. 

 دبیرکل کانون عالی انجمن های صنفی کارگران بیان کرد: دولت تأکید می کند کارمندانی که سرکار نیایند، حقوق خود را دارند و هر چقدر هم که سرکار نیایند حقوق ثابت دارند. 

 وی با اشاره به تحقق شعار سال و جهش تولید بیان کرد: با بسته شدن کارخانه ها، قدرت خرید خانوارها پایین می آید، هزینه های دولت افزایش پیدا می کند و سازمان تامین اجتماعی ناچار است به کارگران بیمه بیکاری بپردازد. این مسائل علاوه بر اینکه می تواند بزهکاری و مشکلات اجتماعی را به دنبال داشته باشد،‌مسیر تحقق شعار سال را هم طولانی تر می کند. برای آنکه جهش تولید اتفاق بیفتد نیازمند بازنگری و اصلاح برخی قوانین هستیم و در ابتدا باید یک اقدام عملی در خصوص بانکها  و قوانین آنها صورت گیرد.

دبیرکل کانون عالی انجمن های صنفی کارگران بیان کرد: سود تولید کارخانه ها اول به کارگرانش برسد؛ اگر می خواهیم تولید رونق و جهش پیدا کند باید ببینیم که آیا وضع زندگی کارگران بهتر شده و سفره های آنها بزرگتر شده یا نه؟ زمانی شعار سال محقق می شود که اقداماتی از روی کاغذ به کار و عمل تبدیل شود. 

 وی در ادامه با انتقاد از تعیین نشدن دستمزد در سال 98 گفت:تعدادی از کارفرمایان از اینکه دستمزد تعیین نشد سوء استفاده کردند و بیان می کنند تا زمانی که دستمزد تعیین نشود کاری نمی توانیم بکنیم وهمین امر باعث می شود که با کارگران خود تمدید قرارداد نکنند. 

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۳۹۹۴۵۰۲۱:۵۹:۵۴ ۱۳۹۹/۱/۱۵
کارخانه وقتی تعطیله کارگر می خواهد چیکار
ناشناس۱۳۹۹۴۹۲۲۲:۳۱:۰۰ ۱۳۹۹/۱/۱۵
کارگر بدبخته بدبخت
محمد۱۳۹۹۵۲۲۲۲:۵۶:۱۷ ۱۳۹۹/۱/۱۵
این ..نمی بینه وضع اقتصاد چیه؟ اصلا میدونه کار چیه؟ شرایط کارفرما رو می فهمه؟ سوء استفاده چه صیغه ایه؟ بابا از این.. مطلب نذارید
ناشناس۱۳۹۹۹۸۲۱۱:۱۱:۵۰ ۱۳۹۹/۱/۱۶
شرایط کارفرماسالهاست عالیه وام اشتغال سنگین میگیره وام دستگاه ووو میگیره همه رو طی این سالهازده توساختوساز تهران.دروغگو کارفرماهای خدانشناس هستند نمونه عینی زیاده تو.. شهرک .. کارکردم ک دیدم کارفرماهایی ک از سود کالاهاشونم خیلی بردن حق تولیدی نمیدن ب کارگر.
ناشناس۱۳۹۹۷۵۱۰۷:۵۰:۲۴ ۱۳۹۹/۱/۱۶
باید به فکر معیشت کارگران زحمت کش بود ولی این حرف اخراج به بهانه کرونا هم اشتباه هستش. وقتی کارفرما کار نداره و پول نداره به زور که نمیشه نگه داشتن کارگر رو بهش تحمیل کرد اگر کار باشه کارفرما هم از پول درآوردن بدش نمیاد مطمئن باشید کارگرهاشو نگه میداره که کارش بچرخه
ناشناس۱۳۹۹۷۵۵۰۷:۵۸:۳۵ ۱۳۹۹/۱/۱۶
دولت در همين اسفندماه گذشته حقوق كارمندان را ٥٠درصد افزايش دادو به اين ترتيب به حقوق هر كارمند ميانگين دو ميليون تومان از اول اسفند ٩٨اضافه شدوپرداخت گرديده بطوريكه اين مبلغ شامل افزايش سال ٩٩هم ميشود طبق آمار خود دولت دو ميليون وپانصد هزار نفر كارمند هست،دولت كه اينقدر پول دارد چنين افزايش حقوقي داشته باشد چه إشكالي دارد فقط همان دوميليون تومان اضافه شده را به كارگراني كه براي كرونا بيكار شدند پرداخت نمايد فرض شود تعداد كار مندان سه ميليون نفرند
بهروز۱۳۹۹۸۴۷۰۹:۴۹:۴۷ ۱۳۹۹/۱/۱۶
بهانه؟!!!!!!! وقتی کار نیست کارگاه تعطیل میشه کارگاه تعطیلم کارگر نیاز نداره. به همین سادگی. یکی این موضوع ساده رو بگه .. لطفا.
ناشناس۱۳۹۹۹۳۳۱۰:۴۶:۲۸ ۱۳۹۹/۱/۱۶
در پاراگراف اول و دوم تمام قد غلط هست ! برای همین نتیجه هرچی باشه غلط هست!
ناشناس۱۳۹۹۹۳۸۱۰:۴۷:۵۱ ۱۳۹۹/۱/۱۶
.. کارفرما رو تبدیل میکنید به یه موجود شرور و کارگر رو یه موجود ظالم مردم رو روبروی هم قرار میدید..شاید لازم به یادآوری باشه که وضع موجود ناشی از سیاست های کلان کشوره و کارفرما تا همین جاشم مردونگی کرده و با چنگ و دندان بنگاهش رو حفظ کرده. اینقدر نمک رو زخم مردم نپاشید ..
ناشناس۱۴۰۰۰۳۹۱۲:۱۴:۱۷ ۱۳۹۹/۱/۱۶
کارفرما خودش از کجا باید پول بیاره بده کارگر؟ شما هر گران کنید هی کارفرما حقوق هارو زیاد کنه؟ نه کارفرما هم عاشق چشم و ابروی کسی نیست.

پربحث‌های دیروز

 1. قانون، قاتل رومینا!؟

 2. پرداخت هدیه به نمایندگان؛ چراغ اول شفافیت روشن می‌شود؟!

 3. من رویایی دارم؛ بازگشت روح مارتین لوترکینگ به آمریکا

 4. اقدام عجیب احمدی‌نژاد در محله نارمک!

 5. تهدید مسلحانه مخالفان تاجگردون/پیشنهادی برای قالیباف/چرا احمدی‌نژاد دیگر برنمی‌گردد/ روحانی در پاستور و اصلاح‌طلبان در بهارستان مردم را عصبانی کردند

 6. اعتراض به برخی اعتبارنامه ها/ آغاز گروکشی برخی منتخبان

 7. واشنگتن: ایران و روسیه در ناآرامی‌های آمریکا دست دارند

 8. تهدید نماینده تهران بعد از اعتراض به اعتبارنامه تاجگردون

 9. ابلاغ دستورالعمل قیمتی ۸ خودروی دیگر ایران خودرو؛ افزایش قیمت از ۴ تا ۴۸ درصد

 10. تایید اعتبارنامه منتخبان مجلس یازدهم؛ رد «تاجگردون و دلخوش» در مرحله اول/ «زاکانی و پیرهادی» تایید شدند

 11. پرورش الاغ

 12. حمله ماشین پلیس آمریکا به معترضان

 13. چه کسانی قیمت پراید را تا ۹۰ میلیون تومان بالا بردند؟

 14. نظر رئیس جدید مجلس درباره مذاکره با آمریکا

 15. آخرین قیمت خودروها در بازار / پژو ۲۰۶ به ۱۱۸ میلیون رسید

 16. ادعای نماینده مجلس: به علت اعتراض به اعتبارنامه «تاجگردون»‌ تهدید مسلحانه شده‌ام

 17. جلسه علنی مجلس شورای اسلامی - ۱۱ خرداد

 18. وزارت خارجه ایران خطاب به مقامات آمریکا: صدای مردم‌تان را بشنوید

 19. قالیباف: مجلس یازدهم بنای تقابل و مچگیری ندارد/ قوه مقننه پیگیر حقوق مردم است/ ۴ رویکرد تحول در مجلس؛ شفاف سازی، هوشمندسازی، مردمی سازی و کارآمدسازی

پربحث‌های هفته

 1. رای قاطع نمایندگان به ریاست قالیباف/ اعضای هئیت رئیسه مجلس یازدهم مشخص شدند

 2. قانون، قاتل رومینا!؟

 3. گشت و گذاری در آپارتمان‌های شمال شهر تهران با اجاره‌های نجومی

 4. آقایان؛ قانون، تابوت عدالت نیست!..

 5. پرسشي تأمل‌برانگیز از مراجع عظام تقليد

 6. کارناوال نفتکش های ایرانی در اقیانوس ها

 7. "دیپلماسی بنزین"، نمادی از بی اعتنایی به تهدیدات آمریکا

 8. نامه احمد توکلی به روحانی: برای نجات کشور پیروی از اقتصاد آزاد را کنار بگذارید

 9. جزئیاتی کامل از مرگ «آسیه پناهی»/ شهرداری: ما به وظیفه قانونی خود عمل کردیم!

 10. شاخ «غول» هم شکستنی است...

 11. پلیس آمریکا شهروند سیاه‌پوست را خفه کرد/ شهر به آتش کشیده شد

 12. پرداخت هدیه به نمایندگان؛ چراغ اول شفافیت روشن می‌شود؟!

 13. اسکورت نفتکش «فارست» توسط هواپیماها و ناوهای جنگی ونزوئلا

 14. من رویایی دارم؛ بازگشت روح مارتین لوترکینگ به آمریکا

 15. چند پرسش از وزیر کشور درباره حوادث آبان‌ماه

 16. اقدام عجیب احمدی‌نژاد در محله نارمک!

 17. لطفا فراکسیون‌های قومی و منطقه‌ای را تعطیل کنید

 18. درد کهنه غیزانیه، «امنیتی» نیست

 19. مجلس تراز انقلاب و حق مسکن یازده میلیونی؟!

 20. امروز تهرانی‌ها سورپرایز شدند!

 21. مجلس خدمت یا مجلس قدرت؟!

 22. تلفاتی سنگین‌تر از تلفات جنگ بر دوش ایالات متحده

 23. واکنش «آشنا» به توئیت «محسن رضایی» درباره غیزانیه

 24. رهبر انقلاب: در عدالت نمره مطلوب به دست نیاورده‌ایم/ مجلس متعهد به وظایف، نقطه امید مردم و اتکاء مجریان است

 25. موج اعتراض به اعتبارنامه تاجگردون/انتقاد سلیمی‌نمین از پیشنهاد ختم قرآن در مجلس/نماینده‌ای که نقش مهمی در پیروزی قالیباف داشت/ عارف: بسیاری از اقدامات فراکسیون امید نادیده گرفته شد

پربحث‌های اخیر

  آخرین عناوین