فرمانده مقابله با کرونا در تهران: ریشه‌کنی زودتر، مداخلات جدی‌تر می‌خواهد

گروه اجتماعی الف،   3990114047 ۱۷ نظر، ۰ در صف انتشار و ۳ تکراری یا غیرقابل انتشار
فرمانده مقابله با کرونا در تهران: ریشه‌کنی زودتر، مداخلات جدی‌تر می‌خواهد

فرمانده ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران با تاکید بر این که هرچه شدت مداخلات و همکاری مردم بیشتر باشد شانس استمرار بیماری به حداقل میرسد، گفت: انجام مداخلات جدی‌‌تر در یک بازه زمانی دو هفته‌‌ای می‌‌تواند ریشه کنی زودتربیماری را تضمین کند. 

به گزارش تسنیم؛ دکتر علیرضا زالی کاهش آمار کشوری تعداد مبتلایان جدید در روزهای اخیر را حاصل اجرای طرح فاصله‌‌گذاری اجتماعی، طرح ملی غربالگری و تعطیلات نوروزی برشمرد و اظهار کرد: در کاهش این آمار، تعطیلات نوروزی و اجرای طرح فاصله گذاری اجتماعی که بطور طبیعی باعث کاهش آمار مراجعان به مراکز درمانی شد نقش به‌‌سزایی داشت.

فرمانده ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران اجرای طرح بسیج ملی غربالگری از طریق سامانه تلفنی را دلیل دیگری برای کاهش مراجعات بیمارستانی تلقی و تصریح کرد: در این طرح از طریق تماس تلفنی با افراد جامعه سلامتی آنان ارزیابی و راهنمایی‌‌های لازم به آنان ارائه می‌‌شود و در صورت لزوم به مراکز جامع سلامت هدایت می‌‌شوند تا تحت ممیزی بالینی و علائم قرار گیرند.

وی افزود: افراد دارای علایم خفیف به بیمارستان مراجعه نمی‌‌کنند و مواردی که علایم شدیدتر دارند به بیمارستان‌‌ها ارجاع داده می‌‌شوند؛ این اقدام باعث کاهش مراجعات غیرضروری به مراکز درمانی و بیمارستان‌‌ها و همچنین جلوگیری از در معرض بیماری قرار گرفتن افراد می‌‌شود.

ریشه‌‌کنی زودتر بیماری در گروی مداخلات جدی‌‌تر

فرمانده ستاد مقابله با کرونا ویروس در کلانشهر تهران با اشاره به بعضی تحقیقات اظهار داشت: برخی از محققان با توجه به این که دوره نهفتگی بیماری 2 هفته است و پس از آن امکان سرایت بیماری از مبتلایان وجود ندارد، معتقدند یک بازه زمانی 2 هفته‌‌ای با مداخلات جدی‌‌تر می‌‌تواند تضمین کند که بیماری زودتر ریشه کن شود؛ یعنی در این مدت در کالبد رفت و آمد شهری به گونه‌‌ای عمل کنیم که تقریبا هیچ رفت و آمدی صورت نگیرد، هیچ تجمعی شکل نگرفته وهیچ خوشه‌‌بندی اجتماعی در سطح شهرها ایجاد نشود.

نقش مهم تصمیمات جامع مدیریتی و همکاری مردم در خاموشی اپیدمی کرونا

فرمانده ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران در راستای مقابله با کرونا ویروس و کاهش سرایت بیماری خاطرنشان کرد: در این راستا علاوه بر همکاری مردم که نقش اساسی و بنیادین برای استمرار این موضوع دارد، یک سری تصمیات مدیریتی نیز برای کمک به کاهش سرایت بیماری در جامعه اخذ شود.

وی تاکید کرد: در اپیدمی‌‌ها باید همزمان هم مردم همکاری لازم را داشته باشند و هم این که تصمیمات مدیریتی از جامعیت و کفایت لازم برخوردار باشند تا مانع گسترش بیماری شود بنابراین باید برنامه‌‌های فشرده‌‌تری را در زمینه مداخلات مدنی محدود شونده انجام دهیم.

زالی با بیان این که هرچه شدت محدود شوندگی این مداخلات بیشتر باشد و همکاری مردم نیز افزایش یابد شانس استمرار بیماری به حداقل می‌‌رسد عنوان کرد: درصورتی که مداخلات ناکافی باشد یا به شکل ناقص اعمال شود و یا در بازه زمانی کوتاه‌‌تر صورت گیرد زمان استمرار اپیدمی طولانی‌‌تر خواهد بود و دیرتر از این ویروس خلاص شویم.

تاثیر گندزدایی اماکن عمومی شهری از نظر علمی

زالی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به تاثیر مه‌‌پاشی و گندزدایی اماکن عمومی شهری در ایجاد آرامش روانی در افراد جامعه از زحمات تمامی افراد و بخشهای مختلفی که در راستای ضدعفونی کردن و مه‌‌پاشی فضاها و اماکن عمومی شهری تلاش می کنند تقدیر و خاطرنشان کرد: اگرچه هنوز در مورد تاثیر مه پاشی و ضدعفونی کردن اماکن عمومی در تقلیل سرایت کرونا ویروس از نظر علمی مستندات و شواهد متقنی در عرصه جهانی به اثبات نرسیده است، اما این روش در کل جهان استفاده می‌‌شود.

به گفته دکتر زالی توصیه شده است که گندزدایی و مه‌‌پاشی درخصوص مکان‌‌های پر تردد و یا مناطقی که افراد در معرض مراجعات بیشتری قرار دارند انجام شود و به نظر می‌‌رسد که گندزدایی بخش‌‌هایی نظیر واگن‌‌های مترو و اتوبوسرانی و مکان‌‌های عمومی که تردد بیشتری دارند از کارایی موثرتری نسبت به سایر مکان‌‌های شهری برخوردار است.