عبرتهای کرونا

طاهره نیارکی،   3990113070 ۱۰ نظر، ۰ در صف انتشار و ۵ تکراری یا غیرقابل انتشار
عبرتهای کرونا

ولوله و هراسی جهان را در برگرفته، موجودی میکروسکوپی و نادیدنی تا صدرخبرها صعود کرده، فرزندان آدم چنان از خطر مرگ نگرانند که به حکومت نظامی علیه این موجود می‌اندیشند آن هم در سطح کلان جهانی، این همان بشری است که مقابل دستورات خداوند متعال که برای حفظ سلامتی روح و جانش نازل شده بود طغیان کرده و خود را رب اعلی دیده و با فرمولها  و قوانین خودساخته خویش ادعای اداره جهان دارد.

اما هم اکنون در برابر فرامین اطبا متخصص از جنس خویش نه تنها تسلیم شده بلکه متواضعانه سرخم میکند. رفت و آمدها، قیل و قالها و دادوستدهای مالی تا حدبالایی متوقف شده و بشر پرطمطراق به خانه‌ها خزیده، از وزیر و وکیل و پرنس و پرنسس تا رئیس جمهور و احزاب چنان مطیع اند که برای مخالفت با دستور پزشکان، مجازاتهای مالی تا حد زندان وضع میکنند.

بشری که با افتخار طرح فاصله‌گذاری اجتماعی را برای حفظ حیات مادی آحاد جامعه مطرح می‌سازد گویا فراموش کرده که او همان بشری است که تا قبل از تهاجم کرونا در مقابل امر به معروف و نهی از منکر قدعلم کرده بود و به افرادی که در عمل به این فریضه الهی تا مرز شهادت رفتند به دیدهی افراطی، تندرو، خشونت طلب، بی‌منطق ، مداخله‌گر و نفهم می‌نگریست « با شعار احترام به شعور مردم، آزادی در انتخاب راه و احترام به هر سلیقه حتی تا مرزهای تئوری سازی ایدئولوژیک در اباحه‌گری در رفتار و اعمال بنی بشر پیش رفتند اما لحظه‌ای تامل ننمودند که قوانین شرع پایه و ریشه در تکوین و خلقت دارد.

آنچنان حس مادیگری و توسعه‌ی ابعاد مادی زندگی و بی توجهی به روح انسان کور و کرشان ساخت که درک نکردند. سم مهلک گناه خطرناکتر و مخربتر از ویروس کروناست چون در چشم ظاهربینشان مرگ و سقوط روح والای انسانی به چشم دیده نمیشود.

وقتی ویروس بازارهای بورس و میادین اقتصادی را متوقف نمود، تفکرات مادیگرایانه سریعا میزان خسارات نجومی را با آمارهای لحظه به لحظه محاسبه و گزارش دادند. اما ویروس ربا و فرمولهای اقتصاد لیبرالی که به فروپاشی جامعه میانجامد. چون آثار خطرش در دراز مدت ظاهر میشود نادیده گرفتند.

ضربه سم مهلک نگاه حرام، رشوه، ارتشا و دروغ بر پیکره روح انسانی مشهودشان نشد. آنجایی که فرامین الهی از منکر نهی نمود و مانع بی‌بندوباری و فساد جنسی شد بشر کوته فکر بجای پذیرش، فرافکنی نموده و برای پیشگیری از ویروس ایذ، که ناشی از بی‌بندوباری جنسی است به دنبال کشف واکسن رفت و عمل قبیح و نسل برانداز را قانونی نمود.

امروز که برای حفظ سلامتی تنها و مصونیت از مرگ حتی مردان به ماسک و پوشش روی آوردند فراموش نمودند که در مسئله حجاب چه غوغاها به پاکرده و اراجیف به هم بافتند. زمانی که برای حفظ سلامت و پایداری خانواده عدم اختلاط زنان و مردان در جامعه طرح شد چه اعتراضاتی از بی احترامی به شان انسانیت و رفتار بدوی سر دادند.

اما امروز برای حفظ ابدان بنی آدم دنیا به فاصله‌گذاری اجتماعی نه زنان از مردان بلکه همه‌ی انسان هاتن در داده چرا یک بام و چند هوا ؟ چرا در اینجا مردم را نباید آزاد نهاد که هرفرد به سلیقه اش عمل کند. به دلخواهش سفر کند. ضدعفونی نکند، اجتماع نکند چرا کار فرهنگی نشد و محدودیتهای زیادی وضع گردید.

بی جهت نیست که در قرآن کریم به هیچ قومی به اندازه قوم حضرت موسی (ع) اشاره نشده. گویا انسانهای آخرالزمان چه غیرمسلمان و چه بعضی مسلمانان به قوم بنی‌اسرائیل شباهت فراوانی دارند. اقوام فرو رفته در سکر مادیات و تخدیر از رهاسازی شهوات. هزاران گونه سم و ماده‌ی شیمیایی برای گندزدایی و دفع جانوران موذی ساخته اند اما هیولای گناه را در عرصه‌ی فردی و اجتماع  نه تنها رها کرده  بلکه زمینه‌ی اشاعه‌ی فساد در ارواح انسانها را با بسترسازی و تبلیغات  فراهم نموده و فحشا را رسما و قانونا اقامه میکنند.

امیرمومنان علی علیه السلام میفرمایید: «لا یترک الناس شیئا من امر دینهم لاستصلاح دنیاهم الا فتح‌الله علهیم ماهو اضرمنه» مردم برای اصلاح دنیای خود چیزی از امر دینشان را رها نمی کنند مگر اینکه خداوند برای آنان آنچه را که ضررش بیشتر است پیش آورد.

امیدواریم روش مقابله بااین بلای منحوس حداقل عبرتی برای جوامع مسلمان بالاخص کشورمان باشد و کسانی که با اصل حیاتبخش امر به معروف و نهی از منکر ضدیت دارند بدانند همانطور که یک فرد با بیمبالاتی در امر بهداشت و عدم از اطاعت پزشک میتواند خطر مرگ را برای یک جامعه پیش آورد.

در عرصه‌ی روح و روان انسان که حیاتی ابدی دارد  نیز همین گونه است قوانین الهی  نه تنها ضامن سلامت روح بلکه  در بقای مادی و جسمانی او نیز  حیاتبخش و مفید است. دنیا منفک از آخرت نمیباشد. و گرنه در عمل انسان را حیوانی دوپا دیده ایم که فقط در صدد حفظ پیکر مادی او هستیم که چه ویروس کرونا و امثال آن باشد یا نباشد. فانی و در بستر خاک خواهد پوسید. اما حیات ابدی انسان در مقابله  بااحکام شرع دچار خسران  و عذاب ابدی خواهد شد و به عبارت ساده تر باوضعیت فعلی جهان نه دنیای خوشبختی دارد ونه آخرت. 

معاندان و معارضان با امربه معروف و نهی منکر در همه‌ی سطوح و مسائل بدانند نقشی بدتر از این ویروس منحوس را در ویرانی وتخریب بشر دارند

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۳۹۶۸۳۲۱۹:۱۸:۵۷ ۱۳۹۹/۱/۱۳
بی شک علم بر این مشکل پیروز خواهد شد چون بشر با تکیه بر دانش امروز اینجاست
ناشناس۱۳۹۷۰۹۰۰۰:۲۴:۰۵ ۱۳۹۹/۱/۱۴
بشر با تکیه تنها به علم فقط داره سقوط می کنه وقتی همه چی با متر و معیار عقل بشر سنجیده شه نتیجش میشه همین که بین سلامتی مردم و اقتصاد اقتصاد انتخاب میشه . با علم امروز بشر میشه برای 20 میلیارد نفر غذا فراهم کرد در حالی که 2 میلیارد نفر روی زمین گرسنه اند و نصف اونها گرسنگی مزمن دارند علم به تنهایی فقط در اختیار یک عده خاص برای چپاول مردم قرار گرفته این علم به چه دردی می خوره وقتی 2 میلیارد نفر به آب کافی دسترسی ندارند وقتی اخلاق هم با معیار علم سنجیده میشه نتیجه همین میشه اگه این اسمش علمه من فاتحش رو خوندم
ناشناس۱۳۹۷۲۱۲۰۲:۵۷:۴۲ ۱۳۹۹/۱/۱۴
فکر تو فقط باید در رود نیل غرق بشه همین
ناشناس۱۳۹۶۸۴۴۱۹:۳۷:۵۸ ۱۳۹۹/۱/۱۳
این روزها به چشم خود دیدیم که بعضی از مردم امر به معروفی که برای جان انسانها بودوتوسط پزشکان ووزارت بهداشت مدام گفته می شد که در تجمعات شرکت نکنید به سفر نروید را یا اجام ندادند یا با انجام دادن دیر وباعث این همه از دست رفتن عزیزان مردم شد ند
ناشناس۱۳۹۶۸۹۹۲۰:۳۸:۱۵ ۱۳۹۹/۱/۱۳
خانم طاهره نیارکی شما راست می گویید ، گناه کردن خشم خدارا برمی انگیزدولی شما گناهان کوچک را بزرگ می کنید وازگناهان بزرگ چشم می پوشید، اگر خداوند خشمش گرفته باشد بخاطر آن گناهان کوچک نیست بلکه بخاطر هردو گناه کوچک وبزرگ است؛لطفاً شما هم هردورا مطرح کنید تا گناهکاران بزرگ هم ازغفلت بیدار شوند! چه کسی جزاین گناهکاران بزرگ سبب بیکاری جوانان شده است؟ چه کسی جزآنان مسکن را به این وضع انداخته است؟ چه کسی به غیراز آن ها حقوق های نجومی ومنازل بزرگ را برای خود مباح می داند؟ چه کسانی باعث مجرد ماندن دختران وپسران ما شده اند؟ آیا به این آدم ها امر به معروف واجب است یانه؟ حالا که همه فهمیدند اگر بلای کرونا ادامه پیدا کندتروخشک را باهم می سوزاند، کمی ازاین گناهان بزرگ توبه کنند!!
مهدی۱۳۹۶۹۵۶۲۱:۳۸:۱۶ ۱۳۹۹/۱/۱۳
دلیلش اینه که تعریف منکر و معروف از دید آدما با هم فرق میکنه
تبریزی۱۳۹۶۹۸۸۲۲:۰۵:۲۱ ۱۳۹۹/۱/۱۳
متاسفانه تنها چیزی که من از خوندن این نوع نوشته ها برداشت می کنم اینه که امثال شما از.. ربط دادن همه چیز به عقاید خودتون استفاده می کنید. من فقط یک چیز برام مهمه و اون هم ایمان به خدا و وجدان و انسانیت و راستی و صداقته. خیلی از ادعاهای شما با علم بشری نوین سازگاری نداره و شرایط زمانه رو در نظر نمی گیره همون طور که تو مورد کرونا هم دیدیم. فعلا ادعاهای افرادی مثل مقتدی صدر رو که تفکراتش عین ..توضیح بدید شاید تو نظرم تجدید نظر کردم. این هم لینکش: https://www.alef.ir/news/3990109091.html
ناشناس۱۳۹۷۲۱۰۰۲:۵۴:۳۶ ۱۳۹۹/۱/۱۴
مطمئن باشید در پسا کرونا ، کُل مردم دنیا به ویژه جهان سومی ها و خصوصاً ایرانی ها خیلی زودتر از آن که به عقل بشر خاکی بگنجد ( همه چیز را فراموش کرده و با تلاشی شگفت انگیز به امور پیش از کرونایشان باز خواهند گشت تا تلافی ایام کرونایی را هم کرده باشند ) .
حسین۱۳۹۷۲۴۵۰۵:۰۰:۲۹ ۱۳۹۹/۱/۱۴
داروی وارداتی که .. .. نجات داد برای همه استفاده کنید.
ملکی۱۳۹۷۲۶۷۰۷:۴۳:۱۱ ۱۳۹۹/۱/۱۴
با سلام مطلب خیلی مهم و به لحاظ روانی قلم عالی بود.

پربحث‌های دیروز

 1. قانون، قاتل رومینا!؟

 2. پرداخت هدیه به نمایندگان؛ چراغ اول شفافیت روشن می‌شود؟!

 3. من رویایی دارم؛ بازگشت روح مارتین لوترکینگ به آمریکا

 4. اقدام عجیب احمدی‌نژاد در محله نارمک!

 5. تهدید مسلحانه مخالفان تاجگردون/پیشنهادی برای قالیباف/چرا احمدی‌نژاد دیگر برنمی‌گردد/ روحانی در پاستور و اصلاح‌طلبان در بهارستان مردم را عصبانی کردند

 6. اعتراض به برخی اعتبارنامه ها/ آغاز گروکشی برخی منتخبان

 7. واشنگتن: ایران و روسیه در ناآرامی‌های آمریکا دست دارند

 8. تهدید نماینده تهران بعد از اعتراض به اعتبارنامه تاجگردون

 9. ابلاغ دستورالعمل قیمتی ۸ خودروی دیگر ایران خودرو؛ افزایش قیمت از ۴ تا ۴۸ درصد

 10. تایید اعتبارنامه منتخبان مجلس یازدهم؛ رد «تاجگردون و دلخوش» در مرحله اول/ «زاکانی و پیرهادی» تایید شدند

 11. پرورش الاغ

 12. حمله ماشین پلیس آمریکا به معترضان

 13. چه کسانی قیمت پراید را تا ۹۰ میلیون تومان بالا بردند؟

 14. نظر رئیس جدید مجلس درباره مذاکره با آمریکا

 15. آخرین قیمت خودروها در بازار / پژو ۲۰۶ به ۱۱۸ میلیون رسید

 16. ادعای نماینده مجلس: به علت اعتراض به اعتبارنامه «تاجگردون»‌ تهدید مسلحانه شده‌ام

 17. جلسه علنی مجلس شورای اسلامی - ۱۱ خرداد

 18. وزارت خارجه ایران خطاب به مقامات آمریکا: صدای مردم‌تان را بشنوید

 19. قالیباف: مجلس یازدهم بنای تقابل و مچگیری ندارد/ قوه مقننه پیگیر حقوق مردم است/ ۴ رویکرد تحول در مجلس؛ شفاف سازی، هوشمندسازی، مردمی سازی و کارآمدسازی

پربحث‌های هفته

 1. رای قاطع نمایندگان به ریاست قالیباف/ اعضای هئیت رئیسه مجلس یازدهم مشخص شدند

 2. قانون، قاتل رومینا!؟

 3. گشت و گذاری در آپارتمان‌های شمال شهر تهران با اجاره‌های نجومی

 4. آقایان؛ قانون، تابوت عدالت نیست!..

 5. پرسشي تأمل‌برانگیز از مراجع عظام تقليد

 6. کارناوال نفتکش های ایرانی در اقیانوس ها

 7. "دیپلماسی بنزین"، نمادی از بی اعتنایی به تهدیدات آمریکا

 8. نامه احمد توکلی به روحانی: برای نجات کشور پیروی از اقتصاد آزاد را کنار بگذارید

 9. جزئیاتی کامل از مرگ «آسیه پناهی»/ شهرداری: ما به وظیفه قانونی خود عمل کردیم!

 10. شاخ «غول» هم شکستنی است...

 11. پلیس آمریکا شهروند سیاه‌پوست را خفه کرد/ شهر به آتش کشیده شد

 12. پرداخت هدیه به نمایندگان؛ چراغ اول شفافیت روشن می‌شود؟!

 13. اسکورت نفتکش «فارست» توسط هواپیماها و ناوهای جنگی ونزوئلا

 14. من رویایی دارم؛ بازگشت روح مارتین لوترکینگ به آمریکا

 15. اقدام عجیب احمدی‌نژاد در محله نارمک!

 16. لطفا فراکسیون‌های قومی و منطقه‌ای را تعطیل کنید

 17. درد کهنه غیزانیه، «امنیتی» نیست

 18. چند پرسش از وزیر کشور درباره حوادث آبان‌ماه

 19. مجلس تراز انقلاب و حق مسکن یازده میلیونی؟!

 20. امروز تهرانی‌ها سورپرایز شدند!

 21. مجلس خدمت یا مجلس قدرت؟!

 22. تلفاتی سنگین‌تر از تلفات جنگ بر دوش ایالات متحده

 23. واکنش «آشنا» به توئیت «محسن رضایی» درباره غیزانیه

 24. رهبر انقلاب: در عدالت نمره مطلوب به دست نیاورده‌ایم/ مجلس متعهد به وظایف، نقطه امید مردم و اتکاء مجریان است

 25. موج اعتراض به اعتبارنامه تاجگردون/انتقاد سلیمی‌نمین از پیشنهاد ختم قرآن در مجلس/نماینده‌ای که نقش مهمی در پیروزی قالیباف داشت/ عارف: بسیاری از اقدامات فراکسیون امید نادیده گرفته شد

آخرین عناوین