بی تحرکی، عامل بیماری و افسردگی در روزهای قرنطینه خانگی

گروه سلامت الف،   3990112090

یک متخصص پزشکی ورزشی گفت: با توجه به شرایط قرنطیه‌ای که پیش آمده، بی‌تحرکی می تواند عاملی برای بروز انواع بیماری‌ها مانند چاقی، ضعف عضلات، تشدید علایم آرتروز، چربی خون و افزایش فاکتورهای خطر بیماری‌های قلبی باشد.

بی تحرکی، عامل بیماری و افسردگی در روزهای قرنطینه خانگی

احمد باقری مقدم در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: در روزهای قرنطینه خانگی کاهش تحرک می‌تواند بر وضعیت روحی و روانی تاثیرگذار باشد، همچنین در افت انرژی، کاهش انگیزه و افسردگی نقش بسزایی دارد.

وی، ورزش را یکی از عواملی برشمرد که می‌تواند از عوارض کاهش تحرک در قرنطینه پیشگیری کند و افزود: ورزش در قرنطینه اصولاً باید در منزل انجام شود و مهمترین بخش تمرینات خانگی، تمرینات هوازی هستند، به طوری که حرکات تکرار شونده در یک مدت طولانی توسط عضلات بزرگ بدن صورت می‌گیرد و شامل حرکات درجا، رفت‌وبرگشت، دوچرخه ثابت، تردمیل و طناب زدن است و شدت آن باید متوسط باشد، یعنی فرد با افزایش ضربان قلب خود بتواند راحت صحبت کند.

این متخصص پزشکی ورزشی ادامه داد: مدت زمان تمرینات هوازی حداقل باید ۳۰ دقیقه و به طور معمول ۴۵ دقیقه در روز باشد، اما این زمان برای سالمندان باید به صورت چند مرحله‌ای انجام شود.

باقری مقدم با اشاره به اینکه تمرینات هوازی برای کنترل وزن و پیشگیری از عوارض دیگر باید روزانه به مدت ۴۵ دقیقه انجام شود، تصریح کرد: این تمرینات برای افراد جوان به صورت یک جا و در سالمندان و بیماران در سه مرحله انجام داده شود.

به گفته این متخصص پزشکی ورزشی، با توجه به شرایط قرنطیه‌ای که پیش آمده بی‌تحرکی می تواند عاملی برای بروز انواع بیماری‌ها مانند چاقی، ضعف عضلات، تشدید علایم آرتروز، چربی خون و افزایش فاکتورهای خطر بیماری‌های قلبی باشد.

وی خاطرنشان کرد: بی‌تحرکی می‌تواند دلیلی بر خشک شدن مفاصل، محدودیت حرکات مفاصل، کوتاه شدن عضلات و کاهش دامنه حرکتی باشد، درحالی که افراد می‌توانند با انجام حرکات کششی از این عارضه‌ها جلوگیری کنند.

وی افزود: تمرینات کششی در مفاصل بزرگ مانند زانو، شانه، گردن، کمر و لگن باید انجام شود و هر حرکت باید حدود ۲۰ ثانیه در موقعیت کشش نگه داشته شود.

این متخصص پزشکی ورزشی با بیان اینکه تمرینات دیگری که باید در این روزها انجام شود تمرینات تقویتی یا قدرتی هستند که برای تقویت عضلات اصلی است، اظهار کرد: تمرینات در قسمت‌های کمر، گردن، شانه‌ها و ران است که اهمیت آن در این است که در بی‌تحرکی تشدید علائم کمر درد را خواهیم داشت و انجام این حرکات می‌تواند از این دردها جلوگیری کند.

وی ادامه داد: دراز و نشست کوتاه، درجا زدن، چهار سر و تمرینات شکم باید هر روز و به صورت متنوع انجام شود تا عوارض کمتری داشته باشد.

این متخصص پزشکی ورزشی با اشاره به اینکه الگوی تمرینات در فضای مجازی می‌تواند به صورت صحیح و غلط وجود داشته باشد و افراد باید از منابع معتبر این تمرینات را دریافت کنند، گفت: در افراد جوان و سالم، تنوع تمرینات می‌تواند مشکلی ایجاد نکند، اما در افراد سالمند و بیمار باید حتما باتوجه به محدودیت ‌های که دارند، توسط گروه‌های تخصصی الگوهای تمریناتی خود را دریافت کنند تا این تمرینات باعث تشدید بیماری نشود.

پربحث‌های هفته

 1. ایران به سرعت پیر می‌شود و مسوولان فقط نگاه می‌کنند !

 2. قانون، قاتل رومینا!؟

 3. اغتشاشات آبانماه با آشوب‌های آمریکا چه فرقی دارد

 4. اقدام عجیب احمدی‌نژاد در محله نارمک!

 5. چاره نکنیم، ایران پیر می‌شود و قدرتش از بین می‌رود

 6. موج دوم کرونا؟ چرا دوباره به جای اولمان بازگشتیم...

 7. پرداخت هدیه به نمایندگان؛ چراغ اول شفافیت روشن می‌شود؟!

 8. از لواسان به جماران بازگردید !

 9. چند پرسش از وزیر کشور درباره حوادث آبان‌ماه

 10. من رویایی دارم؛ بازگشت روح مارتین لوترکینگ به آمریکا

 11. اعتراضات داخلی آمریکا ادامه جنبش وال استریت است

 12. درخواست احمد توکلی از رئیسی: مجوزهای اعطایی به نمایندگان ادوار مجلس را بررسی کنید

 13. مرندی: بی عدالتی و نارضایتی های اجتماعی دلیل اعتراضات آمریکاست

 14. نکند امام هم «التقاطی» بود؟!

 15. واکنش قالیباف به اظهارات تازه ترامپ

 16. درباره مسئولی که «آخر آسفالت» زندگی می‌کند

 17. قرعه‌کشی خودرو یک شوخی تلخ با مردم است

 18. پیروز بازی شطرنج خودروسازان با بازار کیست؟

 19. در آمریکا چه می‌گذرد؟!

 20. یک عکس؛ یک شرح | اسب نجیب ایران خودرو !

 21. احتمال حضور احمدی‌نژاد در انتخابات ۱۴۰۰/ چرا وزیر کشور همزمان با اعتراضات آمریکا به یاد حوادث آبان افتاد؟/ افروغ: مردم هرچه فساد ببینند به پای کل نظام می‌نویسند

 22. تهدید مسلحانه مخالفان تاجگردون/پیشنهادی برای قالیباف/چرا احمدی‌نژاد دیگر برنمی‌گردد/ روحانی در پاستور و اصلاح‌طلبان در بهارستان مردم را عصبانی کردند

 23. فارین پالیسی: "چراغ راهنمای آمریکا" در جهان خاموش شده است

 24. عارف، اصلاح‌طلبان و معضلات این روزها

 25. اعتبارنامه‌ها و انتظار از مجلس انقلابی

آخرین عناوین