اکبری تالارپشتی: دیپلماسی اقتصادی دولت فعال نیست

گروه سیاسی الف،   3990111099 ۰ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱ تکراری یا غیرقابل انتشار

منتخب مردم تهران در مجلس تصریح کرد: دیپلماسی اقتصادی که به صورت قوی می‌تواند به میدان بیاید، فعال نیست.

عزت‌الله اکبری تالارپشتی منتخب مردم تهران در مجلس یازدهم شورای اسلامی در گفت‌وگو با فارس، با اشاره به تأکیدات مجدد رهبر معظم انقلاب در راستای حمایت از تولید داخلی و نام‌گذاری سال جدید بر این اساس، اظهار داشت: در بحث جهش تولید آنچه که راه را خیلی سریع روان می‌کند، همان برنامه‌ها و قوانین بالادستی مملکت است که تاکنون طراحی شده تا اجرایی شوند.

وی افزود: دولت باید تصدی‌گری را کنار بگذارد و به بخش خصوصی و تعاونی خود اعتماد کند و همان حمایت، هدایت و نظارت را بیشتر و عملیاتی‌تر را دنبال کند.

اکبری تالارپشتی ادامه داد: دولت در همین راستا باید به بخش خصوصی و سرمایه‌گذاران داخلی نیز بیشتر اعتماد کند، چرا که بخش خصوصی این توانمندی را دارد و می‌تواند سرمایه‌گذاران خارجی را هم جذب کند اما سازوکار دولت این اجازه را نمی‌دهد و دولت می‌خواهد کار خود را انجام دهد و نتیجه آن برخورد سیاسی با بخش خصوصی است و کشور قلدری مانند آمریکا هم به عنوان یک سیستم مسلط که در دنیا ایجاد کرده خیلی راحت هر کشوری را که بخواهد با آن برخورد کند از مسیر دولتی انجام می‌دهد.

منتخب مردم تهران در مجلس یازدهم شورای اسلامی ادامه داد: ما اگر به بخش خصوصی‌مان میدان دهیم آمریکا چه کسی و چند نفر را می‌خواهد تحریم کند؟ آن هم با چه سازوکاری می‌خواهد چنین کاری انجام دهد، اصلاً شدنی نیست.

وی یکی از راه‌های مبارزه با تحریم را این نکته عنوان کرد که بخش خصوصی را در حد تمام قد به میدان بیاوریم و در ادامه گفت: مسأله جهش تولید فرمول دیگری هم دارد و آن براساس بیانیه گام دوم است؛ رهبر انقلاب در بیانیه گام دوم دو عیب اساسی را مطرح می‌کنند و ضمن آن توصیه‌هایی دارند. بنابراین اگر مملکت ما بخواهد از این شرایط خارج شود حتماً باید کارهای خود را منطبق با بیانیه دوم کند.

اکبری تالارپشتی همچنین یادآور شد: در بیانیه گام دوم دو اشکال اساسی از سوی رهبری مطرح شده است که یکی از آنها بحث ساختارها و دیگری موضوع مدیریت است که ما می‌بینیم ساختارهای موجود جواب نمی‌دهد. به عنوان مثال کرونا وارد کشور شده و مملکت را درمی‌نوردد و تمام شهرها را آلوده می‌کند تازه وزارت صنایع می‌آید و می‌گوید در حال تولید هستیم بنابراین چنین ساختاری پاسخگو نیست و این برخورد غیرمسؤولانه دولت هم جواب نمی‌دهد.

وی در ادامه سخنانش بیان کرد: از جمله برنامه‌های پیش‌رو که در ذهن داریم و از دولت هم گله‌مند هستم که چرا آن را اجرا نمی‌کند، دیپلماسی اقتصادی است.

اکبری تالارپشتی با طرح این سؤال که چرا دولت فقط در حوزه‌های سیاسی جلو می‌رود و عموماً شکست می‌خورد، گفت: به هر حال آمریکا راه را می‌بندد چرا که یک رژیم مسلط است که سیستمی را در دنیا ایجاد کرده و این توان را دارد که می‌ترساند و اروپا هم خود را با سیستم آمریکا تطبیق کرده و کشورهای دیگر را می‌ترساند.

منتخب مردم تهران در مجلس یازدهم شورای اسلامی همچنین یادآور شد: دیپلماسی اقتصادی که به صورت قوی می‌تواند به میدان بیاید، فعال نیست. در حال حاضر ما می‌بینیم همه سفارتخانه‌هایمان حقوق دلاری می‌گیرند اما ببینید خروجی آنها چیست. آنهایی که حقوق‌های دلاری در سفارتخانه‌های دنیا می‌گیرند از دولت بپرسید خروجی‌شان چیست یعنی در هر کشوری که هستند چه می‌کنند. حتی کار تا آنجا پیش رفته که رئیس جمهور هم خود خطاب به سفرا گفت شما چه می‌کنید البته بنده چون خود کارمند وزارت خارجه هستم این گونه صحبت می‌کنم.

وی ادامه داد: ما این همه سفارتخانه در خارج از کشور داریم، هر سفارتخانه‌ای فقط در آن کشوری که است یک سرمایه‌گذار را اگر برای کشور تشویق کند اتفاق بسیار خوبی می‌افتد. سفارتخانه‌ و وزارتخانه‌ای که این خاصیت را ندارد به چه دردی می‌خورد.

اکبری تالارپشتی افزود: ببینید آقای ظریف چه می‌کند؟ او در عید پیام نوروزی می‌دهد یعنی نقش سایرین را ایفا می‌کند و درباره شیوه‌های حکمرانی سخن می‌گوید و اعلام می‌کند ما نباید در توهم باشیم و خانه‌تکانی کنید. آقای ظریف وزیر امور خارجه است نه سیاست‌گذار استراتژیک مملکت که این حرف‌ها را بزند  باید از او سؤال کرد که در وزارت خارجه چه می‌کنید؟

منتخب مردم تهران در مجلس یازدهم شورای اسلامی ادامه داد: ما دیدیم وزیر خارجه در موضوع تحریم‌ها به نحو مطلوب عمل نکرد، در برجام را که معلوم نیست چه کردند و 4 سال تلاش کردند که برجام را ایجاد کنند و 4 سال هم تلاش دارند که آن را خنثی کنند. این چه سیاستی است. آقای ظریف فکر می‌کند در مملکت آدم زنده‌ای وجود ندارد و هیچ کس نمی‌فهمد و ایشان فقط متوجه می‌شود این گونه نیست؛ آنچه که مسلم است این است که او کار خود را بلد نیست وقتی آدم کار خود را بلد نباشد از این جنس حرف می‌زند و به صورت استراتژی صحبت می‌کند.

«سؤالی که از آقای ظریف باید پرسید این است که همین کارهایی که انجام می‌دهید را بر پایه کدام دیپلماسی انجام می‌دهید. اینکه صبح تا ظهر به شش کشور آسیایی جنوب شرقی بروی و سریع همه چیز را تمام کنی که نمی‌شود. او فکر می‌کند بقیه نمی‌فهمند و فقط خودش می‌فهمد اما این گونه نیست. ما قصد کمک به دولت و وزیر را داریم تا در کارشان موفق شوند و نمی‌خواهیم مچ‌گیری کنیم و آقای ظریف هم باید بفهمد کسانی هستند که در همان سیاست خارجی بیشتر از ایشان می‌فهمند. شما ببینید با همسایگان ما چه دیپلماسی دارند، فقط زنگ می‌زنند به فلان کشور همسایه و همان کشور جوابشان را هم نمی‌دهد.»

وی بیان کرد: جهش تولید در دولت باید سازوکاری ایجاد کند که بخش خصوصی را تمام قد به میدان بیاورد اینکه رئیس جمهور و یا رئیس سازمان برنامه و بودجه می‌گوید صد هزار میلیارد تسهیلات اختصاص دادیم اصلاً نیازی به اینها نیست چراکه بخش خصوصی اینها را دارد، اینها فقط پول‌پاشی، وعده دادن و عمل نکردن است.

اکبری تالارپشتی در همین راستا بیان کرد: مجموعه دولت متوجه نیست که مردم می‌فهمند و مردم در مشکل هستند، رهبر انقلاب در موضوع جهش تولید فرمودند باید آثار آن در زندگی مردم نمایان شود یعنی جهش ایجاد شده در زندگی مردم خود را نشان دهد. بنابراین جهش تولید باید فوری شروع شود و آغاز آن اعتماد به بخش خصوصی است.

منتخب مردم تهران در مجلس یازدهم شورای اسلامی با تأکید بر اینکه دولت نباید بخش خصوصی را سرگردان کند، گفت: یکی از راه‌ها این است که قراردادهای تضمین خرید باید مشخص باشد و بخش خصوصی ما بداند که اگر تولیدی داشته در داخل کشور مزاحم بازار آن نمی‌شوید و اگر هم خواست صادر کند نیز مزاحم آن نمی‌شوید. همین اعتماد اگر ایجاد شود شرایط روان می‌شود، متأسفانه در حال حاضر یک مجوز که از سوی دولت می‌خواهد صادر شود باید به 40 نقطه سر زد تا شاید صادر شود.

وی همچنین یادآور شد: همه موارد ذکر شده راه‌حل دارد و راه‌حل آن را بلدیم که باید صبر کنیم تا مجلس جدید آغاز شود و این راهکارها را ارائه کنیم.

پربحث‌های دیروز

 1. موج دوم کرونا؟ چرا دوباره به جای اولمان بازگشتیم...

 2. از لواسان به جماران بازگردید !

 3. مرندی: بی عدالتی و نارضایتی های اجتماعی دلیل اعتراضات آمریکاست

 4. گزارش هزینه‌کرد سود سپرده حساب‌های قوه قضائیه: سود کل حساب‌ها در سال ۱۳۹۸، مبلغ ۴۳۰ میلیارد تومان بود

 5. نظرات برگزیده مخاطبین الف: قالیباف اعتبار مجلس را بازسازی می‌کند؟/ زندگی‌های اشرافی در تهران برجسته شده/اگر پدر با فرزندش دوست بود رومینا از منزل فرار نمی‌کرد

 6. افشاگری مهدی تاج درباره قرارداد ویلموتس/ از نقش وزیر ورزش تا استخدام بادیگارد در تهران!

 7. برخورد خشن پلیس آمریکا با یک پیرمرد

 8. حسینی: برای احیای اقتصاد باید مگاپروژه تعریف کنیم/ ایراد بودجه فقط عدم توازن حسابداری نیست

 9. آیا گوش شنوایی در کاخ سفید هست؟

 10. تعزیرات: کاربرد واژه «احتکار» برای نگهداری خودرو به قصد گران فروشی درست نیست

 11. مرگبارترین سلاح تک‌تیرانداز جهان در اختیار ایران + تصاویر

 12. خیالپردازی ترامپ بعد از آزادی مایکل وایت: توافق بزرگ با ایران !

 13. شمخانی: تبادل زندانیان نتیجه مذاکره نبود/مذاکره‌ای در آینده انجام نمی‌شود

 14. رونمایی از گرانترین قرارداد تاریخ ورزش ایران

 15. تایید دیدار فرماندار سابق آمریکایی با ظریف / سخنگوی وزارت خارجه: این ملاقات چند ماه پیش انجام شده

 16. جزئیات تازه ازکشتی ایرانی غرق شده در بندر عراقی/ ۲ نفرفوتی تاکنون

 17. ظریف در واکنش به ترامپ: مشاوران شما قمار احمقانه‌ای انجام دادند

 18. ایران حذف وزیر ورزش از انتخابات را پذیرفت

پربحث‌های هفته

 1. ایران به سرعت پیر می‌شود و مسوولان فقط نگاه می‌کنند !

 2. قانون، قاتل رومینا!؟

 3. اغتشاشات آبانماه با آشوب‌های آمریکا چه فرقی دارد

 4. اقدام عجیب احمدی‌نژاد در محله نارمک!

 5. چاره نکنیم، ایران پیر می‌شود و قدرتش از بین می‌رود

 6. پرسشي تأمل‌برانگیز از مراجع عظام تقليد

 7. آقایان؛ قانون، تابوت عدالت نیست!..

 8. جزئیاتی کامل از مرگ «آسیه پناهی»/ شهرداری: ما به وظیفه قانونی خود عمل کردیم!

 9. موج دوم کرونا؟ چرا دوباره به جای اولمان بازگشتیم...

 10. پرداخت هدیه به نمایندگان؛ چراغ اول شفافیت روشن می‌شود؟!

 11. از لواسان به جماران بازگردید !

 12. چند پرسش از وزیر کشور درباره حوادث آبان‌ماه

 13. من رویایی دارم؛ بازگشت روح مارتین لوترکینگ به آمریکا

 14. اعتراضات داخلی آمریکا ادامه جنبش وال استریت است

 15. درخواست احمد توکلی از رئیسی: مجوزهای اعطایی به نمایندگان ادوار مجلس را بررسی کنید

 16. لطفا فراکسیون‌های قومی و منطقه‌ای را تعطیل کنید

 17. مرندی: بی عدالتی و نارضایتی های اجتماعی دلیل اعتراضات آمریکاست

 18. اعتراض ۳ نماینده مجلس یازدهم به اعتبارنامه تاجگردون

 19. نکند امام هم «التقاطی» بود؟!

 20. واکنش قالیباف به اظهارات تازه ترامپ

 21. درباره مسئولی که «آخر آسفالت» زندگی می‌کند

 22. قرعه‌کشی خودرو یک شوخی تلخ با مردم است

 23. پیروز بازی شطرنج خودروسازان با بازار کیست؟

 24. در آمریکا چه می‌گذرد؟!

 25. یک عکس؛ یک شرح | اسب نجیب ایران خودرو !

پربحث‌های هفته

 1. اقدام عجیب احمدی‌نژاد در محله نارمک!

 2. پرسشي تأمل‌برانگیز از مراجع عظام تقليد

 3. پرداخت هدیه به نمایندگان؛ چراغ اول شفافیت روشن می‌شود؟!

 4. از لواسان به جماران بازگردید !

 5. چند پرسش از وزیر کشور درباره حوادث آبان‌ماه

 6. من رویایی دارم؛ بازگشت روح مارتین لوترکینگ به آمریکا

 7. اعتراضات داخلی آمریکا ادامه جنبش وال استریت است

 8. درخواست احمد توکلی از رئیسی: مجوزهای اعطایی به نمایندگان ادوار مجلس را بررسی کنید

 9. لطفا فراکسیون‌های قومی و منطقه‌ای را تعطیل کنید

 10. مرندی: بی عدالتی و نارضایتی های اجتماعی دلیل اعتراضات آمریکاست

 11. اعتراض ۳ نماینده مجلس یازدهم به اعتبارنامه تاجگردون

 12. نکند امام هم «التقاطی» بود؟!

 13. واکنش قالیباف به اظهارات تازه ترامپ

 14. درباره مسئولی که «آخر آسفالت» زندگی می‌کند

 15. در آمریکا چه می‌گذرد؟!

 16. احتمال حضور احمدی‌نژاد در انتخابات ۱۴۰۰/ چرا وزیر کشور همزمان با اعتراضات آمریکا به یاد حوادث آبان افتاد؟/ افروغ: مردم هرچه فساد ببینند به پای کل نظام می‌نویسند

 17. تهدید مسلحانه مخالفان تاجگردون/پیشنهادی برای قالیباف/چرا احمدی‌نژاد دیگر برنمی‌گردد/ روحانی در پاستور و اصلاح‌طلبان در بهارستان مردم را عصبانی کردند

 18. موج اعتراض به اعتبارنامه تاجگردون/انتقاد سلیمی‌نمین از پیشنهاد ختم قرآن در مجلس/نماینده‌ای که نقش مهمی در پیروزی قالیباف داشت/ عارف: بسیاری از اقدامات فراکسیون امید نادیده گرفته شد

 19. عارف، اصلاح‌طلبان و معضلات این روزها

 20. اعتبارنامه‌ها و انتظار از مجلس انقلابی

 21. گزارش هزینه‌کرد سود سپرده حساب‌های قوه قضائیه: سود کل حساب‌ها در سال ۱۳۹۸، مبلغ ۴۳۰ میلیارد تومان بود

 22. نماینده مجلس: تخلفات تاجگردون به ۱۰ محور رسیده است/ تهدیدها را هنوز به تخلفات اضافه نکرده‌ایم

 23. اعتراض به برخی اعتبارنامه ها/ آغاز گروکشی برخی منتخبان

 24. موتلفه به دنبال چیست؟

 25. تایید اعتبارنامه منتخبان مجلس یازدهم؛ رد «تاجگردون و دلخوش» در مرحله اول/ «زاکانی و پیرهادی» تایید شدند

آخرین عناوین